Προς το περιεχόμενο

Το 96,8% των smartphones που πωλούνται είναι iPhone ή Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω lumia 640 dual sim, καταπληκτικο, γρηγορο, αριστη καμερα, αριστη μπαταρια, δεν κολλαει, δυνατος καθαρος ηχος, καλη οθονη... = 132 ευρω

beat that apple

 

Όντως, γιατί άλλωστε το ίδιο price/target group, έχει η apple με το iphone και η ms με το 640...

 

Σαν να λέμε η BMW είχε λιγότερες πωλήσεις από την KIA άρα δεν ξέρει τι κάνει η BMW.... :rolleyes:

 

 

--------------------

 

To lumia 640 έχει τα ίδια specs με moto g 2014 μεγαλύτερη μπαταρία και χαμηλότερη τιμή αλλά είναι απαράδεκτο..

Το moto g από την άλλη είναι γενικά αποδεκτό οτι είναι μια αρκετά καλή android συσκευή...

 

:wacko:  άβυσος η ψυχή του ανθρώπου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά θαείναι όσοι εκφέρουν άποψη να έχουν δοκιμάσει όλα τα os για κάποιο χρονικό διάστημα και να μην κρίνουν κάτι που δεν ξέρουν,διότι οι περισσότεροι αν τους ρωτήσεις που είναι οι ρυθμίσεις στο λογισμικό που κράζουν,προφανώς δεν ξέρουν.

από εκεί και πέρα είναι ωραίο ο καθένας να καταθέτει την προσωπική του εμπειρία και δεν χρειάζεται να κάνει λες και του βρίσανε κανέναν συγγενή πρώτου βαθμού.

μην τρελένεστε.είπαμε τεχνολογικό φόρουμ αλλά όχι και έτσι.έχουμε ανοίξει χίλιες δυο συζητήσεις και κάθε φορά τα ιδια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lumia 640 έχει τα ίδια specs με moto g 2014 μεγαλύτερη μπαταρία, πολύ καλύτερη κάμερα και χαμηλότερη τιμή αλλά είναι απαράδεκτο..

Το moto g από την άλλη είναι γενικά αποδεκτό οτι είναι μια αρκετά καλή android συσκευή...

 

:wacko:  άβυσος η ψυχή του ανθρώπου..

 

Δεν έχει 1.400.000 εφαρμογές όμως... Έχει 400.000. Άσε που το 640 δεν σου προσφέρει την ...ελευθερία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις το 640 μάλλον... Και μόνο που σχολιάσες την τιμή (αν είναι δυνατόν) δείχνει ποιός είναι το φαν μπόι.

 

Lol

 

Οχι πραγματικα πες μου, γιατι θα τρελαθω.

 

Εχει καμια σχεση το whatsapp + viber με την εκδοση για android?

Εχει καμια σχεση ο ΙΕ με τον Chrome για android?

Εχουν καμια σχεση τα notifications σε android με WP?

Εχεις fleksy/swiftkey στα Windows?

Eχουν καμια σχεση οι δυνατοτητες και οι ρυθμισεις του android με τα wp? Μultitasking?

Αpps υπαρχουν; Lol Μπορω ανετα να βρω 15 apps που χρησιμοποιω καθημερινα στο android και τα αντιστοιχα σε WP ειναι τουλαχιστον αστεια.

 

Εσεις μπορει ακομα να το θελετε το τηλεφωνο για κλησεις και sms και να ανοιγετε τα data 20 λεπτα τη βδομαδα.

 

ΚΑΛΑ κανετε, αλλα ΟΧΙ ΔΕΝ ειναι καλυτερα τα Windows Phone.

 

EΜΕΙΣ που εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ δεν καλυπτομαστε. Ειναι λιγα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lumia 640 έχει τα ίδια specs με moto g 2014 μεγαλύτερη μπαταρία και χαμηλότερη τιμή αλλά είναι απαράδεκτο..

Το moto g από την άλλη είναι γενικά αποδεκτό οτι είναι μια αρκετά καλή android συσκευή...

 

:wacko:  άβυσος η ψυχή του ανθρώπου..

 

Το ενα εχει android και ολο το store και τα google apps και το αλλο εχει wp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol

 

Οχι πραγματικα πες μου, γιατι θα τρελαθω.

 

Εχει καμια σχεση το whatsapp + viber με την εκδοση για android?

Εχει καμια σχεση ο ΙΕ με τον Chrome για android?

Εχουν καμια σχεση τα notifications σε android με WP?

Εχεις fleksy/swiftkey στα Windows?

Eχουν καμια σχεση οι δυνατοτητες και οι ρυθμισεις του android με τα wp? Μultitasking?

Αpps υπαρχουν; Lol Μπορω ανετα να βρω 15 apps που χρησιμοποιω καθημερινα στο android και τα αντιστοιχα σε WP ειναι τουλαχιστον αστεια.

 

Εσεις μπορει ακομα να το θελετε το τηλεφωνο για κλησεις και sms και να ανοιγετε τα data 20 λεπτα τη βδομαδα.

 

ΚΑΛΑ κανετε, αλλα ΟΧΙ ΔΕΝ ειναι καλυτερα τα Windows Phone.

 

EΜΕΙΣ που εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ δεν καλυπτομαστε. Ειναι λιγα.

 

 

Έχουν καμιά σχέση οι κάμερες στην ίδια τιμή;

Έχει καμιά σχέση η ποιότητα κατασκευής στην ίδια τιμή;

Έχει καμιά σχέση η ασφάλεια;

Έχει καμιά σχέση η εμπειρία χρήσης;

Έχει καμιά σχέση η προστασία προσωπικών δεδομένων;

 

Και μεις που θέλουμε το κινητό για να κάνουμε πράγματα έχοντας ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ και όχι για να παίζουμε μαζί του (ως αυτοσκοπό) δεν καλυπτόμαστε με τις φτηνές android σαβούρες, κινέζικες και μη. Είναι λίγες.

 

Έπιασες ποτέ κάνα samsung, lg, sony των 80-150 ευρώ;

 

 

Ή τόση ώρα συγκρίνουμε το Note 4 και το S6 με το ...640.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol

 

Οχι πραγματικα πες μου, γιατι θα τρελαθω.

 

Εχει καμια σχεση το whatsapp + viber με την εκδοση για android?

Εχει καμια σχεση ο ΙΕ με τον Chrome για android?

Εχουν καμια σχεση τα notifications σε android με WP?

Εχεις fleksy/swiftkey στα Windows?

Eχουν καμια σχεση οι δυνατοτητες και οι ρυθμισεις του android με τα wp? Μultitasking?

Αpps υπαρχουν; Lol Μπορω ανετα να βρω 15 apps που χρησιμοποιω καθημερινα στο android και τα αντιστοιχα σε WP ειναι τουλαχιστον αστεια.

 

Εσεις μπορει ακομα να το θελετε το τηλεφωνο για κλησεις και sms και να ανοιγετε τα data 20 λεπτα τη βδομαδα.

 

ΚΑΛΑ κανετε, αλλα ΟΧΙ ΔΕΝ ειναι καλυτερα τα Windows Phone.

 

EΜΕΙΣ που εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ δεν καλυπτομαστε. Ειναι λιγα.

Μπραβο ρε φιλε τα ειπες ολα.Τα παντα δουλευουν καλυτερα στο android ειδικα οι πιο γνωστες εφαρμογες που τις χρησιμοποιουν ολοι.Ακομα και το skype που ειναι της ms δουλευει καλυτερα στο android απο οτι στα WP.Το gaming ειναι ενα αγνωστο θεμα στα WP οπως και το customize.Για κλησεις και κανα sms ειναι οκ τα WP για τιποτα αλλο δεν κανουν.Τα εχω δουλεψει 2-3 μερες και απλα δεν σε κανουν τη ζωη δυσκολη αδικα τη στιγμη που το φθηνο moto g με το 1gb ram βαζει τα γυαλια στο iphone των 1000 ευρω και κανει πολλα περισσοτερα χωρις ιχνος lag.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια ερώτηση θέλω να κάνω στα άτομα που έχουν "απαιτήσεις" τη σημερινή μέρα απο το κινητό τους.

πριν καμιά 10αρια χρόνια με το νοκια Ν95 πάλι τις ίδιες απαιτήσεις είχατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Έχουν καμιά σχέση οι κάμερες στην ίδια τιμή;

2)Έχει καμιά σχέση η ποιότητα κατασκευής στην ίδια τιμή;

3)Έχει καμιά σχέση η ασφάλεια;

4) Έχει καμιά σχέση η εμπειρία χρήσης;

5)Έχει καμιά σχέση η προστασία προσωπικών δεδομένων;

 

Και μεις που θέλουμε το κινητό για να κάνουμε πράγματα έχοντας ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ και όχι για να παίζουμε μαζί του (ως αυτοσκοπό) δεν καλυπτόμαστε με τις φτηνές android σαβούρες, κινέζικες και μη. Είναι λίγες.

 

Έπιασες ποτέ κάνα samsung, lg, sony των 80-150 ευρώ;

 

 

Ή τόση ώρα συγκρίνουμε το Note 4 και το S6 με το ...640.

 

1) Ναι. Moto G

2) Οχι. Καλυτερο το Moto G. To 640 τριζει.

3) Ναι, στο android εισαι ασφαλεστερος. Και εχεις apps για να γινεις 15 φορες ασφαλεστερος.

4) Οχι, πολυ καλυτερη στο android. Σωστα notifications, πανεμορφο material interface παντου, κλπ

5) Χα! Εχεις δει τι δεδομενα στελενει το κινητακι σου στην Microsoft?

 

 

ΥΓ

 

Συσκευες των 80€ δεν εχω πιασει, ουτε android ουτε τιποτα.

 

Οταν πωλειται το Moto G 2nd gen στα 190€ απλα καταστρεφει τον ανταγωνισμο.

Θα παρεις το 640 dual στα 160€; λολ

εγω μια ερώτηση θέλω να κάνω στα άτομα που έχουν "απαιτήσεις" τη σημερινή μέρα απο το κινητό τους.

πριν καμιά 10αρια χρόνια με το νοκια Ν95 πάλι τις ίδιες απαιτήσεις είχατε;

 

Εσυ τι λες;

Προφανως και οι απαιτησεις ηταν λιγοτερες τοτε.

Οπως και στον υπολογιστη μου, και στο αμαξι μου και στην τηλεοραση μου.

Προχωρησε η τεχνολογια.

 

Τι θελεις να πεις λοιπον ποιητη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν καμιά σχέση οι κάμερες στην ίδια τιμή;

Έχει καμιά σχέση η ποιότητα κατασκευής στην ίδια τιμή;

Έχει καμιά σχέση η ασφάλεια;

Έχει καμιά σχέση η εμπειρία χρήσης;

Έχει καμιά σχέση η προστασία προσωπικών δεδομένων;

 

Και μεις που θέλουμε το κινητό για να κάνουμε πράγματα έχοντας ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ και όχι για να παίζουμε μαζί του (ως αυτοσκοπό) δεν καλυπτόμαστε με τις φτηνές android σαβούρες, κινέζικες και μη. Είναι λίγες.

 

Έπιασες ποτέ κάνα samsung, lg, sony των 80-150 ευρώ;

 

 

Ή τόση ώρα συγκρίνουμε το Note 4 και το S6 με το ...640.

Καλα τωρα κι εσυ οπως θες τα λες.

Αντε κανε συγκριση και την συσκευη του ios iphone 900+ ευρω με τα 80 ευρω ενος android.

 

Σημερα επιασα στα χερια μου ενα alcatel onetouch και πηγαινε σφαιρα.Να κανουμε συγκριση και με αυτο;

Το εχω ξαναπει.Το android ειναι μια χαρα αν μπρι καθαρο σε μια συσκευη των 100 ευρω και με 1 ραμ.Οι εταιρειες το μαμανε με τις roms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, γιατί άλλωστε το ίδιο price/target group, έχει η apple με το iphone και η ms με το 640...

 

Σαν να λέμε η BMW είχε λιγότερες πωλήσεις από την KIA άρα δεν ξέρει τι κάνει η BMW.... :rolleyes:

 

 

--------------------

 

To lumia 640 έχει τα ίδια specs με moto g 2014 μεγαλύτερη μπαταρία και χαμηλότερη τιμή αλλά είναι απαράδεκτο..

Το moto g από την άλλη είναι γενικά αποδεκτό οτι είναι μια αρκετά καλή android συσκευή...

 

:wacko:  άβυσος η ψυχή του ανθρώπου..

 

Συγνωμη αλλα για ποιο κοινο προοριζεται το Ιphone? Να σου πω εγω? Για απλους ανθρωπους που αυτο που κανουν κατα 90% ειναι να μπαινουν facebook και να ακουνε τραγουδια και να βγαζουν φωτογραφιες. Επισης το οτι η μπαταρια του iphone ειναι για κλαματα δεν βοηθαει και πολυ. Επειδη κανει 800 ευρω η ποσο κανει τελος παντων δεν σημαινει οτι προοριζεται για διαφορετικο κοινο, πολυ απλα ο κοσμος αγοραζει με βαση την τσεπη και τις αναγκες στην καλυτερη των περιπτωσεων, στην χειροτερη ομως (και πιο συνηθισμενη) ο κοσμος απλα αγοραζει για το status, λες και το τηλεφωνο θα τους κανει ομορφους η πετυχημενους.

 

Αυτο που ηθελα να πω με το ποστ μου ειναι οτι εδωσα 132 ευρω και εχω ενα τηλεφωνο που με εξυπηρετει απολυτα για ολα οσα ηθελα εγω και οτι δεν χρειαζεται να χρυσοπληρωσεις το κινητο για να κανεις την δουλεια σου, απο εκει και περα ας κρινει ο καθενας τι θελει απο το τηλεφωνο του και ας αγορασει οτι θελει. Δεν εχω μεριδιο στην αγορα τηλεφωνων αλλα δεν μπορω να βλεπω ατομα με 500 ευρω μισθο και χωρις λεφτα για καρτα να κυκλοφορουν με Iphone και galaxy που αγορασαν με δοσεις, ειναι απλα για κλαματα, σαν αυτους τους πιθηκους με mercedes και bmw που πανε στο βενζιναδικο και βαζουν 5 ευρω βενζινη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol

 

Οχι πραγματικα πες μου, γιατι θα τρελαθω.

 

Εχει καμια σχεση το whatsapp + viber με την εκδοση για android?

Εχει καμια σχεση ο ΙΕ με τον Chrome για android?

Εχουν καμια σχεση τα notifications σε android με WP?

Εχεις fleksy/swiftkey στα Windows?

Eχουν καμια σχεση οι δυνατοτητες και οι ρυθμισεις του android με τα wp? Μultitasking?

Αpps υπαρχουν; Lol Μπορω ανετα να βρω 15 apps που χρησιμοποιω καθημερινα στο android και τα αντιστοιχα σε WP ειναι τουλαχιστον αστεια.

 

Εσεις μπορει ακομα να το θελετε το τηλεφωνο για κλησεις και sms και να ανοιγετε τα data 20 λεπτα τη βδομαδα.

 

ΚΑΛΑ κανετε, αλλα ΟΧΙ ΔΕΝ ειναι καλυτερα τα Windows Phone.

 

EΜΕΙΣ που εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ δεν καλυπτομαστε. Ειναι λιγα.

Επειδή έχω και android WhatsApp Και viber είναι σε πολύ καλο σημειο πια με τις αντιστοιχες στα αλλα λειτουργικα. Το Viber παλια ηταν χαλια για πολλους μιας και ειχαν πρόβλημα με τα Notifications αλλα αυτό εχει σιγουρα φτιαξει.

Ο IE μια χαρα γρήγορος είναι και ο edge ακόμη καλύτερος

Τα Notifications πολλές φορες μου έρχονται γρηγορότερα στο windows παρά στο android. Αυτή η καραμέλα έχει παλιώσει με τα 7αρια

Στα 10 θα έχεις και αντίστοιχο swiftkey. Το πληκτρολόγιο των wp είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

Ναι οι δυνατότητες πια των wp είναι καλύτερες από τις default του android. Για πολλά απλά πράγματα στο android πρέπει να κατεβάσω εφαρμογή για να τα κάνω. Με αμφίβολες επιπτώσεις σε θέματα μπαταρίας σταθερότητας

από εφαρμογές έχω ότι χρειάζομαι. Αυτό όμως είναι ξεχωριστό για τον καθένα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια ερώτηση θέλω να κάνω στα άτομα που έχουν "απαιτήσεις" τη σημερινή μέρα απο το κινητό τους.

πριν καμιά 10αρια χρόνια με το νοκια Ν95 πάλι τις ίδιες απαιτήσεις είχατε;

Οι απαιτησεις αλλαζουν χρονο με το χρονο.Τι ερωτηση ειναι αυτη?Πριν 20 χρονια δεν υπηρχε σχεδον καθολου ιντερνετ.Μην συγκρινεις τις αναγκες του 2005 με του 2015

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τι λες;

Προφανως και οι απαιτησεις ηταν λιγοτερες τοτε.

Οπως και στον υπολογιστη μου, και στο αμαξι μου και στην τηλεοραση μου.

Προχωρησε η τεχνολογια.

 

Τι θελεις να πεις λοιπον ποιητη;

εφόσον τότε ήταν λιγότερες γιατί τώρα να είναι παραπάνω αυξημένες;

Για τον υπολογιστή το κατανοώ και για την τηλεόραση επίσης.

 

όταν όμως τα ίδια πράγματα που έκανες τότε τα κάνεις και τώρα,προφανώς τις απαιτήσεις που έχεις στις δημιούργησαν.Δεν τις είχες

 

έχουν περάσει πάρα πολλά κινητά απο τα χέρια μου κ ας είμαι μικρός(24)

απο εποχής νοκια 7110 και βάλε.

έχουν περάσει επίσης πολλά smartphone απ τα χέρια μου(LG P500,HTC wildfire S,Xperia sole,Xperia M,Xperia P,GS3,GS4) (δεν έχω καμία συσκευή τέτοια πλέον για 3-4 μέρες τα είχα)

και δεν μπορώ να καταλάβω απο που υπάρχουν οι απαιτήσεις αυτες.

οκ έχεις ιντερνετ στο κινητο,έχεις εφαρμογές για να μιλάς κλπ. Δεν με συγκινεί κάτι απο αυτά.

Ούτε τα κτηνώδη MP στις κάμερες,ούτε οι οθονάρες,ούτε οι πυρήνες.

Οι απαιτησεις αλλαζουν χρονο με το χρονο.Τι ερωτηση ειναι αυτη?Πριν 20 χρονια δεν υπηρχε σχεδον καθολου ιντερνετ.Μην συγκρινεις τις αναγκες του 2005 με του 2015

ναι μόνο που στις μέρες μας,κουβαλάς μια συσκευή που τυχαίνει να παίρνει τηλέφωνο.

παλιότερα ήταν το αναποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και android WhatsApp Και viber είναι σε πολύ καλο σημειο πια με τις αντιστοιχες στα αλλα λειτουργικα. Το Viber παλια ηταν χαλια για πολλους μιας και ειχαν πρόβλημα με τα Notifications αλλα αυτό εχει σιγουρα φτιαξει.

Ο IE μια χαρα γρήγορος είναι και ο edge ακόμη καλύτερος

Τα Notifications πολλές φορες μου έρχονται γρηγορότερα στο windows παρά στο android. Αυτή η καραμέλα έχει παλιώσει με τα 7αρια

Στα 10 θα έχεις και αντίστοιχο swiftkey. Το πληκτρολόγιο των wp είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

Ναι οι δυνατότητες πια των wp είναι καλύτερες από τις default του android. Για πολλά απλά πράγματα στο android πρέπει να κατεβάσω εφαρμογή για να τα κάνω. Με αμφίβολες επιπτώσεις σε θέματα μπαταρίας σταθερότητας

από εφαρμογές έχω ότι χρειάζομαι. Αυτό όμως είναι ξεχωριστό για τον καθένα

 

E καλα τωρα.

Αν μου λες οτι ο ΙΕ ειναι γρηγορος και το Viber και το whatsapp προσφερουν ιδια εμπειρια χρησης, εγω τι να πω.

Αλλο κινητο θα εχω μαλλον τοσες μερες.

 

Οσο για το πληκτρολογιο, συγνωμη αλλα γελανε οι πετρες.

Εγω θελω επιλογες. Το στοκ σε wp8.1 δεν μου κανει.

 

Για πες λοιπον τι κανεις στα WP που δεν μπορεις να κανεις στο android και θες εφαρμογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...