Προς το περιεχόμενο

Το 96,8% των smartphones που πωλούνται είναι iPhone ή Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χεχε μια καινούργια εποχή ξεκινάει για το insomnia. Πλέον έχουμε και Windows funboys! Αυτό σημαίνει ότι κάνει καλή δουλειά η Microsoft :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εφόσον τότε ήταν λιγότερες γιατί τώρα να είναι παραπάνω αυξημένες;

Για τον υπολογιστή το κατανοώ και για την τηλεόραση επίσης.

 

όταν όμως τα ίδια πράγματα που έκανες τότε τα κάνεις και τώρα,προφανώς τις απαιτήσεις που έχεις στις δημιούργησαν.Δεν τις είχες

 

έχουν περάσει πάρα πολλά κινητά απο τα χέρια μου κ ας είμαι μικρός(24)

απο εποχής νοκια 7110 και βάλε.

έχουν περάσει επίσης πολλά smartphone απ τα χέρια μου(LG P500,HTC wildfire S,Xperia sole,Xperia M,Xperia P,GS3,GS4) (δεν έχω καμία συσκευή τέτοια πλέον για 3-4 μέρες τα είχα)

και δεν μπορώ να καταλάβω απο που υπάρχουν οι απαιτήσεις αυτες.

οκ έχεις ιντερνετ στο κινητο,έχεις εφαρμογές για να μιλάς κλπ. Δεν με συγκινεί κάτι απο αυτά.

Ούτε τα κτηνώδη MP στις κάμερες,ούτε οι οθονάρες,ούτε οι πυρήνες.

ναι μόνο που στις μέρες μας,κουβαλάς μια συσκευή που τυχαίνει να παίρνει τηλέφωνο.

παλιότερα ήταν το αναποδο.

 

Να σε πω για μενα.Επειδη και το 2005-2006 ειχα παρει n80 το ειχα περασει και ταινιες και ενα σωρο εφαρμογες και παιχνιδια.Οι αναγκες υπαρχουν απλα δεν σου τις δινουν εφοσον δεν υπαρχει η τεχνολογια για να υλοποιηθει αυτη η αναγκη.Παλιοτερα οι ανθρωποι εκαναν την αναγκη τους στο δασος και σκουπιζονταν με εφημεριδες/φυλλα.Λες να μην ηθελαν κατι πιο ευχρηστο?Ετσι ειναι παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καμια σχεση το whatsapp + viber με την εκδοση για android?
Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό. Δε χρησιμοποιώ αυτές τις εφαρμογές. Το vider που χρησιμοποιεί η σύζυγος κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Το ίδιο και το skype.
 

 

Εχει καμια σχεση ο ΙΕ με τον Chrome για android?

Σε τί μειονεκτεί; Προσωπικά με καλύπτει θαυμάσια. Είναι γρήγορος και απλός στη χρήση.

 

 

Εχουν καμια σχεση τα notifications σε android με WP?

Στα WP 8.1 και μετά παίζει να είναι καλύτερα απ' ότι σε android. Έχουν live tiles, notification center και πλήρη έλεγχο από τις ρυθμίσεις της συσκευής.

 

 

Εχεις fleksy/swiftkey στα Windows?

Όχι, αλλά έχει πρόβλεψη λέξεων που κάνει την ίδια δουλειά στο τελικό αποτέλεσμα.

 

 

Eχουν καμια σχεση οι δυνατοτητες και οι ρυθμισεις του android με τα wp? Μultitasking?
Το "δυνατότητες" είναι αόριστο. Οι ρυθμισεις των WP έχουν κάποια πράγματα που δεν υπάρχουν στο android και αντίστροφα. Το multitasking στο android έχει το πρόβλημα ότι είναι multi... αλλά όχι asking κάνει τα πάντα χωρίς να σε ρωτάει για τίποτα. Ο κάθε τελευταίος dev μπορεί να φτιάξει app που να του ρουφιανεύει ακόμα και τί ώρα πας στην τουαλέτα... Ευχαριστώ, δε θα πάρω.
Στα WP μπορείς να ρυθμίσεις σε ποιες εφαρμογές θα επιτρέψεις multitasking και σε αυτές που έχουν αρκετή RAM δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην ταχύτητα εναλλαγής μεταξύ εφαρμογών, Στα άλλα υπάρχει μια μικρή καθυστέριση, η οποία δεν είναι ενοχλητική.
 

 

Αpps υπαρχουν; Lol Μπορω ανετα να βρω 15 apps που χρησιμοποιω καθημερινα στο android και τα αντιστοιχα σε WP ειναι τουλαχιστον αστεια.

Γράψε αυτά τα 15. Προσωπικά ασχολούμε με τεχνολογία από το 1992, πήρα το πρώτο μου smartphone το 2000 και δεν μπορώ να βρω μια εφαρμογή που να μην κάνει τη δουλειά μου. Οι εφαρμογές των WP υπολλείπονται σε αριθμό, όχι σε θεματολογία κα έχουν πολύ καλή ποιότητα. Σε κάποια σημεία δουλεύουν διαφορετικά γιατί είναι sandboxed και δεν μπορούν να έχουν πλήρη έλεγχο της συσκευής σου, όπως στο android. Προσωπικά το προτιμώ καλύτερα. Στο κινητό μου (lumia 930) έχω εγκατεστημένες 162 εφαρμογές (χωρίς τις εργοστασιακές) και το κινητό έχει ακριβώς την ίδια απόκριση που είχε την 1η μέρα που το πήρα. Μπορείς να μου δείξεις έναν κάτοχο android που να μπορεί να ισχυριστεί ακριβώς το ίδιο πράγμα;

 

 

Εσεις μπορει ακομα να το θελετε το τηλεφωνο για κλησεις και sms και να ανοιγετε τα data 20 λεπτα τη βδομαδα.

 

ΚΑΛΑ κανετε, αλλα ΟΧΙ ΔΕΝ ειναι καλυτερα τα Windows Phone.

 

EΜΕΙΣ που εχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ δεν καλυπτομαστε. Ειναι λιγα.

Αν μέσα στις απαιτήσεις σου δεν περιλαμβάνεται η ασφάλεια των προσωπικών σου δεδομένων από τον κάθε τελευταίο dev, η αναβάθμιση λειτουργικού για 3 χρόνια, η ταχύτατη απόκριση και όσα έγραψε ο @dialer1453, παραπάνω, τότε μια χαρά είναι και το android, αρκεί να πάρεις κάποια βαρβάτη συσκευή για να μην σέρνεται μετά την εγκατάσταση 20 εφαρμογών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον τότε ήταν λιγότερες γιατί τώρα να είναι παραπάνω αυξημένες;

Για τον υπολογιστή το κατανοώ και για την τηλεόραση επίσης.

 

όταν όμως τα ίδια πράγματα που έκανες τότε τα κάνεις και τώρα,προφανώς τις απαιτήσεις που έχεις στις δημιούργησαν.Δεν τις είχες

 

 

Σταματα να γραφεις, εκτιθεσαι.

 

Moυ δημιουργησαν αναγκη να χρησιμοποιω whatsapp?

Να εχω ιντερνετ στο κινητο;

Να ακουω spotify?

Να εχω σοβαρη gps πλοηγηση;

Το flickr που ανεβαζω τις ερασιτεχνικες μου φωτο ειναι 'δημιουργημενη αναγκη';

Το onedrive/photos που παιρνω Backup τις φωτο ειναι κατι που εκανα τοτε;

 

Αν το πας ετσι, ολα δημιουργημενες αναγκες ειναι. Και το 1980 δεν ειχαν κινητα, να που ομως εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε μια καινούργια εποχή ξεκινάει για το insomnia. Πλέον έχουμε και Windows funboys! Αυτό σημαίνει ότι κάνει καλή δουλειά η Microsoft :P

Windows funboys υπαρχουν εδω και 20 χρονια.Οπως και linux funboys.Αρκετοι απο αυτους πιστεψαν οτι η MS θα πρωτοπορησει και στην αγορα των κινητων μονο που εκαναν λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε πω για μενα.Επειδη και το 2005-2006 ειχα παρει n80 το ειχα περασει και ταινιες και ενα σωρο εφαρμογες και παιχνιδια.Οι αναγκες υπαρχουν απλα δεν σου τις δινουν εφοσον δεν υπαρχει η τεχνολογια για να υλοποιηθει αυτη η αναγκη.Παλιοτερα οι ανθρωποι εκαναν την αναγκη τους στο δασος και σκουπιζονταν με εφημεριδες/φυλλα.Λες να μην ηθελαν κατι πιο ευχρηστο?Ετσι ειναι παντου.

Δεν νομίζω ότι είναι βασική ανάγκη του ανθρώπου να μπεί στις 2 το βράδυ στο fb για να δει μια φώτο που ανέβασε κάποιος. :P

Μπορεί να το κάνει και την επόμενη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε ότι το Android ειναι ασφαλές. Τι ασφάλεια μορε; Είχα Android τώρα έχω WP και το Android κολαει σε όλα τα Low end για να μην πω ψέματα στα περισσότερα κάποια Motorola λιγότερο. Τα 1 GB ram δεν φτάνουν!!! Χρειάζονται 2 GB! Τα Windows phone είναι γρήγορα ακόμα και με 512 MB ram που έχω, είναι παρα μα ΠΑΡΑ πολύ ασφαλή μέχρι και τα αστυνομικά τμήματα στην NY έχουν WP, διότι είναι ποιο ασφαλής, και βοηθάνε τους αστυνομικούς ΟΧΙ όπως το Android. Επιπλέον το store σαβουρες δεν έχει. Καλύτερο UI, περισσότερες λειτουργγιες πχ v

Cortana κλπ. Η επομενη συσκευή μου εννοείτε WP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο τρόπος λειτουργίας του ανθρώπινου μυαλού: να κατηγοριοποιούμε τα πάντα. Εϊναι εύκολο και βγάζει εύκολα συμπεράσματα. Έτσι δεν ταλαιπωρούμε το μυαλό μας για να κατανοήσουμε τί γράφει ο καθένας. Απλά του κολλάμε μια ταμπέλα και τέλος... Μια χαρά!

;) :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι βασική ανάγκη του ανθρώπου να μπεί στις 2 το βράδυ στο fb για να δει μια φώτο που ανέβασε κάποιος. :P

Μπορεί να το κάνει και την επόμενη μέρα.

 

Αυτο ειναι καψιμο οχι αναγκη.Το 2005 ομως δεν υπηρχε καν το facebook και ειχαμε ολοι κανα hi5 myspace.Η τεχνολογια οταν χρησιμοποιειτε σωστα σου κανει τη ζωη ευκολη.Το 2005 για να μπω σε μια σελιδα με το series 60 κινητο μου εκανε μια ωρα.Τωρα σε 1 δευτερο μπαινω οπου θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε ότι το Android ειναι ασφαλές. Τι ασφάλεια μορε; Είχα Android τώρα έχω WP και το Android κολαει σε όλα τα Low end για να μην πω ψέματα στα περισσότερα κάποια Motorola λιγότερο. Τα 1 GB ram δεν φτάνουν!!! Χρειάζονται 2 GB! Τα Windows phone είναι γρήγορα ακόμα και με 512 MB ram που έχω, είναι παρα μα ΠΑΡΑ πολύ ασφαλή μέχρι και τα αστυνομικά τμήματα στην NY έχουν WP, διότι είναι ποιο ασφαλής, και βοηθάνε τους αστυνομικούς ΟΧΙ όπως το Android. Επιπλέον το store σαβουρες δεν έχει. Καλύτερο UI, περισσότερες λειτουργγιες πχ v

Cortana κλπ. Η επομενη συσκευή μου εννοείτε WP.

Ξεχασες να αναφερεις εκτος απο τους αστυνομικους οτι wp εχει και η NSA,FBI,κυβερνησεις των HΠΑ της Ρωσιας,Κινας κ.α...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λέτε πως  "

Το 96,8% των smartphones που πωλούνται είναι iPhone ή Android "

καλά πάμε ...........

 

ANDROID = 83%

IOS = 12% ................... :whistle:

 

gallery_286955_2360_53705.png

 

 Το ξεβράκωμα που κάνει το droid σε όλους τους υπόλοιπους , θα έπρεπε να αναφέρει ο τίτλος ...

 

Με 12% .... δεν σε βγάζει ούτε το κανάλι της βουλής , όχι να είσαι και πρωτοσέλιδο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε ότι το Android ειναι ασφαλές. Τι ασφάλεια μορε; Είχα Android τώρα έχω WP και το Android κολαει σε όλα τα Low end για να μην πω ψέματα στα περισσότερα κάποια Motorola λιγότερο. Τα 1 GB ram δεν φτάνουν!!! Χρειάζονται 2 GB! Τα Windows phone είναι γρήγορα ακόμα και με 512 MB ram που έχω, είναι παρα μα ΠΑΡΑ πολύ ασφαλή μέχρι και τα αστυνομικά τμήματα στην NY έχουν WP, διότι είναι ποιο ασφαλής, και βοηθάνε τους αστυνομικούς ΟΧΙ όπως το Android. Επιπλέον το store σαβουρες δεν έχει. Καλύτερο UI, περισσότερες λειτουργγιες πχ v

Cortana κλπ. Η επομενη συσκευή μου εννοείτε WP.

 

Να ξαναπουμε.Κανενα android δεν κολλαει εφοσον ειναι pure android.Αλλα οταν περνει ενα κινητο των 100 ευρω η samsung και του βαζει οτι βαζει και στο κινητο των 500 ευρω με τα 3gb ram λογικο ειναι να κολλαει.Για αυτο η samsung τα παει χαλια στην χαμηλη κατηγορια κινητων ενω συσκευες οπως της motorolo με pure android τα πανε περιφημα και με 1gb ram με lolipop εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματα να γραφεις, εκτιθεσαι.

 

Moυ δημιουργησαν αναγκη να χρησιμοποιω whatsapp?

Να εχω ιντερνετ στο κινητο;

Να ακουω spotify?

Να εχω σοβαρη gps πλοηγηση;

Το flickr που ανεβαζω τις ερασιτεχνικες μου φωτο ειναι 'δημιουργημενη αναγκη';

Το onedrive/photos που παιρνω Backup τις φωτο ειναι κατι που εκανα τοτε;

 

Αν το πας ετσι, ολα δημιουργημενες αναγκες ειναι. Και το 1980 δεν ειχαν κινητα, να που ομως εχεις.

εγώ δεν σου γράφω με τον τρόπο που γράφεις και δεύτερον δεν μπορείς να μου πείς τι θα κάνω. :-)

Δεν αναφέρομαι σε πράγματα τα οποία είναι κομμάτι δουλειάς και σε βολεύουν,εσύ καλά κάνεις και έχεις τέτοια πράγματα.

 

το spotify Δεν το θεωρώ εργαλείο δουλειάς,δεν με απασχολεί τι κάνει η συγκεκριμένη εφαρμογή και την βρίσκω άχρηστη όπως και το 95% των smartphones.

 

end of story,τις απαντήσεις τις πήρα απο αυτά που ηθελα πάντως,καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον τότε ήταν λιγότερες γιατί τώρα να είναι παραπάνω αυξημένες;

Για τον υπολογιστή το κατανοώ και για την τηλεόραση επίσης.

 

όταν όμως τα ίδια πράγματα που έκανες τότε τα κάνεις και τώρα,προφανώς τις απαιτήσεις που έχεις στις δημιούργησαν.Δεν τις είχες

 

Ναι και γω πριν από 3 χρόνια δεν είχα NAS, τώρα απέκτησα και μάντεψε μπορώ να το ελένχω απομακρυσμένα από το κινητό μου. Και μάντεψε ο κατασκευαστης βγάζει 5 εφαρμογές για IOS και Android που χρειάζομαι και μόνο 1 στα WP και μάλιστα σε beta.

 

βρες άλλο επιχήρημα αυτό είναι παιδικό για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς. Και παλιά δεν υπήρχαν κινητά καθόλου μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό αρα σου δημιούργησαν μια ανάγκη που δεν χρειάζεσαι πήγαινε να πάρεις από το σταθερό ή αγοράζεις μια τηλεκάρτα και παίρνεις από καρτοτηλέφωνο. 

 

Οπως το κατανοείς για τα άλλα 2 κατανόησε το και για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...