Προς το περιεχόμενο

Το νέο Oppo R5s έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το R5 αλλά το ίδιο λεπτό σώμα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εδώ και ώρες δυσκολεύομαι να μπω στη σελίδα της Oppostyle και τώρα νομίζω έπεσε εντελώς. Εγώ εντομεταξύ το παίρνω με 179 :P Δεν έχω paypal balance ομως... πφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης της συσκευής.Έχει φτάσει τα specs του R7, με χειρότερη κάμερα (δεν αναφέρει να τραβάει 4Κ), δεν παίρνει mSD, δεν έχει OTG, έχει ελάχιστα μεγαλύτερη οθόνη 5.2" έναντι 5.0" του R7, έχει χειρότερη μπαταρία, χρειάζεσαι τον αντάπτορα για τα ακουστικά και είναι ακριβότερο με το που τελειώσει το promotion (429€ έναντι 349€ που έχει το R7).Εγώ εννοείται πως θα προτιμούσα το R7, εφόσον ήταν σε κανονικές τιμές και τα 2.

 

Στο θέμα support, για όσους δεν ξέρουν, η Oppostyle ναι μεν είναι καλή, αλλά χωλένει στο θέμα συνεννόησης (τα Αγγλικά που γράφουνε στα email είναι ότι να'ναι).Μου είχαν βγάλει την ψυχή μέχρι να συνεννοηθώ για την επισκευή της οθόνης του Find 5 όταν την έσπασα και την επιστροφή του Find 7a για την γνωστή κιτρινίλα που έβγαζε στην οθόνη.Το καλό βέβαια είναι ότι σε κάθε RMA είτε εντός, είτε εκτός εγγύησης, στέλνουν πάντα καινούρια, σφραγισμένη συσκευή.

 

Απο την μεριά της Oppo είμαι απογοητευμένος στο θέμα software.Το Color OS είναι συνέχεια σε φάση Beta, έχει μείνει στο KK (ούτε λόγος για L) και συνήθως αφήνουν στο έλεος του θεού προηγούμενες συσκευές με το που βγάλουν μια καινούρια.Χορτάσαμε υποσχέσεις και πλέον έχουν φτάσει σε φάση να σβήνουν οτιδήποτε αρνητικό γράφεται απο δυσαρεστημένους κατόχους είτε στο Forum τους, είτε στο FB.

 

Για μένα τελείωσε το κεφάλαιο Oppo μετά τα Find 5, 7a & 7 που πήρα.Δεν λέω, είναι ποιοτικότατες συσκευές (πολύ ανώτερες και απο πολλές επώνυμες) αλλά πλέον τα μοίρασα στην οικογένεια και ησύχασα.Έχω βάλει σε όλα CM και είναι μια χαρά.Πλέον τα Daily Drivers μου είναι το iPhone 5S και το Mi4...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράει την ίδια κάμερα με το find 7 το οποίο τραβάει 4Κ. Το θέμα είναι ότι ίσως λόγω chipset δεν τραβάει; Νομίζω ούτε στο R7 αναφέρεται οπότε μάλλον κάτι τέτοιο θα παίζει αν και δε μου κολλάει και πολύ. Στην κανονική του τιμή φυσικά και δεν αξίζει, αλλά στα 200 πιστεύω κάποιος μπορεί να κάνει υποχωρήσεις.

 

ColorOS lollipop κοντεύει να βγει stable για το find 7 πάντως. Τουλάχιστον τα φλασάρεις με ο,τι θες και δε χάνεις εγγύηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάμερα δεν νομίζω.Ναι μεν είναι 13άρες αλλά το R5S φοράει κλασικό SONY ΙΧΜΟR ενώ το R7 έχει κάποιον της Samsung...

 

Για το θέμα τιμής ναι, σε αυτή την φάση είναι κλέψιμο, αλλά μόλις φτάσει τα 429€ όντως δεν αξίζει και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πουλάει.Το πιθανότερο είναι να κάνουν την κλασική απάτη, να εξαφανίσουν για λίγο καιρό το R7.Ότι είχε γίνει με το Find 5, Find 7a & 7 και N1 όπου ξαφνικά βγήκαν σε περιορισμένα κομμάτια τα οποία δεν τελείωναν... :P

 

Για το ColorOS το ξέρω, αλλά είμαι ήδη σε L στην CM οι οποία είναι πιο Stable απο την STABLE που θα βγάλει η OPPO, παρ' όλο που μιλάμε για Nightlies εκδόσεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ στο find 7a εδω και λίγες μέρες με nightly ειμαι και ειναι πολυ καλυτερη απο το color os αν και με χαλανε καποια πραγματα στον περιβαλλον.

 

Για την καμερα εννοώ ότι το R5s φοράει την ίδια με το find 7 και στο find 7 τραβάει 4Κ. Τέλος πάντων πιστεύω πως θα μείνει λίγο καιρό στην εξωφρενική τιμή και μετά μπορεί να πέσει σαν "μόνιμη" προσφορά πιο κάτω από το R7. Ή να γίνει αυτό που λες :P Πάντως κι εγώ το find 7α το τσίμπησα όταν έδωσε το Reloaded με τα δώρα κλπ στα 349 και μετά από λίγους μήνες τράβαγα τα μαλλιά μου όταν έπεσε στα 250 κι ας μην είχε όλα τα δώρα. Άχρειαστα μου ήταν εξάλλου.

 

Μα οντως δε στέκει να έχει 429 το R5s!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ανάλυση του video ρόλο παίζει η CPU που κάνει το encoding και ελάχιστα ο φακός. O 615 υποστηρίζει μέχρι 1080p30 οπότε δεν μπορεί να τραβήξει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το φανταστηκα. Μα θα ηταν βλακεια να το εκανε επιτηδες να μη τραβαει ενω αλλο κινητο με τον ιδιο σενσορα καμερας τραβαει. Για τον ιδιο λογο λοιπον δε θα τραβαει ουτε το r7 ουτε το r7 plus και δε μπορουμε να το πουμε ελλατωμα της oppo κατα την αποψη μου. Ισως βλακεια που εβαλε τον 615 αλλα καλυτερα απο το να εβαζε τον 810...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...