Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί βρε παίδες δεν ανοίγεται κανά topic,τύπου versus,για να βγάζεται τα απωθημένα σας!!

 

Γιατί θα έχω την ευχαρίστηση να το κλείσω μέχρι να πουν κύμινο. 

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να κάνω quote το ανωτέρω.

 

Flamebait του χειριστου είδους. Μου φαίνεται ότι χρειάζονται μερικά permaban για να ησυχασουμε.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για χλευαστικό facebook post για την NV.  Σε αυτή την περίπτωση είναι η ίδια η AMD που κακώς ρίχνει λάδι στην φωτιά και είναι και εύλογες οι ανάλογες αντιδράσεις γιατί το put up or shut up το έχουμε εδώ και δεκαετίες για όλες τις εταιρείες σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν τώρα θέλετε να το συνεχίσετε σε e-mail ή PM ελεύθερα, αλλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος μια τόσο γιορτινή μέρα να χαλάμε τις καρδιές μας για σαχλαμάρες. Αν μη τι άλλο βάλτε λίγο χιούμορ στην ζωή σας και δείτε το χαλαρά και μην νουθετείτε έστω και έμμεσα τον συντονισμό γιατί είναι ενάντια στους όρους χρήσης. 

 

Χρόνια πολλά by the way. 

 

Ηρακλειώτη Abilosha χρόνια πολλά και σε σένα ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά δεν ξέρω πόσο νόημα θα είχε να έβγαινε το Vega τώρα με τόσο χάλια διαθεσιμότητα. Καλύτερα να ωριμάσουν λίγο τα πράγματα και μετά, ίσως να πρέπει όντως να βγει αρχές '17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν ξέρω πόσο νόημα θα είχε να έβγαινε το Vega τώρα με τόσο χάλια διαθεσιμότητα. Καλύτερα να ωριμάσουν λίγο τα πράγματα και μετά, ίσως να πρέπει όντως να βγει αρχές '17.

 

Κυρίως όσων αφορά τις τελικές τιμές. Κουκλάκι η GTX1080 αρκεί να μην συνηδητοποιήσεις την τιμή της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει δυνατότερη λύση η NV έχει ήδη διαθέσει τις 1070 & 1080, όμως αυτή τη στιγμή η αγορά δείχνει να ενδιαφέρεται πιο πολύ για τις κάρτες κατηγορίας 480/470/1060.

 

Η κρίση άλλωστε δεν είναι μόνο Ελληνική, όλες οι οικονομίες ζορίζονται αυτή την εποχή (εμείς δεν ζοριζόμαστε απλώς πνιγόμαστε).

 

Πολύς κόσμος είναι ευχαριστημένος με το 1080p και θέλει μια κάρτα που να τον καλύπτει without breaking the bank όπως λένε και τα Αμερικανά.

 

Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα πάω σε Vega sta 350-400 E αφού η 480 με καλύπτει. Πριν από δύο χρόνια δεν θα το συζήταγα καν να μείνω π.χ. σε 7870.

 

Μέσα σε όλο αυτό το πλαίσιο νομίζω ότι το παιχνίδι αυτή την φορά θα παιχτεί πιο έντονα στην μεσαία κατηγορία.

 

 

Όσον αφορά τις διαθεσιμότητες, η AMD είχε μαζέψει επαρκές στοκ και όταν η κάρτα έπεσε στην αγορά υπήρχαν καλές ποσότητες (στο εξωτερικό) τώρα όμως έχει στεγνώσει αφού η ζήτηση ήταν μεγάλη (ίσως έχει και ένα ρόλο το ps4 neo εκεί), προβλήματα ελείψεων όμως είχε και η NV η οποία το κάλυψε με τις φουσκωμένες τιμές για τις FE που είχαν σαν σκοπό να περιορίσουν την αρχική ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα η μεσαία κατηγορία αφορούσε περισσότερους, πάντα οι performance/high-end κάρτες ήταν για ελάχιστες τσέπες, δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει δυνατότερη λύση η NV έχει ήδη διαθέσει τις 1070 & 1080, όμως αυτή τη στιγμή η αγορά δείχνει να ενδιαφέρεται πιο πολύ για τις κάρτες κατηγορίας 480/470/1060.

 

Oι οποίες (480/1060) παραδόξως λίγο-πολύ είναι στα ίδια τιμολογιακά επίπεδα. Polaris10@232mm2 & GP106@200mm2.

 

Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα πάω σε Vega sta 350-400 E αφού η 480 με καλύπτει. Πριν από δύο χρόνια δεν θα το συζήταγα καν να μείνω π.χ. σε 7870.

 

Πάντα σε σχέση με τα παραπάνω αυτό που περιγράφεις θα πρέπει να αφορά έναν πυρήνα στα 300 και κάτι τετραγωνικά χιλιοστά και δεν είμαι πολύ σίγουρος αν χωράει και το HBM2 τόσο άνετα στον λογαριασμό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα η μεσαία κατηγορία αφορούσε περισσότερους, πάντα οι performance/high-end κάρτες ήταν για ελάχιστες τσέπες, δεν άλλαξε κάτι.

 

Στις προηγούμενες γενιές οι κάρτες που ακούγονταν πολύ ανάμεσα στους gamer ήταν 7950 670, 770, 780, 290, 970 οι οποίες είναι lower top tier.

 

Τώρα εγώ βλέπω το πράγμα να κινείται προς τις uper mid tier τις αντίστοιχες των 7870, 660, 270,760 κλπ. δηλ 470/480/1060/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις προηγούμενες γενιές οι κάρτες που ακούγονταν πολύ ανάμεσα στους gamer ήταν 7950 670, 770, 780, 290, 970 οι οποίες είναι lower top tier.

 

Τώρα εγώ βλέπω το πράγμα να κινείται προς τις uper mid tier τις αντίστοιχες των 7870, 660, 270,760 κλπ. δηλ 470/480/1060/

επειδη μετε-χ-εσαν την τιμη.Η 1070 πηρε τιμη 980 κτλ.Δεν εβγαλαν αντικαταστατες,απλα αλλαξαν ονομασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον ΔΕΝ θέλεις να θυμάσαι πόσο στοίχιζαν οι 7970 και ακόμα περισσότερο η GTX680 αργότερα όταν ήταν στα γεννοφάσκια του το 28nm.  

 

http://www.anandtech.com/show/5699/nvidia-geforce-gtx-680-review

 

$499 MSRP για την GTX680 για όσους ξεχνούν με πυρήνα μόλις 294mm2@28HP

 

http://www.anandtech.com/show/6093/amd-radeon-hd-7970-7950-7870-price-cuts-inbound-7970ge-available-next-week

 

$549 για την 7970.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις προηγούμενες γενιές οι κάρτες που ακούγονταν πολύ ανάμεσα στους gamer ήταν 7950 670, 770, 780, 290, 970 οι οποίες είναι lower top tier.

 

Τώρα εγώ βλέπω το πράγμα να κινείται προς τις uper mid tier τις αντίστοιχες των 7870, 660, 270,760 κλπ. δηλ 470/480/1060/

 

Είναι λίγο περίεργα τα πράγματα αυτή τη περίοδο, και οι απαιτήσεις των παιχνιδιών δεν έχουν ανέβει ώστε να δικαιολογούνται τόσο βαρβάτες κάρτες, ούτε και αυτά που θα βγουν μέσα στο φθινόπωρο έχουν δείξει κάτι το ιδιαίτερο οπτικά. Πράγμα που σημαίνει ότι οι 970/980/290/390 κλπ έχουν ψωμί ακόμα, εκτός αυτού τα υπόλοιπα είναι γνωστά για τα 14/16nm, την διαθεσιμότητα και την έλλειψη ανταγωνισμού από πλευράς AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα η μεσαία κατηγορία αφορούσε περισσότερους, πάντα οι performance/high-end κάρτες ήταν για ελάχιστες τσέπες, δεν άλλαξε κάτι.

 

Αλλαξε, ο κοσμος στρεφεται προς τις 480/1060 και κατω επειδη οι τιμες των καρτων απο 1070 και πανω ανεβηκαν. Πιστευεις εσυ οτι θα πουληθουν τοσες 1070 οσες 970? Σε καμια περιπτωση, εκτος απο το καπελο που επεσε ανεβηκαν και οι MSRPs οποτε ο συνδυασμος τους εσπρωξε αρκετο κοσμο σε πιο οικονομικες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις ότι όσοι έχουν 970/980 θα πάνε σε 480/1060 ; Για να έχουν τις ίδιες επιδόσεις ; Not..Στην χειρότερη θα περιμένουν κάμποσο καιρό να βγουν οι Vega και να πέσουν οι τιμές αισθητά στις 1070/1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις ότι όσοι έχουν 970/980 θα πάνε σε 480/1060 ; Για να έχουν τις ίδιες επιδόσεις ; Not..Στην χειρότερη θα περιμένουν κάμποσο καιρό να βγουν οι Vega και να πέσουν οι τιμές αισθητά στις 1070/1080.

 

Που με ειδες να λεω οτι ο κοσμος πηγαινει απο 970 σε 1060? Υπαρχουν αρκετα ατομα που αγοραζουν καθε 2-3 γενιες καρτες γραφικων, αυτοι που αγοραζουν σε καθε γενια ειναι βασικα η μειοψηφεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έτσι όπως το είπες ήταν σαν να λες ότι αυτοί που μέχρι τώρα αγόραζαν performance κάρτες, τώρα θα πάρουν mid-range λόγω τιμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...