Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρουμε, στα πλαίσια του εφικτού ποσοστά?

 

Κυρίως, πόσοι δοκίμασαν Undervolt και τους έκατσε?

 

Προσωπικά το θεωρώ παράλογο να κάνεις κάποιος χρήστης πειράματα με undervolting εάν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε, στα πλαίσια του εφικτού ποσοστά?

 

Κυρίως, πόσοι δοκίμασαν Undervolt και τους έκατσε?

 

Εγώ είμαι στα 1.1 V από 1.15 στοκ στα 1300/2150 stok 480.

 

Θέλω να δοκιμάσω πόσο χαμηλά μπορώ να πάω για 1266 αλλά δεν έχω χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από πιθανή αστάθεια (αν και στην προκειμένη περίπτωση, μάλλον το αντίθετο βιώνουμε), υπάρχουν πραγματικοί κίνδυνοι?

 

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις εάν και εφόσον έχεις χρόνο και όρεξη. Πέρα από την αστάθεια, θα μπορούσε κάποιος χρήστης να θέλει να μειώσει τις θερμοκρασίες για να γίνει για παράδειγμα πιο αθόρυβη η ψύκτρα. ΄Οπως προείπα αν δεν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα με την κάρτα, δεν υπάρχει λόγος για undervolting εκτός αν κάποιος έχει όρεξη να κάνει πείραμα για χάρη του πειράματος.

 

Μην φανταστείς μόνο ότι θα πρωτοτυπήσει: http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-1060-pascal,4679-7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1475MHz OC στην XFX RX 480 GTR και μειωμένη κατανάλωση στα 1288MHz.

 

 

Έχει κανένας την κάρτα εδώ να μας πει εντυπώσεις ??

Δεν κατάλαβα γιατί τρελάθηκε τόσο ο jay με την xfx που κρατάει σταθερά τα ρολόγια στα 1288. Η nitro που έχω όσο και να την ζόρισα χθες και προχθές σταθερά στα 1306 είναι. Δεν πέφτει καθόλου. Τόσο χάλια είναι οι άλλες υλοποιήσεις? Αυτό που μου έκανε εντύπωση μόνο είναι η κατανάλωσή της γιατί η xfx παίζει χοντρικά  στα 100W (1288mhz 1.055V) και μένα στα 120-130W (1306mhz 1.075V)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα γιατί τρελάθηκε τόσο ο jay με την xfx που κρατάει σταθερά τα ρολόγια στα 1288. Η nitro που έχω όσο και να την ζόρισα χθες και προχθές σταθερά στα 1306 είναι. Δεν πέφτει καθόλου. Τόσο χάλια είναι οι άλλες υλοποιήσεις? Αυτό που μου έκανε εντύπωση μόνο είναι η κατανάλωσή της γιατί η xfx παίζει χοντρικά  στα 100W (1288mhz 1.055V) και μένα στα 120-130W (1306mhz 1.075V)

To θέμα είναι σε τι θερμοκρασίες.Reviews δείχνουν την Nitro να χτυπάει 75 βαθμούς + σε στόκ.Λογικά αν την πάς 1350mhz δεν θα τα κρατήσει πανω απο δεκάλεπτο.Γενικά όμως το θέμα είναι οι θερμοκρασίες της.Όχι πως τα 10-20-100mhz θα σώσουν την κατάσταση.Για μένα στόκ και πάλι στόκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι σε τι θερμοκρασίες.Reviews δείχνουν την Nitro να χτυπάει 75 βαθμούς + σε στόκ.Λογικά αν την πάς 1350mhz δεν θα τα κρατήσει πανω απο δεκάλεπτο.Γενικά όμως το θέμα είναι οι θερμοκρασίες της.Όχι πως τα 10-20-100mhz θα σώσουν την κατάσταση.Για μένα στόκ και πάλι στόκ.

70-72 είδα στα 1306 όσους είχα και με την 970 G1. H XFX έτρεχε στους 65 αλλά την είχε εκτός κουτιού και δεν ξέρω τι θερμοκρασία δωματίου είχε. Πολύ καλή υλοποίηση η XFX πάντως. H nitro έχει και 2ο BIOS silent που τρέχει στα 1266 και δεν ακούγεται καθόλου όντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα γιατί τρελάθηκε τόσο ο jay με την xfx που κρατάει σταθερά τα ρολόγια στα 1288. Η nitro που έχω όσο και να την ζόρισα χθες και προχθές σταθερά στα 1306 είναι. Δεν πέφτει καθόλου. Τόσο χάλια είναι οι άλλες υλοποιήσεις? Αυτό που μου έκανε εντύπωση μόνο είναι η κατανάλωσή της γιατί η xfx παίζει χοντρικά  στα 100W (1288mhz 1.055V) και μένα στα 120-130W (1306mhz 1.075V)

 O jay τρελάθηκε επειδή πιάνει ΚΑΙ διατηρεί τα 1475. Πάει και η nitro σου τόσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 O jay τρελάθηκε επειδή πιάνει ΚΑΙ διατηρεί τα 1475. Πάει και η nitro σου τόσο?

Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω o/c ακόμα. Σύνολο 2-3 ώρες έχω παίξει μαζί της. Πάντως έπεσε σε φοβερό κομμάτι (ή του έστειλαν φοβερό κομμάτι για το review  ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω o/c ακόμα. Σύνολο 2-3 ώρες έχω παίξει μαζί της. Πάντως έπεσε σε φοβερό κομμάτι (ή του έστειλαν φοβερό κομμάτι για το review  ;) )

Πολύ πιθανόν. Ο τίτλος είναι και λίγο καρφί πάντως, σα να λέει όλες οι άλλες 480 είναι gtp(καιρό έχω να το χρησιμοποιήσω αυτό :P). Πάντως είναι κατά γενική ομολογία η καλύτερη υλοποίηση, ρολόγια, θόρυβος, θερμοκρασίες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν. Πάντως είναι κατά γενική ομολογία η καλύτερη υλοποίηση, ρολόγια, θόρυβος, θερμοκρασίες κτλ.

Δεν διαφωνώ και γω αν είχα 300+ € να διαθέσω για κάρτα την xfx θα έπαιρνα. (η nitro κατά τύχη μου έκατσε από προσφορά). Απλά η απορία μου ήταν (σαν νέος κάτοχος 480) αν οι άλλες υλοποιήσεις είναι τόσο χάλια και δεν κρατάνε σταθερό boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ και γω αν είχα 300+ € να διαθέσω για κάρτα την xfx θα έπαιρνα. (η nitro κατά τύχη μου έκατσε από προσφορά). Απλά η απορία μου ήταν (σαν νέος κάτοχος 480) αν οι άλλες υλοποιήσεις είναι τόσο χάλια και δεν κρατάνε σταθερό boost.

Η Asus strix πάντως τα κρατάει άνετα και σε default και σε μικρό oc που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...