Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα κατάφερα 1375mhz και άλλαξα λίγο προφίλ στα φανάκια του κουτιού γιατί τα έχω πλήρως αθόρυβα.Σταθερά 1375 με 66 βαθμούς και θόρυβο για μένα σε πολύ καλά επίπεδα.

1400 δεν τα σηκώνει χωρίς να αρχίσω να παίζω με voltages(δεν σκοπεύω κιόλας) γενικά η κάρτα είναι πολύ καλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα 1375mhz και άλλαξα λίγο προφίλ στα φανάκια του κουτιού γιατί τα έχω πλήρως αθόρυβα.Σταθερά 1375 με 66 βαθμούς και θόρυβο για μένα σε πολύ καλά επίπεδα.

1400 δεν τα σηκώνει χωρίς να αρχίσω να παίζω με voltages(δεν σκοπεύω κιόλας) γενικά η κάρτα είναι πολύ καλή.

 

Η κάρτα στο Video έτρεχε default στα 1338ΜΗz, για τα 1475MHz ανέβασε ρεύμα στα 1.181v.

 

 

 

 

 

2.2 είναι και η δική μου.

 

Thanks.

 

Αν κατάλαβα καλά δεν είναι καινούργιο Chip, όλες οι XFX GTR πάνε με default 1300+ και 1400+ με ανεβασμένο Voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο στο 2:47 λέει πως είναι η 1288mhz.

Kαι στο 6:10 μπορείς να δείς πως όντως στα 1288 τρέχει.Μετά κάνει overclock.Η απλή GTR είναι.

Αλλά με ρεύματα δεν θα τεστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο στο 2:47 λέει πως είναι η 1288mhz.

Kαι στο 6:10 μπορείς να δείς πως όντως στα 1288 τρέχει.Μετά κάνει overclock.Η απλή GTR είναι.

Αλλά με ρεύματα δεν θα τεστάρω.

 

Ναι sorry μιλούσα για την OC GTR που έρχεται στα 1338MHz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο στο 2:47 λέει πως είναι η 1288mhz.

Kαι στο 6:10 μπορείς να δείς πως όντως στα 1288 τρέχει.Μετά κάνει overclock.Η απλή GTR είναι.

Αλλά με ρεύματα δεν θα τεστάρω.

Μην ανυσηχείς με τα ρεύματα, σύμφωνα με τον Buildzoid, η XFX GTR / HIS RX 480 Roaring X2 που έχουν το ιδιο pcb, εχουν το καλύτερο pcb (και απο την nitro), μαζι με την Strix (απλα η strix χανει λιγο στην ψυξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανυσηχείς με τα ρεύματα, σύμφωνα με τον Buildzoid, η XFX GTR / HIS RX 480 Roaring X2 που έχουν το ιδιο pcb, εχουν το καλύτερο pcb (και απο την nitro), μαζι με την Strix (απλα η strix χανει λιγο στην ψυξη)

Μα δεν με απασχολεί κάν το overclock.Εγώ στόκ 1288 θα τν τρέχω ούτος ή άλλως.Απλά ενημερωτηκά ανέβασα , για κάποιον που ίσως ενδιαφέρεται να την αγοράσει.Εγώ απο 1288 σε 1375 είδα 2.5 fps boost στα 50-55fps range.Πές άλλα 3-4 αν την πάς 1470 πόσο την πάει στο βίντεο.

Δεν νομίζω να αξίζει για 6-7 fps να ζορίσεις τόσο το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το έχω με τις φωτογραφίες παραθέτω γραπτά τα αποτελέσματα μου .

Στις παρακάτω δοκιμές αναφορά γίνεται για την rx 480 strix με default fan curve και τα φανάρια να ανοίγουν μετά από το όριο που έχει η κάρτα από μόνη της .

 

Overclock 1400 mhz και memory 8050

Max temp 77-78 βαθμοί

Max fan rpm 1669

Κρασάρισμα δεν είχα ποτέ τα ρολόγια τα κρατούσε σταθερά με εξεύρεση 2-3 drop στα 1368 και 1-2 φορές που τα έριξε στα 1240

Το μοναδικό παιχνίδι με benchmark που έχω είναι το shadow of mordor όπου εκεί έχω :

Average : 91.6

Max:164.41

Min:46,99

Όλα στα ultra

 

Αντίστοιχα με στοκ ρολόγια 1330 mhz

Max temp είδα 60-61

Max fan rpm 1650

Και στο benchmark

Average 85,35

Max 141.76

Min 46.34

 

Όλα αυτά για περίπου 6,2 fps παραπάνω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το έχω με τις φωτογραφίες παραθέτω γραπτά τα αποτελέσματα μου .

Στις παρακάτω δοκιμές αναφορά γίνεται για την rx 480 strix με default fan curve και τα φανάρια να ανοίγουν μετά από το όριο που έχει η κάρτα από μόνη της .

 

Overclock 1400 mhz και memory 8050

Max temp 77-78 βαθμοί

Max fan rpm 1669

Κρασάρισμα δεν είχα ποτέ τα ρολόγια τα κρατούσε σταθερά με εξεύρεση 2-3 drop στα 1368 και 1-2 φορές που τα έριξε στα 1240

Το μοναδικό παιχνίδι με benchmark που έχω είναι το shadow of mordor όπου εκεί έχω :

Average : 91.6

Max:164.41

Min:46,99

Όλα στα ultra

 

Αντίστοιχα με στοκ ρολόγια 1330 mhz

Max temp είδα 60-61

Max fan rpm 1650

Και στο benchmark

Average 85,35

Max 141.76

Min 46.34

 

Όλα αυτά για περίπου 6,2 fps παραπάνω ..

Ερωτήσεις

Με asus gputweak κλοκάρισες?

Voltage στοκ ή όχι?

 

Η μνήμη ανεβαίνει αρκετά παραπάνω,τουλάχιστον στις δικές μου.Επίσης εκεί που λες οτι έριξε τα ρολόγια αν μαξάρεις το power limit νομίζω θα τα κρατάει σταθερά.Αν μπορείς βάλε ένα screenshot με τις ρυθμίσεις και τρέξε και ένα firestrike να δούμε. ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με gpu tweak clockara φίλε ναι !

Με την μνήμη δεν ασχολήθηκα καθόλου σχεδόν δεν ήξερα ποσό Παρί πάνω κάτω και δεν το πείραξα παραπάνω .

Volt δεν πείραξα καθόλου εκτός και αν ανεβαίνει αυτόματα όταν ανεβάζεις και τα ρολόγια δεν το πρόσεξα αυτό .

Firestrike δεν έχω ασχοληθεί ποτέ .. αν είναι δωρεάν θα το κατεβάσω και θα τρέξω με το που βρω ευκαιρία . Αφού δω και πως θα ανεβάσω φωτό στο forum χαχα..

 

Κλοκαρισμενες τις έχεις εσυ ; και αν ναι ποσό ; θα δοκιμάσω αυτό με το power limit αν και λογικά θα την αφήσω stock .. 6 fps κέρδος δεν μου κάνει διαφορά στη παρούσα φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με gpu tweak clockara φίλε ναι !

Με την μνήμη δεν ασχολήθηκα καθόλου σχεδόν δεν ήξερα ποσό Παρί πάνω κάτω και δεν το πείραξα παραπάνω .

Volt δεν πείραξα καθόλου εκτός και αν ανεβαίνει αυτόματα όταν ανεβάζεις και τα ρολόγια δεν το πρόσεξα αυτό .

Firestrike δεν έχω ασχοληθεί ποτέ .. αν είναι δωρεάν θα το κατεβάσω και θα τρέξω με το που βρω ευκαιρία . Αφού δω και πως θα ανεβάσω φωτό στο forum χαχα..

 

Κλοκαρισμενες τις έχεις εσυ ; και αν ναι ποσό ; θα δοκιμάσω αυτό με το power limit αν και λογικά θα την αφήσω stock .. 6 fps κέρδος δεν μου κάνει διαφορά στη παρούσα φαση

1400 έιναι καλά νομίζω και χωρίς overvolting.Τώρα για τα 6 fps που λες πρέπει να δεις και σε άλλα games για να καταλάβεις .Σε κανένα πιο απαιτητικό πχ.Με το powerlimit στο φουλ θα δεις διαφορά.Σκέψου πως η διαφορά σε απόδοση μεταξυ gaming mode και oc mode που σου δίνει να επιλέξεις είναι αρκετή και δεν την κάνει τόσο το +20mhz όσο το pwer limit.Δοκίμασέ το.

Για  oc εγώ είχα δοκιμάσει και κατάφερα μέχρι 1370 χωρίς να πολυασχοληθώ.Τώρα σε crossfire δεν θέλω να τις ζορίσω και δεν έχει και νόημα.

 

Για bench  κλπ υπάρχει και η σχετική ενότητα http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-1139

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά περιθωριακό για την παρούσα συζήτηση, αλλά είναι κάτι που μου είχαν πει λίγο πριν την κυκλοφορία των Polaris:

 

https://forum.beyond3d.com/posts/1947285/

 

 

 

RX 480 was clocked a bit too high. They had to increase the voltage above the sweet spot too. Some reviewers downvolted their RX 480 and it both increased performance and reduced power load quite significantly. It seems that AMD did a last minute change to RX 480 voltage and clocks. This slighly increased performance, but reduced perf per watt and pushed them over the PCI-E spec. Or maybe they had yield problems with the new process and increased the voltage to be sure to hit their targets.

The new embedded Polaris based Radeons have tiny reductions in clock rate, but HUGE reductions in TDP. If this is the real perf per watt of Polaris, the situation is much better for AMD.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...