Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποφάσισαν να δώσουν δώρο 70 ευρώ παιχνίδι(Gears of War 4) με την αγορά μιας 1070/1080, κάτι είναι κι' αυτό. Θα μπορούσαν να το δώσουν και στους ήδη κατόχους, αλλά δεν το κάνουν επίτηδες μπας και ψηθείς για SLI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δώρο ένα indie τον χρόνο! Wow, μόνο χιλιάρικο έσκασες, θες κι άλλα;

 

Α ρε Nvidia...

Έσκασα σχεδόν 350€ ζεστά μετρητά και πήρα μια κάρτα γραφικών σ' ένα τεράστιο κουτί. Ούτε αυτοκόλλητο, τα έχουμε πει, απλά απαράδεκτοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα χρόνου να φάει φάπα/φάπες και η 9x σειρά όπως γινόταν πάντα, έτσι θα γίνει και τώρα. Marketing είναι αυτό, η nvidia θέλει να προωθήσει την καινούρια σειρά, οπότε τα περιμένουμε αυτά. Παιχνίδια αξιόλογα να βγαίνουν, και όταν τα αξίζουν, τα σκάμε και για την επόμενη γενιά gpu.

 

Εγώ αυτή την στιγμή και με την ανάλυση την οποία παίζω, δεν με βλέπω σύντομα να ασχοληθώ με αυτή την γενιά και παίζει ούτε και την επόμενη. Πιο πολύ με κόβω να αρχίζω ένα build από το 0 σε 2 χρονάκια και όταν το 4Κ 60fps αρχίζει και γίνεται mainstream και πέσουν γενικά οι τιμές και στα καλά μόνιτορ/tv.

Aυτό όπως διατυπώνεται δεν είναι ούτε απόλυτο ούτε σωστό, Κατ' αρχάς το συγκεκριμένο τεστ είναι του κώλου τα 9μερα απο την άποψη οτι παίρνει μια κάρτα στην στοκ μορφή της και την δοκιμάζει με κλοκαρισμένες εκδόσεις άλλων καρτών που και πάλι κατα την άποψη μου είναι οτι να ναι.......

Δεν χάνει απόδοση η 780ti επειδή βγήκαν νεώτερες κάρτες  απο αυτήν, σαν επίπεδο απόδοσης είναι χεράκι χεράκι με την 970, απο εκεί και πέρα βγάζουμε ενα συγκρητικό  που δείχνεί οτι η 780ti υποβάθμισε τις επιδόσεις της στο επίπεδο των 960 1050ti δεν έχω να πώ κάτι άλλο πέρα απο οτι είναι τουλάχιστον αστείο. Να δεχθώ οτι υπο προυποθέσεις ο περιορισμός των 3gb vram είναι περιοριστικός οκ αλλά μέχρι εκεί.

Αυτό που γράφεις για την σειρά 9χχχ, ήδη η σειρά 10 είναι 7 μήνες στην αγορά και μετά απο κανα 7 μηνο απο την 1080ti θα αρχίσουμε με νέα leaks και mpla mpla για το volta, δεν είδα να χάνει σε απόδοση πουθενά η σειρά 9***,

Εξ' άλλου η σειρά 6& 7 ήταν Κepler based, όπου αντικαταστάθηκε απο την Maxwell αρχιτεκτονική, της οποίας μια βελτιστοποιημένη εκδοχή είναι η Pascal, AN έχει βάση αυτό που λές θα φανεί στο volta, που όμως τότε η σειρά 9***  θα εχει φάει εν πολλοίς την ωφέλιμη διάρκεια της ζωής της...

Και επειδή πολύ παραφιλολογία γράφεται ανάλογα με τις προτιμήσεις υοτ καθενός περι ποιές κάρτες αντέχουν ή όχι στον χρόνο να θυμήσω ΟΤΙ το κτήνος που ονομαζόταν HD 4870X2 που είχα όταν βγήκε το nfs shift 2 απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια η κάρτα αυτή δεν το σήκωνε ούτε με πατερίτσες, αντίθετα το απολαμβάνω ακόμη στο δευτερο pc με την gtx 280 (με drivers 342.00 2 μηνών) σε win 10, όχι και άσχημα για 7 ετών κάρτα αντίθετα οι τελευταίοι οδηγοί που βγήκαν για την 4870Χ2 ήταν του ιουλίου του 2013 για win 8.1 και μετά τέλος, απλά για να απομυθοποιήσουμε λίγο τα στερεότυπα.......... 

Και όταν βγήκε η 4870Χ2 δεν παιρνούσε τα 27 fps στο crysis σε 1280*1024, και μετά απο 1 μήνα βγήκαν οι σωστοί οδηγοί που έφτασε τα 48-50, Δεν έφταιγε η κάρτα προφανώς αλλά η εταιρία που έδωσε προιόν με οδηγούς του κώλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν δείχνει μόνο αυτό, 780Ti<960 και με παλιούς drivers 180 μοίρες διάφορα.

Άλλωστε όταν βγήκαν η 960 δεν πλησίαζε καλά καλά την 770.

Δεν κάθομαι να διαβάζω τι γράφει ο καθένας στα benchmark, πολύ ευχαρίστως να σου κάνω μέτρηση με παλιούς οδηγούς και με νέους σε 780Ti όταν επιστρέψω Ελλάδα.

Για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

 

Ειρωνικά το είπε, μία χαρά ξέρει τι γίνεται ;)

Συγνώμη ξέχασα χάνει σε μερικά και από την 470...

 

΄Ελα που η 960 ουδέποτε είχε σαν στόχο να αντικαταστήσει/διαδεχτεί την 770. Η 770 ήταν μια εντελώς ηλίθια "αναβάθμιση" της GTX680 που το μόνο ουσιαστικό που πρόσφερε έναντι της τελευταίας ήταν μεγαλύτερο κόστος & αύξηση στην κατανάλωση χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα στις επιδόσεις. ΄Ενας τρόπος να μην μπερδεύεται κανείς είναι να θυμάται ότι κάρτα Χ έχει πυρήνα Β. Εδώ οτιδήποτε GP104 διαδέχτηκε GM204 το οποίο διαδέχτηκε το GK104. To ίδιο ισχύει και για GP106-GM206-GK106 αντίστοιχα. 

 

Aπό την γενιά Πασχάλη και μετά μέχρι νεοτέρας:

 

Gx100 = professional markets only

Gx102 = high end desktop chip

Gx104 = performance desktop chip

Gx106 = mainstream desktop chip

Gx107 = low end desktop chip

 

Αντί για "x" απλά βάζεις ανάλογα την γενιά P για Pascal ή V για Volta. To GV100 το ετοιμάζουν για παρουσίαση πριν τελειώσει η χρονιά και θα είναι και πάλι μόνο για επαγγελματικές αγορές κατά πάσα πιθανότητα πάλι σε 16FF+.

 

To "580Ti" ήταν typo στο περιθώριο από κεκτημένη ταχύτητα. Αν είχα το αλάθητο θα ήμουν τουλάχιστον Ποντίφικας :P

 

΄Οσο ανεβαίνει η επάρκεια με κάθε νέα γενιά τόσο γρηγορότερα παλιώνουν οι παλιότερες κάρτες. Η πράσινη έκανε 2 αρκετά μεγάλα άλματα τόσο με το Maxwell όσο και με το Pascal όπου είτε χωρίς καινούργιο πρωτόκολλο κατασκευής είτε με η διαφορά από γενιά σε γενιά δεν ήταν μικρότερη σε καμία εκ των 2 περιπτώσεων από +50% σε επάρκεια. Δεν υπάρχει κάτι περίεργο εδώ, και με τα πιό αφελή μαθηματικά να το προσεγγίσεις το θέμα, θα σου βγει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος και φυσικά παρεθεσα την γνωμη μου εμπειρικα(εχουν περάσει και από μένα αρκετές gpu) ξέροντας (όπως και πολλοί εδώ) τι κάνει και πως χειρίζεται το ζήτημα η nvidia από την μια γενιά στην άλλη.

 

Δεν θέλω να μπω σε τόσο in depth λεπτομέρειες, πιστεύω πως κουράζει το να κάτσω να αναλύσω τι και πως, το αφήνω στον Αιλουρο που το έχει και καλύτερα πιστεύω από όλους μας.

 

Πάνω κάτω ο κάθε ένας από εμάς ξέρει πως πρεπει να κινηθεί ανάλογα με το budget που διαθέτει.

 

Εγώ εχω πει πολλάκις πως imo το να πας σε ti είναι λίγο κάπως, ξέροντας ότι πλησιάζει καινούρια σειρά και πως μπορείς να πάρεις περίπου ίδια (ή και καλύτερη) απόδοση συγκριτικά και σε πολύ καλύτερη τιμή. Τελευταίο παράδειγμα η 1070 συγκριτικά με την 980ti. Αν και την βρίσκω λάθος την σύγκριση, ελπίζω να πιάνετε γιατί το λέω.

 

Δεν βάζω την AMD στην συζήτηση γιατί θα το μπερδέψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H GTX1070 κυκλοφόρησε ακριβώς ένα χρόνο μετά την 980Ti. Εάν μιλάγαμε για μερικές βδομάδες ή έστω 1-2 μήνες διαφορά θα είχε βάση αυτό που λες, αλλά αν μου έρθει χρήστης και μου πει θέλω μια high end GeForce τώρα (τον Ιούνιο 2015) θα του πω να περιμένει 1 ολόκληρο χρόνο; 

 

Για να μην την πάμε μακριά την βαλίτσα η 1080 Ti δεν απέχει πλέον και πολύ από την κυκλοφορία της. Εάν κανείς σας θεωρεί ότι η αντίστοιχη Volta SKU (GV102?) θα κάνει λιγότερο από χρόνο καλό θα ήταν να το ξανασκεφτεί. Μάλλον πολύ περισσότερο.

 

Τώρα αν συζητάμε ότι είναι προτιμότερο σε κάθε γενιά να παίρνει κάποιος κάτι της κατηγορίας 1070 και να προσπερνάει κάθε 1080Ti σαφώς και θα συμφωνήσω για όσους συνυπολογίζουν και το κόστος. Για τους λίγους όμως που θα μου πουν "κόστος αδιάφορο" θα πάρει και έναν Τιτάνα με μεγάλη ευχαρίστηση (αν τον βρει φυσικά LOL :D  )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιλουρο μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις!!!!

Δεν μπορεί μία 780ti να χάνει από 960.

Και αν θέλεις μπορείς να μου πεις πως στο διάολο χάνει και από RX470;

Δεν είπε κανείς για 1070-1080 κτλπ.

Ούτε καν αναφέρουμε πυρήνες.

Και ξαναλέω πως όλα αυτά αλλάζουν με μία απλή αλλαγή driver;

Αυτό που είπαμε είναι ότι η nvidia γερνανε άσχημα, όχι λόγο hardware αλλά software, είναι η πολιτική της εταιρείας τι να κάνουμε!!!

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου μιας και είναι ένας από τους λόγους που έχω απομακρυνθεί από την συγκεκριμένη εταιρεία αν και προτείνω σε γνωστούς αρκετές φορές την συγκεκριμένη. Σαν καταναλωτής θέλω να πιάσουν τόπο τα χρήματα που διαθέτω και όχι με το που βγαίνει νέα σειρά να κάνω προσευχές μην τυχόν την κουτσουρεψουν!!

H GTX1070 κυκλοφόρησε ακριβώς ένα χρόνο μετά την 980Ti. Εάν μιλάγαμε για μερικές βδομάδες ή έστω 1-2 μήνες διαφορά θα είχε βάση αυτό που λες, αλλά αν μου έρθει χρήστης και μου πει θέλω μια high end GeForce τώρα (τον Ιούνιο 2015) θα του πω να περιμένει 1 ολόκληρο χρόνο;

 

Για να μην την πάμε μακριά την βαλίτσα η 1080 Ti δεν απέχει πλέον και πολύ από την κυκλοφορία της. Εάν κανείς σας θεωρεί ότι η αντίστοιχη Volta SKU (GV102?) θα κάνει λιγότερο από χρόνο καλό θα ήταν να το ξανασκεφτεί. Μάλλον πολύ περισσότερο.

 

Τώρα αν συζητάμε ότι είναι προτιμότερο σε κάθε γενιά να παίρνει κάποιος κάτι της κατηγορίας 1070 και να προσπερνάει κάθε 1080Ti σαφώς και θα συμφωνήσω για όσους συνυπολογίζουν και το κόστος. Για τους λίγους όμως που θα μου πουν "κόστος αδιάφορο" θα πάρει και έναν Τιτάνα με μεγάλη ευχαρίστηση (αν τον βρει φυσικά LOL :D )

Μιας και αναφέρθηκε η Titan... και αυτή έχανε από την 960!!

960 κάπου 280Χ δεν είναι σε επιδόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με αυτά που διάβασα εδώ, ανησύχησα κάπως, να κάνω μια (μάλλον noob) ερώτηση:

 

Ώς κάτοχος μιας 780 θα πρέπει να επιστρέψω σε κάποια γενιά οδηγών που δίνουν καλύτερες αποδόσεις στην κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7970/280Χ μέχρι πριν κανα χρόνο που είχα 770, σε σύγκριση σε σύστημα φίλου η 280Χ έβγαινε μπροστά στα περισσότερα παιχνίδια κατά 3-6 fps πάνω κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...