Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον. Ετρεξα timespy με 55% ανεμιστηρες και ιδου τα αποτελεσματα. 56 βαθμους max 207watt καταναλωση peak και 1.063volt στο full. Θα δοκιμασω να ανεβασω voltage να δω αν κραταει τα 2152 core.

 

https://www.3dmark.com/3dm/26149733

 

Screenshot_1.png

 

 

 

Μετα απο 4 runs παμε και ενα τερμα τα γκαζια. 80% ανεμιστηρες +100% voltage +250 core +400 μνημη η θερμοκρασια δεν περασε τους 51 βαθμους. Δεν εκανε κιχ η καρτα. 

 

https://www.3dmark.com/3dm/26150193

 

Screenshot_1.png

 

3_DMark_Time_Spy_2018_04_16_20_58_42_825

 

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Heybro 

Επειδή δεν ήθελα να βγούμε εκτός topic θα απαντήσω εδώ για το assassin's creed origins. 

Το έβαλα στο scale 1 όλα ultra με antialising στο low και μέσα στην Αλεξανδρεια (που γίνεται Ο χαμός) είχα συνεχώς 62 με 65 fps με κάποιες  περιπτώσεις που έπεφτε στα 59 fps.

Και επειδή μου την σπάει πάρα πολύ τα ξαφνικά frames Drop από 60 σε 30fps (γιατί με v sync 59fps =30fps) το παιχνίδι το τερμάτισα βάζοντας το scale στο 0.9 (δεν έχει 0.95).

Για την ιστορία σε 0.9 scale χωρίς v sync το παιχνίδι μου βγάζει minimum 70fps

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Heybro 

Επειδή δεν ήθελα να βγούμε εκτός topic θα απαντήσω εδώ για το assassin's creed origins. 

Το έβαλα στο scale 1 όλα ultra με antialising στο low και μέσα στην Αλεξανδρεια (που γίνεται Ο χαμός) είχα συνεχώς 62 με 65 fps με κάποιες  περιπτώσεις που έπεφτε στα 59 fps.

Και επειδή μου την σπάει πάρα πολύ τα ξαφνικά frames Drop από 60 σε 30fps (γιατί με v sync 59fps =30fps) το παιχνίδι το τερμάτισα βάζοντας το scale στο 0.9 (δεν έχει 0.95).

Για την ιστορία σε 0.9 scale χωρίς v sync το παιχνίδι μου βγάζει minimum 70fps

Ίσως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το aliasing δεν ξέρω ρε συ στο YouTube βλέπω 45αρια σε πολλά σημεία ίσως παίζουν και άλλα πράγματα ρολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Ίσως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το aliasing δεν ξέρω ρε συ στο YouTube βλέπω 45αρια σε πολλά σημεία ίσως παίζουν και άλλα πράγματα ρολο. 

Κάτι δεν πάει καλά προφανώς στα βίντεο του YouTube. Πάντως πήγα να γράψω βίντεο με το action! Πρόγραμμα και μου τρώει 5fps! 

 Ίσως επειδή το συγκεκριμένο παιχνίδι τρώει υπερβολικά χρήση της cpu και λόγω του προγράμματος κάνει bottleneck. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Κάτι δεν πάει καλά προφανώς στα βίντεο του YouTube. Πάντως πήγα να γράψω βίντεο με το action! Πρόγραμμα και μου τρώει 5fps! 

 Ίσως επειδή το συγκεκριμένο παιχνίδι τρώει υπερβολικά χρήση της cpu και λόγω του προγράμματος κάνει bottleneck. 

Ναι όντως τρώει και το πρόγραμμα εγγραφής το ξέχασα αυτό. 

Λοιπον. Κραταω 2152 core συνεχεια με λιγο ανεβασμενο vcore. 1.081 για την ακριβεια το εχω στο 50% στο afterburner. Και 100% να το βαλω παραπανω απο 1.081 δεν παει παντως. Και εφοσον δεν εχουμε θεμα θερμοκρασιων το αφηνω ετσι να περνουμε ολο το overclock που μπορει να δωσει η καρτα.

 

Far_Cry5_2018_04_16_23_52_42_489.png

 

 

2164 stable παρακαλω. Δεν φαινεται να εχει οριο η καρτα. Κριμα που δεν γινεται να δωσω παραπανω voltage.

 

Far_Cry5_2018_04_16_23_56_30_341.png

 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Δηλαδή ότι η τάση δίνει απόδοση. 

Αυτό δεν ισχύει, είχα κάνει test πάνω σε αυτό ακριβώς το πράμα.

Στις 13/04/2018 στις 6:50 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Stutter when PerfCap Reason (GPU-Z) hit PWR/THRM

Stuttering όταν χτυπάς pwr limit και έχουν διακύμανση τα Mhz του πυρήνα της GPU. Meh μ' αυτά τα GPU boost που δεν απενεργοποιούνται..

No PWR:

BF1-NOPWR.png

PWR in action:

BF1-PWR.png

Αυτά πριν ένα χρόνο τα έλεγα εγώ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Spartan έκανα ξανά και εγώ  το τεστ χθες και δεν είχε διαφορά. Προφανώς θα κόλλησε το AB και είχα βγάλει αυτό το συμπέρασμα. Ίσως να έφαγε σκάλωμα και στο ένα προφίλ ενώ είχε +400 οι μνήμες τελικά να δούλευε σαν 0 τι να πω. Τσατιζομαι πολύ έτσι. Τα bug τους τα πληρώνουμε με παραπληροφοριση. 

Χθες το AB μου έφαγε μια άλλη φρίκη ενώ είχα +65 Clock και αποθήκευα το προφίλ, όταν φόρτωνα το προφίλ αυτό μου έβγαζε  - 400 (μείον 400). Με restart επανήλθε 

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/16/2018 στις 10:36 ΠΜ, Acmilangr2 είπε

Έκατσα και ασχολήθηκα με undervolt ώστε να ρίξω τις θερμοκρασίες (και την φασαρία) της 1080ti και ανακάλυψα κάτι ενδιαφέρον 

-Η τάση παίζει ρόλο στην απόδοση-

Έχω φτιάξει 2 προφίλ όπου και στα 2 τρέχουν με την ίδια συχνότητα αλλά με διαφορετικο voltage. 

Τρέχοντας ένα παιχνίδι αλλάζω τα προφίλ μεταξύ τους μέσω του afterburner και ενώ έχει σταθερο Clock, τα fps πέφτουν στο προφίλ που έχει χαμηλότερο ρεύμα. 

Η διαφορά είναι περίπου 2fps στα 70fps (σε 2160p ανάλυση) ρίχνοντας την τάση από τα 1.043v στα 0.993v

Αυτό το κάνει επειδή δείχνει "ψεύτικα" ρολόγια. Στην περίπτωση με την λιγότερη τάση μπορεί να δείχνει τα ίδια ρολόγια αλλά "εσωτερικά" η συχνότητα της κάνει μικρές πτώσεις και ανεβαίνει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα αλλάξουν το CP επιτέλους..

Gv6MnHw.jpg

Επιτέλους. Και το συζητούσαμε με φίλο τις προάλλες πόσο πίσω έχει μείνει θυμίζοντας εποχές Windows Xp :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Επιτέλους. Και το συζητούσαμε με φίλο τις προάλλες πόσο πίσω έχει μείνει θυμίζοντας εποχές Windows Xp :P

Ωωωω γαματο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πόσο marketing doublespeak μαζεμένο σε ένα άρθρο. Φάγανε το κράξιμο της αρκούδας και το μαζέψανε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...