Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2nhuz8.png

^ Far Cry 5, Ultra settings σε 4K

Το GPU util είναι έτσι γιατί έχω vsync. Αυτα στο "silent" mode (fans στα 800-1000 rpm), με αέρα ήταν στα 75-80. Για ένα 360 rad με CPU/GPU είναι αρκετά καλά νομίζω, ειδικά αν υπολογίσεις τι τέρας είναι η 1080 Ti όταν την κάνεις overclock από άποψη κατανάλωσης.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

2nhuz8.png

^ Far Cry 5, Ultra settings σε 4K

Το GPU util είναι έτσι γιατί έχω vsync. Αυτα στο "silent" mode (fans στα 800-1000 rpm), με αέρα ήταν στα 75-80. Για ένα 360 rad με CPU/GPU είναι αρκετά καλά νομίζω, ειδικά αν υπολογίσεις τι τέρας είναι η 1080 Ti όταν την κάνεις overclock από άποψη κατανάλωσης.

Σούπερ. Σωθηκες από ψύξη και φυσικά θόρυβο.

Btw πιο υλοποίηση έχεις και έπιανε 75+ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σούπερ. Σωθηκες από ψύξη και φυσικά θόρυβο.

Btw πιο υλοποίηση έχεις και έπιανε 75+ ;

MSI Gaming X αλλα την έτρεχα με χαμηλό fan profile γιατί δεν μπορώ την βαβούρα. Σε 4K τραβάει και παραπάνω ρεύμα (για 100% GPU util τρώει αρκετά παραπάνω από 1440p/1080p). Αν την άφηνα στο default έφτανε μέχρι 70 και μετά άρχιζε ο θόρυβος. Στην υδρόψυξη αν τα βάλω στο 100% δεν περνάει τους 40 :-D

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spartan117 είπε

MSI Gaming X αλλα την έτρεχα με χαμηλό fan profile γιατί δεν μπορώ την βαβούρα. Σε 4K τραβάει και παραπάνω ρεύμα (για 100% GPU util τρώει αρκετά παραπάνω από 1440p/1080p). Αν την άφηνα στο default έφτανε μέχρι 70 και μετά άρχιζε ο θόρυβος. Στην υδρόψυξη αν τα βάλω στο 100% δεν περνάει τους 40 :-D

Ναι ναι,με default fans και η δική μου πάει 70-75 ανάλογα το game. Παίζω με επιθετικό profile για κάτω από 60αρι. Και εγώ της ησυχίας είμαι αλλά έχει διαφορά 10 βαθμών και βάλε οπότε ας είναι,σε σχέση με άλλες ,είναι πιο αθόρυβα τα fans.Αν ήταν για 3-4 βαθμούς θα το άφηνα default.

Cpu και case είναι σχεδόν αθόρυβο το setup αλλά αναγκαστικά ακούω την κάρτα όταν δεν παίζω με headset.

Με αυτά που βλέπω πάντως ,η επόμενη μάλλον θα είναι hydro έτοιμη γιατί δεν είμαι της καστομιάς ;) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως η Titan V κατα μεσο ορο ειναι 35% ταχυτερη απο την 1080Ti και κατα 20-25% απο Titan XP. Δεδομενου οτι η 2080 gtx δεν μπορει να ειναι ταχυτερη αλλα ουτε καν ιση με την Titan V υπολογιζω οτι θα ειναι 20-25% πανω απο reference 1080Ti  και η 2070 gtx στα ισα με την 1080Τi. 

Το θεμα ειναι εαν οντως θα εχουμε ανακοινωση στις 8 Μαιου....αλλιως βλεπω να κανουμε τα μπανια του λαου και απο Σεπτεμβριο εδω ειμαστε. 

Επεξ/σία από hitman69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, hitman69 said:

...αλλιως βλεπω να κανουμε τα μπανια του λαου και απο Σεπτεμβριο εδω ειμαστε. 

Αυτά θα τα κάνουμε έτσι κι αλλιώς πριν έρθουν οι κάρτες... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, hitman69 said:

Παντως η Titan V κατα μεσο ορο ειναι 35% ταχυτερη απο την 1080Ti και κατα 20-25% απο Titan XP. Δεδομενου οτι η 2080 gtx δεν μπορει να ειναι ταχυτερη αλλα ουτε καν ιση με την Titan V υπολογιζω οτι θα ειναι 20-25% πανω απο reference 1080Ti  και η 2070 gtx στα ισα με την 1080Τi.

Μέχρι τώρα έτσι γίνεται. Το X70 είναι ίσο με την προηγούμενη Titan και το X80 στο Pascal ξέφυγε κατά 20-25%, δεν βλέπω το λόγο να αλλάξει κάτι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rip 970 :(

16/10/14 - 3/4/18

Χειρότερη περίοδο δε μπορoύσε να βρεί. Intel hd 4600 τώρα..

Ps. Λάθος topic, έψαχνα τιμές πασχάληδων και παρασύρθηκα :mellow:

Επεξ/σία από Sarandis
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει καποιος τι εγινε εδω? Παρακατω 2 ιδια benchmarks απο rise of the tomb raider στις max ρυθμισεις με SMAA και vsync off σε αναλυση 2560x1080.Στο πρωτο benchmark εχω και +400 την vram της gpu στο δευτερο ειναι στα +300. 15fps διαφορα?

 

DX11 5ghz 1.28 3200 cl16

 

Screenshot_1.png&key=f7275eaf6845a9b5c43

 

DX11 5ghz 1.28 3333 cl16

ROTTR_2018_04_05_17_37_29_434.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

RotTR είναι αυτό, παλαβά κάνει σε Dx11 - δεν θα δεις τέτοιες διαφορές σε άλλα παιχνίδια.

Με παραξενεψε λεω δεν μπορει τετοιες διαφορες με 133mhz παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά η διαφορά στα min είναι λόγω του run..30FPS πάνω δεν έδωσαν τα 133Mhz.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά η διαφορά στα min είναι λόγω του run..30FPS πάνω δεν έδωσαν τα 133Mhz.

Κατι τετοιο παιχτηκε οτι να ναι benchmark με λιγα λογια. Το παιχνιδι εξαιρετικο ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Stutter when PerfCap Reason (GPU-Z) hit PWR/THRM

Stuttering όταν χτυπάς pwr limit και έχουν διακύμανση τα Mhz του πυρήνα της GPU. Meh μ' αυτά τα GPU boost που δεν απενεργοποιούνται..

No PWR:

BF1-NOPWR.png

PWR in action:

BF1-PWR.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...