Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο λογότυπο της Google


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει, τση μοδος ξαναγινε το flat κ μαλλον θα μας παρει λιγο να το συνηθισουμε. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι διαλεξαν πολυ κοινοτυπη γραμματοσειρα , παντου ειναι.
Οσο για το βιντεο, μωρε τι μου θυμιζει?....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που η γραφιστική δεν συμβαδίζει με τα προσωπικά σας γούστα!
Βασικά για να το θέσω καλύτερα...
Συγνώμη που η γραφιστική δεν συμβαδίζει με τα προσωπικά γούστα των Ελλήνων.
Κάτι το οποίο φαίνεται και στις γραφιστικές ιδέες που έχουν!
Αν δεν έχει λίγο shadow και καμια γυαλάδα... δεν κάνει!
Δεν πετάγεται βρε αδερφέ! 
Επίσης εγώ λέω και το άλλο, να προτείνουμε στην google να μεγαλώσει το λογότυπο στην αρχική της σελίδα... έχει πολύ χώρο άδειο... φαίνεται λίγο το δημιουργικό!

Η γραμματοσειρά επίσης δημιουργήθηκε για την Google δεν είναι κάποια τυχαία...
Το λογότυπο της Google απλοποιείται όσο πάει και περισσότερο για να μπορεί να συνδυαστεί όσο το δυνατόν καλύτερα με τα δεκάδες project τα οποία τρέχει η Google.
Έτσι καταφέρνει να πετύχει μια κοινή αισθητική γραμμή και συνάφεια στις υπηρεσίες της.

Το material design έχει μια ολόκληρη φιλοσοφία και ένα τρόπο σκέψης τον οποίο αν καθίσει κάποιος να τον διαβάσει θα καταλάβει γιατί υπάρχει.
Δεν είναι απλά flat!
Φανταστείτε skeuomorphic design σε smartwatch...
Θα κλαίνε και οι ρέγγες!

Οπότε πριν κρίνετε κάποιοι, καλό είναι να σκέφτεστε και λίγο. Σκεφτείτε, η Google είναι μια εταιρεία η οποία θα μπορούσε να πληρώσει τους καλύτερους στον κόσμο για να κάνουν παπάδες στο κάθε διαθέσιμο pixel αλλά κατέληξε σε αυτόν τον σχεδιασμό, για κάποιους λόγους προφανώς!

Γενικά στο design, τον πρώτο ρόλο έχει η λειτουργικότητα και μετά το εικαστικό!
Στην γραφιστική υπάρχει σωστό και λάθος, δεν είναι τέχνη είναι εφαρμοσμένη τέχνη και έχει τεράστια διαφορά αυτό!

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@XRHSTOS_ Τα καταλαβαινω ολα αυτα που λες , αλλα η γραφιστικη σαν εφαρμοσμενη τεχνη, εκτος απο εφαρμοσμενη, παραμενει και τεχνη. Και στη τεχνη χωραει το σωστο και το λαθος με εννοιες οπως look, feel, warm, experience, impression. Ακομα και στον κωδικα χωρανε αυτα, που εχει πολυ λιγοτερη τεχνη. Ειναι η πρωτη εντυπωση του χρηστη/θεατη. Και οταν το μεγαλυτερο ποσοστο των αντιδρασεων ειναι "μπλιαξ" κατι δε κολλαει και πολυ, ανεξαρτητα αν σκοτωθηκες να βγαλεις κατι θεωρητικα/τεχνικα/διαφημιστικα/οικονομικα σωστο. Πρακτικα δε κολλαει. Οπως και γω μπορει να φτιαξω τον τελειο κωδικα για db queries, να δουλευει αψογα, αλλα επειδη δεν εχω βαλει σωστα κενα να μη μπορει να τον διαβασει κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως το γουστο κ η αισθητικη ειναι υποκειμενικες εννοιες ,εγω πχ βρισκω το λογοτυπο ομορφο οπως ομορφο βρισκω κ το λογοτυπο των win απο τα 8 κ μετα μαζι με την γενικοτερη εμφανιση των win απο τα 8 κ μετα

 

αυτη η λιτη κ καλαισθητη απλοτητα εμενα μ αρεσει

 

περα απο αυτο υπαρχουν κ ουσιαστηκες επιλογες πισω απο την απλοτητα ολων αυτων ,μαρκετινιστικου αλλα κ χρηστικου περιεχομενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει διασταύρωση LG με τα 4 χρώματα των Windows. Ότι να ναι δηλαδή.

Περίεργο μου φαίνεται γιατί θεωρούσα το creative team της Google Top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό κράξιμο έτσι...

 

Μια πετυχημενη διαφημιστικη καμπανια βασιζεται ΚΑΙ σε αυτο....

Ο επανασχεδιασμος του λογοτυπου ειναι στην ουσια ..μια τετοια (καμπανια)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πετυχημενη διαφημιστικη καμπανια βασιζεται ΚΑΙ σε αυτο....

Ο επανασχεδιασμος του λογοτυπου ειναι στην ουσια ..μια τετοια (καμπανια)...

οποιος εχει στοιχειωδη γνωσεις marketing καταλαβαινει,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@XRHSTOS_ Τα καταλαβαινω ολα αυτα που λες , αλλα η γραφιστικη σαν εφαρμοσμενη τεχνη, εκτος απο εφαρμοσμενη, παραμενει και τεχνη. Και στη τεχνη χωραει το σωστο και το λαθος με εννοιες οπως look, feel, warm, experience, impression. Ακομα και στον κωδικα χωρανε αυτα, που εχει πολυ λιγοτερη τεχνη. Ειναι η πρωτη εντυπωση του χρηστη/θεατη. Και οταν το μεγαλυτερο ποσοστο των αντιδρασεων ειναι "μπλιαξ" κατι δε κολλαει και πολυ, ανεξαρτητα αν σκοτωθηκες να βγαλεις κατι θεωρητικα/τεχνικα/διαφημιστικα/οικονομικα σωστο. Πρακτικα δε κολλαει. Οπως και γω μπορει να φτιαξω τον τελειο κωδικα για db queries, να δουλευει αψογα, αλλα επειδη δεν εχω βαλει σωστα κενα να μη μπορει να τον διαβασει κανεις

Κοίτα, αν πείς έναν γραφίστα καλλιτέχνη θα στραβώσει.. δεν είναι καλλιτέχνες!

Υπάρχουν οι έννοιες που λες και συνάδουν με το εταιρικό προφιλ της Google. Όχι όλες φυσικά!

Δεν γίνεται να τα έχεις όλα!

Επίσης στο web design το οποίο είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό με το print design έχεις να σκεφτείς πάρα πολλά πράγματα όπως αυτό με τα smartwatch που ανέφερα...

Ένα πιο πολύπλοκο interface θα ήταν δυσλειτουργικό εντελώς.

Επίσης δεν μπορείς να έχεις διαφορετικό interface στο smartwatch και διαφορετικό για το tablet/κινητό κλπ.

Αν ο χρήστης δει διαφορετικά interface σε μια εφαρμογή απλά επειδή και μόνο άλλαξε συσκευή θα του δημιουργηθεί σύγχυση.

 

Πριν πάει στο material design η Google πάλι κινούταν σε αυτές τις λογικές. Minimal καθαρά interface.

Δεν μπορεί λοιπόν από την μια στιγμή στην άλλη να γίνει η νυκτα - μέρα!

 

Οι αντιδράσεις τύπου μπλιάξ νομίζω ότι αντιπροσωπεύουν μια μικρή μερίδα του κοινού!

Ίσως μεγαλύτερη σε χώρες όπως η Ινδία ή η Ελλάδα όπου η κουλτούρα μας τα θέλει πιο φαντεζί τα σκηνικά.

Το λέω βασιζόμενος σε αρκετά κριτικά άρθρα τα οποία έχω διαβάσει από άτομα του χώρου (designers, UI/UX, developers)

 

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι η Google θα έχει περάσει από δεκάδες UI/UX tests τις εφαρμογές για πριν τις βγάλει στο κοινό.

Οπότε αν δεν ήταν λειτουργικό και καλαίσθητο το αποτέλεσμα πίστεψε με θα ήταν διαφορετικό...

Επίσης το material design προφανώς και δεν θα μείνει στάσιμο.

Αν εμφανιστούν τυχόν "προβλήματα" χρηστικότητας θα τα λάβουν υπόψιν τους... εικάζω!

 

Επεξ/σία από XPHSTOS_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to 1998. Οπως και το material design. Εμπροοος πισωωω! Πιο flat πεθαινεις. 

https://www.google.com/design/spec/style/color.html#color-color-palette

 

Care to explain it? Εγώ ομοιότητες με το 1998 ούτε στο χρώμα δεν βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...