Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγή 4K video με VLC


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το vlc δεν μπορεί να παίξει h265,κατέβασε το smplayer ή το mp-hc που σίγουρα τα παίζουν.

 

Αυτο.. Κατεβασε το handbrake αν δεν το εχεις και μετετρεψε το σε H264 ή MP4.

Αλλιως αν τρεχεις τα 10αρια εναλλακτικα τοτε το default προγραμμα για video αναπαραγωγη δουλευει μια χαρα με H265 και 4k videos w/o issues 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο στον player, όσο στο αδύναμο hardware. Όπως είπε κι ο ELF, 4K και h265 παραπάει για αυτό το hardware.

 

@ts: Αν έχει ρυθμίσεις στο κινητό σου, δοκίμασε να κατεβάσεις το bitrate κάτω ή γύρω στα 10Mbs... κι αν έχεις επιλογή, βαλτο να κωδικοποιεί και σε h264 αντί για h265. Από fps καλά είναι στα 30 που το έχεις τώρα (κι αν είσαι σε Widnows, παίζε τα με MPH-HC που με default ρυθμίσεις είναι γρήγορος).

 

Αλλά το καλύτερο θα ήταν να γράφεις σε 1440p... μια χαρά τούμπανο εικόνα έχεις και στο 1440p και λογικά δεν θα έχεις και πρόβλημα στο playback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο.. Κατεβασε το handbrake αν δεν το εχεις και μετετρεψε το σε H264 ή MP4.

Αλλιως αν τρεχεις τα 10αρια εναλλακτικα τοτε το default προγραμμα για video αναπαραγωγη δουλευει μια χαρα με H265 και 4k videos w/o issues 

Σε mp4 τα αποθηκεύει εξ αρχής.Για τα 10αρια περιμένω τους "public testers"...

 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο στον player, όσο στο αδύναμο hardware. Όπως είπε κι ο ELF, 4K και h265 παραπάει για αυτό το hardware.

 

@ts: Αν έχει ρυθμίσεις στο κινητό σου, δοκίμασε να κατεβάσεις το bitrate κάτω ή γύρω στα 10Mbs... κι αν έχεις επιλογή, βαλτο να κωδικοποιεί και σε h264 αντί για h265. Από fps καλά είναι στα 30 που το έχεις τώρα (κι αν είσαι σε Widnows, παίζε τα με MPH-HC που με default ρυθμίσεις είναι γρήγορος).

 

Αλλά το καλύτερο θα ήταν να γράφεις σε 1440p... μια χαρά τούμπανο εικόνα έχεις και στο 1440p και λογικά δεν θα έχεις και πρόβλημα στο playback.

Η μόνη ρύθμιση δυστυχώς που έχει είναι για την ανάλυση η οποία μετά το 4κ είναι FHD(στο οποίο έχω ρυθμίσει προσωρινά έστω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο στον player, όσο στο αδύναμο hardware. Όπως είπε κι ο ELF, 4K και h265 παραπάει για αυτό το hardware.

 

 

Δηλαδη εγω με i7 [email protected] εχω αδυναμο h/w που δεν τα παιζει ο VLC τα h265 ενω με τον default player των 10 ολα οκ w/o issues παιζοντας high bitrate 4k H265 encoded video; 

 

Σε mp4 τα αποθηκεύει εξ αρχής.Για τα 10αρια περιμένω τους "public testers"...

 

Η μόνη ρύθμιση δυστυχώς που έχει είναι για την ανάλυση η οποία μετά το 4κ είναι FHD(στο οποίο έχω ρυθμίσει προσωρινά έστω).

 

Don't know what you mean with "public testers" μιας και ειναι η πιο σταθερη,απροβληματιστη,με φουλ υποστηριξη και γρηγορη πλατφορμα που εχω βαλει ποτε στο PC μου, αλλα οκ φανταζομαι θα εχεις τους λογους σου που το λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω με i7 [email protected] εχω αδυναμο h/w που δεν τα παιζει ο VLC τα h265 ενω με τον default player των 10 ολα οκ w/o issues παιζοντας high bitrate 4k H265 encoded video;

Σε εσένα παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις τον player,με ποιον codec ή ποιον τρόπο τα παίζουν,στον φίλο με τον s775 ότι ρύθμιση και να κάνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσένα παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις τον player,με ποιον codec ή ποιον τρόπο τα παίζουν,στον φίλο με τον s775 ότι ρύθμιση και να κάνει... 

 

Ο VLC ΔΕΝ παιζει by default H265 σωστα και δεν ειναι θεμα h/w αυτο, αλλα υποστηριξης.. 

Υπαρχει σελιδα να κατεβασεις codec-s/w library για να υποστηριζεται σωστα, δεν ειναι θεμα default ρυθμισεων οταν κατι εχει native υποστηριξη απο το generic player των win10 και παιζει απροσκοπτα.

Ειναι το μονο τρωτο σημειο του VLC που κατα τα αλλα εχει αριστη υποστηριξη στην συντριπτικη πλειψηφια αν και ψιλοκαθυστερει να ανανεωνει τα ffmpeg.. 

 

Εννοειται βεβαια οτι αν πας να παιξεις high bitrate 4k και δη H265/HEVC encoded video σε πολυ παλιο h/w θα τα βρει σκουρα λογικο ειναι οτι player και να βαλεις, δεν μιλουσα ομως για την περιπτωση του φιλου εδω η ενσταση μου ηταν στην υποστηριξη του VLC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω με i7 [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript"> /* */</script> εχω αδυναμο h/w που δεν τα παιζει ο VLC τα h265 ενω με τον default player των 10 ολα οκ w/o issues παιζοντας high bitrate 4k H265 encoded video; 

...

 

Σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, δεν έγραψα πως παίζει h265 o vlc, αλλά ότι στην περίπτωση του φίλου δεν είναι ο player το πρόβλημά του... είναι το hardware. Υπάρχουν 200.000 players, δεν είναι μονόδρομος ο VLC.

 

@ts. Και τι πρόβλημα έχεις βρε συ με το FHD; Μια χαρά εικονάρα έχουν τα FHD videos.

Για τα Windows 10 μαζί σου... κάτσε να βγουν πρώτα κανα-δυο ServicePacks και βλέπουμε... α και να έχουν αφαιρέσει τις υποχρεωτικές ενημερώσεις και το ξέσκισμα των προσωπικών δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, δεν έγραψα πως παίζει h265 o vlc, αλλά ότι στην περίπτωση του φίλου δεν είναι ο player το πρόβλημά του... είναι το hardware. Υπάρχουν 200.000 players, δεν είναι μονόδρομος ο VLC.

 

@ts. Και τι πρόβλημα έχεις βρε συ με το FHD; Μια χαρά εικονάρα έχουν τα FHD videos.

Για τα Windows 10 μαζί σου... κάτσε να βγουν πρώτα κανα-δυο ServicePacks και βλέπουμε... α και να έχουν αφαιρέσει τις υποχρεωτικές ενημερώσεις και το ξέσκισμα των προσωπικών δεδομένων.

 

Οκ καπου χαθηκαμε στην μεταφραση.. Και σαφως δεν ειναι μονοδρομος ο VLC απλα ο πιο διαδεδομενος τιποτα αλλο..

Για τα Win10 περιληπτικα για να μην σκισουμε το τοπικ με ασχετα θεματα, προσωπικα θεωρω οτι τα προσωπικα δεδομενα οπως και δεδομενα τηλεμετριας μας τα επερναν και συνεχιζουν να περνουν χωρις καν να το ξερουμε χρονια τωρα,δεν εχω ψευδαισθησεις επ'αυτου. Ισως απλα να μας φαινεται περιεργο που τωρα ζηταν και την συναινεση μας ή το κανουν εμφανως πλεον χωρις αυτην. :)

Τελος υπαρχουν και workarounds για να τα βγαλεις μεσω registry, αλλα δεχομαι οτι δεν ειναι κανεις αναγκασμενος να χρειαζεται να το κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts. Και τι πρόβλημα έχεις βρε συ με το FHD; Μια χαρά εικονάρα έχουν τα FHD videos.

Για τα Windows 10 μαζί σου... κάτσε να βγουν πρώτα κανα-δυο ServicePacks και βλέπουμε... α και να έχουν αφαιρέσει τις υποχρεωτικές ενημερώσεις και το ξέσκισμα των προσωπικών δεδομένων.

Κανένα φυσικά ,αλλά αφού μπορώ να εκμεταλευτώ στο έπακρο τις δυνατότητες του κινητού γιατί να μην το κάνω? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα φυσικά ,αλλά αφού μπορώ να εκμεταλευτώ στο έπακρο τις δυνατότητες του κινητού γιατί να μην το κάνω? :-)

 

Σε αυτο συμφωνω και εγω, αλλωστε σημερα,αυριο ή μεθαυριο περνεις και μια 4k TV/monitor και βλεπεις υλικο που εχεις τραβηξει απο σημερα. Το ιδιο κανω και εγω εδω και δυο χρονια με το Note 3 και εχω πλεον αρκετο προσωπικο υλικο σε 4k..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα φυσικά ,αλλά αφού μπορώ να εκμεταλευτώ στο έπακρο τις δυνατότητες του κινητού γιατί να μην το κάνω? :-)

 

Γιατί πρέπει να πάρεις και καινούρια κάρτα γραφικών στον επιτραπέζιο ;)

Οκ καπου χαθηκαμε στην μεταφραση.. Και σαφως δεν ειναι μονοδρομος ο VLC απλα ο πιο διαδεδομενος τιποτα αλλο.

...

 

Πολυ-εργαλείο ο vlc, αλλά με μεγαλύτερο footprint και μικρότερες ταχύτητες κι από mpc-hc, κι από mplayer κι από mpv. Παλιότερα είχε και θέματα με το color-range θυμάμαι, αλλά αυτά πιθανόν να έχουν διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να πάρεις και καινούρια κάρτα γραφικών στον επιτραπέζιο ;)

 

 

Αυτό ούτως ή άλλως θα γίνει κάποια στιγμή όχι μόνο με την κάρτα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...