Προς το περιεχόμενο

Ηχοσυστημα


Primer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες!Πρωτη φορα μπαινω στο φορουμ γι αυτο αν κανω λαθος να μου πειτε :) Εχω ενα skoda octavia mk1 του 99 και θελω να βελτιωσω λιγο το ηχοσυχτημα μου! Εχω ηδη 4χ50W ηχεια (2 μπροστα και 2 πισω στις βασεις που εχει) και θελω να εχω λιγο μπασο γιατι αυτα εχουν πολυ πριμα!Η πηγη μου ειναι pioneer σχετικα παλια και θα ηθελα να περασω ενα subwoofer πισω στο πορτ παγκαζ(μιας και χωραει ολοκληρο μοσχαρι εκει μεσα)!Βρηκα αυτο εδω http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_ALPINE-SBG-844BR,99452,1326503.html?langId=-18και θα ηθελα να ρωτησω,μπαινει κατευθειαν συνδεοντας στην πηγη δηλαδη χωρις ενισχυτες κλπ ή θα χρειαστει και πολλα λεφτα παραπανω και για πηγη και για ενισχυτες κλπ?Επισης μπορω μονος μου ειναι ευκολο ή θα ηταν καλυτερα να το παω σε μαγαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπαραίτητα ενισχυτή.

Και το μπάσσο αυτό αν το συνδέσεις με ενισχυτή πάλι δεν θα ακούς τίποτα,αν το αμάξι σου έχει κλειστό πορτ μπαγκάζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να προτεινει μια φθηνη λυση μεχρι 150 το πολυ 200 ευρω? Γιατι οπως λες φιλε palawiaris μαζι με ενισχυτη πηγη και τα περαστικα θα χρειαστω πανω απο 200αρι  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις sub  σε κλειστό πορτ μπαγκάζ ο μόνος τρόπος να δουλέψει σωστά είναι να πάρεις μια σέγα και να κόψεις την εταζέρα.Θα έχει βέβαια μια τρύπα Ναααααα με το συμπάθειο αλλά θα έχεις sub.Μπορείς σαν εναλλακτική να κόψεις τα πίσω φτερά ωστε να βγαίνει ο ήχος από κει και να κάνεις και την πλάκα σου με τους περαστικούς ή τα μηχανάκια στα φανάρια.Συνδιάζεται απαραίτητα με disco μπάλλα.Πέρα από την πλάκα εφόσον δεν έχεις ιδέα πως να κάνεις εγκατάσταση το να πας σε επαγγελματία είναι μονόδρομος.Τα 150 -200 θα είναι μόνο για την εγκατάσταση.Υπολόγισε και την αγορά ενισχυτή,πηγής και πας πολύ παραπάνω.Γνώμη μου είναι να βρεις μεταχειρισμένα και να πας να στα περάσουν.Μην περιμένεις τίποτα θεαμάτικό βέβαια αλλά το σίγουρο είναι ότι θα "κοπανάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα αμάξια πάντα είναι δύσκολα και οι λύσεις ακριβές.

Προτείνω:

1.Aν ανάμεσα στα καθίσματα έχεις αυτό το άνοιγμα για να στηρίζεις τα χέρια εκεί μπορείς να τρυπήσεις αν σου αρέσει αυτό φυσικά.

2.Να βάλεις αυτά τα ψιλά μπάσσα με ενσωματωμένο ενισχυτή που μπαίνουν κάτω από τα καθίσματα.Μην περιμένεις όμως και πολλά,καλύτερα μεν από την δική σου λύση.

3.Να μην βάλεις μπάσο,αλλά να ρωτήσεις σε μάστορα πρώτα να βάλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερα ηχεία στις πόρτες.Αν γίνεται φυσικα χωρίς πολλά τρυπήματα. 

4.Αν έχεις χρήμα όλα γίνονται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ιδιου τυπου αυτοκινητο μαουνα δηλαδη τυπου octavia.

 

Eχω παιξει μπαλα με 4 ηχεια διαιρουμενα alpine +πηγη Pionneer αφης συνολικα μου κοστισε 240e τα ηχεια+450ε η πηγη με εγκατασταση, ανταπτορες και μονωσεις. περιπου 800ε αλλα το αποτελεσμα με αφησε κατι παραπανω απο ικανοποιημενο...

 

τωρα απο θεμα μπασου οπως λες με αυτα τα πραγματα εχω αρκετο και καθαρο! πολυ βασικο αυτο.

 

Ωστε κατα την αποψη μου δεν θελει καν sub.

 

απο αποψη εντασης εχει πολυ δυνατη...σκεψου οτι ακουγεται απο μακρυα αν το βαλω στο τερμα.

 

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι θελεις αρκετα λεφτα για να παιξεις σωστη μπαλιτσα...

 

 

Υ.Γ οι τιμες ηταν πολυ φιλικες το εβαλα σε φιλαρακι οποτε σκεψου οτι ηθελες κανα 1000 για κατι τετοιο.

 

Βεβαια μπορεις να βαλεις μια κανονικη πηγη 1din ωστε να πεσει το κοστος γυρω στα 450-500ε για κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα αμάξια πάντα είναι δύσκολα και οι λύσεις ακριβές.

Προτείνω:

1.Aν ανάμεσα στα καθίσματα έχεις αυτό το άνοιγμα για να στηρίζεις τα χέρια εκεί μπορείς να τρυπήσεις αν σου αρέσει αυτό φυσικά.

2.Να βάλεις αυτά τα ψιλά μπάσσα με ενσωματωμένο ενισχυτή που μπαίνουν κάτω από τα καθίσματα.Μην περιμένεις όμως και πολλά,καλύτερα μεν από την δική σου λύση.

3.Να μην βάλεις μπάσο,αλλά να ρωτήσεις σε μάστορα πρώτα να βάλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερα ηχεία στις πόρτες.Αν γίνεται φυσικα χωρίς πολλά τρυπήματα. 

4.Αν έχεις χρήμα όλα γίνονται :P

1. Καλη η ιδεα αλλα δεν θελω να τρυπαω και λοιπα μιας και το αμαξι ακομα δεν ειναι εντελως δικο μου ειναι μισο μισο με τον πατερα (μουφα δουλεια :-P )

2.Αυτα δεν τα καταλαβα μπορεις να στειλεις καποιο για να δω πως ειναι?

3.Εψαξα και βρηκα αρκετα ηχεια σε σκρουτζ και καταστηματα αλλα εχω απορια...πωλουνται σε ζευγος μηπως ξερεις?

4.Δυστυχως ειναι σφιχτα τα πραγματα τωρα πια και δεν θελουμε πολυ ακριβες δουλειες :-/

Αν βάλεις sub  σε κλειστό πορτ μπαγκάζ ο μόνος τρόπος να δουλέψει σωστά είναι να πάρεις μια σέγα και να κόψεις την εταζέρα.Θα έχει βέβαια μια τρύπα Ναααααα με το συμπάθειο αλλά θα έχεις sub.Μπορείς σαν εναλλακτική να κόψεις τα πίσω φτερά ωστε να βγαίνει ο ήχος από κει και να κάνεις και την πλάκα σου με τους περαστικούς ή τα μηχανάκια στα φανάρια.Συνδιάζεται απαραίτητα με disco μπάλλα.Πέρα από την πλάκα εφόσον δεν έχεις ιδέα πως να κάνεις εγκατάσταση το να πας σε επαγγελματία είναι μονόδρομος.Τα 150 -200 θα είναι μόνο για την εγκατάσταση.Υπολόγισε και την αγορά ενισχυτή,πηγής και πας πολύ παραπάνω.Γνώμη μου είναι να βρεις μεταχειρισμένα και να πας να στα περάσουν.Μην περιμένεις τίποτα θεαμάτικό βέβαια αλλά το σίγουρο είναι ότι θα "κοπανάει".

Δεν ειναι τοσο καγκουρικο το στοιχειο μου  :-D Τον ηχο τον θελω για καλυτερα μεσα στο αμαξι και κυριως λειτουργω με κλειστα παραθυρα δεν θελω να περναω και να βγαινει ολο το χωριο μου εξω θα εχουμε και θεματα με αστυνομιες μετα  B) Kαποια ηχεια με εμφαση  στο μπασο το κοβω να βαζω και για πιο οικονομικα!Αν γνωριζεις καποια στειλε μου να δω  :-)

Εχω ιδιου τυπου αυτοκινητο μαουνα δηλαδη τυπου octavia.

 

Eχω παιξει μπαλα με 4 ηχεια διαιρουμενα alpine +πηγη Pionneer αφης συνολικα μου κοστισε 240e τα ηχεια+450ε η πηγη με εγκατασταση, ανταπτορες και μονωσεις. περιπου 800ε αλλα το αποτελεσμα με αφησε κατι παραπανω απο ικανοποιημενο...

 

τωρα απο θεμα μπασου οπως λες με αυτα τα πραγματα εχω αρκετο και καθαρο! πολυ βασικο αυτο.

 

Ωστε κατα την αποψη μου δεν θελει καν sub.

 

απο αποψη εντασης εχει πολυ δυνατη...σκεψου οτι ακουγεται απο μακρυα αν το βαλω στο τερμα.

 

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι θελεις αρκετα λεφτα για να παιξεις σωστη μπαλιτσα...

 

 

Υ.Γ οι τιμες ηταν πολυ φιλικες το εβαλα σε φιλαρακι οποτε σκεψου οτι ηθελες κανα 1000 για κατι τετοιο.

 

Βεβαια μπορεις να βαλεις μια κανονικη πηγη 1din ωστε να πεσει το κοστος γυρω στα 450-500ε για κατι τετοιο.

Φιλε μου εσυ εκανες αμαξι στουντιο με τοσα λεφτα σορρυ κιολας  :shock:  :-D Λες να δω διαφορα στην αρχη αγοραζοντας μια πηγη και μετα να παω σε καποια ηχεια της pioneer πχ που να εχουν λιγο πιο μεγαλο woofer στον κωνο? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mediamarkt.de/mcs/product/_CRUNCH-GP-800,48353,1744351.html?langId=-3

 

Μια ιδέα τι είναι αυτά τα μπασάκια.

252 x 73 x 345 διαστάσεις.

Το να βάλεις καλύτερα ηχεία στις πόρτες και εταζιέρα μαζί με ενισχυτή πιστεύω είναι καλύτερη λύση

Παλιότερα θυμάμαι σε ένα BMW e30 έβαλα ένα ζευγάρι Infinity Kappa 6x9 στην εταζιέρα και παίζανε πολύ καλά,ακόμα και στο μπάσσο.

Και αν τα οικονομικά στενεύουν,δεν είναι ανάγκη όλα μαζί.Σιγά,σιγά.Κοίταξε και σε μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mediamarkt.de/mcs/product/_CRUNCH-GP-800,48353,1744351.html?langId=-3

 

Μια ιδέα τι είναι αυτά τα μπασάκια.

252 x 73 x 345 διαστάσεις.

Το να βάλεις καλύτερα ηχεία στις πόρτες και εταζιέρα μαζί με ενισχυτή πιστεύω είναι καλύτερη λύση

Παλιότερα θυμάμαι σε ένα BMW e30 έβαλα ένα ζευγάρι Infinity Kappa 6x9 στην εταζιέρα και παίζανε πολύ καλά,ακόμα και στο μπάσσο.

Και αν τα οικονομικά στενεύουν,δεν είναι ανάγκη όλα μαζί.Σιγά,σιγά.Κοίταξε και σε μεταχειρισμένα.

Καλη φαση αυτα τα μπασακια! Και αυτα μπαινουν με τη μια δεν χρειαζονται ενισχυτες? Ηχεια αλλιως με εμφαση στο μπασο οικονομικα γνωριζεις?γιατι εγω απ οτι καταλαβατε ολοι ειμαι λιγο ασχετος  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χρειάζονται ενισχυτή.Και καλύτερα πριν αγοράσεις κάτι πρώτα άκουσέ τα.Μπορεί να μην σε ικανοποιούν.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τέτοια ηχεία που θες.

Ασχολούμαι βέβαια και πάρα πολύ με ηχοσυστήματα αλλά άλλης κατηγορίας,και μόνο με το δικό μου αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...