Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με cache


capoelo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Έχω το εξής θέμα : κάνω αλλαγές σε έναν υπολογιστή και εμφανίζονται κανονικότατα. Περνάω σε άλλον υπολογιστή και ή εμφανίζονται με χρονοκαθυστέρηση ή καθόλου.

 

Επικοινώνησα με την εταιρία που κάνει το hosting και μου είπαν ότι καταρχάς το πρόβλημα είναι σε επίπεδο client (καθώς στον υπολογιστή που κάνω τις αλλαγές, φαίνονται κομπλέ - άρα δεν είναι θέμα server) και ή να καθαρίσω την Cache ή να μπω με ανώνυμη περιήγηση. Τα έκανα και τα δύο, τίποτα.

 

Τι κάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έκδοση wordpress : 4.3 / Theme : Iva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα πρόσθετο για web otpimize θα σου κάνει καλό στην ταχύτητα του site και θα μπορείς να χειριστείς την cashe. To συγκεκριμένο που σου προτείνω είναι το Fastetcash και σου φτιάχνει ένα κουμπί στην τοπ μπάρα διαχείρισης που μπορείς να κάνεις με ένα πάτημα Delete Cashe και να δεις τις αλλαγές.

Κατέβασε εδώ:  https://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 2ο υπολογιστή όπου υπάρχει το "πρόβλημα" αν κάνεις refresh με Ctrl+F5 καθαρίζει την cache πριν το refesh.
Δηλαδή στην ουσία πρέπει να καθαρίσεις την cache του browser και όχι του site. (Αλλά κάνε την και αυτή)

Δοκίμασε με άλλους browsers και δες.
Αν η αλλαγή είναι CSS τύπου, κάνε inspect στο element που δεν άλλαξε και δες από που παίρνει τις τιμές αυτές.
Μήπως εσύ στο developer pc βλέπεις κάποια άλλα version των CSS...
Αν θέλεις δώσε μας ένα link να τσεκάρουμε και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ capoelo... Με το συμπάθιο δηλαδή...

 

Αφού φαίνεται ότι το άθλημα δεν το έχεις... δεν το ξέρεις το αντικείμενο ούτε και στα πολύ απλά των έτοιμων CMS. Πώς σου πάει καρδιά και χρεώνεις ανθρώπους για τις υπηρεσίες σου; 

 

Επίσης, δεν θαρρείς πως θα ήταν πιο έντιμο εκ μέρους σου να συνεργαστείς με έναν dev που ξέρει τι δουλειά, να του πηγαίνεις πελάτες και εκείνος να κάνει το development και να μοιράζεστε τα έσοδα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ groot... Με το συμπάθειο δηλαδή...

 

Δεν νομίζω κι εσύ να ξεκίνησες κατευθείαν απ'την κορυφή - ούτε εσύ το ήξερες κάποτε το αντικείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ groot... Με το συμπάθειο δηλαδή...

 

Δεν νομίζω κι εσύ να ξεκίνησες κατευθείαν απ'την κορυφή - ούτε εσύ το ήξερες κάποτε το αντικείμενο...

 

Ωρε, σαφώς! Δεν σου είπα τίποτα που δεν ξέρεις το αντικείμενο. Αλλά που χρεώνεις χωρίς να ξέρεις.

 

Όταν εγώ ξεκινούσα, δεν χρέωνα κανέναν. Μόνος μου, έφτιαχνα ό,τι έφτιαχνα χωρίς χρέωση για να μάθω. Είτε για δική μου ευχαρίστηση είτε φίλων και συγγενών. 

 

 

Εδώ, έχουμε ένα nickname σε ένα forum που ενώ δεν γνωρίζει καν προγραμματισμό (το πιο πιθανό να είσαι από άλλο γνωστικό αντικείμενο) χρεώνει υπηρεσίες. Δεδομένου ότι είσαι και νέος (δηλαδή, 40-), αναρωτιέμαι πως μπορείς και το κάνεις αυτό. Εάν έχεις συνειδησιακούς ή/και ηθικούς ενδοιασμούς κτλ. 

Επεξ/σία από groot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπονόβας Δημήτριος, ετών 26, απόφοιτος Πληροφορικής και τεχνολογίας υπολογιστών, Α.Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας (ποτέ δεν κρυβόμουν πίσω απο ψευδώνυμα).

 

Και αν θες μπορώ να σου παραθέσω σε προσωπικό μήνυμα δείγμα της δουλειάς μου για να δεις ότι αν και "δεν γνωρίζει καν προγραμματισμό" έχω παραδώσει αξιοπρεπέστατες δουλειές.

 

Υ.Γ. Δεν ασχολείσαι καλύτερα με την δουλειά σου, να μας αφήσεις κι εμάς ήσυχους να κάνουμε την δικιά μας; Έτσι για αλλαγή βρε αδερφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε, ναι και όλα ωραία. Αλλά δεν απάντησες στο ερώτημα, το οποίο θαρρώ πως μπορείς και να καταλάβεις.

 

Επίσης, δημόσιο forum είναι και blah blah blah.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Και απο τη στιγμή που δεν έχεις δει τι δουλειά παρουσιάζω, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να την δυσφημείς.

 

Και τώρα συγγνώμη, πάω να μάθω προγραμματισμό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, τελείως φιλικά, αν όντως ξέρεις να γράφεις κώδικα (php και javascript εφόσον δουλεύεις wordpress) και όχι απλά "μα αφού ξέρω τις εντολές", το πρόβλημά σου είναι ότι δεν ξέρεις wordpress.

Μπες Link.png Site: εδώ και άρχισε το διάβασμα. Αν ξέρεις τα βασικά, θα σου πρότεινα να διαβάσεις πολύ προσεκτικά τα κομμάτια που εξηγούν το Link.png Site: theming (templates etc) και τα Link.png Site: plugins του wordpress. Αν δουλέψεις σε αυτά και κατανοήσεις το πως λειτουργεί το σύστημα θα σου είναι πολύ πιο εύκολο το να αλλάξεις πράγματα στα έτοιμα themes και στο να κάνεις debugging και αργότερα θα μπορείς να φτιάξεις και custom themes τα οποία είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα (αν σ'αρέσει αυτό που κάνεις) σε σχέση με τα έτοιμα.

Για html/css δεν αναφέρθηκα γιατί τα ευκόλως εννοούμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα συγγνώμη, πάω να μάθω προγραμματισμό....

 

Που; Σε άλλο forum; Αυτό δεν λέγεται προγραμματισμός, στο χωριό μου το λένε τράκα.

 

Θα μας λείψεις πάντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Και απο τη στιγμή που δεν έχεις δει τι δουλειά παρουσιάζω, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να την δυσφημείς.

 

Και τώρα συγγνώμη, πάω να μάθω προγραμματισμό....

 

 

Αδερφέ, καταρχάς δεν είπα κάτι για κάποια δουλειά σου. Μην λες ό,τι θες. Μίλησα για εσένα που χρεώνεις για υπηρεσίες για τις οποίες δεν ξέρεις τα βασικά. 

 

 

Το όχι που έγραψες είναι για την ερώτηση: 

 

Ρε συ capoelo... Με το συμπάθιο δηλαδή...

 

Αφού φαίνεται ότι το άθλημα δεν το έχεις... δεν το ξέρεις το αντικείμενο ούτε και στα πολύ απλά των έτοιμων CMS. Πώς σου πάει καρδιά και χρεώνεις ανθρώπους για τις υπηρεσίες σου; 

 

Επίσης, δεν θαρρείς πως θα ήταν πιο έντιμο εκ μέρους σου να συνεργαστείς με έναν dev που ξέρει τι δουλειά, να του πηγαίνεις πελάτες και εκείνος να κάνει το development και να μοιράζεστε τα έσοδα; 

 

 

Τότε... ΟΚ. Σου πάει καρδιά να χρεώνεις άλλους για αυτά που δεν ξέρεις (αλήθεια, πως ξέρεις πόσο να τους χρεώσεις αφού δεν ξέρεις τι να κάνεις; ) και δεν θεωρείς πιο έντιμο να συνεργαστείς με κάποιον που ξέρει και να μοιράζεστε τα έσοδα..

 

Αν και από ό,τι θυμάμαι, ήδη συνεργάζεσαι με άλλους οι οποίο πρέπει να είναι στην ίδια φάση... διαδεδομένο το κακό δηλαδής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...