Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για κατέβασμα το iOS 9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες ώρες, η ένατη έκδοση του iOS, του λειτουργικού συστήματος στο οποίο στηρίζονται τα iPhone και τα iPad, είναι διαθέσιμο από τους servers της Apple, φέρνοντας υποσχέσεις όχι μόνο για χρήσιμα νέα χαρακτηριστικά, αλλά και καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με τον προκάτοχο του.

Κύριος στόχος της Apple με το iOS 9 είναι να γίνει η συσκευή σας ποιο έξυπνη, μαθαίνοντας τις συνήθειες σας και προβλέποντας κάποιες ενέργειες που θέλετε να κάνετε, πάντα με τη βοήθεια της ψηφιακού βοηθού Siri. Έτσι ο χρήστης θα πρέπει να περιμένει την εμφάνιση πληροφοριών και προτάσεων που τον ενδιαφέρουν όπως διάφορα μέρη για φαγητό, σκορ αγώνων κ.α

 

Στυλιστικά η μόνη αλλαγή είναι η επιλογή της Apple να αλλάξει τη γραμματοσειρά της πλατφόρμας στην San Francisco την οποία η εταιρεία χρησιμοποιεί και στο τελευταίο OS X. Επιπλέον υπάρχουν σημαντικές αναβαθμίσεις στην εφαρμογή Notes, όπου ο χρήστης μπορεί πλέον να κρατήσει και χειρόγραφες σημειώσεις αλλά και να δημιουργήσει εύκολα λίστες. Στην εφαρμογή του Mail, είναι δυνατή επίτελους η προσθήκη επισυνάψεων, με διασύνδεση όχι μόνο από το iCloud Drive αλλά και από υπηρεσίες τρίτων κατασκευαστών όπως το Dropbox.

 

Το iOS 9 φέρνει επιπλέον σημαντικά χαρακτηριστικά στις τελευταίες γενιές του iPad, όπως τη λειτουργία split-screen μέσω της οποίας ο χρήστης μπορεί να εμφανίσει στην οθόνη δύο εφαρμογές, η μία δίπλα στην άλλη για παράλληλη χρήση. Ακόμα είναι δυνατή η αναπαραγωγή βίντεο κατά τη διάρκεια που ο χρήστης του tablet πλοηγείται στα διάφορα μενού της συσκευής ή σε άλλες εφαρμογές μέσω ενός μικρού παραθύρου το οποίο παραμένει πάντα στο προσκήνιο.

 

Όπως πάντα, η αναβάθμιση μπορεί να γίνει μέσω OTA φτάνει να το ενεργοποιήσετε μέσα από τις ρυθμίσεις, αλλά και με τον κλασσικό (και αναχρονιστικό) τρόπο με τη βοήθεια του iTunes. Τα προβλήματα σύνδεσης με τους servers της Apple φαίνονται να έχουν επιλυθεί ενώ όπως αναφέρει η εταιρεία, οι ανάγκες ελεύθερου αποθηκευτικού χώρου προκειμένου να πραγματοποιηθεί το κατέβασμα της αναβάθμισης και να ξεκινήσει η διαδικασία, είναι πολύ μικρότερες από αυτές του iOS 8.

 

Οι συμβατές συσκευές είναι όλες όσες ήδη τρέχουν το iOS 8 και ειδικότερα τα iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPod Touch 5ης γενιάς, iPad 2, iPad με Retina οθόνη, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini και iPad mini με Retina οθόνη.

 

Link.png Site: Apple iOS 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καθυστερημένα ανέβηκε το άρθρο ενώ όλα τα υπόλοιπα τεχνολογικά forum το έχουν επισημάνει από χθες.

 

Το έβαλα στο iphone 5s. Αρχικά δεν θα καταλάβεις μεγάλες διαφορές αλλά όσο το σκαλίζεις βρίσκεις νέες προσθήκες.

Δεν πρόλαβα να δω πολλά αλλά γενικά μου φαίνεται αρκετά smooth. Μου άρεσε το battery save mode. 

 

Παιδιά αν κάποιος το έχει βάλει στο Iphone 4s να μας πει αν αξίζει να αναβαθμίσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πάντα η apple είναι κυρία με τις αναβαθμίσεις της.Έρχονται στην ώρα τους και για όλους χωρίς λίστες αναμονής αορίστου χρόνου.Μέχρι προχθές έτρεξα κανονικά όλες τις beta του ios9 από τον ιούνιο και είχε βελτιώσει μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.Το εντυπωσιακό είναι ότι συσκευές όπως το ipad 2,το iphone 4S συνεχίζουν να λαμβάνουν υποστήριξη μετά από τόσα χρόνια συνεχίζοντας την πορεία του 3gs. Σε όσους ενδιαφέρονται να κάνουν άμεσα την αναβάθμιση θα πρότεινα πλήρες restore και install .Άλλωστε πόσο συχνά κάνει ο μέσος χρήστης restore.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 6+ και Air 2 εγκατεστημενο απο χθες, μια χαρα ολα, ευπροσδεκτες οι μικρες αλλαγες που εγιναν....

 

Τις επομενες μερες θα δουμε και για την αυτονομια που λενε....

 

Μεχρι στιγμης ολα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα γραμματοσειρά μου αρέσει περισσότερο και τονίζει τα γράμματα καλύτερα, οι βελτιώσεις είναι κυρίως under the hood και κατ' εμένα το iOS7 έπρεπε να ήταν εξαρχής το 9. Έκανα το update με τον "αναχρονιστικό" τρόπο μέσω itunes και μέχρι στιγμής όλα δείχνουν φυσιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαστε και εμεις που περιμένουμε τοσους μήνες τα Windows 10 Mobile.

Χαχα οντως.

Δεν αντεξα και εχω βαλει τα preview

Λιγε μερες μεινανε για τον οκτωμβριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω περιεργεια να ακουω εντυπωσεις απο τα Iphone 4s και Iphone5(κυριως το 4s).


ειμαστε και εμεις που περιμένουμε τοσους μήνες τα Windows 10 Mobile.

 

Χαχα οντως.
Δεν αντεξα και εχω βαλει τα preview
Λιγε μερες μεινανε για τον οκτωμβριο..

 

Σε λαθος topic ειστε ομως :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 6+ και Air 2 εγκατεστημενο απο χθες, μια χαρα ολα, ευπροσδεκτες οι μικρες αλλαγες που εγιναν....

 

Τις επομενες μερες θα δουμε και για την αυτονομια που λενε....

 

Μεχρι στιγμης ολα καλα.

Εγώ πάντως στις τελευταίες beta είχα δει βελτίωση στην αυτονομία αλλά κυμαίνονταν στα επίπεδα του ios8. Το low power saving mode βοηθάει μπορώ να πώ ουσιαστικά.Μπορεί να μην κάνει τραγική εξοικόμηση αλλά κερδίζεις αυτονομία σίγουρα.Από εκεί και πέρα ας μην ξεχνάμε ότι οι μπαταρίες μας έχουν και στη πλάτη τους ένα κάρο κύκλους φόρτισης. Εγώ είχα καιρό να τσεκάρω τους κύκλους στο 6άρι μου και πλησιάζω τους 300 σε λιγότερο από ένα χρονο χρήσης !

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω περιεργεια να ακουω εντυπωσεις απο τα Iphone 4s και Iphone5(κυριως το 4s).

Στο απλό 5άρι τρέχει μια χαρά. Το μοναδικό που δε μου άρεσε, so far, είναι τα native apps τύπου "find friends" και κάποια άλλα που πρέπει η εταιρεία οπωσδήποτε να δώσει το δικαίωμα στο χρήστη να τα διαγράψει (stocks, compass, tips κλπ).

Μου άρεσε πολύ το iCloud Drive που το έβαλαν native (να το κάνουν και στο Find iPhone), τα νέα wallpepars. Η εμπειρία παραμένει άψογη, το 5άρι δεν κολάει καθόλου. 

Το μόνο που μένει είναι να κάνουν τις απαραίτητες αναβαθμίσεις οι devs για τα applications.

Αυτά μέχρι στιγμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε iPhone 6, παρατήρησα αισθητή διαφορά στην απόκριση της συσκευής. Παρατηρώ lag ακόμα και στο fast scroll down των επαφών μου.

 

Επίσης στην εναλλαγή των εφαρμογών που τρέχουν στο background, η οθόνη πρώτα μαυρίζει και μετά από 1 δευτερόλεπτο έρχεται μπροστά η εφαρμογή που επέλεξα.

 

Μικρή διαφορά στην ταχύτητα, αλλά αισθητή κατ εμέ.

 

Έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...