Προς το περιεχόμενο

TP-Link W8970 V1 (πιθανό)Πρόβλημα με ταχύτητα Wi-Fi


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαιρετώ την κοινότητα.

Χτες πήρα το 8970 V1 και το ρυθμισα και ολα μια χαρά.

Πέρασα και το τελευταιο firmware που υπάρχει στην επίσημη σελίδα για κάθε ενδεχόμενο και μετά εκανα hard reset απο το κουμπί.

 

Και εδώ αρχιζουν τα προβλήματα.

Στην σύνδεση με καλώδιο η συσκευή ειναι άψογη σε ολα. Στο ασύρματο υπάρχει θέμα.

Εχουμε και λέμε

οι μπάρες του σήματος πάνε απο 5 σε 4 και πέφτει και η μέγιστη ταχύτητα μεταφοράς ακόμα κ αν βρίσκομαι δίπλα του.

έχω αλλάξει κανάλι,για την ακρίβεια εχω βαλει αυτο που χρησιμοποιώ τοσα χρονια στο airties 5440 και το channel width στα 20ΜΗz.

Βάζω να κατέβει κάτι πχ απο nvidia,το σημα και η ταχύτητα μεταφοράς κάνει σκαλοπάτια λες και υπάρχει buffer κάπου,δηλαδή κατεβάζεις με 1,6ΜΒ/s για 4-5 δευτερόλεπτα,πέφτει το σήμα και η ταχυτήτα πάει στα 900ΚΒ για 2-3 δευτερολεπτα και ξανα-ανεβαίνει και υπάρχει γενικότερα αυτή η διακύμανση.

 

εχω δοκιμάσει απο χτες,αλλαγή καναλιών,αλλαγή ασφάλειας(μέχρι και ανοιχτό το έχω αφήσει),κλείσιμο UPNP και δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά ακόμα και πάνω στο μόντεμ να έχω το λάπτοπ.

Να το επιστρέψω πίσω; υπάρχει κάτι αλλο που μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαλε το channel width σε 20/40 (οχι σκετο 20 δηλαδη).

Αν θυμαμαι καλα... με width 20, το maximum που μπορει να ποιασει ειναι 144 Mbit...

 

Στις ρυθμισεις της ασυρματης καρτας δικτυου (στα Windows), τι ταχυτητα βλεπεις? Την βλεπεις να μεταβαλεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το channel width σε 20/40 (οχι σκετο 20 δηλαδη).

Αν θυμαμαι καλα... με width 20, το maximum που μπορει να ποιασει ειναι 144 Mbit...

 

Στις ρυθμισεις της ασυρματης καρτας δικτυου (στα Windows), τι ταχυτητα βλεπεις? Την βλεπεις να μεταβαλεται?

είτε στο 20/40 είτε στο 20 σκέτο είτε στο 40 σκέτο το ιδιο πράγμα γίνεται.

είτε στο καναλι 8 είτε στο 6 είτε στο 11 ειτε στο 10,δεν έχει σημασία.

ναι και εκεί σε idle είναι στα 130Mbit όταν πάω να κατεβάσω κάτι οταν πέσει η ταχύτητα κατεβάσματος πέφτει και η ταχύτητα σε αυτό που αναφέρεις.

Για την ακρίβεια οταν κατεβάζω κυμαίνεται απο 29Mbit εως 104Mbit και η ταχύτητα κατεβάσματος έχω δει να πέφτει και στα 200ΚΒ/s να πηδάει στα 900ΚΒ μετά στο 1,6ΜΒ/s και μετά να κάνει πτώση 1,5 1,4 1,3 1,1 900 500 και ξανά προς τα πάνω.

 

Δυστυχώς δεν έχω αλλη συσκευή να δοκιμάσω για ασύρματο ΑΛΛΑ με το παλαιό μόντεμ(airties 5440)το πρόβλημα αυτό την ιδια χρονική στιγμή στο ίδιο σημειο ΔΕΝ υπάρχει.

επίσης στο airties δουλευα στο καναλι 8 με 20MHz και ειχα καρφωμένο το 1,6ΜΒ/s στο κατέβασμα με την κάρτα δικτύου να δείχνει απο 52Mbit εχω 78Mbit,αλλα η ταχύτητα καρφωμενη στο 1.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αλλη συσκευη.

 

κατεβασε και αλλα αρχεια απο ftp του OTE πχ. και βλεπουμε..

 

επισης κανε speedtest.net

 

ακομα ενα τεστακι ειναι να παρεις απο τοπικο υπολογιστη αρχειο (copy paste) να δεις εκει πως παει η αντιγραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το ειχα κι εγω το v1 (το εχω δωσει πλεον), δεν ειχα παρατηρησει θεμα με το ασυρματο σε εναν χωρο (διαμερισμα) 90 τ.μ. με τοιχους κλπ.

 

Και επειδη ειναι δυσκολο να εχει "ολιγον" προβλημα το radio του, πριν το βαφτισουμε ελλατωματικο δες αν υπαρχουν πιο νεοι drivers για την ασυρματη καρτα δικτυου σου ή αν εχεις δευτερη να δοκιμασεις, καλο θα ηταν... (edit -- δεν εχεις εγραψες οποτε πασο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αλλη συσκευη.

 

κατεβασε και αλλα αρχεια απο ftp του OTE πχ. και βλεπουμε..

 

επισης κανε speedtest.net

 

ακομα ενα τεστακι ειναι να παρεις απο τοπικο υπολογιστη αρχειο (copy paste) να δεις εκει πως παει η αντιγραφη

αλλη συσκευη; αλλο λαπτοπ εννοείς; Δεν υπάρχει αλλη συσκευή δυστυχώς.

μπορώ απο android να δω ταχύτητα κατεβάσματος με κάποιο τροπο;

 

απο ftp Οτε τα ιδια κάνει,εχω κατεβάσει και nvidia driver τα ιδια και απο ubuntu τα ιδια.

speedtest παλι τα ιδια.

ακόμα και στο youtube βαραει 1,6 και πέφτει.

 

θα δοκιμάσω και αντιγραφή απ τον σταθερό στο λαπτοπ να δω την ταχύτητα.

 

οπως ξαναγράφω πάντως,δοκιμάζω τα ιδια πράγματα με το παλιο,κατεβάζω τα ιδια κλπ και η ταχύτητα μένει καρφωμένη στο 1,6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονομετρησετα..ισως παιζει μαζι σου το pc :)

μπορει να εχει και το λαπτοπ προβλημα ποιος ξερει..

 

επισης δοκιμασε με το κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το ειχα κι εγω το v1 (το εχω δωσει πλεον), δεν ειχα παρατηρησει θεμα με το ασυρματο σε εναν χωρο (διαμερισμα) 90 τ.μ. με τοιχους κλπ.

 

Και επειδη ειναι δυσκολο να εχει "ολιγον" προβλημα το radio του, πριν το βαφτισουμε ελλατωματικο δες αν υπαρχουν πιο νεοι drivers για την ασυρματη καρτα δικτυου σου ή αν εχεις δευτερη να δοκιμασεις, καλο θα ηταν... (edit -- δεν εχεις εγραψες οποτε πασο).

δοκιμάζω να κατεβάσω τον τελευταιο driver απο ιντελ(του 2014) για την intel centrino 1030 που φοράει το λαπτοπ μιας και η dell έχει driver του 2011 και φοραώ πάνω.

EDIT 1

λοιπόν αλλαγή driver απο 2011 σε 2014,ακριβώς το ιδιο σε ολα τα κατεβάσματα στο λαπτοπ.

απο 1,6 πέφτει στο 1,2 ανεβαίνει στο 1,4 πέφτει στα 900ΚΒ ανεβαίνει στο 1,5 και συνεχίζει περίπου το ιδιο πράγμα.

EDIT 2

με το android δεν βγάζω ακρη,βγάζει σε ολα μικρότερα νούμερα απ οτι το λαπτοπ.

Μέχρι στιγμής σε 2-3 δοκιμές φαίνεται να κράτησε για ώρα το 1,5 σταθερά αν και επαιξε λιγο 1,2-1,3 και μετά ξανα πάνω το οποιο το θεωρω φυσιολογικό.

Θα δω πως θα παει και μέσα στο σ/κ.

εντωμεταξύ με τον intel driver απ αυθείας ξεκλειδώθηκε σε μεγάλο βαθμό η κάρτα δικτύου και επιτέλους εδειξε 300Mbps γιατι τοσα χρόνια ηταν κολλημένη στα 144 και δεν ειχε επιλογη για ζώνες στα 2,4 ώστε να βλεπει 20/40ΜΗz.

πλεον τερματίζει στα 300 και πέφτει στα 160-210-260 αλλα κατεβάζει σταθερά με 1.5ΜΒ/s (εκαν ριστάρτ το μόντεμ και κλείδωσε στα 15300 αντι για 15700)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες ξανα τα ιδια σήμερα.

Θα τρελαθώ.

1,5-900ΚΒ-200ΚΒ-1ΜΒ-900ΚΒ και πάει λέγοντας ενω βρίσκομαι δίπλα στο μόντεμ.


λοιπόν αποφασίζω να το ρισκάρω και να το επιστρέψω πίσω και να πω τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει.

Εαν δεν βρεθεί λύση(Κάτι μου λεει πιθανότατα δεν θα βρουν πρόβλημα)με βλέπω απλα να κλαίω τα 54€ που έδωσα για το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου προταση ειναι να δωσεις ενα δεκαευρακι και να παρεις ενα TL-WN722N για να δεις αν γινεται το ιδιο, χαμενο δεν θα παει. Το εχουν και τα public, απλα δεν ξερω αν στο καταστημα που θας πας (για επιστροφη) θα εχουν στοκ.

 

Επισης μπορεις να περασεις το αμεσως προηγουμενο firmware (Αυγ. 2013) και να δεις αν γινεται το ιδιο.

Πιο πισω απο αυτο το firmware δεν μπορεις να πας, το γραφει κι ολας.

 

Τελος, αν αντιμετωπισεις προβλημα με την αλλαγη/επιστροφη, μπορεις να "χρησιμοποιησεις" το επιχειρημα οτι σου εδωσαν το V1 ενω στο site διαφημιζουν το V3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις επέστρεψα με το V3 γιατί μου το βγάλανε DOA (χωρίς ελεγχο βέβαια) το V1.

το βάζω και επιστρέφω με αποτελέσματα.

 

επίσης,δεν θα ηθελα να δωσω παραπάνω χρήματα για δικτυακό εξοπλισμο,σωστη η κίνηση να πάρω κεραια wifi,αλλα μετά ποιος ο λογος να έχω τη ενσωματωμενη του λαπτοπ και να δεσμευω μια usv Θυρα.

Το συγκεκριμενο 772Ν το ειχα αγοράσει για δοκιμαστικους σκοπους αλλα το πουλησα σε φιλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραξενομυστήρια πράγματα.

αποκλείω να έχει πρόβλημα ΚΑΙ αυτή η συσκευή.

το "παίξιμο" του σήματος σταμάτησε και η ταχύτητα μεταφοράς είναι σταθερή(δεν βουτάει) ΑΛΛΑ cap-άρει κάπου στο 1,3ΜΒ/s οσο απομακρύνομαι απ το μόντεμ.

οταν ειμαι κοντά πάει 1,4-1,6 και μένει εκει.

 

έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ασυμβατότητα; μεταξύ κάρτας λαπτοπ και κάρτων των tp-link.

απο την αλλη το ρημαδο airties με το broadcom πάνω κρατάει σταθερα το 1,6 το κέρατο μου,εκεί ειναι που τρελαίνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικα και τα δυο routers, το V1 ειναι lantiq και το V3 broadcom - τελειως διαφορετικο hardware γενικα και ειδικοτερα στο κομματι radio, αρα δεν υπαρχει περιπτωση "ασυμβατοτητας" και με τις δυο συσκευες.

 

Γι'αυτο σου ειπα να παρεις ενα adapter για δοκιμη...

 

Αν δεν θες να αγορασεις adapter που θα σου δεσμευει USB θυρα, μπορεις να αγορασεις mini pci-express (τετοια θυρα υποθετω εχει το laptop), ουτε αυτο θα παει χαμενο αφου αν αγορασεις νεο λαπτοπ μελοντικα, θα εχεις μια δευτερη καρτα για καβατζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικα και τα δυο routers, το V1 ειναι lantiq και το V3 broadcom - τελειως διαφορετικο hardware γενικα και ειδικοτερα στο κομματι radio, αρα δεν υπαρχει περιπτωση "ασυμβατοτητας" και με τις δυο συσκευες.

 

Γι'αυτο σου ειπα να παρεις ενα adapter για δοκιμη...

 

Αν δεν θες να αγορασεις adapter που θα σου δεσμευει USB θυρα, μπορεις να αγορασεις mini pci-express (τετοια θυρα υποθετω εχει το laptop), ουτε αυτο θα παει χαμενο αφου αν αγορασεις νεο λαπτοπ μελοντικα, θα εχεις μια δευτερη καρτα για καβατζα...

σωστό σε βρίσκω σε όλα.

Λάπτοπ είναι κάτι που πιθανότατα δεν θα ξαναπάρω πάντως,με βόλεψε αρκετά αλλα δεν έχει την αναβαθμισιμότητα ενος σταθερου.Πιθανότατα όμως θα ξαναπάρω και το 722Ν γιατί θα τρελάθω έτσι όπως πάει.

λοιπόν και το V3 που και που κάνει τελικώς την πτώση ΔΥΣΤΥΧΩΣ,κρίμα που έχασα το κατα ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ V1.

πραγματικά

Να φανταστεις καναλι αλλαζα στο V1 και δεν επεφτε η σύνδεση,στο V3 πέφτει η σύνδεση το λαπτοπ για 2-3 δευτερόλεπτα.Με αλλα μόντεμ επεφτε και για παραπάνω.

το V3 ουτε τα λαμπάκια του δεν αναβοσβήνουν,άσε που καίει σαν τρελό.

 

Έχω κανονίσει(δεν ξέρω πότε)λογικά εντός της επόμενης εβδομάδας να έρθει αλλο ενα λαπτοπ ιδιο με το δικό μου για τέστ καθώς και ενα netgear DGN2200 V3 με broadcom και αυτό να τεσταριστεί με το λαπτοπ μου.

να πω οτι και το airties 5440 που έχω ειναι broadcom και αυτό.

Να αρχίζει να χαλάει η καρτούλα του λαπτοπ;

θα ξαναβάλω αυριο πιθανότατα το airties πάνω για δοκιμή σε μεταφορά αρχείου απο τον σταθερό στο λαπτοπ μέσω οικιακου δικτύου.Είναι κάτι που δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής σαν τέστ και ΕΥΧΟΜΑΙ απλά αυτές τις 2 μέρες να μην με τρολλάρει η κυρα forthnet με το download speed της.

 

Υπάρχει περίπτωση να ειναι κάποια ρύθμιση απο τις πολλές που έχει για το wifi το 8970 και να διορθωθεί το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...