Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για SAE


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήταν καλή η σχολή και το παράτησε ή απλά βαρέθηκε?Γιατί αν έμαθε αλλά το παράτησε δικό του πρόβλημα,αν δεν έμαθε και το παράτησε δικό μου πρόβλημα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε επικοινωνία και δεν ξέρω ακριβώς, αλλά τον έχω στο fb και έχω καταλάβει ότι τελείωσε, δεν βρήκε δουλειά και έκανε κάτι άσχετο. Φυσικά αυτός στην φάση που πήγε ήταν μικρός και γούσταρε να το παίζει Timbaland, ίσως του πέρασε μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το αντικείμενο τι σχέση έχεις; Θέλω να πω, γράφεις π.χ. μουσική ήδη; Επίσης, τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις επαγγελματικά και σου έσκασε ο συγκεκριμένος τομέας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Κάποιος άλλος που να γνωρίζει κάτι;

Μικρή. Μουσική δεν γράφω έχω ένα controller όμως και μέσω YouTube προσπαθώ να μάθω να μιξαρω. Έχω παίξει στην παρέα αρκετές φορές και έχω ακούσει καλά λόγια αλλά φίλοι είναι, αυτόματα η γνώμη τους είναι πιο καλοπροαιρετη. Θα ήθελα να μάθω τις ιδέες που έχω να τις δημιουργώ. Αν μου ακούγονται ωραίες να συνεχίσω επαγγελματικά αλλά όχι για τα χρήματα πιο πολύ για την αγάπη προς την μουσική που μου αρέσει και για την χαρά που θα δίνω στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. 

 

Κατά τη γνώμη μου θα ήταν προτιμότερο να κοιτάξεις προς Ωδείο μεριά, να αρχίσεις δηλαδή να μαθαίνεις περισσότερα γύρω από τη Μουσική Θεωρία. Μακροπρόθεσμα περισσότερο θα σε ωφελήσουν τέτοιες γνώσεις.

 

Γενικά η SAE είναι αρκετά καλή σχολή και με δυνατό εξοπλισμό. Όμως το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών δεν μου γεμίζει προσωπικά το μάτι. Αφορά πράγματα που θα μπορούσες να μάθεις μόνος σου, διαβάζοντας σχετική βιβλιογραφία/άρθρα και παρακολουθώντας YouTube tutorials. 

 

Ειδικά αν βλέπεις τις σπουδές ως μέσο για επαγγελματική αποκατάσταση αργότερα, καλύτερα να στραφείς κάπου αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σπουδάσει κάποιος πρόσφατα παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής στην συγκεκριμένη σχολή?Αν ναι ,άξιζε τον κόπο?

Αν θελεις να μάθεις electronic music production τότε δες τα busy work beats videos στο YouTube

Αν θελεις να μάθεις studio mixing τότε θα πρεπει να παρεις και άλλους controllers (για να τα κανεις map στο ableton) και όσο το δυνατόν καλυτερα monitor speakers. Επίσης, υπαρχουν τα video του Weiss σε τορρεντ.

Αν θελεις να μάθεις composing τότε θα πρεπει να ξεκινήσεις απο ωδείο

Αν θελεις να μάθεις sound design τότε θα πρεπει να κανεις τα 3 πρώτα και ισως να βρεις κάποια σχολη.

 

Τωρα αν θελεις να εχεις επαγγελματική αποκατάσταση τότε θα πρεπει να ξέρεις οτι το success curve ειναι ανηφορικό (κάπου στις 80 μοίρες φαντάσου). Απο την άλλη, αν εχεις κεφάλαιο για να φτιαξεις studio για recording τότε θα ειναι το ίδιο δύσκολα αλλα με περισσοτερα contacts.

 

Ελπιζω να κατάλαβες οτι δεν μπορω να δικαιολογήσω τα δίδακτρα στην SAE, όσο gear και αν εχουν (αν εχουν)

 

Επίσης, σκέψου το σαν part time επάγγελμα.

 

#φιλικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι δεν ξέρω πόσο κοστίζουν τα δίδακτρα(μου έχουν πεί ότι είναι αρκετά)γι'αυτο και ρωτάω αν αξίζει, επειδή αν πάω απο κεί θα μου φανούν ουαου όλα και θα πειστώ.Αυτό που με έκανε να στραφώ σε σχολή και όχι το  internet είναι πως τα μαθήματα γίνονται στα ελληνικά.Γνωρίζω αγγλικά αλλά οι μουσικές ορολογίες δεν νομίζω να είναι κατανοητές ειδικά τώρα που τα αγγλικά μου είναι σκονισμένα.Το συμπέρασμα απ'όλα?Μπερδεύτικα ακόμα πιο πολύ. :P

 

Υ.Γ.:Υπάρχουν βιβλία στα ελληνικά για το ableton ή έστω για το FL?

 

Υ.Γ.2:Για τα djing courses τι γνώμη έχετε?

 

Υ.Γ.3:Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σπουδάσει κάποιος πρόσφατα παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής στην συγκεκριμένη σχολή?Αν ναι ,άξιζε τον κόπο?

 

 

Κατάλαβα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Κάποιος άλλος που να γνωρίζει κάτι;

Μικρή. Μουσική δεν γράφω έχω ένα controller όμως και μέσω YouTube προσπαθώ να μάθω να μιξαρω. Έχω παίξει στην παρέα αρκετές φορές και έχω ακούσει καλά λόγια αλλά φίλοι είναι, αυτόματα η γνώμη τους είναι πιο καλοπροαιρετη. Θα ήθελα να μάθω τις ιδέες που έχω να τις δημιουργώ. Αν μου ακούγονται ωραίες να συνεχίσω επαγγελματικά αλλά όχι για τα χρήματα πιο πολύ για την αγάπη προς την μουσική που μου αρέσει και για την χαρά που θα δίνω στον κόσμο.

 

 

 

Π.χ.... αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι δεν ξέρω πόσο κοστίζουν τα δίδακτρα(μου έχουν πεί ότι είναι αρκετά)γι'αυτο και ρωτάω αν αξίζει, επειδή αν πάω απο κεί θα μου φανούν ουαου όλα και θα πειστώ.Αυτό που με έκανε να στραφώ σε σχολή και όχι το  internet είναι πως τα μαθήματα γίνονται στα ελληνικά.Γνωρίζω αγγλικά αλλά οι μουσικές ορολογίες δεν νομίζω να είναι κατανοητές ειδικά τώρα που τα αγγλικά μου είναι σκονισμένα.Το συμπέρασμα απ'όλα?Μπερδεύτικα ακόμα πιο πολύ. :P

 

Υ.Γ.:Υπάρχουν βιβλία στα ελληνικά για το ableton ή έστω για το FL?

 

Υ.Γ.2:Για τα djing courses τι γνώμη έχετε?

 

Υ.Γ.3:Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. :-)

 

Προσωπική μου άποψη είναι να μην σκαλώνεις σε ableton και FL. Αν θες να "πιάσεις" σε βάθος το αντικείμενο, καλύτερα να ξεκινήσεις διαβάζοντας για τεχνικές και μέσα (π.χ. μάθε πως λειτουργεί ένα LFO, ένα sampler κ.λ.π.), τις οποίες θα μπορέσεις να εφαρμόσεις αργότερα σε οποιονδήποτε άλλο sequencer, ή ακόμα και σε hardware synth.

 

Σαφώς βέβαια θα δουλέψεις και σε μια πλατφόρμα αρχικά, αλλά είναι κρίμα πραγματικά να πληρώσεις για να μάθεις αποκλειστικά αυτή. Ξεκίνα με video tutorials, θα μάθεις έτσι τα βασικά του interface μιας εφαρμογής της επιλογής σου. Τα αγγλικά στα περισσότερα βίντεο που έχω δει, δεν είναι εξαιρετικά πολύπλοκα. Λάβε υπόψιν επίσης πως ως ένα βαθμό θα πρέπει, ό,τι κι αν κάνεις τελικά, να εξοικειωθείς και με ξένη ορολογία.

 

Ως "djing courses" τι εννοείς; Πάντως προκαταβολικά θα δηλώσω πως, από τ' όνομα και μόνο, μου φαίνεται φόλα η φάση...Αν είναι να τα σκάσεις, επιμένω, επένδυσε σε μουσικές σπουδές εξαρχής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι να μην σκαλώνεις σε ableton και FL. Αν θες να "πιάσεις" σε βάθος το αντικείμενο, καλύτερα να ξεκινήσεις διαβάζοντας για τεχνικές και μέσα (π.χ. μάθε πως λειτουργεί ένα LFO, ένα sampler κ.λ.π.), τις οποίες θα μπορέσεις να εφαρμόσεις αργότερα σε οποιονδήποτε άλλο sequencer, ή ακόμα και σε hardware synth.

 

Σαφώς βέβαια θα δουλέψεις και σε μια πλατφόρμα αρχικά, αλλά είναι κρίμα πραγματικά να πληρώσεις για να μάθεις αποκλειστικά αυτή. Ξεκίνα με video tutorials, θα μάθεις έτσι τα βασικά του interface μιας εφαρμογής της επιλογής σου. Τα αγγλικά στα περισσότερα βίντεο που έχω δει, δεν είναι εξαιρετικά πολύπλοκα. Λάβε υπόψιν επίσης πως ως ένα βαθμό θα πρέπει, ό,τι κι αν κάνεις τελικά, να εξοικειωθείς και με ξένη ορολογία.

 

Ως "djing courses" τι εννοείς; Πάντως προκαταβολικά θα δηλώσω πως, από τ' όνομα και μόνο, μου φαίνεται φόλα η φάση...Αν είναι να τα σκάσεις, επιμένω, επένδυσε σε μουσικές σπουδές εξαρχής. 

Αυτό εννοώ http://www.sae.edu/grc/el/djing

Πάντως νομίζω έχεις δίκιο, καλύτερα να μάθω σε βάθος παρά επιφανειακά, πιστεύω θα κατανοήσω καλύτερα την δομή της μουσικής και αυτό θα με βοηθήσει(αν πάνε όλα καλά) και στο μέλλον αν τα βρω κάπου σκούρα.

 

Οσο για τον "φίλο" groot αν δεν πρόσεξες έγραψα "προσπαθώ να μάθω να μιξάρω".Αν πιστεύεις ότι οι dj's δεν παιζουν ρόλο στην ηλεκτρονική μουσική τι να πω...Μάλλον δεν ξέρεις ότι αρκετοί producers ξεκίνησαν με mixes δηλαδή ήταν dj's...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...