Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζουμε για πρώτη φορά το iPhone 6s και την τεχνολογία 3D Touch (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι απαραίτητα fake. Όλες αυτές οι συσκευές αν τοποθετηθούν προσεκτικά μέσα στο νερό δεν είναι απαραίτητο να γεμίσουν αμέσως στο εσωτερικό τους. Τα προβλήματα ξεκινάνε αν πέσουν απότομα ή αν πατηθεί κάποιο πλήκτρο όσο είναι μέσα στο νερό. Προφανώς όμως αυτό δεν σημαίνει πως είναι αδιάβροχα. Προχθές έπλυνα στο πλυντήριο το remote του apple tv... Ακόμη λειτουργεί! :P

Καλά σίγουρα το remote είναι πιο ανθεκτικό γιατί ουσιαστικά είναι κλειστό απο παντού. :)

 

Αυτές οι δύο συσκευές του video, μόνο από την υποδοχή των ακουστικών, έπρεπε να έχουν σβήσει σε 1' το πολύ. Χώρια που στην αντανάκλαση στο δοχείο φαίνονται σβηστές οι οθόνες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά νομίζω ότι είναι και το πρώτο μοντέλο που στην πλάτη έχουν προσθέσει και το "S" στην ονομασία, αν δεν κάνω λάθος, σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα έγραφαν μόνο iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέρνεται δεν λες τίποτα... Ίσα-ίσα ξεπερνάει το τελευταίο Macbook :P

 

 

 

Σε ποιά review; Εκτός αν το πολύ κατώτερη σημαίνει ότι δεν έχει OIS, όπως και στο 6.

Ασε το ois. Φαινεται πολυ κατωτερη. https://youtu.be/ClhQcFyezds

 

https://youtu.be/MJXGxgtzO6A

 

 

Συγκρινει ip6s με S6 και το αλλο βιντεο ip6s plus με note 5 (s6 και note 5 εχουν την ιδια καμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε συγκριτικό από κάποιο εξειδικευμένο site γιατί δεν μου φάνηκε πολύ αξιόπιστος ο τύπος. Λογικά πρέπει να είναι ακριβώς ίδιοι οι φακοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το ois. Φαινεται πολυ κατωτερη.

 

 

 

Συγκρινει ip6s με S6 και το αλλο βιντεο ip6s plus με note 5 (s6 και note 5 εχουν την ιδια καμερα)

Δεν κρίνονται δυο κάμερες με μια λέξη. Πχ σε detail κερδίζει το S6, λογικό. Σε χαμηλό φωτισμό κερδίζει το 6s, σε ois πάλι το 6s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το live photo, επειδή είπα ότι το κάνουν τα Xperia και πολλοί ρωτάτε ενώ έχετε Xperia, ( δεν ξέρω αν το κάνει ένα Xperia των 100 ευρώ αλλά ακόμα και σε παλιές ναυαρχιδες όπως το Τ μπαίνει η εφαρμογή, την οποία έχουν από τη μαμά τους οι νέες ναυαρχιδες) γίνεται με την εφαρμογή timeshift burst που τραβάει 61 φώτο σε 2 περίπου δεύτερα, οι 30 είναι πριν πατήσεις το κλείστρο. Δηλαδη αν κάνεις μια βουτιά και το πατήσεις αφού πηδηξεις, αυτό έχει πιάσει την κίνηση από πριν πηδηξεις. Δεν σου σχηματίζει βίντεο,είναι ανούσιο εξάλλου, απλά τράβα βίντεο αν θες με slow motion αλλά σου κρατάει όλες τις φώτο και διαλέγεις όποια θες, φυσικά και το λιώνω με τις βουτιές το καλοκαίρι όπου πάντα πιάνω τέλειες λήψεις γιατί έχω όλη την βουτιά πχ ή το άλμα με το ποδήλατο κτλ κτλ.

 

Αυτό εδώ και 2 χρόνια.

Μπράβο στην apple λοιπόν,εγώ συγχαιρω το μάρκετινγκ γιατί τώρα που το κάνει το αι φον είναι χρήσιμο, τόσο καιρό δεν ήταν που το έκαναν άλλες συσκευές.

Πραγματικά ότι να ναι... Αυτό που περιγράφεις υπήρχε και στα iPhone εδώ και χρόνια και λέγεται burst photo mode. Το live photo είναι άλλη λειτουργία. Μερικοί δεν κάνετε τον κόπο ούτε να καταλάβετε ποιες είναι οι διαφορες ανάμεσα σε κάποιες λειτουργίες πριν πείτε το μαργαριτάρι σας. Δεν πειράζει, συνεχίστε. Στο android όλα υπήρχαν εδώ και δεκαετίες. Τι κι αν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα; Σε αυτή την περίπτωση στο iPhone είπαμε είναι άχρηστα gimmicks.

Εν το μεταξύ λες και ο ίδιος ότι δεν σχηματίζει βίντεο αλλά παρ'ολα αυτά είναι η ίδια λειτουργία! Απλά ανούσια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε συγκριτικό από κάποιο εξειδικευμένο site γιατί δεν μου φάνηκε πολύ αξιόπιστος ο τύπος. Λογικά πρέπει να είναι ακριβώς ίδιοι οι φακοί.

Μονο απο displaymate θα βγουν αξιοπιστα αποτελεσματα.

 

Edit: Καλα ρε σεις, εγραψα μια σαχλα και δε με διορθωσε κανεις; Τωρα ειδα τι εγραψα. Η displaymate ειναι για τις οθονες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε συγκριτικό από κάποιο εξειδικευμένο site γιατί δεν μου φάνηκε πολύ αξιόπιστος ο τύπος. Λογικά πρέπει να είναι ακριβώς ίδιοι οι φακοί.

Τι να περιμενουμε να δουμε ρε συ. Οποιος ειναι να παρει iphone παιρνει το 6s ή 6s plus και οποιος ειναι να παρει Android παιρνει G4 ή S6(ή Edge)ή Note. Ολα τα αλλα ειναι απλα να ειχαμε να λεγαμε. Σιγα μην καθεται ο περισσοτερος κοσμος να ασχολειται τοσο πολυ με την ποιοτητα των φωτογραφιων και τις επιδοσεις των κινητων οπως ασχολουνται ορισμενοι σε τεχνολογικα forum οπως το Insomnia......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι έχω και iPhone και Android και αναγνωρίζω τα θετικά και αρνητικά του καθενός, πότε δεν κατάλαβα γιατί αυτή η εμμονή με το single core performance στο geekbench. Οι εφαρμογές αξιοποιουν αποτελεσματικα πολλούς πυρήνες πλέον γεγονός που βοηθάει εκτος αλλων και σε εξοικονόμηση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ μια απορία έχω αυτό το κέρατο σαν εξογκωμα στην κάμερα που δεν στέκεται φλατ ποιος το σκέφτηκε.

 

Ο ίδιος που σκέφτηκε το εξόγκωμα στα Nokia, στα Samsung κλπ. Έχει να κάνει με το πάχος του κινητού και το μέγεθος του αισθητήρα της κάμερας. 

 

Παρότι έχω και iPhone και Android και αναγνωρίζω τα θετικά και αρνητικά του καθενός, πότε δεν κατάλαβα γιατί αυτή η εμμονή με το single core performance στο geekbench. Οι εφαρμογές αξιοποιουν αποτελεσματικα πολλούς πυρήνες πλέον γεγονός που βοηθάει εκτος αλλων και σε εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Μην το λες. Λίγες είναι οι εφαρμογές που είναι γραμμένες ώστε να αξιοποιούν σωστά όλους τους πυρήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...