Προς το περιεχόμενο

Pipo X7s Mini PC TV Box Review


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια το Android έχει επικρατήσει στα media players/TV boxes με πλήθος προτάσεων που προέρχονται κυρίως από την Κίνα.

Αυτό όμως σιγά σιγά αρχίζει να αλλάζει χάρη στην δυναμική είσοδο της Intel στην αγορά αυτή με φτηνά και χαμηλής κατανάλωσης chipsets. Στον τομέα της πλατφόρμας, έχουμε την παρουσία της Microsoft η οποία προτείνει τα Windows με Bing, μια δωρεάν άδεια των Windows δηλαδή η οποία έχει όμως όλες τις κλασσικές δυνατότητες που έχουμε συνηθίσει από το δημοφιλές λειτουργικό σύστημα.

 

Η κινεζική PiPo λοιπόν εκμεταλλευόμενη το νέο σκηνικό που σιγά σιγά δημιουργείται κυκλοφόρησε το X7S, ένα τετραπύρηνο miniPC που έχει σαν στόχο να αντικαταστήσει τα κλασσικά HTPCs και τρέχει τόσο Windows όσο και Android. Άλλωστε αν κάτι φανερώνει το πόσο καλό σύστημα είναι το συγκεκριμένο, είναι το μεγάλο ενδιαφέρον που έχει προκαλέσει στην κοινότητα του Insomnia με πολύ μεγάλες συζητήσεις.

 

Το X7S είναι ένα MiniPC με χαρακτηριστικά που θα περίμενε κάποιος να δει σε tablet/smartphone. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν αποδίδει καλά όπως θα δούμε και παρακάτω. Πιο συγκεκριμένα λοιπόν το Χ7S φοράει τον Intel Atom Bay-trail Z3736F στα 1.33GHz (turbo clock στα 2.16 Ghz), έχει 2GB of LPDDR3 RAM, 32GB αποθηκευτικό χώρο (Ο διαθέσιμος χώρος στα windows είναι γύρω στα 12 Gb), 4 USB 2.0 ports, 1 θύρα OTG, 1 100mbit Ethernet port, 3.5mm headphone jack, υποδοχή HDMI, WiFi b/g/n, Bluetooth, όπως και ακόμη μια micro SD card reader θύρα. Τέλος με κατανάλωση σε idle στα 3W και μέγιστο στα 11-12 W μπορείτε να το έχετε ανοικτό 24/7 χωρίς να σας νοιάζει ο ηλεκτρικός λογαριασμός.

 

Link.png Site: Pipo X7s Mini PC TV Box Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω 10 μηνες το x7 και 6 μηνες το x7s...

Απλα η τελεια λυση για htpc...

Αν και χρειαζεται μια μικρη τροποποιηση για την διαχειρηση της θερμοκρασιας ειναι απλα αψογο... Εχω 10 μηνες να δω χαμηλης ποιοτητας τηλεοραση (ελληνικα καναλια)... Πετας το xbmc και τελειωσες...

Το μονο μειον που προσωπικα δεν με εχει απασχολισει ακομη ειναι οτι δεν υποστηριζει 4k λογω της εξοδου hdmi που απο οσο εχω διαβασει δεν σηκωνει πανω απο 1080...

 

Ωστοσω ειναι τα καλυτερα 80+ 90 ευρω που εχω ξοδεψει ποτε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δούμε πότε θα αρθούν αυτά τα CC να πάρουμε και εμείς 1 που δεν προλάβαμε.....

Αν "περισσεύει" σε κανένα να το συζητήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που το παίρνουμε; καιρός να αποδεσμευσω το λαπτοπ από την τιβι...

πρέπει βλέπεις να το κάνουμε δωρεά στο σχολείο της μικρής γιατί δεν έχουν η/υ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί όχι κάποιο tablet με HDMI και bay-trail???

Όποτε θες το συνδέεις με την tv και το αφήνεις για όσο θες και όταν φτάσει η ώρα να το χρειαστείς on the go εχεις και το tablet σου...

 

Μόνο εγω βρίσκω ανούσιο να πάρεις το hardware απο ενα tablet να βγάλεις την οθόνη-μπαταρία να το βάλεις σε κουτί media player και να το πουλάς περίπου όσο το tablet...

 

Και αυτά τα λέω μετά απο 2 αποτυχημένα android boxes που εχω πάρει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) site για να κατεβάσεις apk και να τα εγκαταστήσεις στο android partition.

Δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη Play Store εδώ και πολλά χρόνια.

Το μόνο κακό είναι πως και οι ενημερώσεις των εφαρμογών πρέπει να γίνονται με τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 10 μηνες το x7 και 6 μηνες το x7s...

Απλα η τελεια λυση για htpc...

Αν και χρειαζεται μια μικρη τροποποιηση για την διαχειρηση της θερμοκρασιας ειναι απλα αψογο... Εχω 10 μηνες να δω χαμηλης ποιοτητας τηλεοραση (ελληνικα καναλια)... Πετας το xbmc και τελειωσες...

Το μονο μειον που προσωπικα δεν με εχει απασχολισει ακομη ειναι οτι δεν υποστηριζει 4k λογω της εξοδου hdmi που απο οσο εχω διαβασει δεν σηκωνει πανω απο 1080...

 

Ωστοσω ειναι τα καλυτερα 80+ 90 ευρω που εχω ξοδεψει ποτε..

 

Σενιόρ, με την τροποποίηση για τη θερμοκρασία, τι ακριβώς έχεις κάνει; Με ενδιαφέρει πάραυτα!

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το pipo πριν 9 μήνες όταν πρωτοβγήκε στα 80 ευρώ. Μαζί και 1 χρόνο office 365, onedrive 1 terabyte, 60" skype calls το μήνα. best buy ever.

Του έχω κάνει clean install τα windows 10 home, και μένουν 19 ολόκληρα gb αφού δεν έχει recovery partition πια. Του έβαλα και ένα usb σε gigabit ethernet adapter και μεταφέρω αρχεία από και προς το NAS με 45 mbyte/s αντί για 10 mbyte/s της 100ρας θύρας που έχει. Πληκτρολογιάκη με touchpad της microsoft και έχεις το απόλυτο media player.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...