Προς το περιεχόμενο

Γεμισμα μπαταριας αυτοκινητου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα αλλαξει στου γιου μου πριν 2 χρονια παρα κατι και ενώ μου ειχε πει ο πωλητης ότι εχει 2 χρονια εγγυηση και χθες εμεινε από μπαταρια και η οδικη του ειπε ότι εχει αδειασει , τωρα ο πωλητης μου λεει ότι εχει ένα χρονο εγγυηση αλλα μπορει απλα να θελει γεμισμα που κραταει 5 ωρες .

 

Πρωτη φορα ακουω για γεμισμα...Οποιος ξερει ας βοηθησει και ποσο αποτελεσματικο μπορει να είναι κατι τετοιο .

 

 

Σο δικο μου που αλλαξα φετος και εβαλα Bosch παλι για 2 χροναι εγγυηση μου ειπαν.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς λέγοντας γέμισμα εννοούσε φόρτιση, και το πόσο αποτελεσματική μπορεί να είναι η φόρτιση εξαρτάται από την κατάσταση της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω . Από τι μπορει να εχει επηρεαστεί η κατασταη μιας μπαταριας 2 ετων ? Κοστος φορτισης περιπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο κοστιζει στη ΔΕΗ ειναι το ηθικο

 

Οι μπαταριες συνηθως χαλανε οταν δεν δουλευουν (με συχνες μικροεκφορτισεις-φορτισεις) και αφηνονται στο ελεος του χρονου. Ταλαιπωρουνται απο ενα κακο (ή ασυντηρητο ηλεκτρικο συστημα)

 

Αν πας για αλλαγη, τσεκαρε Odyssey. Αξιζουν τα λεφτα τους. Με καθημερινη χρηση εχουν βγαλει 10+ χρονια. (ΟΚ, μετα απο 10 χρονια δεν θα τις εμπιστευομουν για ταξιδι στην Αφρικη)

 

Καπου ειχα δει οτι χρησιμοποιει ατοφιο μολυβδο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο στεκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω . Από τι μπορει να εχει επηρεαστεί η κατασταη μιας μπαταριας 2 ετων ? Κοστος φορτισης περιπου ?

Βλάβη στο ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου, βλάβη της ίδιας της μπαταρίας και μη σωστή χρήση. Κόστος φόρτισης ανάλογα τα κέφια, από δωρεάν ως 5€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ στην Bosch να ρωτησω τι εγγυηση εχουν και πηρα την εξης απαντηση :

 

"Την εγγυηση την δινει ο εμπορος και μπορει να την διαμορφωσει οσο θελει " !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας για αλλαγη, τσεκαρε Odyssey. Αξιζουν τα λεφτα τους. Με καθημερινη χρηση εχουν βγαλει 10+ χρονια. (ΟΚ, μετα απο 10 χρονια δεν θα τις εμπιστευομουν για ταξιδι στην Αφρικη)

 

Καπου ειχα δει οτι χρησιμοποιει ατοφιο μολυβδο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο στεκει

Τελευταία φορά πριν κανα τρίμηνο μια απλή 55άρα είχε 50-70€ και η odyssey 300+, μάλλον ασύμφορη είναι για απλό καθημερινό αυτοκίνητο. Μόνο για ειδικές χρήσεις αξίζει.

 

Και ναι, βάζουν ατόφιο(σχεδόν) μόλυβδο στις πλάκες. Επίσης οι συνδέσεις των πλακών είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να μην μπορεί να κοπεί στοιχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και σε μενα 2 χρονια πανω-κατω κρατανε οι απλες μπαταριες...Απλα θα την φορτισεις και αν σου ξαναμεινει σημαινει οτι εχει καψει στοιχεια και θελει αλλαγη...Αν και η συνηθης πρακτικη ειναι μετρηση και αμεση αλλαγη με καινουργια...

Τωρα για ενισχυμενες μπαταριες μπαταριες τυπου start-stop κτλ αυξανεται κατακορυφα και το κοστος...

Εμενα μου κανει κατι νερα και ειναι στα 2 χρονια παρα η τωρινη...Ετοιμη να αποδημησει εις κυριον ειναι.Και εβαλα μια και καλα καλυτερη απο τις γνωστες μπας και κρατησει παραπανω αλλα δεν το βλεπω...Ειναι αυτη εδω

http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85_Atlas_MF55054_-_12V_50Ah_-_420CCAEN_%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καινουργια αυτοκίνητα μου κρατησαν παραπανω...

 

Στο Honda Civic του 2007 σχεδόν 3 χρονια και αλλαχτηκε εντος εγγυησης και στο CRV  πανω από 3 χρονια και αλλαχτηκε επι πληρωμη.


 

 

 


 

 

 

Αν πας για αλλαγη, τσεκαρε Odyssey. Αξιζουν τα λεφτα τους. Με καθημερινη χρηση εχουν βγαλει 10+ χρονια. (ΟΚ, μετα απο 10 χρονια δεν θα τις εμπιστευομουν για ταξιδι στην Αφρικη)

 

 

 

Αν είναι δυνατον !!!

 

http://www.skroutz.gr/s/6635597/Odyssey-12V-55Ah-75-PC1230.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Μπαταρία λιγότερο απο 5 χρόνια, σε κανένα όχημα δεν έχω αλλάξει. Και μάλιστα το αυτοκίνητο το οδηγούσα πολύ σπάνια. Μιλάμε για 2000χλμ το χρόνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VFM

 

κουκουρουκου, ετσι κι αλλιως υπαρχουν τοσες εταιριες "ανακυκλωσης". Γεμιζουν κοντεινερ και τα στελνουν στην Κινα για επεξεργασια. Problem solved, και εχεις και την ασφαλεια "OK 3 χρονια θα με βγαλει σιγουρα, καινουριο πραγμα ειναι"

 

Σε καθε περιπτωση ενας καλος φορτιστης (και καλωδια μεσα στο αμαξι) δεν πανε ποτε χαμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Μπαταρία λιγότερο απο 5 χρόνια, σε κανένα όχημα δεν έχω αλλάξει. Και μάλιστα το αυτοκίνητο το οδηγούσα πολύ σπάνια. Μιλάμε για 2000χλμ το χρόνο....

Παντως για το δικο μου το αυτοκινητο με κοντινες αποστασεις καθε μερα στην δουλεια ( 8 χιλιομετρα πηγαινε και αλλα τοσα ελα) με κινηση σταματα-ξεκινα, πολλες φορες με κρυο και χιονια(για τον χειμωνα παντα) και κυριως νυχτα,λογικο ειναι να ξελιγωθει σε 2 χρονακια...Τωρα αν την φορτισω και αντεξει,ειναι αλλο θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ στην Bosch να ρωτησω τι εγγυηση εχουν και πηρα την εξης απαντηση :

 

"Την εγγυηση την δινει ο εμπορος και μπορει να την διαμορφωσει οσο θελει " !!!

 

Η διαρκεια ζωης τους εξαρταται κυριως απο την χρηση

 

Αν εγω οδηγαω πατιναριστος, θα βαζω καθε εβδομαδα καινουρια δισκακια δωρεαν για τα επομενα 2+ χρονια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωι κατα τις 6 το αμαξι πηρε μπρος και το εσβησα. Πριν μια ωρα ξαναπηρε και το πηγα εκει που ειχα παρει την μπαταρια (500 μετρα αποσταση) .Η μετρηση εδειξε 12,75 και δεν ειδαν καποιο προβλημα . Την κρατησαν να την φορτησουν μεχρι το βραδυ και θα παω να την βαλουν πανω και να βγαλουν την εφεδρικη που εβαλαν.

 

Σημερα εμαθα οτι χθες που εμεινε το αμαξι ηταν με alarm φωτα και ραδιοφωνο για 10 λεπτα με σβηστη μηχανη !!! Κατι που ποτε δεν κανω εγω ειδικα  με φωτα αναμενα.

 

Το αμαξι κινειται καθημερινα και  κανει 45-50 χλμ τις καθημερινες τουλαχιστον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εμαθα οτι χθες που εμεινε το αμαξι ηταν με alarm φωτα και ραδιοφωνο για 10 λεπτα με σβηστη μηχανη !!!

Φυσικό ήταν να ξελιγωθεί, και καινούργια να ήταν δύσκολα θα κατάφερνε να ξεκινήσει το αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...