Προς το περιεχόμενο

Atom editor


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αρχικά είναι ένα πρόγραμμα που δεν είναι δωρεάν. Για να το χρησιμοποιήσεις δωρεάν πρέπει να σβήνεις κάθε φορά αυτό το παραθυράκι. Γνώμη μου, καλύτερα να μην το έδιναν καθόλου έτσι. Ή επί πληρωμή ή τίποτα. Θα μου πεις, δες το σαν demo. Και πάλι όμως μου κακοφαίνεται ο τρόπος (σα ζητιανιά μου κάνει). Δώσε μία έκδοση 30 ημερών καλύτερα.

Η αλλη μερια του νομισματος ειναι πως αντι να σου δωσει trial 30 ημερων χωρις nag screen, σου δινει trial απεριοριστων ημερων με nag screen. Στην δικια μου περιπτωση, θα διαλεγα το 2ο. Οπως ειπες, αποψεις προφανως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που στα αρνητικα μπαινει το:

 

"Trial version nags for purchase" ή το "Not free for commercial use" 

 

Όπως είπατε απόψεις είναι αυτές αλλά και για μένα αυτό μπαίνει στα αρνητικά και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω(έτσι για την ιστορία) πόσα παραπάνω license έχουν πετύχει τελικά να αγοραστούν με αυτόν τον τρόπο. Αν θέλει ο άλλος να αγοράσει/στοιρίξει το προιόν θα το κάνει από την αρχή ή όποτε θέλει αυτός, δε θα ξυπνήσει ένα πρωί θα δει το μήνυμα και θα πει: ααα ναι μωρέ ας το αγοράσω. Όπως είπε και ο @gon ας το έβγαζαν μια και καλή επι πληρωμής και έχωντας κάποιο trial.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Μέτρησε το time machine...

Να κάνει κάποιος ένα plugin να τρέχει τον κώδικα με τον compiler της γλώσσας που γράφει ο προγραμματιστής εκείνη την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Συνεχίζει να με εντυπωσιάζει η συνεχής ανάπτυξη του atom.

Έτσι όπως πάει θα αρχίσει να απειλεί commercial λύσεις.

Εγώ μετά από αρκετούς μήνες με Android Studio γύρισα στον Atom για να γράψω Ruby on Rails και μου έλειπε το IDE. Γύρισα σε Rubymine και γενικά ότι γράφω το γράφω σε jetbrains IDEs πλέον. Ο Atom είναι για πρώτη φορά σε δεύτερη μοίρα για εμένα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά από αρκετούς μήνες με Android Studio γύρισα στον Atom για να γράψω Ruby on Rails και μου έλειπε το IDE. Γύρισα σε Rubymine και γενικά ότι γράφω το γράφω σε jetbrains IDEs πλέον. Ο Atom είναι για πρώτη φορά σε δεύτερη μοίρα για εμένα.

**offtopic**

 

Χαίρομαι που επιτέλους κατάλαβες τον νικητή ανάμεσα σε editor vs IDE.  :devil:  :-D

 

Να δω τι θα κάνουμε όταν δεν θα έχουμε free τα tools της JetBrains..

 

**/offtopic**

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**offtopic**

 

Χαίρομαι που επιτέλους κατάλαβες τον νικητή ανάμεσα σε editor vs IDE. :devil: :-D

 

Να δω τι θα κάνουμε όταν δεν θα έχουμε free τα tools της JetBrains..

 

**/offtopic**

Ήταν η δοκιμή. Ναι ρε συ, δεν παίζεται. Λύνει πολύ τα χέρια με την αποφυγή περιττών βημάτων για να κάνεις κάτι. Νομίζω όσο ισχύει το φοιτητικό email είναι δωρεάν. Δηλαδή μάλλον για πάντα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν η δοκιμή. Ναι ρε συ, δεν παίζεται. Λύνει πολύ τα χέρια με την αποφυγή περιττών βημάτων για να κάνεις κάτι. Νομίζω όσο ισχύει το φοιτητικό email είναι δωρεάν. Δηλαδή μάλλον για πάντα.

Στο δικό μου τμήμα, τουλάχιστον, μόλις πάρεις πτυχίο μετά από λίγους μήνες παύει να ισχύει το email. Δες τι ισχύει και στο δικό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου τμήμα, τουλάχιστον, μόλις πάρεις πτυχίο μετά από λίγους μήνες παύει να ισχύει το email. Δες τι ισχύει και στο δικό σου!

Λειτουργεί, το έχουν αρκετά παιδιά που ξέρω και μετά από την αποφοίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και εγώ Jetbrains χρησιμοποιώ αλλά στον atom βλέπω εντυπωσιακές εξελίξεις, για παράδειγμα στο rendering του editor.

Επίσης ο Jetbrains είναι ο μόνος editor που κολλάει κατά τη διάρκεια της πληκτρολόγησης.

Ο vscode στο screen rendering πρέπει να είναι ο πιο γρήγορος από όλους αλλά πρέπει να φύγουν λίγο από τα key shortcuts και να βάλουν πιο πολλά εικονίδια στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και εγώ Jetbrains χρησιμοποιώ αλλά στον atom βλέπω εντυπωσιακές εξελίξεις, για παράδειγμα στο rendering του editor.

Επίσης ο Jetbrains είναι ο μόνος editor που κολλάει κατά τη διάρκεια της πληκτρολόγησης.

Ο vscode στο screen rendering πρέπει να είναι ο πιο γρήγορος από όλους αλλά πρέπει να φύγουν λίγο από τα key shortcuts και να βάλουν πιο πολλά εικονίδια στο παιχνίδι.

Αναλόγως το μηχάνημα. Χαθηκε να τα γράφανε όλα σε C++ να τρέχουν και γρήγορα; Έχουμε τον Atom με Node και μας βγάινει η ψυχή μέχρι να ανοίξει.

Τώρα που έφτιαχνα ένα static site για εμένα σε html + css + js, έπαιξα μόνο με Atom.

I fucking love this thing, μόνο για μικρά πράγματα όμως. 

Ανοίγει και zip natively ο atom. <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναλόγως το μηχάνημα. Χαθηκε να τα γράφανε όλα σε C++ να τρέχουν και γρήγορα; Έχουμε τον Atom με Node και μας βγάινει η ψυχή μέχρι να ανοίξει.

Τώρα που έφτιαχνα ένα static site για εμένα σε html + css + js, έπαιξα μόνο με Atom.

I fucking love this thing, μόνο για μικρά πράγματα όμως. 

Ανοίγει και zip natively ο atom. <3

Σε C++ αναλόγως ποιος τα έγραφε μπορεί να έτρεχαν και πιο αργά από ένα τυπικό πρόγραμμα python. :D

 

Παιδιά. Το flame war είναι ένα πλέον. Vim/Emacs vs IDEs.  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...