Προς το περιεχόμενο

VDSL sharing σε μεγάλη απόσταση


karaLRS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Part 2 της εγκατάστασης μόλις τελείωσε (σχεδόν)

 

Μπήκε ιστός 5 μέτρα , μαζί με αντηρίδες. περάστηκε το καλώδιο απλά δεν συνδέθηκα ακόμα με το vdsl Modem.

 

  • 0wiwkzCl.jpg
  • eJLX75Ol.jpg

 

ερωτήσεις :

 

openwrt router--> 192.168.1.1 dhcp pool 100-200

vdsl router --> 192.168.1.2 dchp pool 50-80

Powerbeam vdsl side-->192.168.1.21 , access point, gateway τι βάζω όμως;

Powerbeam σπίτι μου --> 192.168.1.20 , station , gateway πάλι τι βάζω;

 

το powerbeam συνδέεται απευθείας με wan port στο Openwrt router.

το Powerbeam συνδέεται απευθείας στην LAN1 του speedport  724v.εκεί φαντάζομαι ενεργοποιώ μια επιλογή που έχει LAN1-->WAN έτσι ώστε να μπορώ να κάνω PPPoE κλήση σωστά;

επιλέγω PPPoE στο menu του WAN βάζω τα στοιχεία της συνδεσης connect και είμαι έτοιμος;

 

σωστά; :devil:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμμ κάτι έγινε!  :-D  :-D

 

Τελικά έβαλα τα πράγματα όπως είπαμε.

 

Καταρχήν η vdsl σύνδεση ενεργοποιήθηκε σήμερα. αν και περίμενα να τερματίσει γιατί το κουτί είναι στα 50 μέτρα για κάποιο λόγο φτάνει περίπου 47.000

 

post-55704-0-50200300-1450558130_thumb.jpg

 

από εκεί και πέρα είμαι τώρα στο σπίτι και μπορώ να συνδεθώ παντού. δηλαδή βλέπω το άλλο modem στο 192.168.1.2 καθώς και το Powerbeam στο 192.168.1.21.

 

Η σύνδεση που έχω με εντός ορίων εκπομπές είναι περίπου 40-50 Mbps με ψιλόχαλια δέικτες quality όμως.

 

νομίζω ότι η ευθυγράμμιση είναι καλή (όσο γίνεται στα 6 χιλιόμετρα) και αύριο θα κάνω κάποιες ψιλοδοκιμές στο δικό μου πιάτο που είναι πιο εύκολο.

από ρυθμίσεις δεν πείραξα τίποτα παρά μόνο τα 40hz width.

post-55704-0-95021400-1450558395_thumb.jpg

 

με το που έβαλα static στον υπολογιστή μου μια από της ip του dhcp του vdsl δηλαδή 192.168.1.51 και gateway το 192.168.1.2 δηλαδή το vdsl Modem συνθεθηκα στο vdsl και έκανα το πρώτο μου speedtest!!

συγκινήθηκα  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

μέχρι τώρα είχα 300 kb γκουχ γκουχ....

 

post-55704-0-63687100-1450558622_thumb.jpg

 

 

αυτά για σήμερα... ευχαριστώ για όλα!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

openwrt router--> 192.168.1.1 dhcp pool 100-200

vdsl router --> 192.168.1.2 dchp pool 50-80

Powerbeam vdsl side-->192.168.1.21 , access point, gateway τι βάζω όμως;

Powerbeam σπίτι μου --> 192.168.1.20 , station , gateway πάλι τι βάζω;

 

το powerbeam συνδέεται απευθείας με wan port στο Openwrt router.

το Powerbeam συνδέεται απευθείας στην LAN1 του speedport  724v.εκεί φαντάζομαι ενεργοποιώ μια επιλογή που έχει LAN1-->WAN έτσι ώστε να μπορώ να κάνω PPPoE κλήση σωστά;

επιλέγω PPPoE στο menu του WAN βάζω τα στοιχεία της συνδεσης connect και είμαι έτοιμος;

 

σωστά; :devil:  

 η κατι μου διαφευγει εμενα ή κατι δεν λες σωστα:P

εχουμε πχ ενα adsl router και ενα σκετο ρουτερ με wan.εφοσον το σκετο ρουτερ διαμεσω της wan θα κανει κληση στο adsl router δεν χρειαζεται να γυρισεις την Lan σε wan.το ιδιο αν καταλαβα καλα και στην περιπτωση σου.εφοσον το speedport ειναι το adsl router δεν χρειαζεται να γινει wan καποια θυρα του εφοσον εχει wan αυτο που θα συνδεθει πανω του αν καταλαβα σωστα.αυτο που θα συνδεθει πανω στο speedport για να κανει κληση pppoe σημαινει οτι ηδη εχει wan.εσυ θες wan to lan Οχι wan to wan.

επισης ειχαν γραψει πιο πανω οτι καλο ειναι ο dhcp του openwrt να δινει Ip σε διαφορετικο ευρος πχ 192.168.2.1 εφοσον το adsl router ειναι 192.168.1.1.ο jkoukos ειχε γραψει αναλυτικα οσο θυμαμαι τον λογο.

Χμμ κάτι έγινε!  :-D  :-D

 

Τελικά έβαλα τα πράγματα όπως είπαμε.

 

Καταρχήν η vdsl σύνδεση ενεργοποιήθηκε σήμερα. αν και περίμενα να τερματίσει γιατί το κουτί είναι στα 50 μέτρα για κάποιο λόγο φτάνει περίπου 47.000

 

 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

a.η καλωδιωση σου πρεπει να ειναι ετσι.

β.κανε δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη για να δεις το Max.για 50 μετρα αμα ειναι το Kv επρεπε να ειχες 50 καρφωτα και margin στο down πανω απο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η κατι μου διαφευγει εμενα ή κατι δεν λες σωστα :P

εχουμε πχ ενα adsl router και ενα σκετο ρουτερ με wan.εφοσον το σκετο ρουτερ διαμεσω της wan θα κανει κληση στο adsl router δεν χρειαζεται να γυρισεις την Lan σε wan.το ιδιο αν καταλαβα καλα και στην περιπτωση σου.εφοσον το speedport ειναι το adsl router δεν χρειαζεται να γινει wan καποια θυρα του εφοσον εχει wan αυτο που θα συνδεθει πανω του αν καταλαβα σωστα.αυτο που θα συνδεθει πανω στο speedport για να κανει κληση pppoe σημαινει οτι ηδη εχει wan.εσυ θες wan to lan Οχι wan to wan.

επισης ειχαν γραψει πιο πανω οτι καλο ειναι ο dhcp του openwrt να δινει Ip σε διαφορετικο ευρος πχ 192.168.2.1 εφοσον το adsl router ειναι 192.168.1.1.ο jkoukos ειχε γραψει αναλυτικα οσο θυμαμαι τον λογο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

a.η καλωδιωση σου πρεπει να ειναι ετσι.

β.κανε δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη για να δεις το Max.για 50 μετρα αμα ειναι το Kv επρεπε να ειχες 50 καρφωτα και margin στο down πανω απο 15.

 

καλημέρα.

 

το ένα Modem(cyta) που έχω συνδεμένο είναι σε bridge mode γιαυτό μάλλον δεν δημιουργεί πρόβλημα.

από εκεί και πέρα έχω 192.168.1.1 Openwrt router , 192.168.1.2 vdsl router , 192.168.1.20/21 τα 2 Powerbeam.

 

όταν στο μέσο που συνδέομαι (Κινητό , υπολογιστή) βαζω static address από το pool του vdsl router( 50-100) και gateway την Ip του(192.168.1.2) τότε συνδέομαι κανονικά και έχω vdsl!!

ανέβασα και λίγο  την εκπομπή (αντί για 5 που είναι το νόμιμο στα 10) για να κάνω δοκιμή και πιάνω 77db σήμα που μου δίνει περίπου 70mbps...

πιστεύω με λίγο καλύτερο κεντράρισμα την κεραία θα πιάσω αυτό που θέλω χωρίς να εκπέμπω άσκοπα.

post-55704-0-21509700-1450600762_thumb.jpg

 

από εκεί και πέρα το vdsl Modem είναι στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού χωρίς κανένα τηλέφωνο στο σπίτι(μόνο το voip του οτέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω μηδενική προσθήκη καθυστέρησης η ασύρματη ζεύξη/μετάδοση, ίδιο ping και στις δύο μετρήσεις. Πολύ καλά.

Με ~16db attenuation down συνδέεσαι σε φυσιολογική ταχύτητα. Είσαι σε fastpath; Με 8db snr margin θα ήταν 50άρι καρφωτό, δε ξέρω αν μπορείς να το πειράξεις με το modem που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω μηδενική προσθήκη καθυστέρησης η ασύρματη ζεύξη/μετάδοση, ίδιο ping και στις δύο μετρήσεις. Πολύ καλά.

Με ~16db attenuation down συνδέεσαι σε φυσιολογική ταχύτητα. Είσαι σε fastpath; Με 8db snr margin θα ήταν 50άρι καρφωτό, δε ξέρω αν μπορείς να το πειράξεις με το modem που χρησιμοποιείς.

 

ναι το ping μεταξύ των link είναι περίπου 1ms.

δεν γνωρίζω για το fastppath.

το snr δεν ξέρω γιατί είναι 11. συνήθως 6-8 δεν παίζουν; 

 

Δοκιμασε να παιξεις με τις συχνοτητες, ισως δεις και καλυτερο σημα με την ιδια ισχυ.

 

αρχικά θα καλιμπράρω λίγο καλύτερα την κεραία ως προς το πάνω κάτω που νομίζω λόγω κλίσης των ιστών δεν τα έχω υπολογίσει καλά. από εκεί και πέρα θα βάλω και τo airview να κάνει ένα scan τις συχνότητες να βρω κάπου άλλου καλύτερα.

το παράξενο είναι ότι πιάνω άλλα δίκτυα πολύ πιο ισχυρά που θεωρητικά είναι και αλλού κεντραρισμένα...

post-55704-0-42540500-1450619205_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα που δείχνεις τα στοιχεία της ζεύξης, βλέπω τα εξής:

1. Υπάρχει 10dB διαφορά μεταξύ των 2 πολώσεων στο λαμβανόμενο σήμα. Κανονικά θα έπρεπε να είναι παρόμοια (±2). Αυτό μπορεί να οφείλεται σε θόρυβο/παρεμβολές ή λανθασμένη ευθυγράμμιση.

2. Είχες επιλέξει το κανάλι 36, που προορίζεται για εσωτερική χρήση και γι' αυτό η ισχύς έπεφτε στα 23dBm, αφαιρώντας 2dBm από το κέρδος της κεραίας. Για 30dBm ισχύ θέλεις κανάλι πάνω από το 100.

 

Για να αποφασίσεις ποιο κανάλι θα χρησιμοποιήσεις, πρέπει να κάνεις έλεγχο με το Airview και από τις 2 κεραίες. Και αυτό διότι θα βλέπεται διαφορετικές εκπομπές ή τις ίδιες αλλά με διαφορετική ισχύ.

Πάντως βλέπω (τουλάχιστον από την άλλη εικόνα) ότι έχεις επιλογή πολλών καναλιών πάνω από το 100.

 

Στο θέμα της ταχύτητας του VDSL, είναι σίγουρο ότι παίρνεις από καμπίνα;

Αν ναι, τότε ζήτα να κάνουν έλεγχο την γραμμή σου. Πάντως να γνωρίζεις ότι μπορεί να υπάρχει θέμα από τον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι και την τελευταία πρίζα του σπιτιού. Iσχύουν αυτά που αναφέρει ο poulinos.

 

Γιατί βάζεις τα 2 modem (Cyta και OTE) στο ίδιο υποδίκτυο με το LAN του OpenWRT;

Κανονικά πρέπει να είναι σε διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα που δείχνεις τα στοιχεία της ζεύξης, βλέπω τα εξής:

1. Υπάρχει 10dB διαφορά μεταξύ των 2 πολώσεων στο λαμβανόμενο σήμα. Κανονικά θα έπρεπε να είναι παρόμοια (±2). Αυτό μπορεί να οφείλεται σε θόρυβο/παρεμβολές ή λανθασμένη ευθυγράμμιση.

2. Είχες επιλέξει το κανάλι 36, που προορίζεται για εσωτερική χρήση και γι' αυτό η ισχύς έπεφτε στα 23dBm, αφαιρώντας 2dBm από το κέρδος της κεραίας. Για 30dBm ισχύ θέλεις κανάλι πάνω από το 100.

 

Για να αποφασίσεις ποιο κανάλι θα χρησιμοποιήσεις, πρέπει να κάνεις έλεγχο με το Airview και από τις 2 κεραίες. Και αυτό διότι θα βλέπεται διαφορετικές εκπομπές ή τις ίδιες αλλά με διαφορετική ισχύ.

Πάντως βλέπω (τουλάχιστον από την άλλη εικόνα) ότι έχεις επιλογή πολλών καναλιών πάνω από το 100.

 

το έχω δει και εγώ αυτό.εκτιμώ ότι έχω πρόβλημα στο vertical. ενώ έχω βάλει περίπου στον ορίζοντα τα 2 πιάτα , οι ιστοί μου έχουν μια μικρή κλίση που δεν έχω εκτιμήσει. οπότε αύριο θα το βελτιώσω αυτό.

 

θα βάλω 5770 και βλέπουμε

 

 

Στο θέμα της ταχύτητας του VDSL, είναι σίγουρο ότι παίρνεις από καμπίνα;

Αν ναι, τότε ζήτα να κάνουν έλεγχο την γραμμή σου. Πάντως να γνωρίζεις ότι μπορεί να υπάρχει θέμα από τον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι και την τελευταία πρίζα του σπιτιού. Iσχύουν αυτά που αναφέρει ο poulinos.

 

Γιατί βάζεις τα 2 modem (Cyta και OTE) στο ίδιο υποδίκτυο με το LAN του OpenWRT;

Κανονικά πρέπει να είναι σε διαφορετικό.

 

 

ναι σίγουρα από kv παίρνω. το σπίτι είναι πολύ μακριά από dsl Κόμβο. παλιά έπιανα 8-9Mbps

 

σχετικά με το δίκτυο δεν έχω clue τι να κάνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάνε μια δοκιμή πάντως, στην 1η πρίζα που το έχεις να αποσυνδέσεις τα καλώδια που "φεύγουν" από την πρίζα και να αφήσει μόνο αυτή και το router πάνω της μπας κι αλλάξει ο συγχρονισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξέφυγε 1 κλικ παραπάνω απ' ότι έπρεπε.

Τώρα έχει λιγότερο θόρυβο

 

Επίσης προηγούμενα έδειχνε απόσταση 5,9 χλμ και τώρα 5,1.

Μέτρα την απόσταση από το Google  και βάλε την στην επιλογή Distance (tab Advanced),  προσαυξημένη κατά 120%.

Δηλαδή αν η απόσταση είναι 6 χλμ, βάλε 7,2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές στις 2 πολώσεις, ναι μεν καλυτέρευσαν, αλλά αντιστράφηκαν. Θεώρησα ότι έκανες διόρθωση στην ευθυγράμμιση.

 

Το ACK Timeout επηρεάζει (λίγο-πολύ) την επικοινωνία μεταξύ των ΑΡ. Σε περιπτώσεις PtMP, συνήθως βάζουμε το ΑΡ σε Auto και στα Station την πραγματική απόσταση που έχουν από αυτό.

Σε PtP ζεύξης (όπως η δική σου), βλέπουμε κάποιες φορές ασυμφωνία λόγω ακριβώς της αυτόματης προσπάθειας να διορθωθούν σφάλματα στην επικοινωνία. Κάποιες φορές είναι επιτυχή και άλλες όχι.

Σε τέτοιες περιπτώσεις ορίζουμε και στις 2 συσκευές την πραγματική απόσταση, συν κάποιο επιπλέον περιθώριο. Συνήθως +20%, αλλά αρκετές φορές πρέπει να κάνουμε δοκιμές με διάφορες τιμές για να πετύχουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο κανάλι άλλαξα. δεν πειραξα ακόμα σκοπευση. στο μεγάλο κανάλι όμως ενώ είχα αυτά τα στοιχεία επιανα 20 mbps.

στο χαμηλό κανάλι(35) είχα ίδια νούμερα αλλά καλύτερα αποτελέσματα. κάπου διάβασα ότι τα χαμηλά κανάλια έχουν καλύτερη διατρηση και ίσως παίζει ρόλο με το δέντρο που είναι εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...