Προς το περιεχόμενο

Η Apple, σύμφωνα με τον CEO, Tim Cook, δεν πρόκειται να συγχωνεύσει τα iOS και OS X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ενα ειναι για fb (AIR 2) και το surface pro 3 ειναι εργαλειο πραγματικα ουδεμια σχεση... μας το εχουν χρεωμενο στην δουλεια και τα λογια ειναι περιττα αναμεσα στην συγκριση ... ..η νυχτα με την μερα...

 

Λογικό, αφού αναφέρεις 2 διαφορετικά προιόντα που προορίζονται για διαφορετική χρήση.

Το ένα προορίζεται για απλές καθημερινές λειτουργίες και το άλλο για x86 εφαρμογές και συμβατότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ προβλέπω, σταδιακή ενσωμάτωση λειτουργιών του OSX στο IOS και εν συνεχεία κατάργηση του OSX. Όπως και να το κάνουμε το touch είναι το παρόν και το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μόνο και μόνο που το λέει πάει να πει ότι θα το κάνει. Αυτό λέει η ιστορία. Αν δεν το κάνει τότε μάλλον το iOS θα εξελιχθεί κάποιος στιγμή σε OS X

 

Μου φαίνεται αστείο που βαφτίζει το iPad με μεγαλύτερη οθόνη pro aka professional (ο θεός να το κάνει), βάζει πληκτρολόγιο κτλ αλλά εξακολουθεί να τρέχει smartphone λογισμικό και εφαρμογές. Είμαι πολύ pro angry birds και candy crash σε 12 ίντσες. Έχει και office (για την νοικοκυρά) και autocad360 για κανένα φοιτητή με την φοβερή δυνατότητα να κάνει ζουμ ένα σχέδιο. Αυτά τα τρομερά κατα τα αλλά pro, ένα χιλιαρικακι € με όλα τα αξεσουάρ.

 

 

PS Από τότε που είδα το surface φίλου μου το iPad μου, μου φαίνεται παιχνιδάκι για μικρά παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παλιά ήμουν υπέρ της ενοποίησης , τωρα βρίσκω άσκοπο ενα tablet για δουλειές PC , το προτιμώ απλό και κυρίως για Games και Ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θες να δουλέψεις βαρη project φωτογραφιας και βίντεο σε 13" οθόνη, τοτε πάσο...προφανως όλοι οι multimediaδες που τόσα χρόνια ετρεχαν να πάρουν 24"άρες και άνω ή κοκορευονται γιατι τα Mac τους εχουν μεγαλες οθόνες, ειναι καμμένοι...

απο την άλλη, με το ιδιο κόστος (απο οτι ειδα το 128αρι pro θα κοστίζει ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ περίπου 1080 δολάρια...)

πάρε ενα i7 να τελειώνεις

μαλλον δεν εγινα κατανοητος...macbook pro εχω και ξερω πολυ καλα τι λες

και επειδη και οι 15" δεν κανουν τιποτα το χω σε 28"...

 

δεν ειπα τι θελω να παρω απλα ειπα οτι αν φτασει το επιπεδο hardware μπορουμε να κανουμε μια κουβεντα...

ολα τα συγκρινεται με φραγκα και specs λες και καποιος σαν κυνηγαει στη γωνια να σας πει κοροιδο...

το κοστος και το κοστος και το κοστος και οι μισθοι και το κοστος...

πως να στο πω ρε φιλε αν δεν μπορεσω να παρω ενα project του ableton η του logic πανω στη σκηνη να τρεχει ζωντανα ολα μου τα plugins και τα midi τοτε δεν εχει νοημα (για μενα) να γινει ενοποιηση..

απλα εφερα ενα παραδειγμα μη το δενεις..

θα σε χαλαγε δηλαδη να μπορουσες να φτιαξεις ενα videoclip και να πας με το tablet στον πελατη για να το δει και να μπορουσες να το διορθωσεις on the fly...αυτο εννοω..

 

κοιτα τι τραβαει ο ανθρωπος για να μπορεσει να παιξει στα "ενοποιημενα" windows...

δεν λεω καλη φαση και προσπαθεια αλλα εχει καιρο ακομα για να πεις οτι κανεις "σοβαρη δουλεια"

 

οι εφαμογες πρεπει να φτιαχνουν για αφη και να βολευει...κι ας ειναι σε οτι θελει...

Καταρχάς μόνο και μόνο που το λέει πάει να πει ότι θα το κάνει. Αυτό λέει η ιστορία. Αν δεν το κάνει τότε μάλλον το iOS θα εξελιχθεί κάποιος στιγμή σε OS X

 

Μου φαίνεται αστείο που βαφτίζει το iPad με μεγαλύτερη οθόνη pro aka professional (ο θεός να το κάνει), βάζει πληκτρολόγιο κτλ αλλά εξακολουθεί να τρέχει smartphone λογισμικό και εφαρμογές. Είμαι πολύ pro angry birds και candy crash σε 12 ίντσες. Έχει και office (για την νοικοκυρά) και autocad360 για κανένα φοιτητή με την φοβερή δυνατότητα να κάνει ζουμ ένα σχέδιο. Αυτά τα τρομερά κατα τα αλλά pro, ένα χιλιαρικακι € με όλα τα αξεσουάρ.

 

 

PS Από τότε που είδα το surface φίλου μου το iPad μου, μου φαίνεται παιχνιδάκι για μικρά παιδιά.

ρωτα εναν αρχιτεκτονα να σου πει αν ειναι μουφα η οχι το autocad 

office η νοικοκυρα?

στο app store υπαρχει κατηγορια iphone και κατηγορια ipad

γιατι αραγε?

μαλλον δεν εχεις ασχοληθει και πολυ και κραζεις μονο αυτα που ειδες στην παρουσιαση του σεπτεμβριου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μόνο και μόνο που το λέει πάει να πει ότι θα το κάνει. Αυτό λέει η ιστορία. Αν δεν το κάνει τότε μάλλον το iOS θα εξελιχθεί κάποιος στιγμή σε OS X

 

Μου φαίνεται αστείο που βαφτίζει το iPad με μεγαλύτερη οθόνη pro aka professional (ο θεός να το κάνει), βάζει πληκτρολόγιο κτλ αλλά εξακολουθεί να τρέχει smartphone λογισμικό και εφαρμογές. Είμαι πολύ pro angry birds και candy crash σε 12 ίντσες. Έχει και office (για την νοικοκυρά) και autocad360 για κανένα φοιτητή με την φοβερή δυνατότητα να κάνει ζουμ ένα σχέδιο. Αυτά τα τρομερά κατα τα αλλά pro, ένα χιλιαρικακι € με όλα τα αξεσουάρ.

 

 

PS Από τότε που είδα το surface φίλου μου το iPad μου, μου φαίνεται παιχνιδάκι για μικρά παιδιά.

Kαι το macbook το βαφτίσανε χρόνια τώρα ,pro αλλα ξέρω ατομα που δεν τους βολεύει στην δουλειά γιατί δεν έχει ethernet....

H ονομασία pro την δίνει χρόνια τώρα, η Apple στα μοντέλα που έχουν καλυτερα τεχνικά χαρακτηριστικά απο τα υπόλοιπα που  βγάζει. Αν μερικοί, τωρα το καταλάβατε ενταξει....για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

Να μην τα ξαναλέμε υπάρχουν και άλλα tablet στην αγορά με smartphone OS και λέγονται και αυτά pro αλλα επειδή δεν προκαλουν όσο η Apple δεν ακουστήκανε τέτοιυ είδους σχόλια....ουτε συγκρίσεις με surface pro που δεν είναι τίποτα αλλο, από ενα μεταμορφωμένο tablet pc από αυτα που κυκλοφορούσαν χρόνια τωρα αλλα δεν είχαν την επιτυχία του iPad. Eπρεπε να βγει το ipad για να  ξανασχεδιασει η microsoft  το tablet pc στην μορφή που είναι τωρα το surface pro  και τα ομοια του. 

Οποτε βρίζε όσο θες το ipad γιατί χωρίς αυτό δεν θα είχες την δυνατότητα να εκθειάζεις το surface pro.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ε; ούτε μεγάλα κινητά θα έβγαζε όμως, ούτε θα χρειαζόταν ποτέ πενάκι..

δεν εχει βγαλει πενακι και ουτε θα βγαλει

εβγαλε το δικο της stylus για συγκεκριμενη χρηση και για συγκεκριμενο κοινο σε tablet με συγκεκριμενες ιντσες

για συγκεκριμενες δουλειες....

προαιρετικα...

ειναι διαφορετικο αλλα αν σε τρωει να κραξεις κραζεις ετσι παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και η συζήτηση εξελίχτηκε στα υπέρ και τα κατά της ενοποίησης λειτουργικών, θα ήθελα να πω ότι η πλήρης ενοποίηση όχι μόνο θα γίνει στις 2 πλατφόρμες χωριστά, αλλά σε μια 10ετία περίπου θα γίνει ενοποίηση όλων των λειτουργικών (mobile και desktop) σε ένα.

Γιατί η εξέλιξη θα οδηγήσει στο να γίνει το "περιβάλλον" "αόρατο" και να έχουν σημασία μόνο οι εφαρμογές (με τη μορφή υπηρεσιών και cloud). Αυτό που χρειάζεται (και δεν έχουμε ακόμη) είναι πανίσχυροι επεξεργαστές με χαμηλή κατανάλωση και ταχύτατα δίκτυα.

 

(Για τους νεότερους να θυμίσω ότι όταν ξεκίνησε η κινητή τηλεφωνία, το πλήκτρο τερματισμού ΔΕΝ ήταν σε όλες τις εταιρίες ΔΕΞΙΑ (στο Motorola T191 και σε άλλα ήταν αριστερά). Ουσιαστικά η επικράτηση της ΝΟΚΙΑ το επεβαλε να είναι δεξια, δηλαδή ...ανάποδα! Ομογενοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε Tim Cook,  δέν έχει ανάγκη να κάνει συγχώνευση , οι άλλοι την έκαναν για να σώσουν την παρτίδα , and of course , Apple has a reputation to consider .... στον επιχειρηματικό κόσμο αλλά και αλλού όταν ακούς την λέξη συγχώνευση αμέσως το μυαλό σου πάει στην επιβίωση , γι αυτό γίνονται οι συγχωνεύσεις , οι παραθυροεφευρέτες το έκαναν για να σώσουν τα άλλα τμήματα της εταιρίας τους πού πήγαιναν στον πάτο , κάτι έσωσαν έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα εναν αρχιτεκτονα να σου πει αν ειναι μουφα η οχι το autocad

office η νοικοκυρα?

στο app store υπαρχει κατηγορια iphone και κατηγορια ipad

γιατι αραγε?

μαλλον δεν εχεις ασχοληθει και πολυ και κραζεις μονο αυτα που ειδες στην παρουσιαση του σεπτεμβριου..

Τι να κάνω να ρωτήσω αρχιτέκτονα; Μηχανικός είμαι. Το autocad 360 είναι free app από την auto desk για να κανείς view ένα σχέδιο μόνο και άντε να τραβήξεις ένα line τίποτα παραπάνω, άντε να μετρήσεις και μια απόσταση δεν έχει καμία σχέση με το autocad για Η/Υ που η άδεια του μόνο κοστίζει 1000 ευρώ, άμα δεν ξέρεις μη μιλάς που θα μας την πεις κιόλας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω να ρωτήσω αρχιτέκτονα; Μηχανικός είμαι. Το autocad 360 είναι free app από την auto desk για να κανείς view ένα σχέδιο μόνο και άντε να τραβήξεις ένα line τίποτα παραπάνω, άντε να μετρήσεις και μια απόσταση δεν έχει καμία σχέση με το autocad για Η/Υ που η άδεια του μόνο κοστίζει 1000 ευρώ, άμα δεν ξέρεις μη μιλάς που θα μας την πεις κιόλας.

ειπε κανεις οτι ειναι σαν το desktop?

νομιζω πως ειμαι πολυ συγκεκριμενος σε αυτα που λεω

το προβλημα σου ειναι το pro?

δηλαδη αν το ελεγαν plus θα ησουν ενταξει?

προς το παρον το ios εχει φτασει σε ενα σημειο

τωρα που εγινε η αρχη θα δεις μεσα σε ενα χρονο 

πως θα εχουν γινει και οι εφαρμογες τους.

το μπαλακι πεφτει στους devs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ακούω για κοινό λειτουργικό τα Windows 10. Εμφανισιακά είναι παρόμοια. θα είναι κοινό μόνο όταν θα μπορείς να εγκαταστεις desktop εφαρμογές στο wp. το μόνο που έχει κοινό λειτουργικό είναι το Ubuntu.

 

Η ms πήγε να "ενοποιησει" τα λειτουργικά της μόνο και μόνο για να τραβήξει το κόσμο από το desktop στο κινητό της, βλέπωντας ότι το desktop φθήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...