Προς το περιεχόμενο

Η Apple, σύμφωνα με τον CEO, Tim Cook, δεν πρόκειται να συγχωνεύσει τα iOS και OS X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την λύση αυτή την δοκίμασες και δεν σε βόλεψε ή ετσι το πεταξες?

Προσωπικά εχω ενα φορητό με 7άρια, desktop με 10άρια, windows phone και ταμπλετ και 10αρια... Εκτος του οτι ολα συγχρονιζουν μεταξύ τους, απο τοτε που πήρα το τάμπλετ εχω καταργήσει το φορητό!. θα σου πω 2-3 πραγματα που κάνω με μεγάλη ευκολια με το ταμπλετ μου...εχω USB, εχω κανονικο ποντικοπληκτρολόγιο (4πυρηνο atom με 2 GB RAM), εχω ssd και 64αρα SD, εχω office, FLASH PLAYER για τα παιχνιδάκια του facebook (προσωπικά δεν παίζω, αλλα ουτε τα iPad παίζουν...), εχω HDMI, εχω USB ethernet adapter (αλλο να πας σε ταρατσα με φορητο για ενα access point και αλλο να πας με το tabletακι...)

160€, σε κάλυψα? εαν οχι, τοτε η HP εχει βγάλει ενα ωραιοτατο φορητό που γίνεται και ταμπλετ, αλλωστε στα 10αρια υπάρχει και η σχετική διαδικασία (με ενα κουμπί). Είσαι γραφείο, δουλεύεις, βουτας την οθόνη και πάς στον πελάτη ή στην παρουσίαση...ετσι απλα! Η συγχώνευση εννοείται οτι είναι ΠΟΛΥ πρακτική...

 

 

Πρακτικη ειναι αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και αποδοτικη

Ας μην γελιομαστε αυτα ειναι προχειροτητες οταν θα κατεφερει το hardware να φτασει σε σωστα επιπεδα τοτε μπορουμε να την κανουμε αυτη την κουβεντα...

Ολα αυτα που ανεφερες ειναι για μικροπραγματα οπως ειπες κι εσυ αντι για φορητο...

Οταν θα μπορεσει να σηκωσει ενα μηχανημα μεγεθους tablet βαρια project φωτογραφιας βιντεο και εικονας και να κανει σοβαρα render ξαναμιλαμε...

Το ipad pro ειναι "pro" στην κατηγορια tablet και οχι στην κατηγορια υπολογιστων...

Επειδη η microsoft ειπε οτι το surface μπορει να αντικαταστησει εναν υπολογιστη σημαινει οτι κανει και η apple το ιδιο;

Ενα τρομερο εργαλειο ειναι που μπορει να δουλεψει σε τρομερη συνεργασια με τον υπολογιστη

Η ενοποιηση θα ηταν κατι ακυρο κατα τη γνωμη μου οσο κι αν ακουγεται στο μυαλο μου ιδανικο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

και εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου πότε θα τα ενοποιήσει .Από την άλλη , το θέμα δεν είναι αν θα τα ενοποιήσει , αλλά πως θα το κάνει , και με τι αποτέλεσμα , και οπτικά (γιατί μετράει και αυτό ) αλλά και από άποψη πυρήνα και εφαρμογών. Η επιτυχία βρίσκεται στον ίδιο πυρήνα με διαφορετικό UI , ανάλογα με τη συσκευή (pc, tablet etc). Δύσκολο , πολύ δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα μπορεσει να σηκωσει ενα μηχανημα μεγεθους tablet βαρια project φωτογραφιας βιντεο και εικονας και να κανει σοβαρα render ξαναμιλαμε... Το ipad pro ειναι "pro" στην κατηγορια tablet και οχι στην κατηγορια υπολογιστων...

Εαν θες να δουλέψεις βαρη project φωτογραφιας και βίντεο σε 13" οθόνη, τοτε πάσο...προφανως όλοι οι multimediaδες που τόσα χρόνια ετρεχαν να πάρουν 24"άρες και άνω ή κοκορευονται γιατι τα Mac τους εχουν μεγαλες οθόνες, ειναι καμμένοι...

απο την άλλη, με το ιδιο κόστος (απο οτι ειδα το 128αρι pro θα κοστίζει ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ περίπου 1080 δολάρια...)

πάρε ενα i7 να τελειώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση: Δεν βαριέσαι σε κάθε θέμα να μπαίνεις και να κράζεις την ms?

Πίστεψε με η κοινότητα του πιγκουίνου θα νιώθει ακριβώς το ίδιο μετά από τα ανώφελα ποστ σου.

 

 

Και στο σοβαρό του θέματος...... Η συγχώνευση αφορά τον πυρήνα όχι το interface..... Έχει μεγάλη διάφορα...

 

Διαβάζοντας το :

 

-- http://www.amazon.com/Mac-OS-iOS-Internals-Apples/dp/1118057651

 

 

αναφέρετε όπως και παρουσιάζετε μέχρι σε κάποιο βαθμό η ομοίοτητα και διαφορετικότητα μεταξύ os x και iOS. Τα χαμηλότερα επίπεδα (darwin, core frameworks) είναι πάρα πολύ κοντά. Αντίθετα τα επίπεδα (application frameworks, user experience) έχουν αρκετές διαφορές (cocoa, carbon, java -- cocoa only, springboard -- aqua).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η apple δεν εχει κανενα λόγο να ενοποιήσει τις πλατφόρμες της για την ωρα δεν εχει να κερδίσει τίποτα, το ios βρίθει από πολύ καλές εφαρμογές και οι developers ασχολούνται σοβαρά με αυτήν, ακόμα και να το κάνει αυτό γίνεται σε επίπεδο έρευνας χωρίς ανακοινώσεις. Η microsoft άργησε και απέτυχε να δημιουργήσει μια κινητή πλατφόρμα, έκανε μια καλή κίνηση με τα WP αλλά ήταν πλέον αργά. Ένα πλεονέκτημα ήταν οι εφαρμογές σε desktop (πολλές μάλιστα απαρχαιωμένες ή αμιγώς επαγγελματικές) που κάποιοι θα ήθελαν να τις χρησιμοποιούν σε μια πιο κινητή συσκευή όπως είναι το tablet. Ήταν το μόνο πλεονέκτημα της ώστε να μπορέσει να πλασάρει την κινητή της πλατφόρμα και να την κάνει πιο δελεαστική καθώς οι άλλες δύο είχαν πάρει πολύ μεγάλο προβάδισμα. Βέβαια μια τέτοια ενοποίηση δεν είναι εύκολη και θέλει πάρα πολύ προσεκτικό σχεδιασμό. Από πλευράς της η apple λοιπόν φαίνεται πως ακολουθεί τη σωστή συνταγή, ενώ η MS αναγκάζεται να πάρει έναν επικίνδυνο δρόμο ο οποίος πάντως δεν πρόκειται να απειλήσει την κυριαρχία της στα desktop γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός εκεί η apple δεν φαίνεται να κυνηγά μεγαλύτερο μερίδιο 

Επεξ/σία από disqualified
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, η Apple κατάλαβε αυτό ακριβώς που απέτυχε να καταλάβει η Μικρομαλακιά: Άλλο πράγμα το κινητό/tablet και άλλο το PC! One size does not fit them all!

 

Καλά δοκίμασε ενα surface και τα λέμε. Αν η MS δεν κάνει βλακείες με τα Windows 10 θα έχεις ένα κοινό λριτουργικο με κοινό store σε tablet/pc/xbox και κινητό. Αν το πράγμα εξελιχθεί καλά δεν θα μου κάνει εντύπωση τα windows phone στο μέλλον να βγαίνουν με intel cpu. Η κοινή x86 πλατφόρμα σε όλα θα είναι κάτι εκπληκτικο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λειτουργικά θα ενοποιηθούν όταν πρεπει. Δηλαδη όταν ολα τα συστηματα της apple χρησιμοποιούν ίδιας αρχιτεκτονικής επεξεργαστές. Το ατού της Apple ειναι οτι εχει βελτιστοποιημένα για τις συσκευές της λειτουργικά συστηματα. Γιατι να το χαλάσει αυτο? γιατι να ακολουθήσει την Microsoft? να παει να κερδίσει λίγα ρισκάροντας να χάσει πολλα? μην βιάζεστε. Ακομη και ετσι πιο user friendly ειναι το περιβάλλον τους. Άρα ειναι ακομη μπροστά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι συνάρτηση τι βολεύει κάθε χρήστη. Για εμένα πχ το ποντίκι και πληκτρολόγιο στο tablet είναι εντελώς άχρηστα και αδιάφορα. Το θέλω για χρήση στο κρεβάτι, τον καναπέ και στις διακοπές. Ποτέ ποτέ δεν μου έχει χρειαστεί πληκτρολόγιο στο ταμπλετ.  

 

Αντίθετα αν θέλω να κάνω δουλειά θα κάτσω στο desktop με την 27" οθόνη.

 

Άλλες δουλειές βέβαια θέλουν υπερφορητότητα και πολλή πληκτρολόγηση. Εκεί ίσως να βολεύει ένα πλήρες λειτουργικό αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα ένα 15αρι υπερελαφρύ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως η ενοποίηση των δύο λειτουργικών δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα. Από τη στιγμή που υπάρχουν (και εξελιχθούν φυσικά και υποστηριχθούν από πολλές εφαρμογές) συστήματα όπως το continuity το να έχουν ή όχι τον ίδιο πυρίνα τα λειτουργικά λίγο θα μας νοιάζει. Αυτό που θα πρέπει να γίνει είναι να υποστηρίξει επιτέλους το OS ένα σύστημα αρχείων και σύνδεση usb για την εύκολη μεταφορά τους.

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις "εξέλιξης" η Apple περίμενε υπομονετικά (εως εκνευριστικά) την αποδοχή από το κοινό λύσεων από τους υπόλοιπους κατασκευαστές και έδωσε ως επί το πλείστον την δική της εκδοχή, κρατώντας τα στοιχεία που θεώρησε σημαντικά κάνοντας τα να λειτουργούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το ίδιο πιστεύω θα κάνει και τώρα δίνοντας το "RnD" στην MS (είδη δοκιμάστηκε με τα Win8.1) και μόλις πάρει το feedback θα δώσει τη δική της λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικότατο να θέλει οι πελάτες που έχουν iPhone & iPad να αγορασουν και Mac.

Ειλικρινά μπορειτε να σκεφθείτε κάποιον γνωστό σας που ΔΕΝ είχε iPhone όταν πήρε Mac? (πρόσφατα)

Me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχει ήδη το macbook air γι αυτούς που θέλουν "πλήρες" λειτουργικό με φορητότητα, δεν βλέπω το λόγο για καμία ενοποίηση λειτουργικού.

 

Το μόνο που λείπει από το ios είναι ο εύκολος διαμοιρασμός αρχείων. Εαν διόρθωναν αυτό μόνο, δεν θα υπήρχε λόγος να το σκεφτόμασταν καν.

 

Η ms είναι εταιρία software και καλά κάνει και είναι υπέρ της ενοποίησης στα προιόντα της γιατί την συμφέρει πιο πολύ.

Από την άλλη, αναρωτιέμαι πόσοι από αυτούς που πήραν Surface, το έκαναν μόνο από ψυχολογικούς λόγους για να λένε ότι έχουν ταμπλέτα με "full os" και πόσο διαφορετική είναι η χρήση που κάνουν από άλλους με ios/android tablets...

 

 

Εγώ το μοναδικό προιόν που βλέπω χωρίς λόγο ύπαρξης είναι το ipad pro.

Ακόμα και αν φτιαχτούν επαγγελματικές εφαρμογές ειδικά γι αυτό, η συνδεσιμότητα, ο χώρος αποθήκευσης, η συμβατότητα με x86 εφαρμογές και ο διαμοιρασμός αρχείων είναι σημαντικά προβλήματα, την ώρα που όπως είπα πιο πάνω, με ένα macbook air μπορείς να κάνεις περισσότερα και καλύτερα και μάλλον και στην ίδια τιμή.

 

Τα tablets και τα τηλέφωνα πρέπει να είναι γρήγορα, απλά στη χρήση και όχι παραφορτωμένα με περιττές λειτουργίες που θα χρησιμοποιούν λίγοι και που θα μεγαλώνουν την κατανάλωση και θα καθυστερούν την συσκευή χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοποιηση των 2 λειτουργικων δεν χρειαζεται, ουτε η MS εχει κανει ενοποιηση. (διαφορετικο λειτουργικο τρεχει το surface 3  απο το lumia 930)

Αυτο που χρειαζεται ειναι touch υποστηριξη κ σχεδιασμος των εφαρμογων για touch χρηση στο Mac Os Χ, οπως εκανε η MS με τα windows 8 / 8.1 / 10 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα ειναι για fb (AIR 2) και το surface pro 3 ειναι εργαλειο πραγματικα ουδεμια σχεση... μας το εχουν χρεωμενο στην δουλεια και τα λογια ειναι περιττα αναμεσα στην συγκριση ... ..η νυχτα με την μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...