Προς το περιεχόμενο

Football Manager - Γενική Συζήτηση [Συστήματα, Παίκτες, Εμπειρίες]


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 1η επαφή με το FM15 (ερχόμενος από CM01/02) για να δω άν αξίζει και έχω απογοητευθεί.

Ανούσια team talk/press conference, υπερβολικές ρυθμίσεις για όρους συμβολαίων/μεταγγραφών, και γενικά έχει υπερβολικό micromanagement το οποίο καταστρέφει το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε την έκδοση FM touch ή FMC αν παίζεις την περσινή έκδοση του 15 όπως γράφεις; Δεν θα τα έχεις ολα αυτά που γράφεις και το game προχωρά πιο γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 1η επαφή με το FM15 (ερχόμενος από CM01/02) για να δω άν αξίζει και έχω απογοητευθεί.

Ανούσια team talk/press conference, υπερβολικές ρυθμίσεις για όρους συμβολαίων/μεταγγραφών, και γενικά έχει υπερβολικό micromanagement το οποίο καταστρέφει το παιχνίδι.

 

Τα περισσότερα από αυτά μπορείς να τα αναθέσεις σε βοηθούς κλπ και να ασχολείσαι μόνο με όσα σε ενδιαφέρουν. Το παιχνίδι είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο. Προφανώς έχει εξελιχθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, ακόμα και σε σχέση με τα πρώτα Football Manager (του 2005), οπότε αν έρχεσαι από εποχές Championship Manager είναι φυσιολογικό να σου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά. Οι περισσότεροι τα έχουμε πλέον συνηθίσει και πολύς κόσμος δεν κάνει χωρίς αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φετος οι πληροφοριες ειναι αμετρητες...και οι αχρηστες ΑΠΕΙΡΕΣ !!!

 

το οτι παλι εχει αλλαξει το interface με εχει πεθανει...

 

ελπιζω οταν βρω πραγματικα λιγο χρονο να το συνηθισω γιατι μου σπαει τα νευρα καθε χρονο η ιδια μ@λακια !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Για όποιους ενδιαφέρονται και επειδή είναι ένα θέμα που συζητιέται συχνά:
 
Οδηγός (συν)εγκατάστασης data packs Nik33 και sortitoutsi/Susie.
 
Links:
Περιεχόμενα data packs:
 
1. Το πακέτο του Nik33 αυτή τη στιγμή έχει 12+1 αρχεία με κατάληξη fmf (το "+1" αφορά στο διπλό Extended Injuries System, επιλέγουμε ένα από τα δύο ανάλογα με τη γλώσσα που παίζουμε).

2. Το πακέτο του sortitoutsi αποτελείται από τους εξής φακέλους:

α) φάκελος edt/permanent με 10 αρχεία κατάληξης edt,
β) φάκελος lnc με 3 αρχεία κατάληξης lnc,
γ) φάκελος "FM16 Real Names Fix Files from sortitoutsi.net" με 4 αρχεία κατάληξης dbc ("Susie Real Name Fixes...") και υποφάκελο "media files" που περιέχει 25 αρχεία κατάληξης dbc
 
(πρακτικά χρειάζεται μόνο το (β), περισσότερα παρακάτω)

Σχετικά με την (συν)εγκατάσταση:

1) Nik33
 
Oλόκληρος ο φάκελος (που θα περιέχει 12 αρχεία fmf) τοποθετείται στη διαδρομή που αποθηκεύονται τα saves και τα γραφικά του FM. Η default διαδρομή θα είναι:
"My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2016\editor data\Nik33s-FM16-Data-Packs-v1.2\"
(αν θέλετε να την αλλάξετε, πληροφορίες εδώ)

Κάθε μελλοντικό update σε οποιοδήποτε από αυτά τα fmf αρχεία απαιτεί έναρξη νέου παιχνιδιού, διαφορετικά οι αλλαγές δεν ενεργοποιούνται στο ήδη υπάρχον save.
 
Αφού τελειώσετε με τα παραπάνω, προχωράτε στην εγκατάσταση του πακέτου του sortitoutsi.

2) sortitoutsi/Susie:

α) Προτείνουν να σβήσουμε εντελώς τους εξής δύο φακέλους (που βρίσκονται εντός της Steam εγκατάστασης του FM):

- Steam\SteamApps\common\Football Manager 2016\data\db\<τελευταία_έκδοση>\edt\permanent\
- Steam\SteamApps\common\Football Manager 2016\data\db\<τελευταία_έκδοση>\lnc\

Παρ' ολ' αυτά εμείς διατηρούμε ανέπαφο τον πρώτο (edt) και δεν αντικαθιστούμε κανένα αρχείο. Επιπλέον κάθε ένα από αυτά τα αρχεία θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο εντός του παιχνιδιού από το: Preferences -> Extra Files -> "Which extra data files should be loaded when you create a new game?" (αριστερή στήλη EDT)

β) Το φάκελο lnc τον σβήνουμε (ή προτιμότερο κρατάμε μια κόπια) και στη θέση του βάζουμε αυτόν του sortitoutsi. Θα περιέχει τα εξής αρχεία:

- Awards.lnc
- City, Club and Stadium Names.lnc
- Competitions and other Fixes.lnc

Αν όμως έχουμε επιλέξει την ελληνική γλώσσα εντός παιχνιδιού, υπάρχει περίπτωση να έχουμε προβλήματα με μεταφράσεις αν σβήσουμε το "greek name changes.lnc". Τότε συνίσταται να σβήσουμε τα πάντα εκτός από αυτό και φυσικά να προσθέσουμε τα 3 αρχεία του sortitoutsi. Όποιον τρόπο και να επιλέξουμε, αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να σβηστεί είναι το "fake.lnc"
 
γ) Το φάκελο " "FM16 Real Names Fix Files from sortitoutsi.net"" τον αγνοούμε πλήρως και δεν τον χρησιμοποιούμε.
Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυκλοφόρησαν και τα mobile 2016 και touch 2016

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sigames.fmh2016

https://play.google.com/store/apps/details?id=sportsinteractive.fmt16

 

απότι κατάλαβα το mobile έχει λιγότερες επιλογές απότι το touch που δείχνει και 3d?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έκανε τα ίδια μέχρι και την περσινή έκδοση. Ναι μεν δεν τσέκαρα fraps και σία να δω ακριβές αριθμό fps, αλλά σε πολλές φάσεις ήταν φανερό ότι το παιχνίδι έχανε καρέ (ειδικά όταν έμπαινε γκολ συχνά έκανε ένα ανεπαίσθητο drop). Εννοείται μιλάμε πάντα για ρυθμίσεις στο φουλ σε αρκετά καλό μηχάνημα, πολύ πάνω από τα recommended specs του manager.

 

Το FM2016 όμως παίζει να είναι το πρώτο manager εδώ και χρόνια (ίσως και το πρώτο της 3D εποχής) που πραγματικά δεν φαίνεται να σκαλώνει πουθενά, τουλάχιστον όσο δεν πολυσκαλίζω τα μενού εν' ώρα αγώνα.

 

ps: επιτέλους τελείωσα με τα facepacks, logos, kits κλπ σήμερα. Μόνο για τη μεταφορά ~400 χιλιάδων αρχείων έφαγα 3-4 ώρες, το είχα αφήσει όλο το βράδυ να σκάβει στο δίσκο (έκανα το λάθος να κάνω πρώτα extract σε διαφορετικό δίσκο). Φέτος όμως υπάρχει μια διαφορά, ο φάκελος των saves/γραφικών κλπ δεν ορίζεται εντός του παιχνιδιού αλλά μόνο σαν launch parameter στο Steam. Περισσότερα εδώ:

 

 

Το έκανα και δούλεψε μια χαρά.

Βοηθα με λιγο, αν το αφησω στα documents, και βαλω εκει το facepack, δεν παιζει; Δοκιμασα με τον τροπο που λες αλλα δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παίζει και από το My Documents. Ο λόγος που εγώ προτιμώ να μεταφέρω τα facepacks/logos αλλού είναι πως ο δίσκος που περιέχει το My Documents είναι SSD και άρα πολύ μικρότερης χωρητικότητας (250GB) σε σχέση με τους συμβατικούς σκληρούς. Δεν θέλω να σπαταλάω το χώρο αυτό για 15GB γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τή τοποθεσία των saves ή τα αρχεία γραφικών έχουν οποιαδήποτε σχέση με τέτοιες καθυστερήσεις. Ούτως ή άλλως το ίδιο το παιχνίδι θα είναι πιθανώς κι αυτό εγκατεστημένο σε διαφορετικό partition/δίσκο και την ώρα που παίζει κάποιος δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται να διαβάζει από το σκληρό, όλα στη μνήμη δεν τα βάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τή τοποθεσία των saves ή τα αρχεία γραφικών έχουν οποιαδήποτε σχέση με τέτοιες καθυστερήσεις. Ούτως ή άλλως το ίδιο το παιχνίδι θα είναι πιθανώς κι αυτό εγκατεστημένο σε διαφορετικό partition/δίσκο και την ώρα που παίζει κάποιος δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται να διαβάζει από το σκληρό, όλα στη μνήμη δεν τα βάζει;

 

πέρσι ήταν ψιλονορμαλ...6ετια εβγαλα χωρις μακρα loading ! 

 

στα 10 χρονια+ ομως, φευγοντας απο αγωνα ή ψαχνοντας παιχτες χωρις φιλτρα κλπ θελει αρκετα μεγαλυτερη διαρκεια αναμονης...

 

ισως φταιει που ειμαι τσατισμενος απο τις ισοπαλιες 1-1 & 3-3 και μου φαινεται αιωνας ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυκλοφόρησαν και τα mobile 2016 και touch 2016

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sigames.fmh2016

https://play.google.com/store/apps/details?id=sportsinteractive.fmt16

 

απότι κατάλαβα το mobile έχει λιγότερες επιλογές απότι το touch που δείχνει και 3d?

κάποιος που να γνωρίζει;

Να πάω για το touch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...