Προς το περιεχόμενο

Football Manager - Γενική Συζήτηση [Συστήματα, Παίκτες, Εμπειρίες]


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσε ο αγώνας της προτελευταίας αγωνιστικής και μπήκαμε στο ερείπιο λεωφορείο πούλμαν αφήνοντας πίσω την ωραία Έδεσσα με τους καταρράκτες της. Στο δρόμο της επιστροφής για την Αριδαία (20 λεπτά υπόθεση) αισθανόμουν ωσάν τον συχωρεμένο τον Παναγούλια. Έδωσα όμως τόπο στην οργή και στοργικά μάζεψα τους παίκτες κοντά μου. Τους είπα:

 

- Παιδιά μου. Περάσαμε μαζί 10 μήνες, πολεμήσαμε, πέσαμε, σηκωθήκαμε, επιμείναμε, δεν το βάλαμε ποτέ κάτω. Ξέρετε πόσο σας εκτιμώ ως ποδοσφαιριστές και πόσο σας αγαπάω ως ανθρώπους.

 

   Τώρα που με το καλό θα γυρίσετε σπίτια σας, θέλω ο καθένας από εσάς να πάει να βρει τη μητέρα του. Και να της πει: "Μάνα, είμαι εγκληματίας, είμαι χτήνος της κοινωνίας, να ντρέπεσαι που με γέννησες και να λες τρεις φορές κάθε μέρα 'αλί, αλί και τρισαλί, ο γιος μου είναι η ντροπή του σογιού μας'".

 

Στη συνέχεια έκατσα σιωπηλός στη θέση μου αναλογιζόμενος τις τελευταίες μέρες...

 

(ακολουθεί flashback)

 

Μετά την αντρίκεια νίκη επί της Δόξας Ριζού (τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας), παίξαμε εσωτερικό φιλικό για να δοκιμάσουμε διάφορα σχήματα, κυρίως αυτό που θα χρησιμοποιούσαμε στον "τελικό" με τον Ηρακλή Άσπρου.

 

Όπως έγραψα χθες, η ομάδα είχε τέσσερις απώλειες από κάρτες, μία από τραυματισμό και πρακτικά μας είχαν τελειώσει οι μέσοι. Συνεπώς έπρεπε να καταφύγω σε αλχημείες ώστε να κατεβάσουμε αξιόμαχο σύνολο. Για παράδειγμα ένα αναπληρωματικό δεξί μπακ έπαιξε με το ζόρι βασικό κεντρικό χαφ, το δίδυμο των κεντρικών αμυντικών δεν είχε ξαναδοκιμαστεί μαζί σε όλη τη σεζόν κ.ο.κ.

 

Τελικά χάσαμε 0-1 με κάτω τα χέρια, από αυτογκόλ στο 18' (νομίζω το μοναδικό αυτογκόλ που έχω δεχθεί φέτος σε επίσημη αναμέτρηση). Πάει να πει και τα 4 γκολ που φάγαμε συνολικά από το Άσπρο ήταν όλα ένα κι ένα (δείτε προηγούμενο post: γκάφα του αιώνα, μούφα πέναλτι, καθαρό offside, αυτογκόλ). Δεν παίξαμε ιδιαίτερα άσχημα, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ηρακλής ήταν ελαφρώς καλύτερος και κυρίως η άμυνά τους από μπετόν. Ζήτημα να κάναμε τρεις κλασικές φάσεις σε ολάκερο το 90λεπτο. Οι δε αμυντικοί μας (όπως αναμενόταν) ήταν τουλάχιστον τραγικοί, τον έναν τον έκανα αλλαγή στο ημίχρονο μαζί με άφθονα μπινελίκια για τις δεκατέσσερις γενεές του και πρακτικά τον τελείωσα από την ομάδα για το υπόλοιπο της σεζόν. Και δεν ήταν καν αυτός που έβαλε το αυτογκόλ...

 

Φυσικά ο Εδεσσαϊκός νίκησε, οπότε με τη διαφορά ξανά στους 5 βαθμούς μόλις τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, πήραμε απόφαση ότι τέρμα λος δίφραγκος. Το μόνο που έμενε ήταν να διατηρήσουμε τους 6 βαθμούς από τον Ηρακλή και να κρατήσουμε τη δεύτερη θέση που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου.

 

Ακολούθησε άλλο ένα εσωτερικό διπλό που μια βδομάδα αργότερα συνοδεύτηκε από ευχάριστο διάλειμμα (βλ. παρηγοριά στον άρρωστο) με το Μέγα Αλέξανδρο Πέλλας, 3-0 εντός έδρας χωρίς πολλά-πολλά. Και τρίτο φιλικό με την U20, αν και αυτή τη φορά έβαλα όλη τη δεύτερη ομάδα (7-8 παίκτες) να παίξουν 90λεπτο μαζί με τα πιτσιρίκια, αντίπαλοι με τη βασική ενδεκάδα.

 

3 Απριλίου και φύγαμε για την Έδεσσα. Με ελάχιστες ελπίδες, όχι μόνο για πρώτη θέση και άνοδο, αλλά και για οποιοδήποτε θετικό αποτέλεσμα (θέλαμε έστω ένα βαθμό σε 2 αγώνες για να κρατήσουμε τη δεύτερη θέση). Υπενθυμίζω ότι στον πρώτο γύρο είχαμε χάσει εντός 0-1 από φοβερή εκτέλεση φάουλ. Το παλέψαμε πολύ εκείνο το παιχνίδι, αλλά ο Εδεσσαϊκός ήταν σαφώς καλύτερος και έχασε περισσότερες (και κλασικότερες) ευκαιρίες. Εκεί ήταν που κατάλαβα, με το δύσκολο τρόπο, πόσο καλή ομάδα έχουν οι κερατάδες.

 

Όσο για αυτά που έγιναν στο γήπεδο εκείνο το απριλιάτικο απόγευμα, αντί άλλων λυρισμών ή περιγραφής θα παραθέσω απλώς το video του αγώνα:

 

 

Ναι, 0-4! Με λίγα λόγια ένεκα της ήττας από τον Ηρακλέα, χάσαμε την τεράστια ευκαιρία να είμαστε τώρα πρώτοι και πρωταθλητές! Γι' αυτό μίλησα πριν για εγκληματίες και χτήνη. Όσο για τους πιστούς οπαδούς μας, που τόσο επαινώ κάθε Κυριακή, παρατηρήστε τον κόσμο που βρισκόταν στην κερκίδα των φιλοξενουμένων αριστερά... Ούτε γάτα δεν υπήρχε, άσχετα αν ο Εδεσσαϊκός είναι ο αρχι-rival του Αλμωπού. Σου λέει σιγά μην κάψω 4 ευρώ βενζίνη να κάνω 25+25 χιλιόμετρα Αριδαία-Έδεσσα να δω τους σάπιους τους άχρηστους, αφού ούτως ή άλλως θα πάνε πολλά με λίγα. Αμ δε!

 

Το κατ' ευφημισμό ντέρμπι τελείωσε μέσα σε τρία λεπτά. Στο 36' με το σκορ ήδη στο 0-2, ο Νταντάμης (MC, μόλις 4 συμμετοχές φέτος) έκανε σκληρό φάουλ και πήρε κάρτα. Στο επόμενο ακριβώς λεπτό επανέλαβε τα ίδια και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη! Στο 38' μέσα στην αναμπουμπούλα έγινε το 0-3 και σχόλασε ο γάμος. Σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή, εξασφαλίσαμε τη δεύτερη θέση και πάμε πλέον τελευταία αγωνιστική για το θαύμα του αιώνα, να νικήσουμε εντός τη Δόξα Εξαπλάτανου ενώ η Έδεσσα πάει στην Πέλλα να παίξει με το Μέγα Αλέξανδρο.

 

Κάνε ρε μέγα Αλέκο το θαύμα σου! smileys-praying-931534.gif

 

ps: Εντωμεταξύ το Manager είναι τόσο μπροστά, που σε σχέση με την πραγματική βαθμολογία έχουν πετύχει και τις τρεις πρώτες ομάδες. Δυστυχώς όμως στο δικό μου save η σειρά δεν είναι ακριβώς αυτή...

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ακριβώς 3 λεπτά ήμασταν πρωταθλητές. Ο (τελευταίος) Εξαπλάτανος έπαιζε για τη σωτηρία του και μας έβγαλε το λάδι (2-0, και τα 2 γκολ με τα χίλια ζόρια κι αυτά μετά το 50') αλλά η Έδεσσα προηγήθηκε από νωρίς οπότε είχα ξεγράψει οποιεσδήποτε προσδοκίες.

 

Στο 85' ο Μέγας Αλέκος έκανε το θαύμα του, ισοφάρισε 1-1. Εννοείται ξαφνικά ολόκληρο το γήπεδο ήταν με τα κινητά στο αφτί (οι γηραιότεροι με τα ραδιοφωνάκια τους) περιμένοντας να ακουστούν τα χαρμόσυνα νέα από την Πέλλα και να χτυπήσουν οι καμπάνες.

 

Τελικά έγινε το 1-2 στο 88' και πήγαμε όλοι σπίτια μας ως δεύτεροι... Να δούμε τι θα γίνει με τα μπαράζ τώρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάιστα, δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο απίστευτα και απάνθρωπα δύσκολο είναι να ανέβει ομάδα από τα τοπικά στη Football League 2 Γ' εθνική. Γι' αυτό έχει λυσσάξει ο Γεωργούντζος φέτος με τον Μπιλάκο και το Ράλλη, να μην πέσει η Καλαμάτα (αντίστοιχα και οι δικοί μου συχωριανοί με τη Ερμιονίδα). Αν μπλέξεις με τα τοπικά, δεν τελειώνεις ούτε το 2033.

 

Όντας άσχετος με τις ΕΠΣ, είχα την εντύπωση πως ο πρωταθλητής ανεβαίνει απευθείας, ειδικά αφού από τον κάθε όμιλο της Γ' πέφτουν ένα τσούρμο ομάδες (συνήθως 7-8, το όλον σχεδόν 30). Γι' αυτό στα προηγούμενα post είχα φαγωθεί να βγω πρώτος. Μέχρι που είδα πόσες ντουζίνες ΕΠΣ υπάρχουν ανά την Ελλάδα και μου έφυγε το κλαπέτο (για να μιλήσουμε με κόσμιους τεχνικούς όρους). 53 κατηγορίες, wtf...

 

Είπαμε, στην ομάδα υπάρχει προγραμματισμός και σχέδιο, δεν αφήνουμε τίποτα στην τύχη, προετοιμαζόμαστε για τα πάντα και είμαστε εξ' αρχής ενημερωμένοι. Not.

 

Θα εξηγήσω λοιπόν τι γίνεται για όσους είναι άσχετοι σαν κι εμένα (περιγράφω τι ισχύει στο Manager, η πραγματικότητα είναι ελαφρώς διαφορετική*). Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε Α1 κατηγορίας πάνε στα μπαράζ. Πρακτικά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν πήρες το πρωτάθλημα ή όχι (εκτός του ότι θα σε γράψει η ιστορία), αφού τα μπαράζ γίνονται σε ουδέτερο γήπεδο και προφανώς είναι μονοί αγώνες. Σαν να λέμε μπορεί να έχεις παίξει 26-34 brutal αγωνιστικές, να σου έχει βγει ο πάτος, να έχεις μαζέψει 80-90 βαθμούς με καμια εκατοστή γκολ, να έχεις πάρει το πρωτάθλημα αέρα, παρ' ολ' αυτά τα πάντα θα κριθούν Μάιο μήνα σε ένα μονό αγώνα με μια άγνωστη ομάδα!

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά ο παραπάνω αγώνας είναι απλώς ο... ημιτελικός. Οι νικητές παίζουν και δεύτερο παιχνίδι, κάτι σαν τελικό ανόδου.

 

Με αυτό τον τρόπο, βρεθήκαμε αντίπαλοι με τον πρώτο της ΕΠΣ Πιερίας, Όλυμπο Λεπτοκαρυάς (τώρα που ακριβώς είναι αυτοί θα σας γελάσω, θυμάμαι όμως κάτι ομώνυμα διόδια που περνάω από εκεί). Ο αγώνας έγινε στο ουδέτερο γήπεδο του Μακεδονικού στην Πολίχνη, μπροστά σε 780 άτομα (το μεγαλύτερο πλήθος που έχουμε συναντήσει φέτος). Για να προλάβουμε τις εξελίξεις στείλαμε τον σκάουτ μας να κατασκοπεύσει το αντίπαλο στρατόπεδο, αν και η πιο χρήσιμη πληροφορία που έφερε ήταν περισσότερο περί των εκλεκτών χασαποταβέρνων της περιοχής και λιγότερο για την ίδια την ομάδα.

 

Κλείσαμε δυο φιλικά με Άρη Λουτρακίου (επίτηδες, αφού μας δυσκόλεψε και στους δύο φετινές αναμετρήσεις) και Αετό Σκύδρας. Φυσικά δώσαμε έμφαση στην ενδεκάδα και στις τακτικές που θα χρησιμοποιούσαμε με τον Όλυμπο. 1-0 ο πρώτος αγώνας με τα χίλια ζόρια (αναμενόμενο), 5-2 ο δεύτερος με καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο όταν το 0-1 έγινε 5-1 μέσα σε μισή ώρα. Στα συν τα υπερπολύτιμα 2 χιλιάδες ευρώ που πήραμε από τις εισπράξεις.

 

Και κατεβαίνουμε στο ντέρμπι της χιλιετίας με τη Λεπτοκαρυά! Άσχημα μαντάτα στα πρώτα λεπτά, αφού η άμυνα έμπαζε διαρκώς από τα αριστερά, ο Όλυμπος έβγαλε 2-3 κλασικές φάσεις, στη μία ο GK Αναστασίου έβγαλε το άβγαλτο από εξ' επαφής σουτ ενώ έχασαν ακόμα και δοκάρι σε αμαρκάριστη κεφαλιά. Η ομαδάρα μας όμως είναι από πολύ σκληρό μέταλλο, σαν το μακαρίτη το Lemmy (Θεός 'σχωρέστον) και έδειξε τι αξίζει:

 

 

Χωρίς σάλιο. 0-5 το πρώτο ημιχρόνιο, 0-6 το τελικό αποτέλεσμα, σημειώσατε 2. Σήμερα παίζει ο Εδεσσαϊκός με το Διαγόρα Σεβαστής, δεύτερο της Πιερίας. Για να δούμε τι θα κάνουν οι συντοπίτες μας. Εμείς πάμε την άλλη εβδομάδα στην Πάτρα, στο γήπεδο της Παναχαϊκής, να παίξουμε το μεγαλύτερο τελικό μετά από αυτόν του Μέξικο 1970**, εναντίον του ιστορικού Ακράτητου! Ναι, υπάρχουν ακόμα.

 

Στο μεταξύ έχω αρχίσει να μπαίνω στο πετσί του ρόλου μου και να σκέφτομαι ως γνήσιος παράγοντας των μικρών (και όχι μόνο) κατηγοριών, τρέμοντας την ιδέα της ανόδου. Βλέπετε σχεδόν όλοι οι παίκτες (πάνω από 20) και τα μέλη του staff είχαν ετήσια συμβόλαια που λήγουν σε ένα μήνα. Μερικούς τους ανανέωσα με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά, άλλοι δεν θέλουν να μείνουν με τίποτα, το κακό όμως είναι πως δεν υπάρχει budget για μεγάλα ανοίγματα και ήδη έχουν υπογραφτεί κάτι 30% αυξήσεις μισθών σε περίπτωση ανόδου. Έτσι και πάμε στη Γ' καταστραφήκαμε, αφού εκτός των άλλων θα πρέπει να πάρουμε και ακριβότερους παίκτες, καλύτερης ποιότητας για να σταθούμε στην κατηγορία. Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω πως νιώθουν οι προεδράρες του ποδοσφαίρου μας...

 

Ύπνο τώρα. Αύριο τα σπουδαία.

 

----

 

* σύμφωνα με τα release notes του fmgreece patch για Γ' εθνική και τοπικά:

 

- Δεν ήταν δυνατόν να περαστεί σωστά η άνοδος των ομάδων από τις ΕΠΣ στην Γ’ Εθνική. Στα play-off ανόδου θα προκρίνονται 2 ομάδες από κάθε τοπική ΕΠΣ αντί για 1 που ισχύει στην πραγματικότητα (εκτός Αθήνας και Μακεδονίας) (ζέππειο σχόλιο: άρα σύμφωνα με το παραπάνω, εγώ δεν έπρεπε καν να είχα προκριθεί στα μπαράζ!)

 

- Τα play off των κατά τόπους ΕΠΣ δεν έχουν περαστεί λόγω του “φανταστικού” συστήματος ανόδου που έχω περάσει, σύμφωνα με το οποίο προκρίνονται 2 ομάδες στα μπαράζ ανόδου από κάθε Α’ ΕΠΣ όπως προανέφερα.

 

** ούτε Μεξικό, ούτε Μέχικο. Μέξικο, όπως μας το έμαθε ο μέγας Θεοφιλόπουλος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά κύριοι, πλέον στη Γ' εθνική! Έγινε το θαύμα.

 

Μετά από:

  • 45 αγώνες (28 επίσημα, 17 φιλικά, τα 7 με την U20)
  • 23-2-3 στα επίσημα παιχνίδια με γκολ 67-17
  • 2+ μήνες χωρίς να φάμε γκολ σε επίσημο ματς (από αρχές Μαρτίου μέχρι μέσα Μαΐου που τελείωσαν τα playoff)
  • 10 συνεχόμενες νίκες μακρυά από το γήπεδό μας από το Νοέμβριο μέχρι το τέλος της σεζόν (8 εκτός έδρας και οι 2 των playoff σε ουδέτερο)
  • 4 παίκτες να πετυχαίνουν το 65% των γκολ, μόνο ένας ήταν καθαρόαιμος επιθετικός
  • τα 2/3 της ομάδας να αποχωρούν το καλοκαίρι, άλλοι επειδή δεν θέλουν να υπογράψουν και άλλους που δεν τους θέλω εγώ (αν και αρκετοί ξεροκέφαλοι ήδη τα γύρισαν και λένε ότι ψήνονται να παραμείνουν τώρα που ανεβήκαμε)
  • τον πρόεδρο να μπαίνει κάπου 40 χιλιάρικα μέσα

...ορίστε με ποιο τρόπο νικήσαμε τον Ακράτητο μπροστά σε 386 άτομα:

 

 

Δεν έχω σχόλια. Η ομάδα ήταν πολύ αγχωμένη τις τελευταίες μέρες και τελικά το παιχνίδι ήταν αισχρό (ναι, έκατσα και το είδα όλο, ξημερώθηκα!), εγκλωβίσαμε πλήρως τον Ακράτητο που έκανε το πρώτο σουτ στο... 60' (και συνολικά δύο), εμείς βάλαμε το γκολ σχετικά νωρίς και στη συνέχεια χάσαμε 3-4 κλασικές ευκαιρίες, "γεμάτο" οριζόντιο δοκάρι, σουτ ξυστά άουτ, σουτ από τα 3 μέτρα με εξ' επαφής απόκρουση. Μετά το 75' δεν θυμάμαι να έγινε ούτε μισή φάση. Πρακτικά δεν απειληθήκαμε ποτέ.

 

Πήραμε ακριβώς 14 χιλιάρικα για την νίκη στα playoff. Ο Εδεσσαϊκός ανέβηκε κι αυτός με 2-0, 3-0, αποδεικνύοντας ότι η ΕΠΣ Πέλλας έβγαλε καλές ομάδες αυτή τη σεζόν.

 

Ο πρόεδρος σχεδόν διπλασίασε το budget για τους μισθούς (~32 χιλιάδες/μήνα), αλλά ούτε κουβέντα για βελτίωση των απαράδεκτων εγκαταστάσεων και του ανύπαρκτου προπονητικού κέντρου. Τουλάχιστον να τον πείσω να ξαναστρώσει το γρασίδι το καλοκαίρι.

 

Ώρα για διακοπές, σε 8 εβδομάδες ξεκινάει η προετοιμασία για τη δύσκολη χρονιά που ακολουθεί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος πρωτης σεζον, πρωταθλητης οσφπ - δευτερος παο - τριτος παοκ στα συν (αληθοφανειας) οτι υποβιβαστηκε ο ατρομητος !

 

στις 10 τελευταιες αγωνιστικες εχει νεες επιλογες team talk οι οποιες ευκολα σου καταστρεφουν το παιχνιδι ή / και το morale σε χρονο dt !!!! τα μεσα ενημερωσης αποπροσανατολιζουν τα παιχτακια (ημουν 8 ποντους μπροστα κ κατεληξα να ειμαι ισοβαθμος με παο κ να παρω την κουπα επειδη εχασαν τελευταια αγωνιστικη μεσα στην τουμπα απ'τον αδιαφορο παοκ) !!!!!!

 

στα πλην του παιχνιδιου καποιες υπερβολες :

 

1. οτι απ'τους 24 παιχτες μου, οι 18 ειναι wanted με τους 9 να ειναι ΚΑΙ unhappy επειδη δεν επαιξαν τουλαχιστον 15 ματς !!!!

 

2. ο προεδρας αποφασιζει για τις πωλησεις οταν το ποσο ξεπερνα τα 10 μυρια & δεν προστεθηκαν τα φραγκα στο λογαριασμο.

 

3. το παιχνιδι εγινε αργο στη φορτωση των παιχτων απο τους scouter μιας και εχω κανει scout σχεδον ολη την ενδιαφερουσα database !!!!

 

4. ο πας γιαννενα & ο πλατανιας πως μεταμορφωνονται σε μπαρτσελονα & ρεαλ δεν το εχω καταλαβει εδω και 3 χρονια !!!

 

5. το team talk δεν επρεπε να ειναι τοσο αναποδο...(δε γινεται να λες γιουργια μαγκες κ να τρωνε 3 μπαλο απ'τον εργοτελη σε 2' )

 

6. οι ανισοτητες στις μεγαλες - μεσαιες - μικρες ομαδες ειναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ...(ρεαλ - ρομα = 8-1 κλπ)

 

......................................

 

επομενη σεζον μονο θεος ξερει ποτε θα καταφερουμε να βρουμε χρονο να παιξουμε !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αναβάθμιση σε Flut skin v1.5, την προσθήκη του FMC Stadium Superpack, συν καναδυο άλλες διορθώσεις, το layout πλέον έχει ξεφύγει...

 

post-47640-0-44138600-1452031740_thumb.png

 

post-47640-0-96214200-1452031760_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το ανεφερε ο φιλος nzeppos τι πακετα εχετε περασει στο fm?εγω προσωπικα mega face pack(sortitoutsi),metallic logos και ψαχνομαι για κανα καλο πακετακι με kits αλλα θελω μεγαλο πακετο οχι ενα ενα...αν εχετε καμια προταση ευπροσδεχτη,εβαλα να κατεβει και αυτο με τα σταδια δεν το χα προσεξει ποτε

 

Οσον αφορα την ΟΜΑΔΑΡΑ ΜΟΥ την forest green μετα απο 2 δυσκολα χρονια στην skybet2 που λογω του ffp δεν μπορουσα να κανω μεταγραφες την μια χρονια την τριτη παμε πολυ καλα ειμαστε σταθερα στις θεσεις που οδηγουν για ανοδο,παντως συνεχιζω και πιστευω οτι το παιχνιδι ειναι πιο δυσκολο απο τα υπολοιπα χρονια που με τις ιδιες συνθηκες γινοτανε περιπατος!

 

υγ η match engine φετος ειναι απολαυση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για kits πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει megapack, το καλύτερο είναι να κατεβάσεις μόνο τα πρωταθλήματα που σε ενδιαφέρουν και αυτά σταδιακά. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

 

Συνολικά έχω βάλει τα εξής addons:

Δοκίμασα τα pitch/turf textures από Fez (2016 v2) και NPT&C (για το περσινό manager) αλλά τα πρώτα μου φάνηκαν πολύ έντονα, στα δεύτερα μου έβγαζε πάντα παρόμοιο χλοοτάπητα είτε έπαιζα στα τοπικά, είτε στο ΟΑΚΑ (ναι, είδα τον τελικό κυπέλλου ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 1-0). Τελικά γύρισα στα default χορτάρια μέχρι να βρω καλύτερη λύση.

 

Επίσης τα ad boards από εδώ, αλλά μετά από ένα σημείο άρχισε να μου κρασάρει το παιχνίδι εξαιτίας τους και τα αφαίρεσα. (edit: βλακείες λέω, αντί να βάλω το 16.01 είχα βάλει το περσινό 15.07 και μου κράσαρε, κατεβάζω τώρα τη φετινή έκδοση και λογικά θα παίξει)

 

Τέλος έχω κατεβάσει και κάποιες χώρες από το Stadium Backgrounds Megapack DS8 (είναι τεράστιο!) αλλά δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα ακόμα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω εσυ εχεις βαλει τα παντα!ωραια η ερωτηση μου ειναι οτι ολα αυτα περα απο τα βασικα δουλευουν μονο με το flut skin?γιατι για μενα ειναι αβολο και μου αρεσει το default ειναι σκοτεινο στα γουστα μου

 

edit ακυρο νομιζω οτι ειχε μονο το white εχει και dark!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα screenshots Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού που έβαλα λίγα post πιο πάνω είναι από το dark Flut με το default background. Έχει κι άλλα 5-6 καλύτερα backgrounds που αλλάζουν με ένα κλικ (από το κουμπί BS που φαίνεται πάνω δεξιά, κάτω ακριβώς από το Continue).

 

Νομίζω πως citypics, stadium backgrounds, mini stadium backgrounds κλπ. χρειάζονται οπωσδήποτε Flut και παρεμφερή skins, δεν υποστηρίζονται από αυτό της SI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω συνολικά μου πιάνουν κάπου 16GB και είναι 400 χιλιάδες αρχεία. Τα έχω βάλει όμως σε απλό δίσκο, όχι σε SSD. Νομίζω πως αν προσθέσω και τα Stadium Backgrounds, άνετα ανεβαίνει 2-3 GB ακόμα. Δεν συνυπολογίζω την εγκατάσταση του ίδιου του παιχνιδιού στο φάκελο του Steam (που έχω σε διαφορετικό δίσκο ούτως ή άλλως).

 

Ηint: στα downloads του sortitoutsi που έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε depositfiles και uploadedfiles ή πως διάολο τα λένε, βάζε πάντα το deposit. Έχει πιο ψηλό κόφτη και μικρότερους χρονικούς περιορισμούς ανάμεσα στα downloads. Διαφορετικά ό,τι μπορείς να βρεις σε mediafire ή mega.nz, κατέβαζέ το από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα τα περισσοτερα απο οσα προτεινε ο φιλος nzeppos(μερικα θελουνε νεο παιχνιδι και δεν μπηκα στον κοπο καν) και το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο το σκιν θελει λιγο συνηθεια αλλα ειναι οτι καλυτερο εχω δει γενικα για μενα αξιζει να βαλει καποιος τα προσθετα γραφικα για μια απολυτη εμπειρια....και αφου τελειωσαμε με τα διαδικαστικα προχωραμε κανονικα στο παιχνιδι χωρις κανενα αγχος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι έφαγα 2 ώρες μπας και βρω staff να στελεχώσω την ομάδα λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η προετοιμασία για την επόμενη σεζόν (όπου θα παλέψουμε με νύχια και με δόντια για την παραμονή στη Γ', αφού πέφτουν 7 ομάδες). Πιστεύω θα ήταν πιο εύκολο να πήγαινα να βρω πυρηνικούς επιστήμονες στα βάθη της Μογγολίας με budget 10 αφρικάνικα δολάρια, παρά να φέρω γιατρούς/γυμναστές/σκάουτερς της προκοπής στην ομαδάρα μου.

 

Με τα χίλια ζόρια βρήκα chief scout που τον ήθελε οπωσδήποτε η διοίκηση και τώρα ψάχνω για... υφισταμένους scouts και δεν βρίσκω. Όσο για γυμναστές, δεν ξέρω από που να πρωτοαρχίσω. 3 αστέρια σε όλες τις κατηγορίες δεν βγάζω με τίποτα πάντως. Αν σταματούσα τυχαία περαστικούς στο δρόμο και τους έλεγα "ψιτ, ξέρεις τίποτα από μπάλα; έλα να δουλέψεις σε εμάς με 400 ευρώ το μήνα" θα είχα μεγαλύτερη επιτυχία.

 

Συν τοις άλλοις ο καλύτερος παίκτης της ομάδας μου (Ζαρόπουλος edit: Ζαρογιάννης, ούτε καν θυμάμαι πως λένε τους παίκτες μου εγώ ο μέγας προπονητής) και MVP ολάκερης της ΕΠΣ Πέλλας πέρσι, θέλει ντε και σώνει να φύγει. Μέχρι και από Ρουμανία τον ζητάνε τον κερατά.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...