Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι οι εφαρμογές και υπηρεσίες της Google έρχονται επιτέλους στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε να δουμε την καινουργια εκδοση και να μας πουν και ποτε θα ειναι ετοιμη για download.

Ελπιζω να ειναι καλη αλλιως πουλο απο WP. εχει 2-3 καλα αλλά 7 κακά σαν λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ε....α στα διαλα .... τόσο καιρό ήμουν με Windows και μόλις πήρα το s6 για κάτι εφαρμογες που μου έλειπαν βγαίνουν και κάνουν τέτοιες ανακοινώσεις; αι από κει ρε.... με κοροϊδεύουν...

 

Εγώ που έδωσα 930!!! ΑΡΙΣΤΟ!!! :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrome?

Google Search?

Google+?

Translate?

Youtube σε browser? Really?

 

To μονο πραγματικα ανταγωνιστικο ειναι το outlook και το here maps. Ολα τα άλλα χωλαινουν.

 

Σαν πρωην χρηστης 930 και νυν 640, εχω να πω οτι τα windowsphone σαφως και ειναι 5 χρονια πισω απο το android.

 

Multitasking ανυπαρκτο, οτι εχει να κανει με internet παει σα χελωνα, notifications του ελεους, customization στο μηδεν, πληκτρολογιο 7 σκαλες κατω κλπ

Δεν θα μπω στον κοπο καν να ανφερω την ελειψη apps και του UI του, που ειναι... μετριο.

 

Συμφωνω και στην ποιοτητα κατασκευης, το 640 μου τριζει λες και το πηρα 50€ απο το Σενζεν.

Κατι τετοια ποστ με κανουν να απαντησω και να φαω μπαν.

 

Απλα θα πω λοιπον, οτι εισαι κυριολεκτικα ασχετος και καλη σου μερα.

Αντε να δουμε την καινουργια εκδοση και να μας πουν και ποτε θα ειναι ετοιμη για download.

Ελπιζω να ειναι καλη αλλιως πουλο απο WP. εχει 2-3 καλα αλλά 7 κακά σαν λειτουργικο.

Εγω που εχω ηδη τα 10 δεν μπορω να βρω κατι αρνητικο σε σχεση με τα 8.1

Ολα ειναι 10 σκαλες καλυτερα

Τι ώρα Ελλάδος είναι η παρουσίαση?

Επίσης γιατί δεν επιτρέπει την πρόσβαση στο liveblog ?

Στις 5

Mεγαλη υποθεση να ερθουν επιτελους google apps στα windows phone.

Το να εχεις gmail και google maps εφαρμογη ειναι πολυ σημαντικο. Χωρια τα hangouts κ youtube.

Gmail εχουμε και google maps εχουμε αλλα απο 3d party. No big deal.

Ουτως η αλλως οσοι δοκιμασαν το Here σε Lumia δεν πηγαν πισω σε gmaps.

YouTube ειχαμε, επισης ανοφισιαλ χωρις διαφημισεις και με μουσικη στο background, και με download, οποτε και official να βγει, οσοι εχουν MetroTube,MyTube ή TubeCast δεν θα αλλαξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοια ποστ με κανουν να απαντησω και να φαω μπαν.

Το ξερεις πολυ καλα οτι εχω δικιο.

Τα WM Μια χαρα ειναι για κλησεις, sms και ολιγον τι απο apps και browsing αλλα σε πολλα πραγματα ειναι ετη φωτος πισω.

 

Αν ΔΕΝ εχεις απαιτησεις, μπορει και να σε καλυψουν τα WM.

Kαποιος που ξεζουμιζει το android, πολυ απλα δεν θα γοητευτει απο την πλατφορμα των WM. Οι ελλειψεις ειναι πολλες, σε ολα τα επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ξαναγραψει και το ξαναγραφω. Με ενα root τηλ android κανεις οτι θέλεις. Το κανεις όπως θελεις, ακομα και τα κουμπια του προγραμματιζεις!!! Με microsoft και apple δεν μπορεις να κανεις ΤΙΠΟΤΕ απολυτως εκτος αν καποιος ζητα τα βασικα.

Όσο για εφαρμογες.... Αλλα ειναι η φιλοσοφία τους...

Και ξαναλεω το παραδειγμα που εχω ξαναπει : βρειτε μου apps που με win-ios μπαινεις σε home networks βλεπεις shared foldres (οχι cloud και βλακειες) και κανεις stream media files. Και αν υπαρχει μια αντε να την βρεις!!!

 

Ο πλειοψηφία των χρηστών android δεν πρόκειτε να κάνει root ενα κινητο. Θέλει να το βγάλει απο την συσκευασία και να παίζει... έτσι απλά. Ακόμα και εγώ που η δουλειά μου είναι στον χώρο του IT και κάθε μέρα ασχολούμε με linux και windows server, δεν εχω όρεξη να ασχοληθώ. Θέλω το κινητό μου απλά να δουλεύει. Έχω ένα προσωπικό lumia 625 και ένα εταιρικό Galaxy Core 2 (4πύρηνο & 768ΜΒ ram, και lollipop). Σερνεται τραγικά παροτι είναι καλύτερο απο το lumia σε χαρακτηριστικά. Σε βαθμό που μερικές φορές δεν μπορω να πάρω τηλέφωνο γιατι κολλάει ο dialer, δεν μπορώ να απαντήσω σε skype κληση γιατί δεν αποκρίνεται. Και οχι δεν μπορω να αλλαξω rom σε αυτο γιατί ειναι εταιρικο. Τι να το κάνω λοιπόν. Εχω κλείσει υπηρεσίες, όσες μπορούσα, αλλα με τα υπόλοιπα που έχει επάνω πάλι σέρνεται (lync,skype,2 mail, onedrive και vpn). Με τα ίδια και παραπάνω πράγματα το προσωπικό μου lumia και δεν νιώθει (lync, skype, twitter, facebook, 4 mail, onedrive, vpn και ενημερώσεις απο άλλες 3 εφαρμογές). Έτσι απλά out of the box με μόνο τις τελευταίες ενημερώσεις του λειτουργικόυ περασμένες.

 

Όσο για πειραματσμούς με προγραμματισμούς και open source software σιγά μην κάθομαι να τους κάνω στο τηλέφωνο μου που το εχω ανάγκη για την καθημερινή μου επικοινωνία (όπως και ο περισσοτερος κόσμος). Ειδάλλως εχω στο σπίτι raspberry, ardruino και δυο pc με καμμια 15αριά virtual machines με linux και win servers για να παίζω και να πειραματίζομαι...

 

Όσο για εφαρμογές και customization και μια χαρα είναι τα windows phone. Αν ψάξεις θα δείς οτι πολλά μπορούν να γίνουν και ας μην είναι τόσο ανοιχτό όσο λές.

 

Για εμένα το android, παροτι έχει επικρατήσει λόγο της επιθετικής πολιτικής της google, είναι μια αποτυχία στην  εμπειρία χρήσης. Και για να προλάβω μερικούς. Δεν είναι linux vs microsoft. Αν κάποιο άλλο λειτουργικό με βάση το linux είχε την ίδια απόδοση και ευκολία, θα ήμουν υπέρ του. Απλά η microsoft εδώ έπεσε μέσα. Αν είχε κινηθεί λίγο νωρίτερα και το ίδιο επιθετικά η κατασταση θα ήταν αλλιώς και δεν θα έπαιζε στο 10%. Για να μην είμαι υπερβολικός οτι μπορεί να ήταν αντεστραμένη η κατασταση, σίγουρα θα ήταν στο 50-50 η αγορά (+ το μερίδιο της apple :P ).

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε κινηθεί λίγο νωρίτερα και το ίδιο επιθετικά η κατασταση θα ήταν αλλιώς και δεν θα έπαιζε στο 10%. Για να μην είμαι υπερβολικός οτι μπορεί να ήταν αντεστραμένη η κατασταση, σίγουρα θα ήταν στο 50-50 η αγορά (+ το μερίδιο της apple :P ).

10% ισως παιζει στην Ελλαδα, παγκοσμια ειναι στο 3%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Αν είχε κινηθεί λίγο νωρίτερα και το ίδιο επιθετικά η κατασταση θα ήταν αλλιώς και δεν θα έπαιζε στο 10%. Για να μην είμαι υπερβολικός οτι μπορεί να ήταν αντεστραμένη η κατασταση, σίγουρα θα ήταν στο 50-50 η αγορά (+ το μερίδιο της apple :P ).

Στο 2.6% ήθελες να πεις μάλλον. link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gmail εχουμε και google maps εχουμε αλλα απο 3d party. No big deal.

Ουτως η αλλως οσοι δοκιμασαν το Here σε Lumia δεν πηγαν πισω σε gmaps.

Για εσενα δεν ειναι big deal οτι ειναι third party εφαρμογες. Για καποιον αλλον που θελει να εχει ιδιες λειτουργιες κ παρομοιαο design ειναι θεμα.

Δεν αρκουνται ολοι με ημιμετρα και ο κοσμος επιθυμει την πιο συχνα χρησιμοποιουμενη υπηρεσια χαρτων κ εμαιλ να μπορει να τη χρησιμοποιησει κ στα windows phone.
 
Τελος, φυσικα κ δεν πηγαν πισω σε gmaps, γιατι το gmaps που υπαρχει σε wp ειναι τραγικο(για εσενα βεβαια no big deal).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερεις πολυ καλα οτι εχω δικιο.

Τα WM Μια χαρα ειναι για κλησεις, sms και ολιγον τι απο apps και browsing αλλα σε πολλα πραγματα ειναι ετη φωτος πισω.

 

Αν ΔΕΝ εχεις απαιτησεις, μπορει και να σε καλυψουν τα WM.

Kαποιος που ξεζουμιζει το android, πολυ απλα δεν θα γοητευτει απο την πλατφορμα των WM. Οι ελλειψεις ειναι πολλες, σε ολα τα επιπεδα.

Δεν εχςις δικιο.

Γιατι το 95% εκει εξω δεν ξεζουμιζει το αντροιντ. Δεν ειναι geeks. Δεν μπαινουν στο insomnia. Δεν ξερουν τι ειναι root. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΠΙΟ ΑΝΤΡΟΙΝΤ ΕΧΟΥΝ.

 

Οποτε για το 95% τα WM ειναι καλα και ισως καλυτερα απο αντροιντ γιατι σου προσφερουν ποιοτικοτερες συσκευες, περισσοτερες αναβαθμισεις και non lag experience

 

Απλη λογικη φιλε μου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για εσενα δεν ειναι big deal οτι ειναι third party εφαρμογες. Για καποιον αλλον που θελει να εχει ιδιες λειτουργιες κ παρομοιαο design ειναι θεμα.

Δεν αρκουνται ολοι με ημιμετρα και ο κοσμος επιθυμει την πιο συχνα χρησιμοποιουμενη υπηρεσια χαρτων κ εμαιλ να μπορει να τη χρησιμοποιησει κ στα windows phone.

 

Τελος, φυσικα κ δεν πηγαν πισω σε gmaps, γιατι το gmaps που υπαρχει σε wp ειναι τραγικο(για εσενα βεβαια no big deal).

Ο κοσμος εινακ να μπει στο τριπακι να δοκιμασει κατι διαφορετικο. Μολις εμαθαν το 6tag δεν τους νοιαζει καν το instagram.

Μολις εμαθαν το Metrotube και ειδαν οτι κανει πολλα περισσοτερα απο το κανονικο YouTube και ο minimal σχεδιασμος του ταιριαζει με ολη την φιλοσοφια των Wm δεν τους νοιαζει αν θα βγει οφισιαλ :)

Ε πηγαινε στην καφετερια και πες για τα WM.

Εδω ειναι τεχνολογικο φορουμ και ξερουμε τι ειναι root ναουμε.

Η κλασσικη ελληνικη απαντηση οταν καποιος σε βουλωνει :)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχςις δικιο.

Γιατι το 95% εκει εξω δεν ξεζουμιζει το αντροιντ. Δεν ειναι geeks. Δεν μπαινουν στο insomnia. Δεν ξερουν τι ειναι root. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΠΙΟ ΑΝΤΡΟΙΝΤ ΕΧΟΥΝ.

 

Οποτε για το 95% τα WM ειναι καλα και ισως καλυτερα απο αντροιντ γιατι σου προσφερουν ποιοτικοτερες συσκευες, περισσοτερες αναβαθμισεις και non lag experience

 

Απλη λογικη φιλε μου

 

Δυστυχως επειδή οι εφαρμογές τρίτων δεν είναι καθόλου προσεγμένες ενώ το λειτουργικό εχει εξαιρετικές βάσεις κάποιες φορές υπάρχουν καθυστερήσεις. Στο Internet δεν σέρνονται πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως επειδή οι εφαρμογές τρίτων δεν είναι καθόλου προσεγμένες ενώ το λειτουργικό εχει εξαιρετικές βάσεις κάποιες φορές υπάρχουν καθυστερήσεις

Δοκιμασε 6tag, TubeCast και πες μου οτι δεν ειναι προσεγμενες.

ΕΙΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΦΙΣΙΑΛ :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως επειδή οι εφαρμογές τρίτων δεν είναι καθόλου προσεγμένες ενώ το λειτουργικό εχει εξαιρετικές βάσεις κάποιες φορές υπάρχουν καθυστερήσεις

Δεν συμφωνω. Πχ tubecast kai 6tag είναι πολύ ανωτερες από τις επισημες του ανδροιντ. Δεν πιστευω ότι θα έρθουν οι εφαρμογες της Google στα win10 αλλα αν ερθουν καλό θα είνα για την πλατφόρμα. Προσωπικα τις βρίσκω αχρείαστες μιας και υπάρχουν αντίστοιχες εξίσου καλές στα windows phone. Είτε της MS είτε 3rd parties

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω. Πχ tubecast kai 6tag είναι πολύ ανωτερες από τις επισημες του ανδροιντ. Δεν πιστευω ότι θα έρθουν οι εφαρμογες της Google στα win10 αλλα αν ερθουν καλό θα είνα για την πλατφόρμα. Προσωπικα τις βρίσκω αχρείαστες μιας και υπάρχουν αντίστοιχες εξίσου καλές στα windows phone. Είτε της MS είτε 3rd parties

 

δεν μιλάω για αυτές τις 2 πάντως, δεν χρησιμοποιώ καν app για youtube ούτε εχω απαιτησεις απο Instagram

 

Ότι ειναι πίσω από το android ως δυνατότητες τα WP είναι αλήθεια όπως αλήθεια είναι ότι τo scrolling των WP κανένα android δεν το έχει, μάλιστα είχα βρει site που πήγαινε καλύτερα σε optimus 7 από το nexus 5. Το android εχει βελτιωθεί και εχει βρεθεί σε ικανοποιητικό επίπεδο σε αυτόν τον τομέα ώστε να μη σε χαλάει απλά έχει πολύ νευρική ροή. Εγώ μπορώ να βολευτώ με τα WP αλλά για να αποκτήσουν ικανοποιητικό marketshare χρειάζεται δουλειά ακόμα και το πρόβλημα είναι ο αριθμος των developers που ασχολούνται και με τις εφαρμογές αλλά και με την πλατφόρμα με αποτέλεσμα το android να αναπτύσσεται με πιο γρήγορους ρυθμούς και ο κόσμος έχει μάθει στο android...

Δοκιμασε 6tag, TubeCast και πες μου οτι δεν ειναι προσεγμενες.

ΕΙΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΦΙΣΙΑΛ :D

 όπως ειπα δεν μιλάω για αυτές τις 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...