Προς το περιεχόμενο

Αλλάζει ο άνθρωπος?


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το τρολλινγ με το αν αλλαζει ο ανθρωπος δεν εχει καμια σχεση. απο οτι καταλαβαινω εισαι μικρος ακομα.

βουλωμενο γραμμα διαβαζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πρωτα απαντησε στο ερωτημα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. Το αρνητικο ειναι σχετικο. Αναλογα με το στοχο σου το αρνητικο και το θετικο αλλαζουν. Ποιο σωστο θα ηταν να ρωτας αν ΓΕΝΙΚΟΣ αλλαζει ο ανθρωπος.

 

 

Γενικός; Διακόπτης; Διευθυντής; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βουλωμενο γραμμα διαβαζεις. 

διαβαζω καλυτερα απο οσο νομιζεις. εν αγνοια σου θετεις λαθος ερωτηματα. Ερωτηματα που δεν θελουν απαντησεις. Αλλα αυτο εχεις μαθει αυτο κανεις. makes sense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπ@ρια αλλαζει απλα κρυβετε...

 

Με την πρωτη ευκαιρία ξανα κανει τα ιδια.

Για πόσο καιρό μιλάμε;

Από την μία μέρα στην άλλη φυσικά και δεν αλλάζει, αν μιλάμε για χρόνια, φίλους που είχα να τους δω καιρό πολλοί είχαν αλλάξει απόψεις, συνήθειες, συμπεριφορά, κτλ. Ίσως και ομάδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίχτη μιλά πιο συγκεκριμένα, τι θα πει "αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα του?" Λες και όλα είναι το ίδιο. Πχ τεμπελιά ξεπερνιέται, κακές συνήθειες ξεπερνιουνται.. Η ανεντιμοτητα πιο δύσκολα οι σεξουαλικες διαστροφες και η ηλιθιότητα σχεδόν αδύνατο κτλ.

 

Γενικά τα στοιχεία του χαρακτήρα που είναι επικτητα αλλάζουν εύκολα, γιατί εξ αρχής δημιουργουνται βάση εμπειριών, έτσι αλλάζουν βάση άλλων εμπειριών. Τα στοιχεία όμως που είναι "μανισια" γιατί έτσι είναι το software από την γέννα δεν αλλάζουν εύκολα.

 

Αυτό σημαίνει ότι το ίδιο στοιχείο του χαρακτήρα, πχ κάποιος που είναι οξυθυμος ψυχακιας, αν έγινε έτσι λόγω κακών εμπειριών μπορεί να βρει μια γκομενα, η να διορθώσει την ζωή του και να ηρεμισει. Κάποιος που γεννήθηκε psycho και βασάνιζε γάτες όταν ήταν 5 χρονών δύσκολα τα πράματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσο καιρό μιλάμε;

Από την μία μέρα στην άλλη φυσικά και δεν αλλάζει, αν μιλάμε για χρόνια, φίλους που είχα να τους δω καιρό πολλοί είχαν αλλάξει απόψεις, συνήθειες, συμπεριφορά, κτλ. Ίσως και ομάδα :P

Οσο μεγαλωνεις θα αλλαξει κι ο τροπος που τρως, τα φαγητα που σου αρεσουν τωρα παλια μπιρει να τα σιχαινοσουν.

 

Αλλα σαν χαρακτηρας αν εβριζες κατεβαζες θεια ευαγγελια κλπ, και πας σε μια δουλεια που δεν μπορεις να βρισεις εισαι με το σεις σας, ε αν τον πετυχεις θα λες αυτος πως αλλαξε ετσι.

 

Αλλα μπορει να το βρεις στο δρομο και να κατεβαζει βιβλια.

 

Εγω θυμαμαι με ανθρωπους που μαλωσα και ξαναμιλησα μαζι τους παλι τα ιδια μου κανανε οταν ειδαν οτι περνανε καποια ορια που τους εβαλα, μου φερθηκαν το ιδιο. Ασχετα τι μου λεγανε πανω στην συζητηση.

 

Εχω τρανταχτο παραδειγμα αλλα δεν ειμαι σε θεση να το πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσο καιρό μιλάμε;

Από την μία μέρα στην άλλη φυσικά και δεν αλλάζει, αν μιλάμε για χρόνια, φίλους που είχα να τους δω καιρό πολλοί είχαν αλλάξει απόψεις, συνήθειες, συμπεριφορά, κτλ. Ίσως και ομάδα :P

Τα παραλές! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γενικευμένο ερώτημα και ενοχλητικά διαδεδομένο.

 

Αρχικά, ο χαρακτήρας του ανθρώπου δεν είναι μια καθολική συλλογή χαρακτηριστικών και τέρμα. Ο κάθε άνθρωπος είναι *κάτι* συναρτήσει ενός άλλου ανθρώπου. Για παράδειγμα, εγώ για τη μάνα μου είμαι ο πιο ωραίος και έξυπνος άντρας που αντίκρυσε ποτέ ο κόσμος. Για την Χ πρώην μου είμαι το μεγάλυτερο αρχ*δι της γης, για τον κολλητό μου είμαι λίγο μαλάκας αλλά καλό παιδί κατά βάθος κοκ.

 

Αν εξαιρέσουμε τη μάνα μου, βάσει του αξιώματος "όχι_μάνες", έχουν όλοι εν μέρει δίκιο, ακόμα και αν φαινομενικά τα χαρακτηριστικά που μου προσδίδουν δύο διαφορετικοί άνθρωποι είναι αντικρουόμενα. Μπορεί όντως να είμαι καλό παιδί αλλά να έχω φερθεί και μαλακισμένα σε κάποιον.

 

Αν, λοιπόν, κάποιος παρουσιάζει μια συστηματική εικόνα απέναντί μας, αυτό συμβαίνει επειδή αξιοποιεί αυτό το εύρος δυνατοτήτων του σε σχέση με εμάς. Γιατί; Γιατί έτσι έχει κρίνει, ακούσια ή εκούσια. Ο λίβερπουλ που λέει ότι τον καβάλησαν και 2η φορά όταν ξανάδωσε ευκαιρία, δεν παναπεί ότι ο τύπος που το έκανε "δεν άλλαξε". Πάει να πει ότι κανείς από τους δύο δεν θέλησε να τροποποιήσει την σχέση τους. Η συνάρτηση δεν άλλαξε, για τον άνθρωπο δεν ξέρει κανείς. Μπορεί μετά να πήγε βόλτα και να έσωσε ένα ορφανοτροφείο από πυρκαγιά.

 

Θα ήταν ωραία να ήταν τα πράγματα και οι άνθρωποι τόσο απλά ώστε να ήταν απλώς μια συλλογή επιθέτων σε μια πρόταση, αλλά.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραίο, η μάλλον ενδιαφερον, angle.

 

Εγώ ως αρνητικό χαρακτηριστικο σκέφτομαι κάτι που πρωτίστως αναγνωρίζει ο ίδιος ο "παθων" και θέλει ο ίδιος να το αλλάξει. Αυτό μπορεί να είναι και κάτι φαινομενικά θετικό όπως η αγαθοτητα.

 

Φυσικα διαφορετικοί άνθρωποι μας χαρακτήριζαν διαφορετικά, αλλά αυτό είναι επόμενο καθώς φέρομαστε αλλιως στον κάθε ανθρωπο που γνωρίζουμε με βάση την σχέση που έχουμε μαζί τους και το τι αποσκοπουμε από την σχέση αυτή.

 

Πχ γυναίκα μου μου λέει ότι είμαι ο καλύτερος άνθρωπος που έχει γνωρίσει ποτέ, εγώ που ξέρω τον εαυτό μου καλύτερα προσπαθώ να την πείσω ότι είμαι ένα αναίσθητο αρχιδι, αλλά αυτο δεν θα το δει ποτέ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως δεν μπορεί να αλλάξει ο χαρακτήρας του καθενός εντελώς κάποια χαρακτηριστικά του μπορεί να τα τιθασεύσει αλλά θέλει πρώτα αυτογνωσία αλλαγή νοοτροπίας και ύστερα συνεχή αγώνα για ένα καλύτερο εαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξει ένας άνθρωπος χρειάζεται γνώση και δράση. Και πάνω από όλα , συνειδητή προσπάθεια.

 

Δηλαδή , αν θέλω να αλλάξω τον εαυτό μου εγώ , για να γίνει πιο υπευθυνος πχ. ή ηγέτης.

Πρώτα απο όλα πρέπει συνειδητά να αποφασίσω ότι ΘΕΛΩ να το κάνω , με όποιο τίμημα.

Αυτό είναι το 70% της συνολικής προσπάθειας, Η ΑΠΟΦΑΣΗ!

 

Δευτερον , πρεπει οπωσδήποτε να αποκτήσω γνώση πάνω στο θέμα. ΠΩΣ γίνεται κάποιος πιο υπευθυνος ή καλύτερος στην ηγεσία ή οτιδήποτε άλλο θέλω να πετύχω /αλλάξω.

 

Τρίτον , να ΕΦΑΡΜΟΣΩ όσα έμαθα.Συνειδητά πάλι , να εφαρμόσω την γνώση που έλαβα , δηλαδή να αναλάβω ΔΡΑΣΗ!

 

 

Οπότε καταλαβαίνεις γιατί είναι δύσκολο κάποιος να αλλάξει , γιατί απλά είναι βολεμένος σε ότι κάνει ή ξέρει ή οτιδήποτε.

 

Για να αλλάξει ένας άνθρωπος , θέλει κωλόχερο στον πωπο. Αυτό το κωλόχερο θα του το δώσει η ζωή !

Πχ , αν εγώ απελύθην απο την προηγούμενη δουλειά επειδή δεν ημουνα υπευθυνος , καταλαβαίνεις....

Ή αν δεν μπορώ να σταυρώσω μια σοβαρή σχέση , ή να κρατήσω μια σοβαρή σχέση , ή αν καψουρευτηκα και τα έκανα σκατά ,και με έστειλε η γκόμενα, καταλαβαίνεις....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "πυρηνας" του χαρακτηρα μας ειναι 2-3-4 χουγια. Αυτα για εμενα δεν αλλαζουν ποτε και με τιποτα,

απλα μπορεις να υποκρινεσαι οτι τα αλλαξες.

 

Κλασικη περιπτωση γκομενες η γκομενοι που καθονται 1,2,3,4 χρονια σε μια σχεση γιατι και

καλα θα τον/την στρωσουν και ιστοριες για αγριους. Στο τελος απλα σηκωνουν τα χερια ψηλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσαρμόζεται για να ενταχθεί στην κοινωνία & να γίνεται αποδεκτός απο τον κοινωνικό κύκλο που τον ενδιαφέρει

Κρύβεται για να μην τον πιάσουν ή αποδοκιμάσουν.

Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι δεν αλλάζει.

 

Ο "πυρήνας" του καθενός μας είναι σταθερός. Όλοι φοράμε "κοινωνικές μάσκες", ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...