Προς το περιεχόμενο

Πορτούλες VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο θεματάκι, στη γειτονιά μου (Ταραμπούρα, Πάτρα) εδώ και κάμποσους μήνες (μπορεί και χρόνο), αντικαταστάθηκαν οι καμπίνες. Στις 15 Σεπτέμβρη, ημέρα Τρίτη, διαπίστωσα ότι πλέον οι ΟΤΕ και Wind (μέσω ΟΤΕ) έδιναν διαθεσιμότητα VDSL (σημειωτέον, μία ή το πολύ δύο εβδομάδες πριν τη συγκεκριμένη ημερομηνία, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα).

 

Στις 17 ή 18 του Σεπτέμβρη, προχώρησα σε αίτηση προς τη Wind για αναβάθμιση σε VDSL, με εκτιμόμενο χρόνο σύνδεσης 10 εργάσιμες. Το router μου ήλθε σε 1-2 μέρες από την αίτηση και έκτοτε αναμένουμε την ενεργοποίηση. Τελευταία ενημέρωση στις 13/10 ότι είμαστε σε αναμονή για πόρτες από ΟΤΕ.

 

Το να έχει γεμίσει η καμπίνα είναι μάλλον απίθανο, λόγω της καλυπτόμενης από τη συγκεκριμένη καμπίνα (140) περιοχής. Οπότε τα ερωτήματα έχουν ως εξής:

1) Έδωσε διαθεσιμότητα ο ΟΤΕ (και ακολούθως κι η Wind) χωρίς να έχει "ντυθεί" η καμπίνα;

2) Άπαξ και δίνει διαθεσιμότητα, ποιός είναι ο θεμιτός χρόνος αναμονής;

3) Πώς μπορούμε να μάθουμε εξέλιξη, πέραν του να έχουμε γνωστό στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ;

4) Κάποιο άλλο ενδεχόμενο που δε μου περνάει αυτή τη στιγμή απ' το μυαλό;

 

Είχα από το 2007 να τις πετύχω αυτές τις ιστορίες με τις πόρτες και νόμιζα ότι είχαν εξαλειφθεί πλέον :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν από 22 μήνες περίπου και διαπίστωσα ότι ο ΟΤΕ απέρριπτε το αίτημα της Wind χωρίς αιτιολογία. Αυτό επαναλήφθηκε αρκετές φορές, στους δύο μήνες περίπου αναμονής, μέχρι που κατέθεσα αναφορά στην ΕΕΤΤ.

 

Είχα βρει, βέβαια, γνωστό, ο οποίος με πληροφορούσε για την εξέλιξη στην ΕΒΔΑΦ (ενιαία βάση για τη φορητότητα), στην οποία καταγράφονται όλη η διαδικασία, και γνώριζα για τις αναιτιολόγητες απορρίψεις του ΟΤΕ. Τελικά, μετά τις πιέσεις και την επιμονή μου, επιτεύχθηκε ο στόχος και συνδέθηκα σε 50/5 (βρίσκομαι στα 80μ από το KV).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΒΔΑΦ περιλαμβάνει και τα αιτήματα αναβάθμισης σύνδεσης ΧΩΡΙΣ αλλαγή παρόχου; Στην περίπτωσή μου, είναι αλλαγή από ADSL αστικού κέντρου σε VDSL καμπίνας, με διατήρηση του παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω γνώσεις τεχνικού, το θέμα εντοπίζεται στο ότι οι συνδέσεις adsl βρίσκονται μεν μέσα στην καμπίνα και έρχονται από το ΑΚ, μέσω του παλιού χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ, και δεν χρησιμοποιούν τις δυνατότητες και το hardware που αυτή παρέχει.

 

Η σύνδεση vdsl, όμως, απαιτεί μια πόρτα στο minidslam, που συνδέεται μέσω οπτικής ίνας με το ΑΚ, και η πόρτα παραχωρείται από τον ΟΤΕ. Οπότε, αν ο ΟΤΕ αντιδρά ή καθυστερεί στο αίτημα, αυτό δημιουργεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο θεματάκι, στη γειτονιά μου (Ταραμπούρα, Πάτρα) εδώ και κάμποσους μήνες (μπορεί και χρόνο), αντικαταστάθηκαν οι καμπίνες. Στις 15 Σεπτέμβρη, ημέρα Τρίτη, διαπίστωσα ότι πλέον οι ΟΤΕ και Wind (μέσω ΟΤΕ) έδιναν διαθεσιμότητα VDSL (σημειωτέον, μία ή το πολύ δύο εβδομάδες πριν τη συγκεκριμένη ημερομηνία, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα).

 

 

Εφτασε η vdsl στα ταραμπούρα?

 

Μπράβο εξέλιξη στην Πάτρα :lol:. :lol:. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "έφτασε", μια κουβέντα είναι...2 μήνες έκλεισα να περιμένω με τη Wind να μιλάει ακόμα για έλλειψη πορτών...

 

...και μιας και αναφέρθηκες στο τοπωνύμιον, είναι "του Ταραμπούρα", πιθανότατα από την κλασική συνήθεια του ονοματισμού περιοχών από το γαιοκτήμονα που κάποτε διαφέντευε την περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλλειψη πόρτας σημαίνει άρνηση του ΟΤΕ να δώσει πόρτα σε άλλο πάροχο.

Αντιμετώπιση αυτό το πρόβλημα πριν από 2 χρόνια και μόνο μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ κατάφερα να ξεμπλοκάρω την άρνηση και πήρα vdsl από την Wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "έφτασε", μια κουβέντα είναι...2 μήνες έκλεισα να περιμένω με τη Wind να μιλάει ακόμα για έλλειψη πορτών...

 

...και μιας και αναφέρθηκες στο τοπωνύμιον, είναι "του Ταραμπούρα", πιθανότατα από την κλασική συνήθεια του ονοματισμού περιοχών από το γαιοκτήμονα που κάποτε διαφέντευε την περιοχή.

Για την καμπινα που εχει μπει εξω απο την καφετερια Πυλη λες? Ή εχουν βαλει και καμια αλλη στην ακρωτηριου?

Σε αυτην στην Πυλη συνδεθηκε προχθες φιλος μου στον οτε με φορητοτητα απο wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βάλει πολλές καμπίνες στην περιοχή...εγώ πρέπει να πέφτω στην 140, που είναι στο φανάρι που βγαίνεις από εργατικές κατοικίες στην Ακρωτηρίου.

 

@makfil: Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Το θέμα είναι πώς κινούμαστε σε αυτήν την περίπτωση; Γραπτή ερώτηση προς ΟΤΕ και Wind για το ζήτημα και μετά καταγγελία στην ΕΕΤΤ; Αλλιώς, υπάρχει χρονικό πλαίσιο μέσα στο οποίο πρέπει να γίνει η μετατροπή σε VDSL προκειμένου να επιληφθεί η ΕΕΤΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@makfil: Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Το θέμα είναι πώς κινούμαστε σε αυτήν την περίπτωση; Γραπτή ερώτηση προς ΟΤΕ και Wind για το ζήτημα και μετά καταγγελία στην ΕΕΤΤ; Αλλιώς, υπάρχει χρονικό πλαίσιο μέσα στο οποίο πρέπει να γίνει η μετατροπή σε VDSL προκειμένου να επιληφθεί η ΕΕΤΤ;

 

 

Στην περίπτωσή μου, κατάφερα και βρήκα άνθρωπο που είχε πρόσβαση στην ΕΒΔΑΦ (Ενιαία Βάση Δεδομένων Αναφοράς για τη Φορητότητα), στην οποία καταγράφονται όλα τα αιτήματα των παρόχων και οι απαντήσεις του ΟΤΕ και έτσι μάθαινα  ότι ο ΟΤΕ απέρριπτε το αίτημα που υπέβαλε η Wind κάθε φορά που το ζητούσα, χωρίς να γράφει την αιτία. Μετά το μήνα, κατέθεσα την καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στη συνέχεια προχώρησε η υπόθεση.

 

Η άρνηση του ΟΤΕ να δώσει πόρτες οφείλεται, κυρίως, στο λόγο ότι η Wind προσφέρει την ίδια υπηρεσία σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τα 2 πακέτα του ΟΤΕ. Είναι, βέβαια, υποχρεωμένος να δίνει πόρτες αλλά αντιδρά όσο μπορεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καμπινα που εχει μπει εξω απο την καφετερια Πυλη λες? Ή εχουν βαλει και καμια αλλη στην ακρωτηριου?

Σε αυτην στην Πυλη συνδεθηκε προχθες φιλος μου στον οτε με φορητοτητα απο wind.

 

checkαρετε και δω http://fttxgr.eu/map, και άμα ψήνετε και κανένας να βγαλει καμια φώτο και να την "χαρτογραφήσει"..  Αυτή πχ στην πύλη δεν υπάρχει στον χάρτη..

 

 

Το "έφτασε", μια κουβέντα είναι...2 μήνες έκλεισα να περιμένω με τη Wind να μιλάει ακόμα για έλλειψη πορτών...

 

...και μιας και αναφέρθηκες στο τοπωνύμιον, είναι "του Ταραμπούρα", πιθανότατα από την κλασική συνήθεια του ονοματισμού περιοχών από το γαιοκτήμονα που κάποτε διαφέντευε την περιοχή.

 

εγώ πάντως τοπάρω στα 33 μένω στην Κιλκίς κοντά και δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν βάλει καινούργια καμπίνα τριγύρω...  στην Πανεπιστήμιου αντίθετα στο ύψος του Ρομέο πρέπει να έχει καφάο καινούργιο γιατι ένα φίλος που μένει εκεί με connex είναι 50/5 ακατέβατα.. δεν έχει και crosstalk ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...