Προς το περιεχόμενο

Arctic Freezer i11 Review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Crmaris οι θερμοαγωγοί έχουν όλοι υγρό μέσα ή υπάρχουν και κούφιοι ; Ας πούμε στην cnps5x performa μου δεν έχω ακούσει υγρό να κυλάει εντός των χαλκοσωλήνων κουνώντας την. Μην φανεί περίεργη η ερώτησή μου, απλώς τυγχάνει να μην ξέρω τι παίζει με αυτό.

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία πρόταση για τα review που κάνετε?Καλό θα ήταν να βάζατε και μια φωτογραφία με τις ψύχτρες κουμπωμένες στην μητρική για να φαίνεται καλύτερα και ο χώρος που καταλαμβάνει η κάθε ψύχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για αυτη την ψυκτρα http://www.skroutz.gr/s/4386850/Arctic-Cooling-Freezer-i11.html?keyphrase=arctic+i11

και εγω που νομιζα οτι ηταν συνεχεια της http://www.skroutz.gr/s/434002/Arctic-Cooling-Freezer-i30.html:P

 

Παντως στα θετικα θα εβαζα και εγω κατι που δεν αναφερεται(νομιζω εκτως αν δεν το προσπερασα)και η απο τις μεγαλυτερες στον χωρο εγγυηση των 6 χρονων που νομιζω οτι ειναι η μεγαλυτερη μαζι με αυτη της Noctua.

 

Παντως αν και στην μικρη κατηγορια των ψυκτρων και εγω συμφωνω οτι κατα 99.9% πρεπει να ειχε προβλημα το μοντελο κυριως για τις μετρησεις stock σε Full Load σε σχεση με το τραγικο Stock cooler. Δεν περιμενω τερατα απο αποδοση αλλα τουλαχιστον καλυτερες θερμοκρασιες απο την Stock,αν και πλεον αρκετοι νεεοι Intel ερχονται χωρις καθολου ψυκτρα στο κουτι αν και ακριβοτεροι και αναθεμα ποιος αγοραζει ξεχωριστα Stock cooler intel :P

 

Επισης καλη η παραπανω παρατηρηση για φωτογραφια της ψυκτρας πανω στη μητρικη κυριως για να βλεπουμε ειτε αν καλυπτει καποιες απο τις θεσεις για Ram γενικα η ψυκτρα(αν και η συγκεκριμενη που ειναι μικρη σε μεγεθος οπως αναφερεται δεν νομιζω να εχει τετοιο θεμα)αλλα και γενικα αν οι ψυκτρες στο Review τυχαινει να προοριζονται για low profile Ram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΟ insomnia

οταν κανετε reiview σε ψυκτρες, να τις δοκιμαζετε σε κανα amd fx series που ειναι 100+ watt, οχι σε intel.... τους πιο πολλους intel τους ψυχεις και με τη μαμισια ψυχτρα.... δε μιλαω για το συγκεκριμενο μοντελο γιατι δεν παει σε amd.... αυτα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι amd mitsoulas33 αν και έχουν υψηλότερο tdp και φυσικά κατανάλωση, τα οποία οφείλονται στην αρχιτεκτονική τους και στα νανόμετρά τους, στα 32nm αν μιλάμε για bulldozer/vishera και 28nm αν μιλάμε για kaveri/godavari, είναι πιο κρύοι, για τον λόγο ότι η amd δεν χρησιμοποιεί tim μεταξύ ihs και die όπως η intel, αλλά το ihs είναι κολλημένο στην die. Φυσικά και το κολλημένο ihs συνεπάγεται αμεσότερη απαγωγή θερμότητας σε σχέση με το ihs με tim. Για αυτο τον λόγο και οι amd έχουν καλύτερες θερμοκρασίες. Επίσης, βασικό, οι haswell έχουν τα vrm transistors εντός του επεξεργαστή και δεν τα έχουν στην μητρική, το οποίο τους κάνει ζεστότερους από ivy bridge και φυσικά ζεστούς όπως και τους ivy bridge απέναντι στους προαναφερθέντες amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι amd mitsoulas33 αν και έχουν υψηλότερο tdp και φυσικά κατανάλωση, τα οποία οφείλονται στην αρχιτεκτονική τους και στα νανόμετρά τους, στα 32nm αν μιλάμε για bulldozer/vishera και 28nm αν μιλάμε για kaveri/godavari, είναι πιο κρύοι, για τον λόγο ότι η amd δεν χρησιμοποιεί tim μεταξύ ihs και die όπως η intel, αλλά το ihs είναι κολλημένο στην die. Φυσικά και το κολλημένο ihs συνεπάγεται αμεσότερη απαγωγή θερμότητας σε σχέση με το ihs με tim. Για αυτο τον λόγο και οι amd έχουν καλύτερες θερμοκρασίες. Επίσης, βασικό, οι haswell έχουν τα vrm transistors εντός του επεξεργαστή και δεν τα έχουν στην μητρική, το οποίο τους κάνει ζεστότερους από ivy bridge και φυσικά ζεστούς όπως και τους ivy bridge απέναντι στους προαναφερθέντες amd.

Πολυ ενδιαφέρον μπραβο για την επεξηγηση, πήρα πρόσφατα έναν amd και λέω δε τη γλυτώνω την aftermarket  ψύκτρα κάρβουνο θα καίει αλλά με χαρα διαπιστώσα απο το bios πόσο cool είναι. Ετσι εξηγείται λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...