Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo αρνείται την πώληση Surface Tablets της Microsoft για ανταγωνιστικούς λόγους


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα από όλα η Lenovo είναι η μεγαλύτερη κινεζική εταιρία που αρχικά λεγόταν Legend μετά ονομαστικέ Lenovo και το 2005 εξαγόρασε το personal computing τίμημα της IBM. Και τώρα εξαγόρασε και το System X τίμημα της IBM για τους Server.

 

Δεύτερον έχει δυο διαφορετικές σειρές από computers το ThinkPad που είναι το Business και μια σειρά για ιδιώτες.

 

Σχεδιαστικό τίμημα έχει το τμήμα από την IBM με πολύ μεγάλους σχεδιαστές όπως ο David Hill. http://www.dwhilldesign.com/biography.php

 

Αναφορικά για το Service η πολιτική της εταιρίας είναι να έχει εξουσιοδοτημένα service όπου είναι μεγάλες εταιρίες πληροφορικής στην Ελλάδα που η κάθε μια έχει τους πελάτες της και ο κάθε πελάτης μπορείς να επιλέξει που θα το πάει για Service και ποια θα εμπιστευτεί. Η παραπάνω διαδικασία είναι για την Business σειρά.

 

Για τους ιδιώτες έχει ένα τηλεφωνικό service με pick up and return διαδικασία.

 

Δύστυχος εδώ υπάρχει μια δυσλειτουργία που και εγώ την έχω βιώσει. Αν και μπορεί να έχει αλλάξει αυτό γιατί έχω καιρώ να επικοινωνήσω.

 

Τέλος η Lenovo είναι στις top 3 εταιρίες σε πώλησης παγκόσμιος οι άλλες δυο είναι η HP και DELL. Όπου αρκετές χρονιές η Lenovo είναι πρώτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εμένα πάντως,ό,τι lenovo εχω πάρει,μου βγήκε τιμιότατο.

(laptop 6-7 χρονών και κινητό 1 χρόνου)

 

Τώρα πια όταν μία συσκευή αντέχει έναν χρόνο την λέμε τίμια??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτη τη lenovo δεν υπαρχει καποιος σχεδιαστης;απο εμφανιση ειναι γτπ

 

Έκθεμα στο μουσείο μοντέρνας τέχνης (ΜΟΜΑ: The Museum of Modern Art).

Το ωραίο είναι υποκειμενικό πάντα….

 

 

http://www.moma.org/collection/works/2168?locale=en

 

http://press.moma.org/intro/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω οτι η lenovo ειναι πολυ χαλιά εταιρια ,οτι lenovo πήρα εγώ και κάτι φιλοι μου όλοι έχουν παράπονα ,στο laptop λέει ειναι 1080p η οθόνη αλλά αν την δείτε ουτε για 480 δεν ειναι επίσης σβήνει μονο του οποτε θυμάται . φίλος έχει το lenovo smartphone δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς και έχει πρόβλημα με το σήμα μια βγάζει μια δεν βγάζει και χάνει κλήσεις .γενικά τα προβλήματα ειναι πολλά και το καλύτερο ειναι πως το σερβίς ειναι ανύπαρκτο δεν ενδιαφέρονται για αν χάλασε αν είσαι εγγύηση,γενικά σε γράφουν . δεν ξέρω αλλά σε λίγο καιρό η εταιρία θα γίνει περίπτερο ,μάλλον παει για κλείσιμο. Εγώ παντός lenovo δεν ξανά παίρνω ουτε σε οδοντογλυφίδες

 

 

Φαντάζομαι σε consumer Notebook και όχι στην ThinkPad σειρά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Lenovo ας κοιτάξει να βγάλει κανα ποιοτικό Tablet και να διορθώσει τα κακώς κείμενα με το Service της στην Ελλάδα και μετά να μιλάει για την MS...

 

Στην εταιρία που εργάζομαι, μας πήραν τα ThinkPad 10 για το πεδίο και είναι επιεικώς απαράδεκτα και φυσικά δεν δικαιολογούν καθόλου τα χρήματα που έδωσε η εταιρία.Όλη μέρα παλεύουμε με το 3G (χάνει συνέχεια το Modem και συνέρχεται μόνο με Reboot), μπαταρία σχετικά καλή, οθόνη μηδέν ορατότητα σε νορμάλ φωτισμό, πόσο μάλλον στον ήλιο (η ανάλυση των 1920x1200 της έλειπε), Webcam η οποία μόλις ενεργοποιήθηκε ΜΙΑ φορά, χάλασε (συνέχεια αναμένο LED και θαυμαστικό στο Device Manager), Fingerprint Sensor που φεύγουν κομμάτια απο το πλαστικό του και βγαίνει επίσης OFF και άλλα πολλά...

 

Κάποια tablet έχουν κάποια θέματα άλλα δεν είναι όλες οι σειρές… πέρασαν κάποια πολύ μα πολύ ποιοτικά tablet και η Lenovo έχει ιστορία με Digitizers και εν γένει το Tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πια όταν μία συσκευή αντέχει έναν χρόνο την λέμε τίμια??? :P

Το 7 ετων λαπτοπ που δουλευει σχεδον σαν day 1,ευκολα.

Οσο για το κινητο,με μια αναγνωση τριγύρω,θα δεις πολλούς που γκρινιάζουν σε μερικούς μήνες για το κινητό τους,οποτε θεωρώ οτι ενας χρόνος ειναι μια καλή βάση.Οχι απόλυτη,αλλα καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια tablet έχουν κάποια θέματα άλλα δεν είναι όλες οι σειρές… πέρασαν κάποια πολύ μα πολύ ποιοτικά tablet και η Lenovo έχει ιστορία με Digitizers και εν γένει το Tablet.

 

To Tablet είναι στο παρακάτω Link.Για τέτοια τιμή, θεωρώ τα προβλήματα πολύ σοβαρά.Το Digitizer όπως και το πενάκι της Wacom είναι τα μόνα που λειτουργούν καλά.Τα υπόλοιπα που έγραψα είναι πλέον η καθημερινότητά μας.Το δήθεν "Business" service της εταιρίας, απλά ανύπαρκτο (νομίζω ότι το έχει αναλάβει η Infoquest).Στείλαμε 3 Tablet πίσω τα οποία είχαν σοβαρά θέματα (το ένα έσβησε και δεν ξύπνησε ποτέ ξανά).Εκτός του ότι τα κράτησαν 2 μήνες στο service στο τέλος μας είπαν ότι λόγω μη διάθεσης πλέον του μοντέλου, έπρεπε να πιστωθούν, αλλά όχι στην τιμή αγοράς.Προφανώς αυτή την στιγμή η εταιρία είναι στα μαχαίρια με τον προμηθευτή και το service.Τα υπόλοιπα που έχουμε στο πεδίο, έχουν τα περισσότερα τα παραπάνω θέματα, αλλά έχουμε πλέον μάθει να ζούμε με αυτά...

 

http://www.skroutz.gr/s/5057104/Lenovo-ThinkPad-10-Z3795-2GB-64GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft κατά τη γνώμη μου έκανε κίνηση ματ με το surface book...

Απορώ γιατί δεν έκαναν κάτι οι υπόλοιποι αφού προφανώς ήξεραν για την επερχόμενη συσκευή της MS.

Τώρα τρέχουν και δε φτάνουν.

 

Ήδη γεμίζω κουμπαρά για το surface book...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft κατά τη γνώμη μου έκανε κίνηση ματ με το surface book...

Απορώ γιατί δεν έκαναν κάτι οι υπόλοιποι αφού προφανώς ήξεραν για την επερχόμενη συσκευή της MS.

Τώρα τρέχουν και δε φτάνουν.

 

Ήδη γεμίζω κουμπαρά για το surface book...

Να ξέρεις θα χρειαστείς όχι έναν αλλά πολλούς κουμπαράδες με δεκάευρα μέσα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Tablet είναι στο παρακάτω Link.Για τέτοια τιμή, θεωρώ τα προβλήματα πολύ σοβαρά.Το Digitizer όπως και το πενάκι της Wacom είναι τα μόνα που λειτουργούν καλά.Τα υπόλοιπα που έγραψα είναι πλέον η καθημερινότητά μας.Το δήθεν "Business" service της εταιρίας, απλά ανύπαρκτο (νομίζω ότι το έχει αναλάβει η Infoquest).Στείλαμε 3 Tablet πίσω τα οποία είχαν σοβαρά θέματα (το ένα έσβησε και δεν ξύπνησε ποτέ ξανά).Εκτός του ότι τα κράτησαν 2 μήνες στο service στο τέλος μας είπαν ότι λόγω μη διάθεσης πλέον του μοντέλου, έπρεπε να πιστωθούν, αλλά όχι στην τιμή αγοράς.Προφανώς αυτή την στιγμή η εταιρία είναι στα μαχαίρια με τον προμηθευτή και το service.Τα υπόλοιπα που έχουμε στο πεδίο, έχουν τα περισσότερα τα παραπάνω θέματα, αλλά έχουμε πλέον μάθει να ζούμε με αυτά...

 

http://www.skroutz.gr/s/5057104/Lenovo-ThinkPad-10-Z3795-2GB-64GB.html

 

 

Πρώτα από όλα δεν είναι υπεύθυνο το service για την πίστωση και την τιμή.
 
Το πιστωτικό βγαίνει από την Lenovo Hellas και φυσικά και η απόφαση και η τιμή.
 
Η Quest δεν είναι το μόνο service. 
 
Έχει τύχει να καθυστερήσουν ανταλλακτικά για μεγάλα διαστήματα άλλα αυτά ήταν λόγο της Lenovo και όχι του τοπικού Service.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω οτι η lenovo ειναι πολυ χαλιά εταιρια ,οτι lenovo πήρα εγώ και κάτι φιλοι μου όλοι έχουν παράπονα ,στο laptop λέει ειναι 1080p η οθόνη αλλά αν την δείτε ουτε για 480 δεν ειναι επίσης σβήνει μονο του οποτε θυμάται . φίλος έχει το lenovo smartphone δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς και έχει πρόβλημα με το σήμα μια βγάζει μια δεν βγάζει και χάνει κλήσεις .γενικά τα προβλήματα ειναι πολλά και το καλύτερο ειναι πως το σερβίς ειναι ανύπαρκτο δεν ενδιαφέρονται για αν χάλασε αν είσαι εγγύηση,γενικά σε γράφουν . δεν ξέρω αλλά σε λίγο καιρό η εταιρία θα γίνει περίπτερο ,μάλλον παει για κλείσιμο. Εγώ παντός lenovo δεν ξανά παίρνω ουτε σε οδοντογλυφίδες

(μονο για username ειναι καλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά καταλαβαίνω γιατί η Lenovo πήρε αυτή την απόφαση. Χρησιμοποιώ Surface Pro 3 και είναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει αυτή την στιγμή. Πολύ λεπτό, τέλειο design και πάρα πολύ καλό Performance.Γιατί να το κάνει αυτό η Lenovo? Το surface είναι πολύ ανταγωνιστικό και δεν θα μπορέσει να κάνει κάτι γι'αυτό. Αν η Microsoft προχωρήσει και άλλο στο hardware τομέα με αυτά που έχει ήδη θα πάει πολύ μπροστά. Θα δείξει ποιος θα υπερέχει σε λίγο καιρό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανταγωνιστές είναι κατά βάση , και από ανάγκη συνεργάτες .

Για την μεγάλη πτώση ποιότητας , ακόμη και της σειράς Thinkpad θα συμφωνήσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...