Προς το περιεχόμενο

αρση κυριοτητας


NIGHTMARE1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα .εχω ενα θεμα με το αμαξι και ειπα να το μοιραστω μαζι σας μηπως γνωριζετε καμια λυση.πριν χρονια,αγορασα απο μια μαντρα ενα αμαξι οπου και το βαλαμε με δοσεις στην Milenium(πειραιως τωρα).περασανε τα χρονια και πριν κατι μηνες καταφερα και το ξεπληρωσα.να ενημερωσω οτι ειχα παρακρατηση κυριοτητας.πηρα το χαρτι οτι δεν χρωσταω τιποτα απο την τραπεζα και παω στο υπουργειο και μου λενε οτι θελουν και την αρση παρακρατησης απο εκει που το πηρα.ελα ντε απ΄¨οτι εμαθα οτι αυτος εκλεισε .ερωτηση:αυτοι που κλεινουν,δεν ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν οτι χαρτια εχουν στο υπουργειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν ότι χαρτιά έχουν στο υπουργείο. Άσε που αυτό το χαρτί δεν υπάρχει, ο πωλητής το φτιάχνει όταν του δείξεις το χαρτί της τράπεζας.

 

Αν δεν έχεις τα στοιχεία του ρώτα την τράπεζα, σίγουρα τα έχει. Βρες τον να στη δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σαν την υπευθυνη δηλωση δλδ?

 


ρωτησα και εμαθα οτι τελικα αυτος,ανοιξε ποδηλαταδικο.βρηκα και το μερος που ειναι.να του πω δλδ να  μου κανει μια υπ.δηλωση οτι δεν χρωσταω τιποτα,αυτη ειναι η αρση που ζητανε απο το υπουργειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σαν, υπεύθυνη δήλωση είναι. Η οποία γράφει πως σου παραχωρεί την κυριότητα. Μόλις στη δώσει θα μπορέσεις να πας στο υπουργείο να κάνεις άρση παρακράτησης κυριότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια περίπτωση για 2 αμάξια πριν από 10 μήνες από τις αντιπροσωπίες πήρα τα χαρτιά. (Honda & Nissan).

Δεν νομίζω να ήταν ίδιες περιπτώσεις με του ts, εσύ προφανώς τα είχες αγοράσει από τις αντιπροσωπείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα αγοράσει από αντιπρόσωπους (Δρούγκας -Nissan στο Χαιδάρι και Κοντορούσης(αν θυμάμαι καλά το όνομα) στο Ηράκλειο-Ν.Ιωνία το Honda).Και στις 2 περιπτώσεις ο επίσημος αντιπρόσωπος με εξυπηρέτησε άμεσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι ότι σε εξυπηρέτησε ο επίσημος αντιπρόσωπος όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά μόνο επειδή αυτός σου είχε πουλήσει το αυτοκίνητο.

Αν το είχες αγοράσει από μαντρά, ο μόνος που θα μπορούσε να σου παραχωρήσει την κυριότητα θα ήταν ο μαντράς.

Αν το είχες αγοράσει από ιδιώτη, ο μόνος που θα μπορούσε να σου παραχωρήσει την κυριότητα θα ήταν ο ιδιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΛΟΙΠΩΝ,ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΜΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ(ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΓΙΑΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ).ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΠ.ΔΗΛΩΣΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΕΙ,ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΕΑ ΥΠ.ΔΗΛΩΣΗ?ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΟΝΟ/ΝΥΜΟ ΤΟΥ.

Επεξ/σία από NIGHTMARE1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μη φωνάζεις.

 

Επίσης δώσε του λίγο χρόνο να ψάξει. Αν δεν την βρει, είναι δική του υποχρέωση να κάνει ότι χρειάζεται για να σου εξασφαλίσει νέα.

 

Το τελευταίο όμως που έγραψες με μπερδεύει, εφόσον στην άδεια γράφει το ονοματεπώνυμο ΤΟΥ(και όχι το δικό σου) τότε απλά δεν σου ανήκει το αυτοκίνητο, και αυτό που χρειάζεσαι είναι μεταβίβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μη φωνάζεις.

 

Επίσης δώσε του λίγο χρόνο να ψάξει. Αν δεν την βρει, είναι δική του υποχρέωση να κάνει ότι χρειάζεται για να σου εξασφαλίσει νέα.

 

Το τελευταίο όμως που έγραψες με μπερδεύει, εφόσον στην άδεια γράφει το ονοματεπώνυμο ΤΟΥ(και όχι το δικό σου) τότε απλά δεν σου ανήκει το αυτοκίνητο, και αυτό που χρειάζεσαι είναι μεταβίβαση.

μπορει να ενώνει οτι γραφει στην διπλα μερια τα παλιά στοιχεία του ιδιοκτήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ενώνει οτι γραφει στην διπλα μερια τα παλιά στοιχεία του ιδιοκτήτη

Δεν παίζει αυτό, οι άδειες κυκλοφορίας γράφουν μόνο τα στοιχεία του τωρινού ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικα μου στοιχεια γραφει πανω πανω αλλα εκει που γραφει παρακρατηση(στο κατω μερος) εχει τα δικα του.μηπως γραφει οτι εχω παρακρατηση απο τον παλιο ιδιοκτητη.γιατι που μιλησα με αυτον απο την μαντρα,μου ειπε οτι του ειχε δωσει την υπ.δηλωση ο πρωην κατοχος και αυτος  δεν την βρισκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικα μου στοιχεια γραφει πανω πανω αλλα εκει που γραφει παρακρατηση(στο κατω μερος) εχει τα δικα του.μηπως γραφει οτι εχω παρακρατηση απο τον παλιο ιδιοκτητη.γιατι που μιλησα με αυτον απο την μαντρα,μου ειπε οτι του ειχε δωσει την υπ.δηλωση ο πρωην κατοχος και αυτος  δεν την βρισκει.

Όταν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας, απλά στις παρατηρήσεις γράφει ένα σκέτο "ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ". Μήπως όταν πήγες στο υπουργείο για να κάνεις άρση σου έγραψαν χειρόγραφα το όνομα για να ξέρεις από ποιον να ζητήσεις την υπεύθυνη δήλωση?

 

Εκτός αν άλλαξε κάτι με τις νέες άδειες κυκλοφορίας(2009+), και πλέον συμπεριλαμβάνουν και το όνομα αυτού που παρακρατεί την κυριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...