Προς το περιεχόμενο

Hellas Overclocking Team (H.O.T.) - The Thread -


ΤASOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ , τί εννοείς ?

 

Εννοούσα αν έχεις κάποιο σκόρ σε windows που χρησιμοποιούνται σε καθημερινή χρήση να δούμε διαφορές, αλλά ποσταρε ο white score και φάνηκε η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά όντως είναι δυνατά τα Broadwell ιδιαίτερα στο cinebench 15 που κοιτούσα. Χωρίς καθόλου tweaking, με τις μνήμες στα 2400 και dual channel (όχι quad γιατί έχω μόνο 2 στικ  :P ) βγάζει 1240 στα 4000 και 1280 στα 4100MHz. Συγκρίνοντας τα με τα αποτελέσματα στο hwbot μια χαρά τα βρίσκω. 

 

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω αρκετά bench με την ομάδα.  B)

 

Καλωσήρθες στην ομάδα !!!

Τάσο επειδή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αλλάξω σύστημα καλές μνήμες ddr3 για το σύστημα μου τι προτείνεις???

 

Δέν υπάρχουν καλές DDR3 μνήμες πλέον.

Οσες κυκλοφορούν στην αγορά ώς καινούργιες , δέν κάνουν για benchmarking.

 

Δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δέν υπάρχουν καλές DDR3 μνήμες πλέον.

Οσες κυκλοφορούν στην αγορά ώς καινούργιες , δέν κάνουν για benchmarking.

 

Δυστυχώς.

Αυτές δεν κάνουν?

http://www.skroutz.gr/s/1749067/G-Skill-TridentX-8GB-DDR3-2400MHz-F3-2400C10D-8GTX.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Τάσος σε αυτό που λέει έχει δίκαιο.

Πλέον όλες φασον είναι, καλές μόνο παλαιάς κοπής άντε μέχρι και το 15 κάτι έβρισκες.

Πλέον είναι δυσεύρετες.

Δεν ξέρω από DDR4 τι παίζει αλλά νομίζω τα ίδια είναι και εκεί από όσο λίγο έχω δεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πέρασα φρέσκο os (win 10) σε εναν ssd, αλλά δεν είδα μεγάλες διαφορές στο geekbench 4. Συγκεκριμένα single core απο ~6020 πήγα ~6040. Σπάω το κεφάλι μου μήπως ξεχασα να περάσω τπτ. Απο εφαρμογές samsung,asus κτλ δεν πέρασα τπτ. Μόνο drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Geekbench και Χ265.. Ιδια results. Εννοείται δεν αμφισβητώ τον τασο ότι δουλευεί έτσι, απλά σε εμένα για λόγο που δεν έχω εντοπίσει δεν..

Επεξ/σία από denis_kos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οχι πλέον.

 

Κάποτε αυτός ο κωδικός της G.skill , φόραγε τα καλά Samsung τσιπάκια.

 

Πλέον από το 2015 και μετά φοράνε μιά παραλλαγή των παλιών , τα οποία απλά παίζουν στα 2400 με CL10 , αλλά γενικά δέν έχουν περιθώρια ούτε για μεγαλύτερη ταχύτητα ούτε για σφίξιμο στα timings.

 

Γενικά έχουν περιορισμένες δυνατότητες στο tweaking.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geekbench και Χ265.. Ιδια results. Εννοείται δεν αμφισβητώ τον τασο ότι δουλευεί έτσι, απλά σε εμένα για λόγο που δεν έχω εντοπίσει δεν..

Ο Τάσος είπε καθαρό, αλλά παίρνει και λίγο από tune. Βασικά τα 10 που έχω δοκιμάσει να ελαφρυνω σε 2-3 φορητά που έβαλα πήγαιναν αέρα μετά από ξηλωμα σαβουρας.

Για bench δεν ξέρω αλλά λογικά....

Οχι πλέον.

 

Κάποτε αυτός ο κωδικός της G.skill , φόραγε τα καλά Samsung τσιπάκια.

 

Πλέον από το 2015 και μετά φοράνε μιά παραλλαγή των παλιών , τα οποία απλά παίζουν στα 2400 με CL10 , αλλά γενικά δέν έχουν περιθώρια ούτε για μεγαλύτερη ταχύτητα ούτε για σφίξιμο στα timings.

 

Γενικά έχουν περιορισμένες δυνατότητες στο tweaking.

Έχουν αέρα να παίξεις όμως με tertiary αλλά θέλει αρκετό κόπο να βρεις σωστά.

Με μαμά timings μαμά ρεύμα βρίσκουν τοίχο κάπου στα 2450-2460 για 24/7 για bench μόνο δεν ξέρω αλλά όπως το είδα χλωμό..

Και στο ρεύμα έχουν διαφορές τα παλιά με τα νέα 0.05-0.06 θέλουν παραπάνω τα καινούργια ανάλογα την συχνότητα.

Προσοχή μόνο με τις μνήμες γιατί γίνονται εύκολα corrupted τα windows :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι στη λίστα του Ryzen targets

:-D

 

http://forum.hwbot.org/showthread.php?t=165522

Εντάξει θεός ο παππούς χαχαχα ο μοναδικός  :mad: :mad: :mad: :mad: είναι κι`αλλος με 8370 χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τάσος είπε καθαρό, αλλά παίρνει και λίγο από tune. Βασικά τα 10 που έχω δοκιμάσει να ελαφρυνω σε 2-3 φορητά που έβαλα πήγαιναν αέρα μετά από ξηλωμα σαβουρας.

Για bench δεν ξέρω αλλά λογικά....

 

Πεντακάθαρο ήταν, 10 λεπτά μετά το Install, είχα τελειώσει κ updates, ξήλωμα σαβούρας,απενεργοποίηση άχρηστων services. Και εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να δώ μεγαλύτερη διαφορά. Βέβαια και το βασικό μου λειτουργικό προσεγμένο πολύ είναι κ σχετικά φρέσκο(3 μηνών) αλλα κ πάλι. Καμια άλλη σκέψη μήπως ξεχνάω τπτ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πέρασα φρέσκο os (win 10) σε εναν ssd, αλλά δεν είδα μεγάλες διαφορές στο geekbench 4. Συγκεκριμένα single core απο ~6020 πήγα ~6040. Σπάω το κεφάλι μου μήπως ξεχασα να περάσω τπτ. Απο εφαρμογές samsung,asus κτλ δεν πέρασα τπτ. Μόνο drivers.

 

 

Πεντακάθαρο ήταν, 10 λεπτά μετά το Install, είχα τελειώσει κ updates, ξήλωμα σαβούρας,απενεργοποίηση άχρηστων services. Και εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να δώ μεγαλύτερη διαφορά. Βέβαια και το βασικό μου λειτουργικό προσεγμένο πολύ είναι κ σχετικά φρέσκο(3 μηνών) αλλα κ πάλι. Καμια άλλη σκέψη μήπως ξεχνάω τπτ?

 

Βάλε το intel management engine interface.

Αλλά αφού το είχες καθαρό και για λίγο καιρό λογικό να μην έχει διαφορές.

Εγώ το έχω 4 χρόνια χωρίς format... με δύο αναβαθμίσεις από 7 σε 8,1 σε 10

και όλες τις αλλαγές σε hardware-drivers όλα αυτά τα χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...