Προς το περιεχόμενο

Continental ή Michelin ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες !! Θελω τις αποψεις σας για 3 ελαστικα ! Απο βδομαδα θελω να αλλαξω και μιας και θα ειναι η πρωτη αλλαγη ελαστικων θελω την αποψη σας !! Εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο γνωστο μου για τα Energy Saver + της Michelin ! Επισης κοιταω τα Alpin A4 παλι της Michelin αλλα και τα ContiPremiumContact5 της Continental ! Απο Michelin (σαν μαρκα) εχω μια γευση καθως εχουμε στο δευτερο αυτοκινητο τα Pilot Sport 3 τα οποια εχουν φοβερο κρατημα σε στροφες αλλα και πολυ καλη προσφυση! Παρακαλω πειτε μου τις αποψεις σας για αυτα τα τρια ελαστικα .. Τα υπερ και τα κατα του καθενος ! Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !  :rolleyes:  :rolleyes: 
Αυτοκινητο:Peugeot 107. 185/60R14 

Επεξ/σία από KnightRider1996
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Aποψή μου φίλε μου είναι να μην ψειρίζεις την μαιμού,ένα αυτοκινητάκι της σειράς έχεις(όπως και εγώ),μια χαρά λάστιχα είναι και τα 3,διάλεξε το πιο φθηνό κατ'εμέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα alpin είναι χειμερινά ελαστικά και δεν είναι για την Ελλάδα ! Τα energy saver είναι φοβερά ελαστικά σε κράτημα . 2 τετράδες εχω φορέσει . 

Aπό αυτά που πρότεινες για μένα energy saver + 

και αμφιβάλλω αν υπάρχει καλύτερο ελαστικό σε κρατήματα στις διαστάσεις που λες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα alpin είναι χειμερινά ελαστικά και δεν είναι για την Ελλάδα ! Τα energy saver είναι φοβερά ελαστικά σε κράτημα . 2 τετράδες εχω φορέσει . 

 

Aπό αυτά που πρότεινες για μένα energy saver + 

 

και αμφιβάλλω αν υπάρχει καλύτερο ελαστικό σε κρατήματα στις διαστάσεις που λες 

 

Ψαχνωντας βρηκα και τα 

Goodyear EfficientGrip Performance...

πως σου φαινονται αυτα ?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνωντας βρηκα και τα 

Goodyear EfficientGrip Performance...

πως σου φαινονται αυτα ?! 

Aυτά είχα σκοπό να σου προτείνω ώς καλύτερα απο τα michelin saver (ίσως να είναι στα ίδια επιπεδα αλλά σε κάποια reviews τα βγάζουν ανώτερα τουλάχιστον στο βρεγμένο και ισάξια ή ελάχιστα καλύτερα στο στεγνό )

 

Το θέμα είναι ότι δεν βγαίνουν για τις διαστάσεις που φοράει το αμάξι σου !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά είχα σκοπό να σου προτείνω ώς καλύτερα απο τα michelin saver (ίσως να είναι στα ίδια επιπεδα αλλά σε κάποια reviews τα βγάζουν ανώτερα τουλάχιστον στο βρεγμένο και ισάξια ή ελάχιστα καλύτερα στο στεγνό )

 

Το θέμα είναι ότι δεν βγαίνουν για τις διαστάσεις που φοράει το αμάξι σου !!!!

τελικα οι διαστασεις μου ειναι 185/60R14 .. Ειχα ξεχασει να το διορθωσω στο ποστ !! και αποτι εψαξα υπαρχουν σε αυτο το μεγεθος ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TS, τα Saver τα είχα στο παλιό μου αμάξι, ένα Fiat Punto, και σε διάσταση μάλλον σαν τη δική σου (175/60/14). Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος με το κράτημά τους, ειδικά στο φρενάρισμα. Πριν 6 μήνες έβαλα στο καινούριο μου αμάξι, ένα Chevrolet Cruze, τα Goodyear που ανέφερες. Ειλικρινά, δεν πρέπει να υπάρχει λάστιχο με καλύτερο κράτημα σε βρεγμένο δρόμο. Και τα δύο τα έχω δοκιμάσει και είναι και τα δύο άψογα. Αν έπρεπε να διαλέξω ανέσά τους, θα διάλεγα με κλεισά μάτια τα Goodyear. Για τα Continental δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω χρησιμοποιήσει το continental premium contact 2. απλώς το χειρότερο λάστιχο που έχω χρησιμοποιήσει.θορυβώδες , καμία απορρόφηση κραδασμού και το κράτημα είτε σε στεγνό είτε σε βρεγμένο ήταν όπως του καθόταν. μία γλιστρούσε για πλάκα μία κράταγε τρελά. μία το αμάξι ήταν ευθύβολο μία στραβά αρμένιζα. έβαλα michelin pilot sport 3 και η διαφορά από τα προαναφερθέντα ήταν χαοτική. από τότε continental -δεν πρόκειται να ξαναπάρω. μόνο που τα michelin παραδοσιακώς δεν κρατάνε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω χρησιμοποιήσει το continental premium contact 2. απλώς το χειρότερο λάστιχο που έχω χρησιμοποιήσει.θορυβώδες , καμία απορρόφηση κραδασμού και το κράτημα είτε σε στεγνό είτε σε βρεγμένο ήταν όπως του καθόταν. μία γλιστρούσε για πλάκα μία κράταγε τρελά. μία το αμάξι ήταν ευθύβολο μία στραβά αρμένιζα. έβαλα michelin pilot sport 3 και η διαφορά από τα προαναφερθέντα ήταν χαοτική. από τότε continental -δεν πρόκειται να ξαναπάρω. μόνο που τα michelin παραδοσιακώς δεν κρατάνε πολύ.

Αυτό που δεν κρατάνε πολύ προσωπικά ποτέ δεν το αντιμετώπισα . Λάστιχα αλλάζω στην 4ετία  . Δεν κάνω ήρεμη οδήγηση και σαφώς τα φθείρω πιο γρήγορα . Ετσι και αλλιώς τα λάστιχα δεν είναι για να τα έχεις πάνω απο 5ετία στο αμάξι σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο κυβος ερριφθη σε λιγο παω για τα goodyear !! θα σας πω εντυπωσεις η το βραδυ η αυριο για το πως παει !!

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις αποψεις σας !!  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν κρατάνε πολύ προσωπικά ποτέ δεν το αντιμετώπισα . Λάστιχα αλλάζω στην 4ετία  . Δεν κάνω ήρεμη οδήγηση και σαφώς τα φθείρω πιο γρήγορα . Ετσι και αλλιώς τα λάστιχα δεν είναι για να τα έχεις πάνω απο 5ετία στο αμάξι σου . 

 

Ο φίλος λέει ότι έχει χρησιμοποιήσει τα Continental, τα οποία έχουν πιο σκληρό πέλμα. Ως αποτέλεσμα, λογικό είναι να του φαίνεται ότι τα Michelin φθίρονται πιο γρήγορα, αλλά στην πραγματικότητα τα Michelin φθίρονται φυσιολογικά και τα Continental έχουν αργή φθορά. Βέβαια, εξαιτίας τους σκληρού τους πέλματος, τα Continental κάνουν και περισσότερο θόρυβο, όπως αναφέρει ο gdriver.

Παιδια ο κυβος ερριφθη σε λιγο παω για τα goodyear !! θα σας πω εντυπωσεις η το βραδυ η αυριο για το πως παει !!

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις αποψεις σας !!  

 

Κατά τη γνώμη μου έκανες τη σωστότερη επιλογή. Δοκίμασέ τα σε βρεγμένο δρόμο και πες μας αν καταλαβαίνεις διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τη γνώμη μου έκανες τη σωστότερη επιλογή. Δοκίμασέ τα σε βρεγμένο δρόμο και πες μας αν καταλαβαίνεις διαφορά.

Δεν τα ειχε ετοιμοπαραδοτα !! Του ειπα να τα φερει και θα με παρει τηλ οταν τα εχει ετοιμα !! Θα σας πω τις εντυπωσεις μου οταν τα βαλω λοιπον !  :P  :P Λες να δω μεγαλη διαφορα απο τα Yokohama A-Drive που εχω τωρα ?

έχω χρησιμοποιήσει το continental premium contact 2. απλώς το χειρότερο λάστιχο που έχω χρησιμοποιήσει.θορυβώδες , καμία απορρόφηση κραδασμού και το κράτημα είτε σε στεγνό είτε σε βρεγμένο ήταν όπως του καθόταν. μία γλιστρούσε για πλάκα μία κράταγε τρελά. μία το αμάξι ήταν ευθύβολο μία στραβά αρμένιζα. έβαλα michelin pilot sport 3 και η διαφορά από τα προαναφερθέντα ήταν χαοτική. από τότε continental -δεν πρόκειται να ξαναπάρω. μόνο που τα michelin παραδοσιακώς δεν κρατάνε πολύ.

Δεν εχω παρατηρησει θεματα φθορας στο μεγαλο με τα Michelin! Μια χαρα κρατανε !! Μετα τα 4,5 χρονια ομως το ASR στην πρωτη και στις χαμηλες δευτερας ανοιγε για την πολυ πλακα του !! Λιγο γκαζι παραπανω να παταγες γλιστρουσαν (λογικοτατο μετα απο 4,5 χρονια). Δεν πιστευω οτι υπαρχουν καλυτερα ελαστικα απο θεμα κρατηματος ! Εμπαινα σε κατι στροφες στην αθηνων-λαμιας με 150-170 και το ESP ουτε που εμπαινε στον κοπο να λειτουργισει !! 

Επεξ/σία από KnightRider1996
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ειχε ετοιμοπαραδοτα !! Του ειπα να τα φερει και θα με παρει τηλ οταν τα εχει ετοιμα !! Θα σας πω τις εντυπωσεις μου οταν τα βαλω λοιπον !  :P  :P Λες να δω μεγαλη διαφορα απο τα Yokohama A-Drive που εχω τωρα ?

 

Μάλλον κάτι παίζει με τον εισαγωγέα, γιατί κι εγώ όταν τα έβαλα δεν τα είχε ετοιμοπαράδοτα και τα εκανε παραγγελία. Μόλις τα περάσεις και τα δοκιμάσεις, ενημέρωσέ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...