Προς το περιεχόμενο

Θα το πεταξω απο το παραθυρο


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη δεν υπαρχει λογος να ξεκιναω νεο θεμα γραφω εδω.

 

Η μητρικη καπουτ ξεκιναει κανει μπιπ και νεκρωνει σαν να κοβεις το ρευμα και μετα κανει restart και ξανα τα ιδια.

Εκανα reset bios αλλαξα θεση μνημες εβγαλα καρτα γραφικων τιποτα.

 

Με τα πολλα την ξηλωσα και την πηγα στο πλαισιο το θεμα ειναι πως πλεον δεν εχουν Z97 τι σκατα να παρω αν μου κοψουν πιστωτικο;

 

Τους πηγα και τον επεξεργαστη γιατι τελικα σιγουρα εχει προβλημα ο cpu memory controller γιατι δεν μπορει σε τρεις μητρικες με τεσσερα ζευγαρια διαφορετικες μνημες να κανει το ιδιο προβλημα χωρις OC με μοναδικη ρυθμιση το profile των μνημων.

 

Για να μην διαβαζετε προηγουμενες σελιδες το προβλημα ηταν οτι δεν ξεκινουσε μερικες φορες ο υπολογιστης και οτι και αν εκανα ο μοναδικος τροπος ηταν να βγαλω μια απο τις δυο μνημες να αναψει να το σβησω και μετα να βαλω και την αλλη μνημη.

 

Και μητρικες ειχα αλλαξει και μνημες και τροφοδοτικα μονο επεξεργαστη δεν ειχα αλλαξει και οπως ειπε και ενας εδω εχει προβλημα ο controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστωτικό στις τιμές αγοράς τους και είτε 7700κ με 270 μητρική είτε περιμένεις R5 ryzen και παίρνεις τότε ή 1700 non X τώρα με b350 μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα δεν εχω σκοπο για raid ssd

 

Ειδα οτι οι μητρικες B350 ειναι φθηνες οποτε με παιρνει και για 1700X η για καλυτερη μητρικη X370 αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με OC σε AMD και αντε να μαθεις γραμματα στα 45 σου.

 

Κατσε να δουμε τι θα μου πουν γιατι μπορει το Πλαισιο πλεον να μην εχει i7-4970k και Gigabyte Z97 Gaming GT αλλα σιγουρα η Intel και η Gigabyte θα εχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχουν τα ίδια, τότε πρέπει να σου προτείνουν κάτι που να έχει τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά.

Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ή υπάρχει αλλά δεν θέλουν να στο δώσουν έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις πιστωτικό στην τιμή αγοράς των εξαρτημάτων ή όλο το ποσό χρηματικά στο χέρι να τα πάρεις από αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα δεν εχω σκοπο για raid ssd

 

Ειδα οτι οι μητρικες B350 ειναι φθηνες οποτε με παιρνει και για 1700X η για καλυτερη μητρικη X370 αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με OC σε AMD και αντε να μαθεις γραμματα στα 45 σου.

 

Κατσε να δουμε τι θα μου πουν γιατι μπορει το Πλαισιο πλεον να μην εχει i7-4970k και Gigabyte Z97 Gaming GT αλλα σιγουρα η Intel και η Gigabyte θα εχουν.

αν δεν κανεις oc  παρε αυτην την μητρικη απο το πλαισιο 

 

Gigabyte Motherboard B250M DS3H (B250/1151/DDR4)

 

 

και εναν ι5 7500 μαζι και με μια ραμ 8αρα και ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανεις oc  παρε αυτην την μητρικη απο το πλαισιο 

 

Gigabyte Motherboard B250M DS3H (B250/1151/DDR4)

 

 

και εναν ι5 7500 μαζι και με μια ραμ 8αρα και ολα οκ

Και OC κανω και δεν θελω να κανω υποβαθμιση.

Θα παω απο i7 σε i5 και απο 16gb ram σε 8gb ran ???

 

Εδω ειμαι αναμεσα σε i7-7700k και ryzen 1700X

Αν δεν έχουν τα ίδια, τότε πρέπει να σου προτείνουν κάτι που να έχει τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά.

Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ή υπάρχει αλλά δεν θέλουν να στο δώσουν έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις πιστωτικό στην τιμή αγοράς των εξαρτημάτων ή όλο το ποσό χρηματικά στο χέρι να τα πάρεις από αλλού.

Εχω παρει και αλλες φορες λεφτα στο χερι και μαλλον αυτο θα κανω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και OC κανω και δεν θελω να κανω υποβαθμιση.

Θα παω απο i7 σε i5 και απο 16gb ram σε 8gb ran ???

 

Εδω ειμαι αναμεσα σε i7-7700k και ryzen 1700X

Εχω παρει και αλλες φορες λεφτα στο χερι και μαλλον αυτο θα κανω.

και εσυ περιστερι μενεις αρα γειτονακια παντως και σε ι7 να πας με την μητρικη π σ ειπα και με 16 ραμ αντι γ 8 π εβαλα θα εισαι τζιτζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσυ περιστερι μενεις αρα γειτονακια παντως και σε ι7 να πας με την μητρικη π σ ειπα και με 16 ραμ αντι γ 8 π εβαλα θα εισαι τζιτζι

 

Έχει ήδη i7 4790k στα 4.6 όπως βλέπεις στην υπογραφή του, για ποιο λόγο να πάρει 7700k είπαμε ; Και ποιος ο λόγος να βάλει 7700k με b250 ; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ήδη i7 4790k στα 4.6 όπως βλέπεις στην υπογραφή του, για ποιο λόγο να πάρει 7700k είπαμε ; Και ποιος ο λόγος να βάλει 7700k με b250 ; 

 

Ισως να εχει βαλει αποκρυψη υπογραφης απο ολους αλλιως ουτε εγω μπορω να εξηγησω αυτη την εμονη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να εχει βαλει αποκρυψη υπογραφης απο ολους αλλιως ουτε εγω μπορω να εξηγησω αυτη την εμονη.

τωρα το ειδα δικο μ λάθος σορρυ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι το προβλημα με τον επεξεργαστη δεν το κανει παντα δηλαδη να μην ξεκιναει και να πρεπει να βγαλω την μια μνημη για να ξεκινησει. Το κανει απο μια φορα τις 3 μερες εως και μια φορα τον μηνα και στην intel που θα τον στειλουν θα τον βαλουν σε μητρικη θα δουλεψει και θα μου πουν μια χαρα ειναι.

 

Εκτος και αν εχουν καποιον τροπο καποιο προγραμα που να βλεπει αν εχει προβλημα το cpu memory controller

 

Παντως ο επεξεργαστης στο τελος μαλλον χαλαει την μητρικη γιατι και η προηγουμενη ετσι χαλασε που ηταν ναι μεν gigabyte αλλα αλλο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν υπαρχει λογος να ξεκιναω νεο θεμα γραφω εδω.

 

Η μητρικη καπουτ ξεκιναει κανει μπιπ και νεκρωνει σαν να κοβεις το ρευμα και μετα κανει restart και ξανα τα ιδια.

Και μητρικες ειχα αλλαξει και μνημες και τροφοδοτικα μονο επεξεργαστη δεν ειχα αλλαξει και οπως ειπε και ενας εδω εχει προβλημα ο controller

 

Στο είχα πεί bro από τότε http://www.insomnia.gr/topic/587983-%CE%B8%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BE%CF%89-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%BF/page-6?do=findComment&comment=54629109

ότι κατά 99% είναι ο imc του 4790Κ!Ελπίζω σε γρήγορο πιστωτικό και καλή νέα αγορά όποια επιλογή πλατφόρμας και να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είχα πεί bro από τότε http://www.insomnia.gr/topic/587983-%CE%B8%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BE%CF%89-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%BF/page-6?do=findComment&comment=54629109

ότι κατά 99% είναι ο imc του 4790Κ!Ελπίζω σε γρήγορο πιστωτικό και καλή νέα αγορά όποια επιλογή πλατφόρμας και να κάνεις!

 

Θα το βρουν ομως η θα μου πουν μια χαρα ειναι ο επεξεργαστης; Μακαρι να το εκανε καθε φορα που αναβω τον υπολογιστη αλλα δεν το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...