Προς το περιεχόμενο

Star Trek (TV 2017)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πηρα ειδηση μολις πριν απο δυο ημερες, φυσικα εχω δει ολα τα επισοδεια. Με χαλαει για δυο λογους, οτι δεν μπορω να δω ολη την σεζον σε μια ημερα και οτι ειναι τοσο πισω χρονικα, θα ηθελα να ηταν πιο μπροστα απο οτιδηποτε αλλο. Βαρεθηκα τσαμπουκαδες με τους Κλινγκον.

Α, επισης μου αρεσει οτι οι Κλινγκον μιλανε την γλωσσα τους και οχι Αγγλικα οπως καναν στα παλιοτερα, εαν συναντησουμε αλλα ειδησ αραγε τι θα μιλανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για το prime directive έχουν ψιλοαπαντήσει. 

« the discovery is not a sciense vessel anymore, it's a warship» 

για τον άνθρωπο που αντιμήλισε στον καπετάνιο και δεν τον φοβήθηκε , θυμίζει paul stubbs , και το εξηγεί ο ίδιος πως επιτελεί οδηγία από την κορυφή του αστροστόλου και δεν είναι μέρος του πληρώματος. 

πάντως σε κάθε περίπτωση μπορούν να επικαλεστούν , λόγω του ότι είναι ξανά ένα prequel , ότι απλώς prime directive δεν έχει ακόμη θεσπιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με skiabox ειμαστε, ειναι η καλυτερη σειρα που βλεπω αυτο το καιρο και πιθανον η μοναδικη για την οποια εχω αγωνια για το τι θα δειξουν στη συνεχεια, αυτο που θα ηθελα απο εδω και περα ειναι να ξεφυγουν εντελως απο το procedural και να αποκτησει κανονικη πλοκη η σειρα, που μεχρι τωρα παραμενη στο background...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το πέμπτο ψιλοαδύναμο τόσο από άποψη σεναρίου/σκηνοθεσίας/μοντάζ με άλματα που σε κάναν να νομίζεις ότι βλέπεις κάποιο release το οποίο δεν είναι το proper όσο και από άποψη ηθοποιίας που ουσιαστικά ενίσχυε τις όποιες αδυναμίες του επεισοδίου. Όπως έχει αναφερθεί Star Trek σημαίνει κάτι περισσότερο από νερόβραστη SJ agenda οπότε μένει να δούμε προς τα που θα πάει το όλο πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό και το 5ο επεισόδιο.

Σίγουρα η καλύτερη σειρά που μπορεί να δει κανείς αυτό το διάστημα.

Τώρα η επιμονή για τους gaylords θα οφείλεται σε κάποιον gay στα υψηλά κλιμάκια της παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεισόδιο το επεισόδιο, δυσκολεύομαι όλο και περισσότερο να αντιληφθώ πού υπάρχουν στοιχεία Star Trek στη συγκεκριμένη σειρά.

 

Εκτός κι αν εννοούμε την αφέλεια επιπέδου 60s-70s στο σενάριο (στο ποιό?).

 

Από εκεί και πέρα, άθλιοι ηθοποιοί (με ελάχιστες εξαιρέσεις), SJ propaganda ftw, και τίποτα μα τίποτα.

 

offtopic: Ελπίζω το Netflix να μην κάνει τα ίδια και στο φημολογούμενο Witcher.

 

Αμήν. Καλά τα γράφεις αδελφέ. Είναι άθλια η σειρά, και εγκατέλειψα την προσπάθεια.

Αλλά βέβαια οι ίδιοι εδώ μέσα που γράφουν για έπος, είναι οι ίδιοι που έγραφαν ότι είναι έπος και το SW7.

 

Οπότε κατανοώ από που έρχονται και που πάνε χαμένοι στο πουθενά, σχετικά με sci-fi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 2η sw τριλογια μου αρεσε αρκετα, το sw 7 το βρηκα μετριοτατο. οι αγαπημενες μου scifi σειρες ειναι τo bsg ,το firefly και απο κοντα  το expanse. Η σειρα ειναι επος...οι διαλογοι ειναι καλογραμμενοι, οι πρωταγωνιστες ειναι καλογραμμενοι οπως και οι διαλογοι τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το prime directive έχουν ψιλοαπαντήσει. 

« the discovery is not a sciense vessel anymore, it's a warship» 

για τον άνθρωπο που αντιμήλισε στον καπετάνιο και δεν τον φοβήθηκε , θυμίζει paul stubbs , και το εξηγεί ο ίδιος πως επιτελεί οδηγία από την κορυφή του αστροστόλου και δεν είναι μέρος του πληρώματος. 

πάντως σε κάθε περίπτωση μπορούν να επικαλεστούν , λόγω του ότι είναι ξανά ένα prequel , ότι απλώς prime directive δεν έχει ακόμη θεσπιστεί.

 

Πολεμικό πλοίο σημαίνει πειθαρχία και αυτό δεν το έχουμε δει στην σειρά. Δεν νομίζω ότι είναι το πρώτο star trek με πόλεμο και μάχες.

Ο καπετάνιος δεν ακούει και την ναύαρχο γιατί έχουν πόλεμο και είναι αυτός υπεράνω. 

 

... και μετά την ρίχνει και στο κρεβάτι...

 

Ο Λόρκα αρχικά φάνηκε ενδιαφέρον χαρακτήρας αλλά μετά ξέφυγε και αυτός.

 

 

Πραγματικά οι ερμηνείες είναι αστείες όπως και το σενάριο. 

 

Οι Vulcans δεν σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι λογικοί...το να μιλάς βαρετά δεν αρκεί από μόνο του για να παίξεις έναν vulcan.

Η πρωταγωνίστρια είναι απαράδεκτη. Μόνο κριτήριο επιλογής μάλλον είναι ότι μοιάζει με την Ριάνα.

Η σκηνή με την ναύαρχο στο 5ο επεισόδιο ήταν πολύ προβλέψιμη και αναμενόμενη.

 

Προς το παρόν η σειρά είναι το απόλυτο μηδέν. Ούτε δράση, ούτε συγκίνηση ούτε χιούμορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το orvillle αναφέρθηκε, όχι γιατί είναι κάτι το φοβερό αλλά γιατί η παρωδία του Star Trek είναι πιο αληθοφανής από την πραγματική σειρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το πιστεύεις αυτό; Δεν ξέρω τι να πω. Οκ δέχομαι ότι η νοσταλγία είναι πολύ δυνατή (και εγώ δυσκολεύομαι να δεχθώ κάποιο καλύτερο από το The next generation αλλά πρέπει κάποια στιγμή να δω την αλήθεια και να πω ότι το Enterprise με τον archer ηταν καλυτερο). Το Orville το κατέβασα γιατί πήρα κυριολεκτικά ότι είναι πιο πολύ star trek και ξεκινάει κάτι με μια που κέρατωβει τον άνδρα της με έναν εξωγήινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας έπρηξαν με τη μαικλ. αντί να εξερευνηθούν όλοι οι χαρακτήρες έχουν πιάσει τα εσώψυχα αυτής. επίσης τα ίδια με τον σάρεκ , τον οποίο θα βλέπουμε στο τέλος και στα κωλόχαρτα όπως κάποτε τα εκπτωτικά της πιτσα φαν. ο ίδιος υπονομευτικός και αινιγματικός τύπος , διπλός προβοκάτορας , και μία μαικλ που όσο και αν την εξερευνήσουν τόσο πιο ξένη θα γίνεται. δε μπορείς να ταυτιστείς. 

Επίσης ο αρχιμηχανικός , πολύ ειρωνεία και δούλεμα ρε παιδί μου. ούτε στην ελλάδα να είχε γεννηθεί. 

ο ύπαρχος εξαφανίστηκε σε αυτό το επεισόδιο , αλλά ούτως ή άλλως η σειρά μπορεί και χωρίς αυτόν. 

είναι πολύ δύσκολο να ταυτιστείς με κάποιον χαρακτήρα και δε μπορώ να καταλάβω αν θα το πάνε κάπου το όλο πράμα.

μάλλον βασίστηκαν υπερβολικά στα ακριβά εφέ , και έχουν αφήσει το σενάριο στον αυτόματο πιλότο. μέχρι στιγμής μου θυμίζει star trek enterprise season 4. 

εν τω μεταξύ το continuity έχει πάει εντελώς στον βρόντο. food replicators, holodecks, τέτοια δεν είχε ο κερκ και η παρέα του, που υποτίθεται πως είναι και μεταγενέστερος.

η συνεννόηση μεταξύ του πληρώματος φαίνεται να προσομοιώνει τη συνεννοήση σε πλοία αυτής της εποχής και όχι τον τυπικό χαρακτήρα που είχε το tng και ds9. Moυ θυμίζει λίγο voyger που κάθε ένας είχε και ένα attitude. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το πιστεύεις αυτό; Δεν ξέρω τι να πω. Οκ δέχομαι ότι η νοσταλγία είναι πολύ δυνατή (και εγώ δυσκολεύομαι να δεχθώ κάποιο καλύτερο από το The next generation αλλά πρέπει κάποια στιγμή να δω την αλήθεια και να πω ότι το Enterprise με τον archer ηταν καλυτερο). Το Orville το κατέβασα γιατί πήρα κυριολεκτικά ότι είναι πιο πολύ star trek και ξεκινάει κάτι με μια που κέρατωβει τον άνδρα της με έναν εξωγήινο...

 

Δες και κανένα επεισόδιο παραπάνω, αν θυμάμαι από το 3ο και μετά αρχίζει και γίνεται πιο Star Trek. Ο πιλότος πιο πολύ είναι για να πείσουν το Fox να το αναλάβει και το Fox ήθελε να το παίξει Galaxy Quest, αλλά δεν είναι αυτό η σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...