Προς το περιεχόμενο

OneDrive: Τέλος στον απεριόριστο χώρο καθώς και στο δωρεάν πακέτο των 15GB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά δεν καταλαβαίνω την κατάχρηση, από την στιγμή που σου δίνω για παράδειγμα 35GB δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω; 

 

Εκτός και αν στο agreements αναφέρει, sorry but no videos.

 

Κοίταξε να δεις το λέω και για σένα και για όποιους σκέφτονται έτσι. Σου δίνει ο άλλος μια υπηρεσία δωρεάν με πολιτική ορθής χρήσης. Είμαι σίγουρος ότι στο EULA θα λέει ότι το απεριόριστο είναι θεωρητικό, επομένως όταν το ξεσκίζεις το θέμα κάτι γίνεται. Όπως και με τα δημοτικά Wi-fi. Μπορώ να είμαι Online σε youtube και όποτε με πετάει το Policy έξω να ξαναμπαίνω αυτόματα με σκριπτάκι για να καταλαμβάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ bandwidth, εξάλλου δωρεάν δεν είναι, σωστά; ΛΑΘΟΣ. Αν κάναμε όλοι έτσι δεν θα υπήρχε ούτε ατμοσφαιρικός αέρας δωρεάν. Σου έχει πχ το εστιατόριο τις χαρτοπετσέτες στα μπάνια. Επειδή μου τις παρέχει θα πάω εγώ να πάρω όλο το πάκο; Ή θα πάρω μπουκαλάκι να αδειάσω το σαπούνι; Because you can, doesn't mean you should. Έαν δεν μαλακιζόντουσαν αυτοί με τα ΤΒ με ταινίες σίγουρα η Microsoft δε θα το έκλεινε. Χωρίς παρεξήγηση έτσι; Δε κρίνω εσένα, κρίνω αυτό τον τρόπο σκέψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει για το απεριοριστο το καταλαβαινω αλλά για τα 15gb σε 5 το βρισκω λαθος . Παντως θελω να δω πως θα κινηθουν κ οι υπολοιποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ "δεκτό" να κάνει μια τέτοια αρνητική αλλαγή. Αλλά η δικαιολογία που δίνει είναι τουλάχιστον αστεία. Θα μπορούσε εύκολα να κόψει την πρόσβαση στη συγκεκριμένη "μικρή μερίδα χρηστών, που χρησιμοποιούσε την υπηρεσία για αποθήκευση πολλαπλών backup, ταινιών και DVR εγγραφών"

 

Οπότε κάτι άλλο παίζει.

 

Μόνο αρνητικό αντίκτυπο θα έχει αυτή η κίνηση για την εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο να χρησιμοποιεί κάποιος OneDrive. Η υπηρεσία δεν προσφέρει κάν αξιόπιστο συγχρονισμό και αρχεία με ελληνικό filename.

Ακόμα και η cheerleader της Microsoft χρησιμοποιεί DropBox.

 

https://www.thurrott.com/cloud/4888/what-i-use-dropbox

 

Είναι απλά αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να το πηγαίνει άραγε το ζήτημα η Microsoft.

Ε εκεί που πηγαίνει μόνο του.

Μικρή θα είναι η συνδρομή ανά έτος ούτε τα μισά του λειτουργικού αναλογικά και με δέλεαρ και δικαιολογία ότι παίρνεις και το office και αποθήκευση στο cloud μια υπόθεση κάνω.

Αλλάζουν οι εποχές και οι παλιότεροι δυσκολευόμαστε να το κατανοήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να το πηγαίνει άραγε το ζήτημα η Microsoft.

Ε εκεί που πηγαίνει μόνο του.

Μικρή θα είναι η συνδρομή ανά έτος ούτε τα μισά του λειτουργικού αναλογικά και με δέλεαρ και δικαιολογία ότι παίρνεις και το office και αποθήκευση στο cloud μια υπόθεση κάνω.

Αλλάζουν οι εποχές και οι παλιότεροι δυσκολευόμαστε να το κατανοήσουμε.

Φωνάζει ότι πάει προς συνδρομητικό μοντέλο, υπηρεσία και συνδρομή κάτι σαν το Adobe Creative Cloud.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω την λογικη να μπει ενα οριο αλλα οταν το οριο το βαζεις στα 5GB τοτε απλα εισαι εκτος πραγματικότητας ή απλα δεν σε εμδιαφερει πια το project σου. Συνδίασε την αναστατωση των χρηστων σου, την αφερεγγυότητα που δειχνεις, το οτι τους σπρωχνεις σε καποιον αλλο παροχο αναγκαστικα καθως και οτι ο συναγωνισμος παιζει πιο δυνατα απο το οριο σου και θα δεις οτι με την αποφαση αυτη απλα βγαινεις απο το παιχνιδι.

 

Εχει λογικη μονο ως τρικ για να προωθησεις το Office 365. Αλλα ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι οταν αναγκαζεις τον αλλο να σε επιλεξει σου αφαιρει περισσοτερους ποντους απ οτι σου προσθετει

Οση καταχρηση και να υπηρξε ο μεσος ορος ειναι παντα χαμηλος. Μια μπουρδα δικαιολογια για την κινηση ειναι αυτο

 

Μεγάλη εταιρεία πληροφορικής με 5 γράμματα έχει ως δωρεάν τα 5GB και σου πουλάει τις συσκευές χρυσές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξηγηση δε στεκει λογικα. Για να φτασει καποιος τα 75 τέρα πρεπει πρεπει να ανοιξει περιπου 5000 δωρεαν λογαριασμους με οριο 15 γιγα

Μα δε φταίνε οι χρήστες που δεν πληρώνουν συνδρομή.

Όσοι έχουν απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο, είναι κατά κύριο λόγο κάτι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν Office 365 και ανεβάζουν 1080p *.mkv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις το λέω και για σένα και για όποιους σκέφτονται έτσι. Σου δίνει ο άλλος μια υπηρεσία δωρεάν με πολιτική ορθής χρήσης. Είμαι σίγουρος ότι στο EULA θα λέει ότι το απεριόριστο είναι θεωρητικό, επομένως όταν το ξεσκίζεις το θέμα κάτι γίνεται. Όπως και με τα δημοτικά Wi-fi. Μπορώ να είμαι Online σε youtube και όποτε με πετάει το Policy έξω να ξαναμπαίνω αυτόματα με σκριπτάκι για να καταλαμβάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ bandwidth, εξάλλου δωρεάν δεν είναι, σωστά; ΛΑΘΟΣ. Αν κάναμε όλοι έτσι δεν θα υπήρχε ούτε ατμοσφαιρικός αέρας δωρεάν. Σου έχει πχ το εστιατόριο τις χαρτοπετσέτες στα μπάνια. Επειδή μου τις παρέχει θα πάω εγώ να πάρω όλο το πάκο; Ή θα πάρω μπουκαλάκι να αδειάσω το σαπούνι; Because you can, doesn't mean you should. Έαν δεν μαλακιζόντουσαν αυτοί με τα ΤΒ με ταινίες σίγουρα η Microsoft δε θα το έκλεινε. Χωρίς παρεξήγηση έτσι; Δε κρίνω εσένα, κρίνω αυτό τον τρόπο σκέψης.

Λάθος η σκέψη σου γιατί, έχω στην διάθεση μου 35GB. Η MS θα μου πει πως θα τα διαχειριστώ? Εγώ από ότι καταλαβαίνω είναι ότι τους πείραξε λίγο ότι ανεβάζουν πολλοί ταινίες και όχι κανένα έγγραφο, καμιά φωτογραφία το οτιδήποτε που μπορεί να εκμεταλλευτεί και αλλιώς. Βέβαια αν στο EULA έχει ότι δεν πρέπει να γεμίζεις το χώρο που σου δίνει ή ότι δεν πρέπει να ανεβάζεις ταινίες ή γενικότερα video τότε πάω πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...