Προς το περιεχόμενο

Κινητό από Κίνα (vickmall)


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είσαι σε εφαρμογή μέσα σέρνεις το δάχτυλο προς τα πάνω για να βγάλεις το multitasking bar με τις εφαρμογές!

Αμα μέτα πιάσεις μια εφαρμογή και την κυλησεις προς τα κάτω κλείνουν όλα και τότε αργεί να πάει στην αρχική!

Δε το ξερα οτι μπορεις να κανεις kill ολες τις εφαρμογες ετσι με τη μια! Τις επιανα και τις εσερνα προς τα επανω μια-μια για να γινουν kill!

Αλλά οχι, μολις το δοκιμασα πρωτη φορα και δεν εκανε αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια απορία, γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ καιρό με smartphones.

 

Είναι πολύ βασικό να πάρω κινητό με τελευταία έκδοση android; Θα έχω πρόβλημα αν πάρω κάτι με android kitkat; Θα έχει bugs ή προβλήματα στην ασφάλεια (ακόμη και με antivirus);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια απορία, γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ καιρό με smartphones.

 

Είναι πολύ βασικό να πάρω κινητό με τελευταία έκδοση android; Θα έχω πρόβλημα αν πάρω κάτι με android kitkat; Θα έχει bugs ή προβλήματα στην ασφάλεια (ακόμη και με antivirus);

Όχι, δε θα έχεις πρόβλημα, συνήθως μπορείς να αναβαθμίσεις και μόνος σου(με custom rom, αν και δε στο προτείνω γιατί χάνεται η εγγύηση). Απλώς, αν κάποιος δώσει 500€ για κινητό, δε θα είναι κρίμα να μην παίρνει τις τελευταίες αναβαθμίσεις? Στην τιμή που ψάχνεις εσύ, καλό θα ήταν, να παίρνει τις τελευταίες αναβαθμίσεις, όμως, αν δεν τις παίρνει, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μιλάμε όμως για κινητά των 100-130 ευρώ! 

Στα κινέζικα κινητά ξέρεις ότι το support δεν θα είναι ότι καλύτερο και ότι σχεδόν σίγουρα θα χρειαστεί να πειράξεις κάπως το κινητό (είτε με roms είτε με apps).

 

Πάντως για το lenovo a806 δεν υπάρχει update σε lollipop και ούτε πρόκειται να υπάρξει μάλλον (ούτε και ανεπίσημο έχω βρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μιλάμε όμως για κινητά των 100-130 ευρώ! 

Στα κινέζικα κινητά ξέρεις ότι το support δεν θα είναι ότι καλύτερο και ότι σχεδόν σίγουρα θα χρειαστεί να πειράξεις κάπως το κινητό (είτε με roms είτε με apps).

 

Πάντως για το lenovo a806 δεν υπάρχει update σε lollipop και ούτε πρόκειται να υπάρξει μάλλον (ούτε και ανεπίσημο έχω βρει).

Από ότι έχω ακούσει ορισμένα κινέζικα έχουν αρκετά καλή υποστήριξη(π.χ Xiaomi). Τώρα δε βρίσκω λόγο να μην έχουν καλή υποστήριξη τα Lenovo, η οποία είναι αρκετά γνωστή μάρκα... Αν δεν υπάρχουν ανεπίσημα updates, τότε αυτό τι είναι: https://www.youtube.com/watch?v=0yQj35-7IGQ. Όμως δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με την KitKat, που είναι από τις καλύτερες εκδόσεις Android τα τελευταία χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι σε εφαρμογή μέσα σέρνεις το δάχτυλο προς τα πάνω για να βγάλεις το multitasking bar με τις εφαρμογές!

Αμα μέτα πιάσεις μια εφαρμογή και την κυλησεις προς τα κάτω κλείνουν όλα και τότε αργεί να πάει στην αρχική!

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις, αρχική σελίδα και επέλεξε τον launcher της Meizu. Λογικά τώρα δεν θα στο κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στις ρυθμίσεις, αρχική σελίδα και επέλεξε τον launcher της Meizu. Λογικά τώρα δεν θα στο κάνει.

Πρώτον δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση και 2ον είναι γνωστό πρόβλημα το έχουν και άλλοι όπως εγώ απλά δν το παρατήρησα μέχρι να το διαβάσω εδώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση και 2ον είναι γνωστό πρόβλημα το έχουν και άλλοι!

 

Για το M2 Note δεν μιλάμε; To Μ2 Note άμα δεν απατώμαι έχει Lollipop. Υπάρχει η συγκεκριμένη ρύθμιση στη Lollipop. Εκτός άμα την έβγαλε η Meizu.

 

Δες εδώ

 

http://www.androidcentral.com/how-change-default-launcher-android-lollipop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκέφτεσαι το Lenovo. Πάρε το Meizu M2.

 

Τελικά εκεί καταλήγω και εγώ μάλλον μετά από σχετική έρευνα. 

 

Παρόλο που είναι τετραπύρηνο πιάνει πολύ καλά σκορ στα benchmarks (28.000 στο antutu) ενώ τα αντίστοιχα 8-πύρηνα (lenovo a806 και mezu m2 note) λίγο πιο πάνω (31.000).

Δηλαδή καμία σχέση μετα φθηνά τετραπύρηνα τύπου motorola e,lg spirit, samsung κλπ που πιάνουν γύρω στα 18-20.000.

 

Μόνο αρνητικό το ότι δεν έχει ραδιόφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εκεί καταλήγω και εγώ μάλλον μετά από σχετική έρευνα. 

 

Παρόλο που είναι τετραπύρηνο πιάνει πολύ καλά σκορ στα benchmarks (28.000 στο antutu) ενώ τα αντίστοιχα 8-πύρηνα (lenovo a806 και mezu m2 note) λίγο πιο πάνω (31.000).

Δηλαδή καμία σχέση μετα φθηνά τετραπύρηνα τύπου motorola e,lg spirit, samsung κλπ που πιάνουν γύρω στα 18-20.000.

 

Μόνο αρνητικό το ότι δεν έχει ραδιόφωνο...

Δε θέλω να πάρω θέση, απλά σου λέω να μην κρίνεις ένα κινητό από τα benchmarks...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με τα benchmarks βλέπεις μόνο την δύναμη του επεξεργαστή αμα είναι κακογραμενο το λειτουργικό θα έχεις laggs και κολλήματα αλλά meizu και xiaomi είναι πολύ καλές συν τομέα λειτουργικό καλογραμενα με καλές αναβάθμισεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...