Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Θα μοιραστώ και εγώ τη μικρή, έως τώρα, εμπειρία μου με τη Revolut.
 
Έκανα εγγραφή στις 15/12 αλλά δεν έκανα κάποιο top up μέχρι να παραλάβω τη φυσική κάρτα. Η ημερομηνία που έγραφε στο expected delivery (22/12) ήταν σχεδόν σωστή, μιας και έλαβα την κάρτα μια μέρα μετά (23/12).
 
Την Παρασκευή 31/12 13:45 έκανα το πρώτο top up αξίας 500 ευρώ, μιας και σκοπεύω να πάω ταξίδι στις ΗΠΑ σε 10 μέρες. Θα μου πείτε γιατί το έκανες 31/12 αφού ξέρεις ότι θα υπήρχαν αργίες κλπ. Απλώς ήθελα να προλάβω τα €500 του Δεκεμβρίου που δικαιούμαι σαν έμβασμα προς το εξωτερικό, έτσι ώστε να μπορώ να ξαναφορτώσω και τον Γενάρη.
 
Σήμερα 11:05 πιστώθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό κανονικά. 2 εργάσιμες (παρά δυόμιση ώρες) ακριβώς. Το έμβασμα έγινε μέσω Winbank.
 

μπορει καποιος να γραψει τους 6 πρωτους αριθμους μιας revolut καρτας στο www.binlist.net να μας πει τον εκδοτη ;;;


Edit: Και σε μένα απλώς USA εμφανίζει. Αυτό, όμως, δεν λέει και τίποτα μιας και η Debit Mastercard της Eurobank που έχω βγάζει United Kingdom, χωρίς όνομα τράπεζας. 

 

Edit 2: Verified User μέσω άδειας οδήγησης με το που παρέλαβα την κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα σε ολους. Για να κλεισω το χθεσινο "θεμα" με το λογαριασμο της συζυγου και το ονομα μου που φαινοταν ως συνδικαιουχος, απλα θα αναφερω οτι το ποσο πιστωθηκε κανονικα. Παρ' ολα αυτα, η συζυγος ελαβε μειλ απο τη Ρεβ οπου διευκρινιζοταν οτι εξαιτιας του ονοματος μου "αργησε" (yeah right, ας μην επεφτε χθες το σχετικο "μπινελικι" καθως σε τρεις διαφορετικους agent επρεπε να εξηγω τα ιδια και τα ιδια καθε φορα - σορι @Νικο, δεν ειμαι ελληναρας, απλα κι ο αγιος φοβερα θελει :P) να πεσουν τα χρηματα στο account της, ενω παραλληλα της ειπαν να ζητησει απο την τραπεζα την επομενη φορα να μην εμφανιζει το ονομα μου :-( :shock: Τεσπα, τελος καλο ολα καλα (που λενε και στο εξωτερικο).

 

Μετα απο τη συγκεκριμενη εμπειρια, θεωρω οτι περαν της "λογικης" καθυστερησης εξαιτιας ανθρωπινου λαθους, αν καποιος εχει στειλει χρηματα και περασουν 4-5 εργασιμες χωρις να φανουν καλο ειναι να ψαξει καθε πιθανο αιτιο μεσω του τσατ της Ρεβ. Θελει υπομονη η επικοινωνια μαζι τους, γι' αυτο μην περιμενετε πολυ καιρο πριν ανοιξετε case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Για να κλεισω το χθεσινο "θεμα" με το λογαριασμο της συζυγου και το ονομα μου που φαινοταν ως συνδικαιουχος, απλα θα αναφερω οτι το ποσο πιστωθηκε κανονικα. Παρ' ολα αυτα, η συζυγος ελαβε μειλ απο τη Ρεβ οπου διευκρινιζοταν οτι εξαιτιας του ονοματος μου "αργησε" (yeah right, ας μην επεφτε χθες το σχετικο "μπινελικι" καθως σε τρεις διαφορετικους agent επρεπε να εξηγω τα ιδια και τα ιδια καθε φορα - σορι @Νικο, δεν ειμαι ελληναρας, απλα κι ο αγιος φοβερα θελει :P) να πεσουν τα χρηματα στο account της, ενω παραλληλα της ειπαν να ζητησει απο την τραπεζα την επομενη φορα να μην εμφανιζει το ονομα μου :-( :shock: Τεσπα, τελος καλο ολα καλα (που λενε και στο εξωτερικο).

 

Μετα απο τη συγκεκριμενη εμπειρια, θεωρω οτι περαν της "λογικης" καθυστερησης εξαιτιας ανθρωπινου λαθους, αν καποιος εχει στειλει χρηματα και περασουν 4-5 εργασιμες χωρις να φανουν καλο ειναι να ψαξει καθε πιθανο αιτιο μεσω του τσατ της Ρεβ. Θελει υπομονη η επικοινωνια μαζι τους, γι' αυτο μην περιμενετε πολυ καιρο πριν ανοιξετε case.

 

Καλημερα και Καλη Χρονια!

 

Αυτο που εκανα εγω στο (skrill βεβαια, αλλα το ιδιο ισως μπορεις να κανεις και εσυ για το revolut) ειναι το εξης :

Ανοιξα λογαριασμο skrill στο ονομα της γυναικας μου και επειδη το web banking της Alpha Bank που χρησιμοποιω ειναι στο ονομα μου(οποτε οπως καταλαβαινεις θα ειχα προβλημα στην καταθεση χρηματων γιατι θα φαινοταν το δικο μου ονομα και οχι της γυναικας μου) πηγα στην Alpha Bank και ανοιξα ενα web banking στο ονομα της γυναικας μου συνδεσα τον λογαριασμο που εχουμε κοινο και τωρα οποτε θελω να φορτωσω χρηματα στο skrill τα στελνω απο το web banking της γυναικας μου και ετσι φαινεται οτι τα στελνει αυτη.

Αρα οπως καταλαβαινεις σε λογαριασμο που εχουμε κοινο , εχουμε 2 web banking. Τουλαχιστον μεχρι ωρας δουλευει σωστα το ολο θεμα και δεν εχουμε προβλημα... Ισως να το δοκιμασεις και εσυ για το revolut....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Παιδιά.

 

Προσπαθώ να κάνω μεταφορά μέσω eurobanking στην revolut και στην διεύθυνση της τράπεζας στο e-banking είναι 

BARCLAYS BANK PLC

1 CHURCHILL PLACE

LONDON

 

ενώ sto beneficiary address του revolut είναι:

 

Revolut LTD,level 39, 1 canada Square ,LONDON

 

Κάνω κάτι λάθος ή έχει αλλάξει κάτι?

 

Η να μιλήσω με αυτούς?

 

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Παίζει ρόλο ότι άλλη διεύθυνση βγάζει το ebanking της Πειραιώς και άλλη το app της Revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την φυσικη καρτα στο σπιτι μου.

Το pin για τα atm ειναι το ιδιο με το app?η υπαρχει διαφορετικο?

Θελω να μου στηλουν λεφτα απο το εξωτερικο γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την φυσικη καρτα στο σπιτι μου.

Το pin για τα atm ειναι το ιδιο με το app?η υπαρχει διαφορετικο?

Θελω να μου στηλουν λεφτα απο το εξωτερικο γινεται?

 

Tο pin για την κάρτα είναι διαφορετικό, το ορίζεις εσύ μέσω του app.

Μπορούν να σου στείλουν λεφτά από το εξωτερικό, σίγουρα μέσω εμβάσματος.

 

προτού ποστάρετρε κάποια ερώτηση, διαβάστε λίγο τον οδηγό στην πρώτη σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο pin για την κάρτα είναι διαφορετικό, το ορίζεις εσύ μέσω του app.

Μπορούν να σου στείλουν λεφτά από το εξωτερικό, σίγουρα μέσω εμβάσματος.

 

προτού ποστάρετρε κάποια ερώτηση, διαβάστε λίγο τον οδηγό στην πρώτη σελίδα

μα δεν γραφει κατι για εμβασμα απο το εξωτερικο αν σου στηλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Παίζει ρόλο ότι άλλη διεύθυνση βγάζει το ebanking της Πειραιώς και άλλη το app της Revolut?

 

ποιο είναι το πρόβλημα ;

το ένα είναι η διεύθυνση της τράπεζας (άσχετο) και το άλλο της revolut , δηλώνετε πουθενα την διεύθυνση και υπάρχει πρόβλημα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο είναι το πρόβλημα ;

το ένα είναι η διεύθυνση της τράπεζας (άσχετο) και το άλλο της revolut , δηλώνετε πουθενα την διεύθυνση και υπάρχει πρόβλημα ;

 

Σωστός!

Απλά μπερδεύτηκα γιατί στο app της Revolut αναφέρει τη διεύθυνσή της, μια πληροφορία που δε χρειάζεται καθόλου στο ebanking (εκεί βγάζει τη διεύθυνση της τράπεζας).

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν γραφει κατι για εμβασμα απο το εξωτερικο αν σου στηλουν.

 

ωραία, μάθε σίγουρα από το support και γράψτο εδώ, με παράθεση του τσατ αν μπορείς, για να εμπλουτιστεί ο οδηγός

 

(αν και εγώ έβαλα τα bold για το πρώτο σου ερώτημα, σχετικά με το Pin της φυσικής κάρτας)

 

γενικά, μιλώντας, όχι για σένα αποκλειστικά, το φόρουμ δουλεύει σωστά όταν προσπαθούμε κι εμείς να απαντήσουμε ερωτήματα ή και ακόμα καλύτερα να προλάβουμε ερωτήσεις με πληροφορίες που μπορεί να φανούν χρήσιμες και σε άλλους στο μέλλον. Το παρόν νήμα έχει καταλήξει να είναι υποκατάστατο του support της revolut και χανόμαστε σε συνεχή ερωτήματα που, ως επί το πλείστον, έχουν συζητηθεί κάπου στις 108 σελίδες ερωτημάτων

 

 

έντιτινκ:

και για να κάνω και γω πράξη τα λόγια μου,

είχα λίγο χρόνο τώρα και πήγα και ρώτησα στο support για το αν είναι εφικτό να μας στείλουν λεφτά από το εξωτερικό.

 

Η απάντηση τους, προφανής.

Δεν γίνεται να λάβεις λεφτά από λογαριασμό με όνομα τρίτου.

Η πιο απλή λύση, να κάνει κι εκείνος revolut, να την φορτώσει και να μας στείλει λεφτά.

Αυτή η διαδικασία είναι στιγμιαία, την έχουμε κάνει πολλοί.

post-48838-0-19085200-1451996675_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν γραφει κατι για εμβασμα απο το εξωτερικο αν σου στηλουν.

 

αν θες λογαριασμό (εκτός ελλάδας) για να σου στέλνουν χρήματα απευθείας μπορείς να ανοίξεις δωρεάν ένα προσωπικό IBAN σε LeuPay ή Number26 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, καλη χρονια σε ολους!

Θα ηθελα βοηθεια αν ξερει καποιος..

Χρησιμοποίησα πρωτη φορα σημερα την revolut μου για την δημιουργια εμβάσματος από το ebanking της Alpha Bank.

 Παρατηρησα ομως αφου ολοκληρωσα την μεταφορα οτι εχει αλλο IBAN απο GBP και αλλο απο EUR και δεν το ειδα νωριτερα με αποτελεσμα να βαλω το IBAN απο GBP.

Στην μεταφορα μου ομως στην alpha bank επελεξα το νομισμα σε euro.

Τι γινετε τωρα? 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Θα μοιραστώ και εγώ τη μικρή, έως τώρα, εμπειρία μου με τη Revolut.

 

Έκανα εγγραφή στις 15/12 αλλά δεν έκανα κάποιο top up μέχρι να παραλάβω τη φυσική κάρτα. Η ημερομηνία που έγραφε στο expected delivery (22/12) ήταν σχεδόν σωστή, μιας και έλαβα την κάρτα μια μέρα μετά (23/12).

 

Την Παρασκευή 31/12 13:45 έκανα το πρώτο top up αξίας 500 ευρώ, μιας και σκοπεύω να πάω ταξίδι στις ΗΠΑ σε 10 μέρες. Θα μου πείτε γιατί το έκανες 31/12 αφού ξέρεις ότι θα υπήρχαν αργίες κλπ. Απλώς ήθελα να προλάβω τα €500 του Δεκεμβρίου που δικαιούμαι σαν έμβασμα προς το εξωτερικό, έτσι ώστε να μπορώ να ξαναφορτώσω και τον Γενάρη.

 

Σήμερα 11:05 πιστώθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό κανονικά. 2 εργάσιμες (παρά δυόμιση ώρες) ακριβώς. Το έμβασμα έγινε μέσω Winbank.

 

Καλησπέρα,

θα μου ήταν πολύ ενδιαφέρον να γράψεις την εμπειρία σου με τη Revolut από το ταξίδι σου, καθώς εκτός από τα cc η κάρτα είναι μια καλή εναλλακτική για χρήση σε ξένη χώρα.

Μόνο ένας συμφορουμιτης ακόμα την χρησιμοποίησε σε ξένη χώρα και συγκεκριμένα στη Τσεχία, οπότε και η δική σου εμπειρία, τουλάχιστον εμένα προσωπικά θα μου φανεί πολύ χρήσιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έντιτινκ:

και για να κάνω και γω πράξη τα λόγια μου,

είχα λίγο χρόνο τώρα και πήγα και ρώτησα στο support για το αν είναι εφικτό να μας στείλουν λεφτά από το εξωτερικό.

 

Αν εχω μια πιστωτικη ελληνικη καρτα, δε γινεται καποιος απο εξωτερικο να πληρωσει την καρτα μου αντι να ψαχνομαστε με λογαριασμους?

ή μεταφορα μεσω paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...