Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τραπεζα δεν περνει προμήθεια μετατροπής οταν το εμβασμα ειναι σε ευρω

Εγω εστειλα με εμβασμα 250 € αλλα στη revolut μπηκαν σε £ γιατι εδωσα το iban με τις λιρες .Αν δεν περνει η τραπεζα προμηθεια τοτε ποιος περνει κι βρεθηκα να εχω 2,3% λιγοτερες λιρες απο οτι θα πρεπε να εχω αν ηταν €.(250€ = 198 £ εμενα μου βαλαν 191.69 £ )

Τι μπορει να εγινε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τράπεζα του αποστολέα στέλνει προς οποιονδήποτε λογαριασμό (σε ό,τι νόμισμα και αν τηρείται αυτός) σε ό,τι νόμισμα της ζητήσει ο αποστολέας. Δεν έχει καμία δουλειά να μετατρέπει νομίσματα. Την μετατροπή την αναλαμβάνει η τράπεζα του αποδέκτη εφόσον χρειάζεται να γίνει (τηρείται δηλαδή σε διαφορετικό νόμισμα ο λογαριασμός του αποδέκτη από αυτό που απεστάλλη το έμβασμα). Τώρα το τι υπολογισμούς κάνεις εσύ δεν μπορώ να το ξέρω, πάντως μάλλον αυτοί κάπου είναι λάθος... Μάλλον λάθος αντιλαμβάνεσαι την ισοτιμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση

Την φυσικη καρτα πρεπει να την εχω υποχρεωτικα;

Αν μπορουσατε να ανεβασετε βιντεο στο youtube με ολα

Τα βηματα θα ηταν καλυτερα πιστευω.δεν καταλαβα

Ακριβως τι ρυθμισεις κανεις για να μην σου φαει χρηματα το paypal

Λογω ισοτιμιας.για να ειμαι ειλικρηνης το βιντεο θα το ηθελα γι αυτο τον λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εστειλα με εμβασμα 250 € αλλα στη revolut μπηκαν σε £ γιατι εδωσα το iban με τις λιρες .Αν δεν περνει η τραπεζα προμηθεια τοτε ποιος περνει κι βρεθηκα να εχω 2,3% λιγοτερες λιρες απο οτι θα πρεπε να εχω αν ηταν €.(250€ = 198 £ εμενα μου βαλαν 191.69 £ )

Τι μπορει να εγινε ?

 

Στην εφαρμογή, θα πρέπει να υπάρχει σχετική καταχώρηση με τίτλο "Top Up" και από δίπλα το ποσόν που πιστώθηκε. Πόσο είναι αυτό το ποσόν;

 

Αν πατήσεις επάνω στην καταχώρηση, τί "FX-rate" και άλλα στοιχεία σου εμφανίζει; Μπορείς να ανεβάσεις κι ένα screenshot, εκεί θα φαίνεται καθαρά τί έχει συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια απορία που μου γεννήθηκε . Διάβασα όλα αυτά περί  χασούρας αν κάνει την μετατροπή το paypal επειδή νομίζει ότι έχουμε λογαριασμό με GBP  . Αλλά παρατήρησα κάτι ίσως περίεργο .

Όταν επιλέγω να αγοράσω ένα προϊόν στο ebay όπου ο πωλητής το έχει τιμολογήσει σε GBP κατά την διαδικασία επιβεβαίωσης της πληρωμής ΔΕΝ εμφανίζεται επιλογή για να κάνει την ισοτιμία η mastercard ή το paypal .

Σε άλλα νομίσματα πώλησης ενός προϊόντος βγαίνει κανονικά η επιλογή other convertions options.

Οπότε στην περίπτωση όπου ο πωλητής ζητάει GBP το paypal βλέπει αγγλική κάρτα νομίζει ότι έχουμε GBP οπότε δεν σου δίνει ΚΑΝ επιλογή για το ποιος θα κάνει την μετατροπή ΑΡΑ παρακάμπτει την μετατροπή της mastercard και με την βία γίνεται η μετατροπή απο το paypal ?   :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει αγορα απο ενα site βαζοντας κατευθειαν την καρτα χωρις paypal δλδ.Μου στειλανε λαθος προιον,μου κανανε refund,σε 1 ημερα τα χρηματα πισω στην revolut,τωρα παω να ξανακανω και εχω φαει 2 declined...χωρις να περνω κανενα notification απο την revolut στο κινητο μου για το συνεβει...καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα 250 σε ευρω με εμβασμα .Η barkley επειδη ο λογαριασμος ηταν σε λιρες μετετρεψε τα ευρω σε λιρες με την αναλογη προμηθεια περιπου 2.3 % και μπηκαν τα υπολοιπα χρηματα σε λιρες στο λογαριασμο μου στη revolut.

Εχασα δηλαδη απο την προμηθεια που πηρε η barkley για να μετετρεψει αυτη τα ευρω σε λιρες .

Αρα βαζουμε παντα το iban της revolut που ειναι σε ευρω για να μην χανουμε απο προμηθειες μετατροπης voμισματος της barkleys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια.εγω ακομα φοβαμαι λιγο να κανω λογαριασμο στην skrill η στην revolut.ειχα κανει στην skrill και τον εσβησα.
σημερα το ειχα παρει αποφαση να κανω τελικα λογαριασμο στην revolut και να ζητησω να μου στειλουν και την καρτα.
ειτε συνδεετε ειτε οχι στο paypal μπορω να αφοραζω απο την ιδια.

αλλα τελικα παλι δεν εκανα γιατι εμαθα απο εναν γνωστο οτι αγορασε κανονικα με paypal οπως παλια ενα redmi note 3 kai apo το ebay 3 ρολογια.πως γινετε αυτο;;;με δουλευει;;;;

εγω τωρα μεταφερω τωρα λεφτα απο εναν αλλο λογαριασμο σε εναν αλλο που εχω συνδεδεμενο στο paypal gia να δοκιμασω να δω αν μπορω να αγορασω οπως παλια.εσεις γνωριζεται τιποτα η με δουλευει ο γειτονας μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια.εγω ακομα φοβαμαι λιγο να κανω λογαριασμο στην skrill η στην revolut.ειχα κανει στην skrill και τον εσβησα.

σημερα το ειχα παρει αποφαση να κανω τελικα λογαριασμο στην revolut και να ζητησω να μου στειλουν και την καρτα.

ειτε συνδεετε ειτε οχι στο paypal μπορω να αφοραζω απο την ιδια.

 

αλλα τελικα παλι δεν εκανα γιατι εμαθα απο εναν γνωστο οτι αγορασε κανονικα με paypal οπως παλια ενα redmi note 3 kai apo το ebay 3 ρολογια.πως γινετε αυτο;;;με δουλευει;;;;

 

εγω τωρα μεταφερω τωρα λεφτα απο εναν αλλο λογαριασμο σε εναν αλλο που εχω συνδεδεμενο στο paypal gia να δοκιμασω να δω αν μπορω να αγορασω οπως παλια.εσεις γνωριζεται τιποτα η με δουλευει ο γειτονας μου;;;

Ο γνωστός σου τι κάρτα έχει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal δεν μου δέχεται την revolut ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Έχω κανονικά χρήματα μέσα στην revolut, διέγραψα και τα δεδομένα της εφαρμογής και έκανα block την κάρτα και έβγαλα άλλη μπας και την δεχτεί, αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω τώρα. Ευχαριστώ και συγνώμη άμα έχει απαντηθεί αυτό πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλη που του ειχαν δωσει με τον λογαριασμο μισθοδωσιας του λεει.ειναι στρατιωτικος.δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.

Καποιες κάρτες περνάνε (πχ της Alphabank)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποιες κάρτες περνάνε (πχ της Alphabank)

αυτο με την alphabank ισχυει;;;;

ρωταω γιατι εχω και εγω εναν λογαρασμο της alphabank me karta.

μπορω να την συνδεσω στο paypal και να κανω αγορες κανονικα οπως παλια δηλαδη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την alphabank ισχυει;;;;

ρωταω γιατι εχω και εγω εναν λογαρασμο της alphabank me karta.

μπορω να την συνδεσω στο paypal και να κανω αγορες κανονικα οπως παλια δηλαδη;;;

Φίλος με Alphabank κάνει συνέχεια αγορές από κινεζομαγαζα και aliexpress, θα ρωτησω ποια κάρτα έχει ακριβώς και θα επανελθω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...