Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου πιστωθηκαν πριν μια ωρα τα χρηματα που εστειλα στη revolut στις 23/3 σε λιρες .Σε μια εργασιμη η μεταφορα .

Α) χρειαζετε να μετατρεψω τις λιρες σε ευρω στη καρτα η οταν κανω αγορα τοτε αυτοματα και χωρις επιπλεον χρεωσεις?

Β) καποιον οδηγο για να συνδεσω την revolut με το paypal?

Γ) πως την δηλωνω ως primary και να περνει χρηματα μονο απο revolut κι οχι το balance τις paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα εκει

 

[Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]

Το οτι εστειλα Euro κι εμφανιστηκαν λιρες που αναφερετε ακριβως στα 3 πρωτα ποστ ?

Τι δεν εκανα σωστα (ωστε να μην χασω 2.3% που εχασα στην αυτοματη μετατροπη που εκανε απο ευρω που εστειλα σε λιρες Χωρις εγω να ζητησω να εχω λιρες στο λογαριασμο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εστειλα Euro κι εμφανιστηκαν λιρες που αναφερετε ακριβως στα 3 πρωτα ποστ ?

Τι δεν εκανα σωστα (ωστε να μην χασω 2.3% που εχασα στην αυτοματη μετατροπη που εκανε απο ευρω που εστειλα σε λιρες Χωρις εγω να ζητησω να εχω λιρες στο λογαριασμο )

 

Με bold, γιγαντιαίου μεγέθους font KAI σχετική επισήμανση στο screenshot:

 

10. Σε αυτήν την οθόνη βλέπουμε τα στοιχεία που χρειαζόμαστε για να στείλουμε έμβασμα στη Revolut από το ebanking του ελληνικού (και όχι μόνο) τραπεζικού λογαριασμού μας. Εχετε υπόψιν σας πως οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 1 ευρώ έξοδα για εμβάσματα μέσω ebanking (από τον γκισέ τα έξοδα είναι πολύ μεγαλύτερα). Προσοχή: Επιλέξτε νόμισμα EUR στο σχετικό swipe (είναι η μεσαία επιλογή) για να δείτε τα σωστά στοιχεία. Επίσης, όπως φαίνεται και στο screenshot, είναι αναγκαίο ο τραπεζικός λογαριασμός από τον οποίο θα στείλετε έμβασμα για "φόρτιση" (Top Up) της κάρτας, να προέρχεται από τραπεζικό λογαριασμό στον οποίο είμαστε δικαιούχοι (ή έστω συνδικαιούχοι).

 

revolut-new-transfer-eur.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με bold, γιγαντιαίου μεγέθους font KAI σχετική επισήμανση στο screenshot:

Συγγνωμη το εχω δει αλλα εχει τα ιδια στοιχεια λογαργιασμου με τις λιρες και τα δολαρια. Πως καταλαβαινει οτι θελω δολλαρια Η revolut?(ισως κουτι ερωτηση)και

ποιος πηρε το 2,2 % προμηθεια απο την μετατροπη ?Αν το πηρε η revolut τι no fee μας λεει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη το εχω δει αλλα εχει τα ιδια στοιχεια λογαργιασμου με τις λιρες και τα δολαρια. Πως καταλαβαινει οτι θελω δολλαρια Η revolut?(ισως κουτι ερωτηση)και

ποιος πηρε το 2,2 % προμηθεια απο την μετατροπη ?Αν το πηρε η revolut τι no fee μας λεει τοτε.

 

Πριν από πολλές εκδόσεις του Android app, υπήρξε ένα τέτοιο bug θυμάμαι (έδειχνε ίδιο IBAN και για τα 3 νομίσματα) και είχε αναφερθεί κι εδώ στο topic. Στο επόμενο update το διόρθωσαν. Ακριβώς πριν γράψω αυτό το post, έλεγξα αυτό που λες και το app εμφανίζει διαφορετικό κωδικό IBAN για κάθε ένα από τα 3 νομίσματα. Μήπως έχεις καιρό να κάνεις update το app; Η τελευταία έκδοση στο Play Store είναι η 2.3.3 με ημερομηνία 24/3/2016. Σε iOS δεν ξέρω τί γίνεται.

 

Για την προμήθεια που λες: από που βγαίνει το 2,2%; Πες μας αν θες πόσα EUR έστειλες, με πόσα GBP σου τα άλλαξαν και πώς υπολόγισες το 2,2%;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μένα μου φαίνεται θα φάνε Χ  με το που λήξουν τα capitals . Τους έστειλα πριν μέρες για τα λεφτά αν θα μπουν κτλ. Μου απαντάνε σήμερ ανα στείλω το αποδεικτικό αποστολής. Μου λένε να περιμένω γιατί ακόμα δεν έχουν εμφανιστεί στο σύστημα. Μέχρι εδώ οκ δεν ήξερα και περί αργίας. Μετά απο μια ώρα μου στείλανε μήνυμα ότι δεν μπορούν να μπουν τα λεφτά στο λογαριασμό μου στη revolut επειδή δεν είμαι ο κάτοχος του τραπεζικού λογαριασμού όπου απο αυτόν στάλθηκαν ............. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ και το έχουν δει το αναλυτικό αντιγραφο της μεταφοράς χρημάτων και το όνομα του αποστολέα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το όνομα που έχω στην revolut !!!

 

 

.....και με τα 2 χέρια !!!!!!!!!!!!   :mad:

το λαθος ειναι δικο σου γιατι φαινεται οτι η δεν εχεις βαλει το ιδιο ακριβως ονομα και στην revolut και στον τραπεζικο λογαριασμο η απλα δεν ειναι δικος σου... οι κανονες ειναι αυτοι... αφου δεν τους σέβεσαι απορω γιατι τα εστειλες και ταλαιπωρείσαι τσαμπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ξεκίνησαν καλά αλλά.... τους έχει πάρει η κάτω βόλτα, προχειρότητα, σκόπιμες καθυστερήσεις στην πίστωση των χρημάτων (με σκοπό τον βραχυχρόνιο τοκισμό τους), προβλήματα με Pin κάρτας, απαράδεκτο support !  Ατιμα cc, ευτυχώς υπάρχουν και άλλες λύσεις (Number26, Leupay)  ;)

Πάντως παρ όλο που μου στείλανε το μήνυμα αυτό τελικά τους την βάρεσε 12 μεσάνυχτα να κάνουν την κατάθεση ! 

:P 

 

Για μένα είναι μια εταιρία που έχει απίστευτη εφαρμογή. Απλή και εύκολη στην χρήση, πολύ βολική ωραίο Design . Δεν έχει fees και ενώ γενικά σε όλα αυτά έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, ...πάει και τα κάνει σκατά με το support !  Δηλαδή είναι κρίμα ! Το support είναι σημαντικό κομμάτι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από πολλές εκδόσεις του Android app, υπήρξε ένα τέτοιο bug θυμάμαι (έδειχνε ίδιο IBAN και για τα 3 νομίσματα) και είχε αναφερθεί κι εδώ στο topic. Στο επόμενο update το διόρθωσαν. Ακριβώς πριν γράψω αυτό το post, έλεγξα αυτό που λες και το app εμφανίζει διαφορετικό κωδικό IBAN για κάθε ένα από τα 3 νομίσματα. Μήπως έχεις καιρό να κάνεις update το app; Η τελευταία έκδοση στο Play Store είναι η 2.3.3 με ημερομηνία 24/3/2016. Σε iOS δεν ξέρω τί γίνεται.

 

Για την προμήθεια που λες: από που βγαίνει το 2,2%; Πες μας αν θες πόσα EUR έστειλες, με πόσα GBP σου τα άλλαξαν και πώς υπολόγισες το 2,2%;

Να σε ευχαριστησω για την απαντηση.

Οντως βγαζει τωρα διαφορετικο iban για καθε νομισμα.

Οταν τα εστειλα 22/3/2016 νομιζω εδειχνε ιδιο iban(γιαυτο κι νομιζω εβαλα το πρωτο).Εκανα την αναβαθμιση αφου το στειλα 24/3/16 .

Τωρα οσο αφορα το ποσο που εβαλα ηταν 250 ευρω και μου εβαλαν 191,69 £ .Αν χρησιμοποιησης το xe.com θα δεις οτι ειναι 244 ευρω.Αρα υπαρχει προμηθεια 2.3 % εκτος αν επεσε η λιρα 2.3% σε μια βδομαδα .απο 23/3 εως 30/3 που το ειδα στο χε.com .Αληθεια μπορουμε να δουμε την ισοτιμια στις 23/3 ?Αυτο που υποψιαζομε ειναι οτι η Eurobank πηρε το 2% γιατι εκανε μετατροπη απο ευρω σε λιρες και το υπολοιπο 0.3 % ειναι η διολισθηση τις λιρας εναντι του Ευρω.Λετε να ισχυει το τελευταιο?.

Και αν ηταν bag τις εφαρμογης μηπως να ζητησω τι διαφορα του 2% απο την προμηθεια της τραπεζας απο την revolut ? .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ευχαριστησω για την απαντηση.

Οντως βγαζει τωρα διαφορετικο iban για καθε νομισμα.

Οταν τα εστειλα 22/3/2016 νομιζω εδειχνε ιδιο iban(γιαυτο κι νομιζω εβαλα το πρωτο).Εκανα την αναβαθμιση αφου το στειλα 24/3/16 .

Τωρα οσο αφορα το ποσο που εβαλα ηταν 250 ευρω και μου εβαλαν 191,69 £ .Αν χρησιμοποιησης το xe.com θα δεις οτι ειναι 244 ευρω.Αρα υπαρχει προμηθεια 2.3 % εκτος αν επεσε η λιρα 2.3% σε μια βδομαδα .απο 23/3 εως 30/3 που το ειδα στο χε.com .Αληθεια μπορουμε να δουμε την ισοτιμια στις 23/3 ?Αυτο που υποψιαζομε ειναι οτι η Eurobank πηρε το 2% γιατι εκανε μετατροπη απο ευρω σε λιρες και το υπολοιπο 0.3 % ειναι η διολισθηση τις λιρας εναντι του Ευρω.Λετε να ισχυει το τελευταιο?.

Και αν ηταν bag τις εφαρμογης μηπως να ζητησω τι διαφορα του 2% απο την προμηθεια της τραπεζας απο την revolut ? .

 

Δεν νομίζω να έχασες κάποιο σημαντικό ποσό.

 

Ισοτιμίες μπορείς να δεις εδω:

https://www.ecb.europa.eu/stats/exchange/eurofxref/html/index.en.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να σε ευχαριστησω για την απαντηση.

Οντως βγαζει τωρα διαφορετικο iban για καθε νομισμα.

Οταν τα εστειλα 22/3/2016 νομιζω εδειχνε ιδιο iban(γιαυτο κι νομιζω εβαλα το πρωτο).Εκανα την αναβαθμιση αφου το στειλα 24/3/16 .

Τωρα οσο αφορα το ποσο που εβαλα ηταν 250 ευρω και μου εβαλαν 191,69 £ .Αν χρησιμοποιησης το xe.com θα δεις οτι ειναι 244 ευρω.Αρα υπαρχει προμηθεια 2.3 % εκτος αν επεσε η λιρα 2.3% σε μια βδομαδα .απο 23/3 εως 30/3 που το ειδα στο χε.com .Αληθεια μπορουμε να δουμε την ισοτιμια στις 23/3 ?Αυτο που υποψιαζομε ειναι οτι η Eurobank πηρε το 2% γιατι εκανε μετατροπη απο ευρω σε λιρες και το υπολοιπο 0.3 % ειναι η διολισθηση τις λιρας εναντι του Ευρω.Λετε να ισχυει το τελευταιο?.

Και αν ηταν bag τις εφαρμογης μηπως να ζητησω τι διαφορα του 2% απο την προμηθεια της τραπεζας απο την revolut ? .

 

Δεν θελω να σε απογοητευσω... αλλα δεν θα παρεις τιποτα ...

τα εστειλες στο πρωτο, εκανες λαθος.... τα λαθη πληρωνονται....τουλαχιστο δεν το πληρωσες ακριβα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενώ ως τώρα τη χρησιμοποιούσα κανονικά, πήγα να κάνω μία αγορά στο sportsdirect και έπεσε άκυρο (άγνωστο γιατί) και μου έχουν ακόμα στο revolut την πληρωμή ως pending, ενώ από το sportsdirect την έχουν ακυρώσει..Προσπαθώ εδώ και 5 μέρες στο support να τους πω να μου γυρίσουν τα χρήματά μου αφού δνε έγινε η πληρωμή αλλά δε μου απαντά κανείς :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τη revolut ταυτόχρονα με τρεις συναδέλφους μου. Εκείνοι και οι τρεις την χρησιμοποιούν απροβλημάτιστα και έχουν λάβει άμεσα απαντήσεις στο support in app chat. Εγώ τρώω Χ τις τελευταίες 2 εβδομάδες πια. Λέτε να βάρεσαν κανόνι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τρέχει με revolut! πήγα να συνδέσω την revolut στο leupay (έτσι για να έχω συνδεδεμένες τις ξένες υπηρεσίες μου) και η revolut ακύρωνε την χρέωση του 1€ της leupay για το verification. Αφού δοκίμασα δυο φορές και έφαγα άκυρο, η revolut μου μπλόκαρε τον λογαριασμό για την προσωπική μου ασφάλεια λέει (άκου εκει) δεν απαντάνε 2 μέρες στο support! Και από οτι είδα σήμερα στην σελίδα τους στο fb υπάρχουν πολλά προβλήματα με μποκαρισματα λογαριασμών ανευ λόγου και αιτίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...