Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε μου είχαν πεί (βέβαια δεν γνωρίζω εάν είναι αλήθεια) ότι γενικά η Τράπεζα δεν μπορει να ελέγξει εάν πραγματι βγήκαν τα χρήματα ή όχι

 

Φυσικά και μπορεί να ελέγξει και θα ελέγξει! Αδύνατο να σου είχαν πεί τέτοια ανοησία. Αν τα χαρτονομίσματα δεν βγήκαν για να τα παραλάβεις, θα είναι ακόμα στο ΑΤΜ. Όταν λοιπόν το ανοίγουν το μεσημέρι, βρίσκουν το πλεόνασμα. Το μόνο πρόβλημα είναι η -εξαιρετικά σπάνια- πιθανότητα να βγήκαν στη συναλλαγή του επόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε φίλο που πήγε σε ΑΤΜ Εθνικής με κάρτα της REVOLUT, έκανε ανάληψη 40€ έγινε η χρέωση αλλά τα χρήματα δεν βγήκαν ποτέ απο το ΑΤΜ.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το 181818 του είπαν να μιλήσει με την τραπεζά του.
Πως θα πείσει την REVOLUT ότι δεν πήρε τα χρήματα? Εχει συμβεί σε άλλον? Τι απέγινε?

 

Aπαντώ σήμερα που έληξε το θέμα.
Πήγαμε πριν λίγο στο κατάστημα που έγινε το πρόβλημα και πριν προλάβουμε να πουμε λέξη ήρθε μύνημα από την revolut ότι επιστραφηκαν τα χρήματα.
Μας είπε ο διευθυντής ότι το είδαν και έγινε αντιλογισμός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μου είχαν πεί (βέβαια δεν γνωρίζω εάν είναι αλήθεια) ότι γενικά η Τράπεζα δεν μπορει να ελέγξει εάν πραγματι βγήκαν τα χρήματα ή όχι...

 

Φυσικά και μπορεί να ελέγξει και θα ελέγξει! Αδύνατο να σου είχαν πεί τέτοια ανοησία. Αν τα χαρτονομίσματα δεν βγήκαν για να τα παραλάβεις, θα είναι ακόμα στο ΑΤΜ. Όταν λοιπόν το ανοίγουν το μεσημέρι, βρίσκουν το πλεόνασμα. Το μόνο πρόβλημα είναι η -εξαιρετικά σπάνια- πιθανότητα να βγήκαν στη συναλλαγή του επόμενου.

Επιπλέον, σε κάθε ATM υπάρχει κάμερα παρακολούθησης. Ακόμα κι αν γίνει αυτό το σπάνιο λάθος και τα λεφτά δοθούν σε επόμενο πελάτη, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει πλεόνασμα στο μηχάνημα, από το αρχείο της κάμερας θα φαίνεται ξεκάθαρα ότι στην επίμαχη συναλλαγή του πρώτου λάθους (με ακριβή ημερομηνία και ώρα) το ATM δεν έβγαλε καθόλου χρήματα.

 

Όπως και να έχει, τέλος καλό όλα καλά για το φίλο του soleman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορεί να ελέγξει και θα ελέγξει! Αδύνατο να σου είχαν πεί τέτοια ανοησία. Αν τα χαρτονομίσματα δεν βγήκαν για να τα παραλάβεις, θα είναι ακόμα στο ΑΤΜ. Όταν λοιπόν το ανοίγουν το μεσημέρι, βρίσκουν το πλεόνασμα. Το μόνο πρόβλημα είναι η -εξαιρετικά σπάνια- πιθανότητα να βγήκαν στη συναλλαγή του επόμενου.

και παλι θα το δουν στην καμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαντώ σήμερα που έληξε το θέμα.
Πήγαμε πριν λίγο στο κατάστημα που έγινε το πρόβλημα και πριν προλάβουμε να πουμε λέξη ήρθε μύνημα από την revolut ότι επιστραφηκαν τα χρήματα.
Μας είπε ο διευθυντής ότι το είδαν και έγινε αντιλογισμός.

Πολύ τυχερός ο φίλος σου ή έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα τα τελευταία χρόνια στις διασυνοριακές τραπεζικές συναλλαγές.

 

Έπαθα το ίδιο το 2004 στην Ιταλία με σεβαστό ποσό (600€). Αφού με δυσκολία βρέθηκε υπάλληλος να συνεννοηθούμε στα αγγλικά, μου ανέφεραν ότι για να γίνει αντιλογισμός έπρεπε να τους έρθει επίσημο αίτημα από την Εθνική, ακόμη και αν βρεθεί το πλεόνασμα (με όλα τα στοιχεία) στον έλεγχο του ΑΤΜ.

 

Στην τηλεφωνική επικοινωνία με την Εθνική, μου είπαν ότι δέχονταν μόνο με φαξ έγγραφο σχετικό δικό μου αίτημα και μόνο στο υποκατάστημα που είχα ανοίξει τον λογαριασμό. Τελικά μετά από 3-4 μήνες (και αρκετή γραφειοκρατία) μου επιστράφηκε όλο το ποσό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έμειναν από ένα ταξίδι στο εξωτερικό, απορώ όμως γιατί μπήκες στον κόπο να γράψεις, εφόσον δεν είχες σκοπό να βοηθήσεις.

Θα μπορουσε να τα στειλει σε καποιον φιλο που θα ηθελε να στειλει εμβασμα, αντι μετρητων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θα ήθελα απλά να μοιραστώ μαζί σας κάτι περίεργο που μου συνέβη πριν λίγο.

 

1) Προσπάθησα να κάνω μία αγορά 8€ από ebay (κινέζικο μαγαζί ρούχων) και η revolut αρνήθηκε την έγκριση της πληρωμής γιατί δεν είμαι verified (μου βγήκε popup στο κινητό μου).

2) Ζήτησα να γίνει η πληρωμή με την επόμενη κάρτα στη λίστα του paypal που είναι η Debit της Πειραιώς και πέρασε κανονικά (!!!)

3) Στη συνέχεια ψώνισα κανονικά από άλλο Κινέζικο μαγαζί στο ebay και η Revolut πλήρωσε κανονικά....

 

Περίεργα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θα ήθελα απλά να μοιραστώ μαζί σας κάτι περίεργο που μου συνέβη πριν λίγο.

 

1) Προσπάθησα να κάνω μία αγορά 8€ από ebay (κινέζικο μαγαζί ρούχων) και η revolut αρνήθηκε την έγκριση της πληρωμής γιατί δεν είμαι verified (μου βγήκε popup στο κινητό μου).

2) Ζήτησα να γίνει η πληρωμή με την επόμενη κάρτα στη λίστα του paypal που είναι η Debit της Πειραιώς και πέρασε κανονικά (!!!)

3) Στη συνέχεια ψώνισα κανονικά από άλλο Κινέζικο μαγαζί στο ebay και η Revolut πλήρωσε κανονικά....

 

Περίεργα πράγματα...

Τhe Force ...(master Yoda)   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο εμένα θα μου φαινόταν το 2ο.

Παραδόξως, αυτό το μήνα έχω κάνει 5-6 αγορές από ebay και έχει πληρώσει κανονικά η Debit της Πειραιώς...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω πριν 4 μερες εστειλα εμβασμα απο εθνικη τραπεζα το οποιο μπηκε κανονικα και την ιδια μερα απο τραπεζα πειραιως ακυρωθηκε.Μου ηρθε μυνημα οτι μεχρι 31/5 δεν μπορει να γινει αυτη η κινηση.εχει γινει καποια αλλαγη στην πολιτικη της τραπεζας??
και κατι αλλο το οριο για μεταφορα(εμβασμα) εχει αυξηθει στα 1000 ευρω το μηνα απο 500 που ηταν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Είχα κάνει τις προάλλες 2 αγορές από ebay τα οποία δε μου ήρθαν ποτέ. Μετά από συνεννόηση με τους πωλητές μου επέστρεψαν τα λεφτά. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ενώ στο PayPal φαίνεται η επιστροφή, στο revolut δεν έχουν μπει. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...