Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρέωση υπάρχει μόνο εάν αφήσεις το ATM να κάνει αυτό την μετατροπή και όχι την revolut (έχει επιλογή στο ATM όταν πας για ανάληψη) .

Πχ σε ATM στις βρυξέλλες τα ATM θα πιστεύουν ότι η κάρτα έχει λίρες, παρόλο που εσύ την έχεις φορτίσει με ευρώ και θα "προσφερθούν" να μετατρέψουν αυτοί τις λίρες σε ευρώ ώστε να κάνεις την ανάληψη σε ευρώ. Εσύ θα το αρνηθείς αυτό και θα αφήσεις την revolut να κάνει την όποια μετατροπή χρειαστεί( στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα γίνει καμία μετατροπή αφού ήδη η revolut έχει μέσα ευρώ και όχι λίρες).

Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις την μετατροπή από πριν στην revolut ώστε να κλειδώσεις την ισοτιμία που θεωρείς συμφέρουσα. Πχ η λίρα τις τελευταίες εβδομάδες ανεβαίνει, οπότε εάν είχες κάνει την αλλαγή σε λίρες πιο νωρίς, τώρα οι λίρες σου αξίζουν περισσότερα ευρώ από ότι όταν τις αγόρασες.

Το έμβασμα το κάνεις σε ευρώ ναι.

 

αρα αυτος ειναι ο μονος λογος για να κανεις μετατροπή within the app -  αν θελεις να κλειδωσεις μετατροπή στο current exchange rate.

Και το ειχα απορία τι νοημα εχει, αφου λεω παντα εκει που θα ειμαι ειτε σε ατμ ειτε σε αγορά θα μου κανει την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πας στα μηνύματα πανω αριστερά θα δεις οτι εχει τελειώσει το οριο της τραπεζας για εμβάσματα στο εξωτερικο.Μπορεις να στειλεις ξανα απο 1/12 και μετα και το οριο ειναι 1.000 ευρω τον μηνα.

 

κατάλαβα, αναμονή μέχρι 1 του μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χακέψαν, στείλε μήνυμα στο chat και αν δεν απαντήσουν μέσα σε μισάωρο κάνε disable ecommerce transactions  στη κάρτα αν είναι σε κατασταση pending  η πληρωμη για να μη γίνει το transaction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με το chat αν μπορούν να κάνουν κάτι να ακυρώσουν τη συναλλαγή, αλλιώς:

Προσωρινά κάνε disable ecommerce transactions, πήγαινε σήκωσε προληπτικά το υπόλοιπο σου απο ένα ΑΤΜ και format/restore το κινητό. Μετα ξαναπερνάς στο κινητό την εφαρμογή και προσέχεις ή/και τους ζητάς να σου αλλάξουν τον αριθμό της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις προβλημα με την εφαρμογη?

 

Σε S7 μου εχασε την δυνατοτητα fingerprint ξαφνικα και οταν παω να στειλω λεφτα σε φίλο, και επιλεγω διαφορετικο currency περαν του ευρώ, κρεμά η εφαρμογή. Crashes and burns. Στο support με ειπανε πως βγαλανε την 3.3.2 για fixes αλλα ακομα δεν βλεπω κατι.

 

 

upd: Μολις ηρθε η ενημέρωση. Ολα και πάλι νορμαλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με το chat αν μπορούν να κάνουν κάτι να ακυρώσουν τη συναλλαγή, αλλιώς:

Προσωρινά κάνε disable ecommerce transactions, πήγαινε σήκωσε προληπτικά το υπόλοιπο σου απο ένα ΑΤΜ και format/restore το κινητό. Μετα ξαναπερνάς στο κινητό την εφαρμογή και προσέχεις ή/και τους ζητάς να σου αλλάξουν τον αριθμό της κάρτας.

πως ξέρεις ότι με έκλεψαν; το support δεν απαντάει. Δεν βρίσκω την επιλογή. Δεν έχω αλλά λεφτά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια περίεργη χρέωση 10.58 με ονομασία pfa zhenhejiazun. Κίνα βγάζει. Τι μπορεί να είναι; Δεν έχω κάνει κάτι.

Εσυ το ειπες μονος σου οτι δεν εκανες κατι(προφανως αγορα).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ πάντως περίεργες χρεώσεις ξαφνικά, δύο από easyjet αξίας 38 € και άλλη μια από ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο στη Σουηδία 1.220,23 €. Βέβαια δε πραγματοποίθηκαν γιατί δεν είχα επαρκές υπόλοιπο στη κάρτα, αλλά σε διαφορετική περίπτωση δε ξέρω.....Μάλλον από ασφάλεια πάσχει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ πάντως περίεργες χρεώσεις ξαφνικά, δύο από easyjet αξίας 38 € και άλλη μια από ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο στη Σουηδία 1.220,23 €. Βέβαια δε πραγματοποίθηκαν γιατί δεν είχα επαρκές υπόλοιπο στη κάρτα, αλλά σε διαφορετική περίπτωση δε ξέρω.....Μάλλον από ασφάλεια πάσχει.....

 

Και την έχεις ακόμα την κάρτα και τη χρησιμοποιείς; Δεν ζήτησες έκδοση νέας ή τουλάχιστον δεν έβαλες φραγές άμεσα; Τι να πω... Εντύπωση μου κάνει η ψυχραιμία σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την έχεις ακόμα την κάρτα και τη χρησιμοποιείς; Δεν ζήτησες έκδοση νέας ή τουλάχιστον δεν έβαλες φραγές άμεσα; Τι να πω... Εντύπωση μου κάνει η ψυχραιμία σας...

Μου την ακύρωσαν και μου έκδωσαν άλλη...αλλά αρχίζει και με προβληματίζει η ασφάλεια της ρεβολουτ...βέβαια τώρα πλέον δε τη χρησιμοποιώ αρκετά....τη χρησιμοποίησα σε κάποια ταξίδια στο εξωτερικό ως εναλλακτική της βασικής μου κάρτας και με βόλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οποιαδήποτε κάρτα μπορεί να συμβεί αυτό αν την χρησημοποιεις σε φυσικα καταστήματα αμφιβόλου αξιοπιστίας αν τον πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεει ο Νικος αφενος, απ' την αλλη ενεργοποιησε ασφαλεια τοποθεσιας (και κανε φραγη και στα υπολοιπα αν εχεις θεμα).

Επισης μην μπαινετε σε ο,τι να ναι sites απο το κινητο ή τουλαχιστον αν εχετε ανδροιδ κατεβαστε firefox και βαλτε ublock και κανα δυο αλλα ext.

Εγω παντως αν το παθαινα αυτο θα εκανα ενα φορματ στο κινητο και ξανακατεβασμα του ρεβολουτ.

 

Επισης οντοπικ ειχα ξεχασει ποσο γκιοζηδες ειναι οι εδω τραπ. Εκανα μια αγορα ετσι δοκιμαστικα μιας που χαλαρωσαν τα cc και η διαφορα με το αν την ειχα κανει με ρεβολουτ ηταν 5Ε!

Not big deal θα μου πειτε αλλα αν κανεις συχνα και αρκετες αγορες ειναι τεραστια η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...