Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook πιστεύει ότι το iPad Pro φέρνει το τέλος εποχής για τα PC


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι πως, ναι, το surface αντικαθιστά το λαπτοπ σου, το iPad pro το μόνο που μπορεί να αντικαταστήσει είναι το προηγούμενο iPad σου :')

Να ξερεις σε περιμενα

δεν γινεται κουβεντα για surface χωρις tulipa!

οχι φιλε μου οπως πραγματικα δεν μπορεις να αντικαταστησεις ενα λαπτοπ με ενα tablet

οταν το θες για κατι παραπανω απο οτι ζηταει ο μεσος καταναλωτης ετσι δεν γινεται κι αυτο που λες 

[με βαση το μοντελο surface που ειναι κοντα στα specs και στην τιμη του ipad]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δε χρησιμοποιείς απευθείας το utorrent στο tablet???

γιατι μπορει να λειπεις απο το σπιτι και αυτο να κατεβαζει

 

γιατι μπορει να κατεβαζεις μεγαλα αρχεια που δεν χωρανε ολα μαζι στο tablet κι ετσι τα περνας λιγα λιγα κι οταν τα βλεπεις τα σβηνεις για να κανεις χωρο για τα επομενα

 

αλλα αν ειναι το θεμα οι ταινιες μονο κατεβαζεις στο tablet το movie box και καιγεσαι χωρις αυριο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα ποιος ο λογος να χρησιμοποιεις tablet?

Εγω η μονη χρησιμοτητα που βλεπω ειναι για να παιζεις angry birds στη τουαλετα η να βλεπεις τσοντες.

Και δε το λεω,μην εχοντας πιασει tablet στα χερια μου.

Το δουλεψα και το βαρεθηκα σε 2 ωρες.

Αχρηστα λεφτα κατ εμε.

Μια αναγκη που μας τη δημιουργησαν.

Τωρα το οτι θα αντικατασταθει το pc,τουλαχιστον αστειο.

Είναι το form factor δεν έχεις πολλές χρήσης PC μάλλον γιαυτό..

 

Πχ εγώ προτιμώ να διαβάζω ebooks/pdf απο tablet (έχω να διαβάσω φυσικό βιβλίο χρόνια) τα kindle κτλ είναι λίγο πιο ξεκούραστα αλλά με μηδενική άλλη χρήση και εγώ όταν διαβάζω συνήθως διαβάζω κάτι εκπαιδευτικό και όχι νουβέλες κτλ οπότε έχω την ανάγκη να googλάρω παράλληλα κτλ

 

Μπορώ να το παίρνω μαζί μου χωρίς να κουβαλάω τσαντα κτλ κρατάει ώρες το έχω σε ταξίδια ή για παράδειγμα πρόσφατα άρχισα να μαθαίνω πιάνο έχω κατεβάσει μαθήματα (βίντεο) επίσης έχω ένα πρόγραμμα που λέγεται synthesia (είναι κάτι σαν το guitar pro παιζει μια παρτιτούρα δηλαδή και σου δείχνει σε πραγματικό χρόνο πια πλήκτρα πρέπει να πατήσεις για πόση ώρα κτλ -με χρώματα κτλ- και συνδέω το πιάνο μου στο tablet με usb στην μιη οθόνη τρέχω το βίντεο στην άλλη το πρόγραμμα και το στήνω το tablet  εκει που θα στήριζα τις παρτιτούρες μου μπροστά μου δηλαδή όταν παίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eσύ που βλέπεις μακριά,δώσε και σε μας φως να καταλάβουμε.

 

Η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ μαζί του. Όλα τα πράγματα θέλει η βιομηχανία να τα κάνει μικρότερα και portable αλλά ταυτόχρονα να αυξάνει και την υπολογιστική δύναμη. Ο χώρος των υπολογιστών δεν διαφέρει σε αυτό. Το βλέπουμε στα nm των soc, στο μέγεθος/βάρος/πάχος των επιμέρους components (ω ναι ακόμα και στις high end κάρτες γραφικών). Παραταύτα, είναι λιγάκι μπροστά από την εποχή μας αυτή η δήλωση του Cook...αλλά προς τα εκεί τείνει η βιομηχανία. Ήδη η υπολογιστική δύναμη των tablets έχει αρχίσει και έχει ανοδική πορεία σε cpu και gpu επιδόσεις. Δεν είναι ΜΟΝΟ οι επιδόσεις όμως. Είναι και το optimization στη μέση, στο οποίο η apple είναι πολύ καλή. Μία optimized έκδοση της Unreal Engine τρέχει άριστα σε iphone-ipad σχεδόν 60fps. Δεν μιλάμε για το νέο ipad pro αλλά για το σχετικά άμεσο μέλλον. Φαντάσου σε 6-7 χρόνια από τώρα...Ναι θα γίνει (έχουμε ήδη δει, τι δυνατότητες έχει το tegra k1 και ότι έρχεται άλλο σύντομα) Υπάρχει πάντα και το live gaming streaming μέσα από τέτοιες υπηρεσίες που το μόνο που θέλεις ο χρήστης είναι γρήγορες ταχύτητες στο δίκτυο του (είπαμε μιλάμε για 6-7 χρόνια).

 

ΥΓ.

Αναφορικά με τα gaming τύπου witcher, crysis κτλ που λένε κάποιοι εδώ μέσα, να θυμίσω πόσο χαοτικά υποδεέστερο hardware έχουν οι κονσόλες έναντι των υπερ-pc και πόσο smooth τρέχουν τα games; Αυτά...

Επεξ/σία από makridis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mainstream κοινο προς τα εκει παει και αυτα θελει 

οταν οι απαιτησεις μπορουν να καλυφθουν στο 100% απο μια τετοια συσκευη γιατι να παρεις pc?

 

Επειδή το thread έχει να κάνει με το Pro μοντέλο θα μας πείς ποιοί είναι αυτοί οι μη επαγγελματίες (εσύ το είπες) και casual χρήστες που θα δώσουν 1000+ ευρώ για browsing, facebook και να βλέπουν τα αστέρια απο το tablets τους; Aν τους βρείς πες το μου γιατί τους ψάχνουν αυτοί που θα αγόραζαν το iwatch.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια λένε εδώ και χρόνια για τις κονσόλες και τώρα ήρθε αυτός με το ταμπλετ.

Κάποια πράγματα πριν τα πούμε πρέπει να βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό αρα αυτός για να τα λέει γλώσσα έχει και μυαλό δεν έχει. Το pc δεν θα πεθάνει ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα το keyboard και το mouse μένουν το ίδιο και οι οθόνες μεγαλώνουν. Τώρα τα Gaming PCs υπερυσχύουν στο ATX Form Factor και χρειάζονται μόνο 500 Watt 80+ GOLD Power Supply. Πάνε οι εποχές που χρειαζόσουν   750+.

 

Τα GPU cards παραμένουν σταθερά με max 11.1 inches. Το μεγαλύτερο προβλημα είναι η ψύξη.

 

Πάντος έγώ μια χαρά κάvώ Gaming μέσο NVIDIA Shield TV και Steaming απο το PC μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το thread έχει να κάνει με το Pro μοντέλο θα μας πείς ποιοί είναι αυτοί οι μη επαγγελματίες (εσύ το είπες) και casual χρήστες που θα δώσουν 1000+ ευρώ για browsing, facebook και να βλέπουν τα αστέρια απο το tablets τους; Aν τους βρείς πες το μου γιατί τους ψάχνουν αυτοί που θα αγόραζαν το iwatch.

κανεις δεν ειπε οτι ειναι μονο για τετοια χρηση

δεν υπαρχουν μονο τα 2 ακρα φιλε μου

δηλαδη χρηση μονο για angry birds η χρηση για render 4k ταινιας...

κατα τη γνωμη μου ειναι ενα τρομερο εργαλειο που σκοτωνει σε συνδυασμο με τον υπολογιστη και οταν τελειωνω την βαρια δουλεια προτιμω το tablet και οχι τον υπολογιστη 

εχουν βγει φοβερες εφαρμογες και εργαλεια που αυξανουν την δημιουργικοτητα σου και σου δινουν εμπνευση

και σε βοηθανε στο να ολοκληρωσεις την επαγγελματικη σου δουλεια

οσο για το iwatch ειναι κατι τελειως αδιαφορο για μενα

οσο για το ipad  pro θα περιμενω να δω απο τη μερια των εφαρμογων το τι θα βγει (θελω πολυ να δω το auria το korg  gadget και το cubasis) μεχρι που θα το πανε και ισως να τιμησω το ipad pro 2 οταν με το καλο βγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι ότι ο cook δεν πουλάει τον εαυτό του για να κάνουμε κους κους και να τα πάρει ο ατζέντης του. Ο συγκεκριμένος προσπαθεί να μας πλασάρει ένα προϊόν. Γελάμε όπως θα γελάγαμε με κάποιον πωλητή που σου λέει μπαρούφες για να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Ασφαλώς και καλά κάνουμε που γελάμε όπως γελάμε.

Αλλά ακόμα και ο γραφικός πωλητής σου μένει στο μυαλό με την τεράστια μπαρούφα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι ο Cook ή ο οποιοσδήποτε αντίστοιχος, πρώτα θέλει να κάνει αίσθηση με τα λόγια και μετά με το προϊόν. Αφού λοιπόν ασχολούμαστε με την ατάκα του, μετά θα έχουμε και την περιέργεια να δούμε τί είναι αυτό που θα μας κάνει να χάσουμε το φως μας.

 

Επικοινωνιακά λοιπόν, έχει κερδίσει. Τι θα είχε προκαλέσει μια δήλωση του στυλ "Το καινούριο ipad θα είναι πολύ ωραίο και ελαφρώς βελτιωμένο σε σχέση με το υπάρχον" ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμισαμε κοντοφθαλμους που δεν καταλαβαινουν το νοημα και την ουσια της προτασης

Μετά από έναν καταιγισμό από ανούσια σχόλια και εξυπνάδες να ένας που μίλησε αφότου σκέφτηκε.

Μην βιάζεστε να κρίνετε και όταν το κάνετε να μην έχετε στο μυαλό σας την Ελλάδα. Ποτέ οι δηλώσεις δεν είναι χαζές και ανούσιες από ανθρώπους που μπορούν να βγάζουν δισεκατομμύρια και ορίζουν την αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερεις σε περιμενα

δεν γινεται κουβεντα για surface χωρις tulipa!

οχι φιλε μου οπως πραγματικα δεν μπορεις να αντικαταστησεις ενα λαπτοπ με ενα tablet

οταν το θες για κατι παραπανω απο οτι ζηταει ο μεσος καταναλωτης ετσι δεν γινεται κι αυτο που λες

[με βαση το μοντελο surface που ειναι κοντα στα specs και στην τιμη του ipad]

Και όμως γίνεται. Με βάσει τις δικές μου ανάγκες.

Και πιστεύω οι ανάγκες των περισσότερων καλύπτονται άνετα απο surface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι μπορει να λειπεις απο το σπιτι και αυτο να κατεβαζει

 

γιατι μπορει να κατεβαζεις μεγαλα αρχεια που δεν χωρανε ολα μαζι στο tablet κι ετσι τα περνας λιγα λιγα κι οταν τα βλεπεις τα σβηνεις για να κανεις χωρο για τα επομενα

 

αλλα αν ειναι το θεμα οι ταινιες μονο κατεβαζεις στο tablet το movie box και καιγεσαι χωρις αυριο......

 

Ναι ρε, αλλά σχεδόν πάντα παίρνεις tablet μαζί και σχεδόν παντού έχει wi-fi...είμαι ο μόνος καμένος μάλλον :P

Επεξ/σία από makridis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fsssss.δεν πιστευω οτι μας εχουνε για τοσο χαζους.τι αλλο θα ακουσουμε.

Αναρωτιεμε μηπως ειμαστε οι λιγοι τελικα και οι πολλοι εχουν δικιο στο τελος και μετριωμαστε στα δαχτυλα

Ολος ο πλανητης να εχει tablets και οι λιγοι και γραφικοι να ασχολουμαστε ακομα με τα παλια παλιομοδιτικα pc s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...