Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook πιστεύει ότι το iPad Pro φέρνει το τέλος εποχής για τα PC


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξερεις σε περιμενα

δεν γινεται κουβεντα για surface χωρις tulipa!

οχι φιλε μου οπως πραγματικα δεν μπορεις να αντικαταστησεις ενα λαπτοπ με ενα tablet

οταν το θες για κατι παραπανω απο οτι ζηταει ο μεσος καταναλωτης ετσι δεν γινεται κι αυτο που λες 

[με βαση το μοντελο surface που ειναι κοντα στα specs και στην τιμη του ipad]

 

Βασικά το Surface μπορεί να αντικαταστήσει το laptop σου και ο λογος ειναι οτι έχεις ποντίκι, desktop enviroment και mobileCPU, οχι SoC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε φιλοι να πω κ εγω την ατακα μου:

 

1. To oτι κανουμε καζουρα εδω στον Τimmy, δεν σημαινει οτι ειναι κ διαφημιση (αρνητικη/θετικη no matter), και δεν σημαινει οτι θα τρεξουμε να τα ακουμπησουμε για να αποκτησουμε το δωρο του Θεου :-)

2. Δυστηχως για την εταιρια, εχασε τον πραγματικο οραματιστη, τωρα πλεον κανει οτι κανουν ολοι οι κινεζοι χρονια τωρα.. Μηπως αντι να σηκωνουν καθε τυχαιο να μιλησει, να αναπτηξουν καποιο application να φερνει τον περιεργο Jobs στη σκηνη για τις παρουσιασεις? Τουλαχιστον οταν μιλουσε αυτος, το κοινο το βουλωνε και ακουγε κατι ουσιαστικο αναμεσα στα πολλα..

 

Περιεργη που ειναι η ζωη :-) καμια φορα εισπρατουμε οτι μας αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τάμπλετ είναι καλά και χρυσά για συγκεκριμένες δουλειές και ηλικίες. Για τους πωλητές (μιλάω εκ πείρας) που θέλουν να δειγματίζουν είναι κούκλα. Για τους μεγάλους, όπως η μάνα μου είναι επίσης πολύ καλά γιατί τους βάζουν πιο εύκολα στη διαδικασία.

Από εκεί και πέρα, εγώ προσωπικά όταν πηγαίνω σπίτι μετά τη δουλειά, θα βάλω το desktop να κατεβάσει και θα πάρω το λαπτοπ στον καναπέ για να περάσω την ώρα μου. Το τάμπλετ το έχω για τη γυναίκα μου για να μη μου παίρνει το λαπτοπ. 

Απλά πράγματα φίλε Tim. Λέγε εσύ τα δικά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Garageband -που είναι το βασικό που με ενδιαφέρει, στο iPad είναι πολύ λίγο σε σχέση με την έκδοση υπολογιστή (Mac mini, imac κλπ). Οπότε ούτε για τον ίδιο δεν ισχύει αυτό.

 

Για να μην αναφέρω Linux, emulators, βαριά παιχνίδια και όλα όσα δεν πρόκειται να βγουν ποτέ σε iPad. Όπως το Crysis 2 και 3, just cause, battlefront και ένα σωρό άλλα.

 

Τι να προλάβει να αντικαταστήσει το καημένο το iPad?

 

Φτηνοί εντυπωσιασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα ποιος ο λογος να χρησιμοποιεις tablet?

Εγω η μονη χρησιμοτητα που βλεπω ειναι για να παιζεις angry birds στη τουαλετα η να βλεπεις τσοντες.

Και δε το λεω,μην εχοντας πιασει tablet στα χερια μου.

Το δουλεψα και το βαρεθηκα σε 2 ωρες.

Αχρηστα λεφτα κατ εμε.

Μια αναγκη που μας τη δημιουργησαν.

Τωρα το οτι θα αντικατασταθει το pc,τουλαχιστον αστειο.

Με κάλυψες, ακριβώς αυτό!

Η χειρότερη αγορά "έβερ" και ειδικά όταν μιλάμε για ποσά 700+ ευρώ. Όταν μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ αξιόλογο pc ή να αγοράσεις ένα πολύ αξιόλογο laptop.

 

Ίσως στο 2050 να έρθει τελικά το τέλος εποχής για τα pc, μέχρι τότε θα έρχονται πανάκριβα, και ανούσια tabletάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησε το  iPad  5 χρόνια πριν φαίνονταν κάτι τέτοιο. 

Ενώ από θέμα επεξεργαστή και μνήμης το iPad και τα tablet έχουν κάνει άλματα, στις εφαρμογές είναι πίσω. 

Στους υπολογιστές τα λεφτά είναι στο  software. Και το software είναι στα χέρια λίγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το surface μπορει αυτο οχι...κ επειδη εχω  2 σταθερους 3 ταμπλετ κ 2 λαπτοπ ,με τις ωρες καθομαι στο σταθερο , τα λαπτοπ πεταμενα λεφτα προσωπικα ,τα ταμπλετ μονο το καινουργιο (με windows ) δουλευω εξψ οταν εχει αγωνα ...δε νομιζω οτι θα σβησουν τα pc απλα ειναι τοσο δυνατα ποια που δε χρειαζεται αγορα καθε λιγο κ αλλο κ πεσαν οι πωλησεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μιλαει πολύ ρεαλιστικά οTim Cooke , δέν λέει κάτι εξωπραγματικό για την κατάσταση πως έχει στις αγγλόφωνες χώρες , η πλειοψηφία του κόσμου χρησιμοποιεί κινητά τηλέφωνα πλέον εδώ και καιρό , μιλάμε για το ευρύτερο τμήμα της αγοράς , όχι για ειδικές κατηγορίες , ας μήν ξεχνάμε οτι αυτό λέγεται από μία εταιρία που οδηγεί την υπόλοιπη αγορά κατασκευαστών καί πάντα είναι ένα βήμα μπροστά απ' όλους , so , σέβομαι την άποψή του , δέν θεωρώ ότι είναι τόσο φθηνός , δέν πουλάει γαλοπούλες για τα χριστούγεννα ο άνθρωπος , νομίζω ακριβώς αυτό πού λέει ότι ο μέσος χρήστης δέν χρειάζεται πλέον τίποτα άλλο από ένα καλό κινητό και ένα τάμπλετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...