Προς το περιεχόμενο

Τα μελάνια κι οι παραξενιές τους


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα, για το μαυρο αντε πες τυπωνεις μια τυχαια σελιδα κειμενου, για να μη βουλωσουν τα ακρουφυσια.

Για το εγρωμο, τι πρεπει να τυπωνεις μια στο τοσο, μια φωτογραφια;

 

Τίποτα τόσο υπερβολικό. Ούτε καν για το μαύρο ολόκληρη σελίδα.

Γράψε στο word μια σειρά με μαύρο χρώμα, μια με κόκκινο, μια με μπλε και μια με κίτρινο και είσαι οκ. Σκοπός είναι να δουλευτούν τα ακροφύσια, όχι να τελειώσεις το μελάνι σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως κατι hp του 1997 με σιδερένιο σασί μέσα μου παίζουν ακόμα αν και τους βάζω μελάνι με τη σύριγγα. Τότε ή κ...εταιρία δεν έβαζε σφουγγαρακι στο cartridge ! και ή ενσωματωμένη σε αυτό κεφαλή μου έχει βγάλει 20.000+ εκτυπώσεις. Αν θέλετε το πιστεύετε, το μοντέλο είναι hp deskjet 690c. Ότι hp πήρα μετά το 2000 πέθαινε στη τριετία για διάφορους λόγους (συνήθως πλαστικά).

 

Επίσης, ένας canon i550 ζει και βασιλεύει , τον βγάζω κάθε εξάμηνο (βόλτα) και του ρίχνω μια εκτύπωση. Η κεφαλή διατηρειται σαν καινουργια. Δυστυχώς τα δύο ανωτέρω μηχανήματα, έχουν παράλληλη θύρα γεγονός που τα καθιστά δύσχρηστα για μοντέρνα πισι.

Αλλά ο driver τους ζήτημα να είναι 1mb. Παναλαφρος.

Τα νέα μοντέλα είναι προγραμματισμένα να πεθαίνουν. Για αυτό ότι παίρνω το τρελσινω στη επανογομωση και στις εκτυπώσεις και Αν χαλάσει εντός εγγύησης πίσω στο μαγαζί. Αν εκτός στα σκουπίδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε, αυτα τα μελανια που εχουν ξεραθει,

αν τα παω σε καταστημα που τα γεμιζει,

θα επανελθουν τα cartridges σε λειτουργία;

Εννοω μηπως κατα την διαδικασια, καθαριζονται και οι διοδοι-στόμια των μελανιών.

Ή αν ξεραθουν, οχι μονο δεν τυπωνεις, αλλα ειναι παντελως αχρηστα, και το μονο που μενει ειναι τα πετάξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα διαβαζοντας σε αλλα νηματα,

καταλαβα οτι μαλλον καλυτερα-για την μακροζωια του εκτυπωτη αλλα και καλυτερες εκτυπωσεις,

ειναι οχι τα refills,

αλλα δινοντας λιγα χρηματα παραπανω,

η αγορα συμβατων-καινουριων.

 

Τι λετε;

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελάνια ξεραίνονται. Όλα τα μελάνια. Δεν έχει σημασία αν είναι γνήσια ή αναγεμισμένα ή συμβατά.

Το πρόβλημα σου το δημιουργεί αυτό που γράφεις στην τρίτη γραμμή, ότι σπάνια θα τυπώσεις στον inkjet.  Στην περίπτωση σου και το δικό σου μοντέλο, δίνε μια εκτύπωση για λίγες γραμμές κειμένου ανα 10 μέρες και δεν πρόκειται να σου ξαναβουλώσει μελάνι.

 

Θα δινω μια εκτυπωση με λιγες γραμμες, μια κιτρινη μια πρασινη μια μπλε μια μαυρη μια κοκκινη,

καθε μια βδομαδα.

Ετσι πιστευω οτι θα σωσω τα μελανια μου, σε βαθος χρονου. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δινω μια εκτυπωση με λιγες γραμμες, μια κιτρινη μια πρασινη μια μπλε μια μαυρη μια κοκκινη,

καθε μια βδομαδα.

Ετσι πιστευω οτι θα σωσω τα μελανια μου, σε βαθος χρονου. Σωστα;

 

Στον δικό σου τύπο εκτυπωτή, με μια εκτύπωση την βδομάδα με τον τρόπο που λες, είσαι μια χαρά ακόμη και αν δουλεύεις με την χειρότερη ποιότητα μελανιών. Να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εκτυπωτές Canon μία λύση είναι να κρατήσετε τα εργοστασιακά μελανοδοχεία, να τα γεμίζεται με απιονισμένο νερό, και να κάνετε όταν χρειάζεται ΜΟΝΟ καθαρισμό κεφαλής (FLUSH - PURGE) μ' αυτά (ΟΧΙ ΕΚΤΥΠΩΣΗ), ως συντήρηση.

 

:shifty:   :shifty:   :shifty: Μη χρησιμοποιείται νερό βρύσης για flush (όπως δείχνουν κάποιοι στο youtube) γιατί τα ιόντα και τα άλατα θα καταστρέψουν την κεφαλή που με τη σειρά της θα καταστρέψει και το board   :X.

Επεξ/σία από Fdtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες, τα μελανια των εκτυπωτων εχουν ημερομηνια λήξεως?

Τα ανοιγμενα ληγουν πιο γρηγορα?

Εχω κατι ανοιγμενα εδω και εναμιση-δυο χρονια, να τα πεταξω?

Επεξ/σία από iordanis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ημερομηνια ληξης,την αναγραφουν επανω.

Ακομα και σφραγισμενο να ειναι,αν ληξει,μπορει να παιξει μπορει και οχι.

 

Που πανω, στη συσκευασια? την εχω πεταξει.

Εχω κατι ανοιχτα εδω και εναμιση-δυο χρονια, τι να τα κανω, να τα πεταξω? (δεν εχω εκτυπωτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον HP Photosmart 3310;

Και 2 μήνες τον άφηνα τα καλοκαίρια επί 10 χρόνια και δεν ήξερα τι θα πει ξεράθηκαν τα μελάνια

Τώρα που ψάχνω αντικαταστάτη μου κάνει φοβερή εντύπωση πως όλοι αναφέρουν ότι σε όλους τους inkjet υπάρχει πρόβλημα με τα μελάνια  :confused:  :confused:  :fear:  :fear:

Οι εκτυπωτές-πολυμηχανήματα που περιλαμβάνουν ξεχωριστή κεφαλή είναι αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα.

Ο δικός μου hp photosmart b010a δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ουτε τα γνήσια ούτε τα αναγεμισμένα που χρησιμοποιώ δεν ξεράθηκαν παρόλο που τα άφησα ανενεργά για πάνω απο μήνα. Τα γέμισα με ακριβό αλλά κ με φθηνό μελάνι .

 

Φυσικά όταν αφαιρέσω το μελανοδοχείο απο την κεφαλή και θέλω να την αποθηκευσω για διάφορους λόγους την τοποθετώ σε θήκη.

 

Παρακάτω δείχνω εικόνες και βίντεο ώστε να καταλάβεται αυτό που εννοώ.

 

Στην διάρκεια του 1ου βίντεο θα παρατηρήσετε την ανεξαρτησία κεφαλής κ μελανοδοχείων

Βιντεο 1ο

 

Στην διάρκεια του 2ου βίντεο θα παρατηρήσετε τα μελανοδοχεία κ τα προστατευτικά τους καπάκια ώστε να τα γεμίζω κ να τα αποθηκευω εκτός εκτυπωτή όταν δεν θελω να τα ενσωματώσω στον εκτυπωτή

Βιντεο 2ο

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Απο την αλλη το καινούριο πολυμηχανημα hp envy 4520 που λαμβάνει τα hp 302 μελανοδοχεία ....

θα ξεραθούν αν δεν εκτυπώσω μια φορά την εβδομάδα.

 

Τα μελανοδοχεία όπου ξεραίνονται είναι τέτοιου τύπου --> photo  , δηλαδή έχουν ενσωματωμένη κεφαλή κ όχι ανεξάρτητη

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θα ήθελα την γνώμη σας εάν υπάρχουν κ για αυτά τα μελανοδοχεία τύπου hp 302 κλπ καπάκια ώστε να τα αφαιρούμε απο τον εκτυπωτή κ να τα τοποθετούμε στο καπάκι τους  ώστε να μην ξεραίνονται σε περίπτωση που θέλουμε να τα αποθηκεύσουμε ή να τα αναγεμίσουμε στο σπίτι μας για διάφορους λόγους.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τα χρώματα χωρίζονται σε dye (υδατοδιαλυτά) και pigment (σταγονίδια που λειτουργούν με στατικό ηλεκτρισμό)

 

Το pigment colour είναι πιο γυαλιστερό και πιο λεπτό και κάνει για εκτύπωση κειμένου (προδιαγραφές laser)  

 

Το dye colour κατά την εκτύπωση κειμένου φαίνεται πιο χοντρό κ χρησιμοποιείται για εκτύπωση εικόνων.

(Φυσικά πρέπει να είναι τεχνολογίας anti-UV , κατά της υπεριώδης ακτινοβολίας διότι αλλιώς ξεθωριάζει)

 

(Αν βουτήξω ένα φύλλο με εκτυπωμένο κείμενο pigment και dye colour θα παρατηρηθεί οτι εκει που υπάρχει dye colour το κείμενο θα ξεθωριάζει, ενώ οπου υπάρχει pigment colour το κείμενο θα παραμένει μέχρι να λιώσει το χαρτί)

 

Επίσης

Θα παρατηρήσετε πως υπάρχει πχ hp 364 black photo και hp 364 black για κείμενα

Το 1ο πρώτο είναι dye based  και το άλλο pigment.

To pigment black είναι αυτό που ξεραίνεται.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Σε γνωστό μου που διατηρεί κατάστημα αναγέμισης μελανοδοχείων παρατήρησα πως τα μελανοδοχεία όπως τα hp 302 με δικιά τους κεφαλή  τα καθαρίζει σε συσκευή υπερήχων (Οπως αυτές που καθαρίζουν ασημικά)

 

Επίσης κάποιοι τοποθετουν το μελανοδοχεία με την φορά της κεφαλής σε λουτρό ζεστού απιονισμένου νερού και μετά ξεβουλώνουν (Αυτό δεν έχει 100% επιτυχία)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τεχνικές γεμίσματος

 

youtube 1

youtube 2

youtube 3

Επεξ/σία από dr_giwrgos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά. Έχω έναν Epson stylus s200 σειρά και έβαλα συμβατά μελάνια. Τα είδε κανονικά αλά το μπλε στον έλεγχο που έκανα δεν έβγαιναν όλες οι γραμμές. Έκανα καμία 15αρια καθαρισμούς κεφαλής κ τα έγχρωμα άδειασαν. Το μαύρο είναι κάπου στη μέση. Είναι λογικό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά. Έχω έναν Epson stylus s200 σειρά και έβαλα συμβατά μελάνια. Τα είδε κανονικά αλά το μπλε στον έλεγχο που έκανα δεν έβγαιναν όλες οι γραμμές. Έκανα καμία 15αρια καθαρισμούς κεφαλής κ τα έγχρωμα άδειασαν. Το μαύρο είναι κάπου στη μέση. Είναι λογικό αυτό.

Με την καθαριότητα κεφαλής αδειάζουν τα μελανοδοχεία καθώς ο εκτυπωτής "ρουφάει" τις κεφαλές κ ταυτόχρονα τις καθαρίζει.

 

Αυτό που έπρεπε να κάνεις ήταν να έδειχνες το test page σε αυτόν που αγόρασες τα συμβατά κ να ζητούσες βοήθεια κ οτι δεν είσαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...