Προς το περιεχόμενο

Format Macbook


NikosRocknRolla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Απέκτησα ένα MacBook(συγκεκριμένα το MacBook 2.1) πρόσφατα από έναν γνωστό μου που δεν το χρησιμοποιούσε.... Πως μπορώ να του κάνω ένα format; Γίνεται με τον κλασσικό τρόπο που γίνεται και στα windows??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Απέκτησα ένα MacBook(συγκεκριμένα το MacBook 2.1) πρόσφατα από έναν γνωστό μου που δεν το χρησιμοποιούσε.... Πως μπορώ να του κάνω ένα format; Γίνεται με τον κλασσικό τρόπο που γίνεται και στα windows???

 

Αν εξαιρέσεις την έλλειψη bios ναι με τον ίδιο τροπο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν εξαιρέσεις την έλλειψη bios ναι με τον ίδιο τροπο.

 

Δηλαδή παίρνω cd με το λογισμικό που θέλω το βάζω και το τρέχω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Απέκτησα ένα MacBook(συγκεκριμένα το MacBook 2.1) πρόσφατα από έναν γνωστό μου που δεν το χρησιμοποιούσε.... Πως μπορώ να του κάνω ένα format; Γίνεται με τον κλασσικό τρόπο που γίνεται και στα windows??? 

Δεν είναι όλα έτσι απλά. Κατ'αρχάς τί έκδοση λογισμικού έχει μέσα? Αν δεν έχει app store θες διαδικασία και CD με την αμέσως επόμενη έκδοση ώστε να περάσεις από κει και μετά να πας στην τρέχουσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα έτσι απλά. Κατ'αρχάς τί έκδοση λογισμικού έχει μέσα? Αν δεν έχει app store θες διαδικασία και CD με την αμέσως επόμενη έκδοση ώστε να περάσεις από κει και μετά να πας στην τρέχουσα. 

 

Αυτήν την στιγμή έχει το MAC OS X Version 10.6...... Επίσης αυτό που είδα είναι ότι όταν πάω να κάνω μια αναβάθμιση μου ζητάει τον κωδικό τον οποίο δεν τον θυμάται να μου τον πει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την στιγμή έχει το MAC OS X Version 10.6...... Επίσης αυτό που είδα είναι ότι όταν πάω να κάνω μια αναβάθμιση μου ζητάει τον κωδικό τον οποίο δεν τον θυμάται να μου τον πει......

τον χρειάζεσαι όμως απόσο θυμάμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον χρειάζεσαι όμως απόσο θυμάμαι. 

 

Εδώ είναι το πρόβλημα!!! Δεν μπορούμε να τον βρούμε με τίποτα και είμαστε και άσχετοι!! Για αυτό θέλω να μάθω αν γίνεται να γίνει η δουλειά όπως σε έναν Windows π.χ. Βάζεις το CD ξεκινάει, σβήσιμο όλα και ξανά από την αρχή και ας έχεις ξεχάσει και τον κωδικό!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το πρόβλημα!!! Δεν μπορούμε να τον βρούμε με τίποτα και είμαστε και άσχετοι!! Για αυτό θέλω να μάθω αν γίνεται να γίνει η δουλειά όπως σε έναν Windows π.χ. Βάζεις το CD ξεκινάει, σβήσιμο όλα και ξανά από την αρχή και ας έχεις ξεχάσει και τον κωδικό!! 

 

Εάν έχεις το CD για την εγκατάσταση δες αυτόν τον οδηγό εδώ και έχεις καθαρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις το CD για την εγκατάσταση δες αυτόν τον οδηγό εδώ και έχεις καθαρίσει.

 

Θα το ψάξουμε αν και δύσκολο γιατί είναι και παλιός ο υπολογιστής... Αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.... Αν δεν το βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξουμε αν και δύσκολο γιατί είναι και παλιός ο υπολογιστής... Αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.... Αν δεν το βρω?

 

Εάν δεν το βρεις δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις στο eBay και να αγοράσεις κάποιο, εκτός και μπορέσεις να το βρεις από κάποιον εδώ στην Ελλάδα βάζοντας π.χ. κάποια αγγελία. Εάν υπάρχει και κανένας γνωστός σου που να είχε μηχάνημα Mac ή να ξέρει αυτός κανέναν κλπ και να του έχει ξεμείνει το CD. Δεν ξέρεις καμιά φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν το βρεις δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις στο eBay και να αγοράσεις κάποιο, εκτός και μπορέσεις να το βρεις από κάποιον εδώ στην Ελλάδα βάζοντας π.χ. κάποια αγγελία. Εάν υπάρχει και κανένας γνωστός σου που να είχε μηχάνημα Mac ή να ξέρει αυτός κανέναν κλπ και να του έχει ξεμείνει το CD. Δεν ξέρεις καμιά φορά.

 

Θα το ψάξω μήπως βρω από άλλον. Έχουν γνωστοί μου Mac αλλά είναι 2011 μοντέλα και πάνω και φοβάμαι μην είναι βαρύ το λογισμικό που έχουν εκείνοι για το δικό μου.... Στο τέλος βλέπω να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να τον βάζω windows........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω μήπως βρω από άλλον. Έχουν γνωστοί μου Mac αλλά είναι 2011 μοντέλα και πάνω και φοβάμαι μην είναι βαρύ το λογισμικό που έχουν εκείνοι για το δικό μου.... Στο τέλος βλέπω να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να τον βάζω windows........Δε

Δεν είναι βαρύ το λογισμικό μη λες σαχλαμαρίτσες χαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι βαρύ το λογισμικό μη λες σαχλαμαρίτσες χαχα. 

 

Χαχαχα....Τώρα είναι η στιγμή που δεν ξέρω πως να το πάρω αυτό διότι είμαι άσχετος.... Όντως είναι βαρύ η πέταξα κοτσάνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...