Προς το περιεχόμενο

Format Macbook


NikosRocknRolla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανείς άλλος ρε παιδιά;;;;

Για ποιο πράγμα? Για τον κωδικό στο AppStore ρωτάς ? Μπορείς να γίνεις ποιος συγκεκριμένος? Αν δεν έχεις Apple ID γιατί δεν φτιάχνεις ένα δικό σου, να μπεις με αυτό στο AppStore και να τελειώνει η υπόθεση. Επίσης καλό είναι να δώσεις λίγα παραπάνω στόχεια για το hardware του μηχανήματος σου. Αν είναι επίσης κλειδωμένο με firmware password και δεν σε αφήνει να εγκαταστάσεις τίποτα κάτι εκκίνηση του EFI , μπορεί να γίνει reset με εκκίνηση από boot OS X dvd ή usb. Επίσης δοκίμασες να εγκαταστάσεις Windows όπως εγκαθιστάς σε ένα pc και είχες πρόβλημα? Δεν χρειάζεται αν δεν έχει firmware password τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα pc που τους έχεις κάνει format με Windows. Βάζεις το dvd ή το usb του Windows και κράτος το alt πατημένο κατα την εκκίνηση.

Μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος τι μηχάνημα έχεις και τι θες να κανείς για να σε βοηθήσουμε καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξουμε αν και δύσκολο γιατί είναι και παλιός ο υπολογιστής... Αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.... Αν δεν το βρω?

Σου βρήκα CD. 

Χαχαχα....Τώρα είναι η στιγμή που δεν ξέρω πως να το πάρω αυτό διότι είμαι άσχετος.... Όντως είναι βαρύ η πέταξα κοτσάνα;

Aμα δεν ξες γιατί λες λοιπόν? χαχα....δεν είναι καθόλου βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βρήκα CD. 

Aμα δεν ξες γιατί λες λοιπόν? χαχα....δεν είναι καθόλου βαρύ.

Γιατί cd μιλάτε? Αν είναι το MacBook 2.1 μέχρι lion παίρνει επίσημα. Μπορεί να φτιάξει ένα Lion installation usb και να του κάνει format και τα πάντα.

Φίλε μην διανοηθείς να δώσεις πεταμένα λεφτά για DVD με snow leopard. Μπορείς να φτιάξεις installation usb και με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί cd μιλάτε? Αν είναι το MacBook 2.1 μέχρι lion παίρνει επίσημα. Μπορεί να φτιάξει ένα Lion installation usb και να του κάνει format και τα πάντα.

Φίλε μην διανοηθείς να δώσεις πεταμένα λεφτά για DVD με snow leopard. Μπορείς να φτιάξεις installation usb και με αυτό.

Kαι του λέω ότι του βρήκα. Αν θέλει ας μου στείλει πμ να του το στείλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο πράγμα? Για τον κωδικό στο AppStore ρωτάς ? Μπορείς να γίνεις ποιος συγκεκριμένος? Αν δεν έχεις Apple ID γιατί δεν φτιάχνεις ένα δικό σου, να μπεις με αυτό στο AppStore και να τελειώνει η υπόθεση. Επίσης καλό είναι να δώσεις λίγα παραπάνω στόχεια για το hardware του μηχανήματος σου. Αν είναι επίσης κλειδωμένο με firmware password και δεν σε αφήνει να εγκαταστάσεις τίποτα κάτι εκκίνηση του EFI , μπορεί να γίνει reset με εκκίνηση από boot OS X dvd ή usb. Επίσης δοκίμασες να εγκαταστάσεις Windows όπως εγκαθιστάς σε ένα pc και είχες πρόβλημα? Δεν χρειάζεται αν δεν έχει firmware password τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα pc που τους έχεις κάνει format με Windows. Βάζεις το dvd ή το usb του Windows και κράτος το alt πατημένο κατα την εκκίνηση.

Μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος τι μηχάνημα έχεις και τι θες να κανείς για να σε βοηθήσουμε καλύτερα?

 

Ρωτάω να μου πει κάποιος πως να κάνω ένα φορμάτ γιατί δεν ξέρω καθόλου ιδέα. Όπως είπα έχω ένα Μacbook 2.1... 2πύρηνο είναι με 2 ραμ, 

Kαι του λέω ότι του βρήκα. Αν θέλει ας μου στείλει πμ να του το στείλω. 

 

Σου έχω στείλει αλλά δεν έχει έρθει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω να μου πει κάποιος πως να κάνω ένα φορμάτ γιατί δεν ξέρω καθόλου ιδέα. Όπως είπα έχω ένα Μacbook 2.1... 2πύρηνο είναι με 2 ραμ,

 

Σου έχω στείλει αλλά δεν έχει έρθει;;;;

Και σου απαντήσαμε πως γίνεται με τον ίδιο τροπο που γίνεται σε ένα pc. Μπορείς να φτιάξεις installation usb ή dvd και να κανείς format. Αν δεν έχεις το δισκάκι και θέλεις να κανείς format, στα pc δεν έφτιαχνες εσύ? Δηλαδή έπαιρνες το γνήσιο ?

Ρωταω και εγώ να καταλάβω αν θες βοήθεια και που. Από την στιγμή που δεν έχεις ιδέα από format σε Mac και σου λέμε ότι είναι παρόμοιο όπως γίνεται σε Windows ή Linux, θα έπρεπε να είχες δοκιμασει κάποιον από τους τρόπους που υπάρχουν.

Είναι σημαντικό να φτιάξεις ένα boot usb με OS X. Δες στο internet για lion installation usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου απαντήσαμε πως γίνεται με τον ίδιο τροπο που γίνεται σε ένα pc. Μπορείς να φτιάξεις installation usb ή dvd και να κανείς format. Αν δεν έχεις το δισκάκι και θέλεις να κανείς format, στα pc δεν έφτιαχνες εσύ? Δηλαδή έπαιρνες το γνήσιο ?

Ρωταω και εγώ να καταλάβω αν θες βοήθεια και που. Από την στιγμή που δεν έχεις ιδέα από format σε Mac και σου λέμε ότι είναι παρόμοιο όπως γίνεται σε Windows ή Linux, θα έπρεπε να είχες δοκιμασει κάποιον από τους τρόπους που υπάρχουν.

Είναι σημαντικό να φτιάξεις ένα boot usb με OS X. Δες στο internet για lion installation usb

 

Ναι ναι το κατάλαβα και προσπαθούσα να το προχωρήσω με έναν φίλο μου..... Απλά δεν βγάζαμε και πολύ άκρη με τα λογισμικά που κατεβάζαμε από το ίντερνετ.... Σε ευχαριστώ και για το μήνυμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο πράγμα? Για τον κωδικό στο AppStore ρωτάς ? Μπορείς να γίνεις ποιος συγκεκριμένος? Αν δεν έχεις Apple ID γιατί δεν φτιάχνεις ένα δικό σου, να μπεις με αυτό στο AppStore και να τελειώνει η υπόθεση. Επίσης καλό είναι να δώσεις λίγα παραπάνω στόχεια για το hardware του μηχανήματος σου. Αν είναι επίσης κλειδωμένο με firmware password και δεν σε αφήνει να εγκαταστάσεις τίποτα κάτι εκκίνηση του EFI , μπορεί να γίνει reset με εκκίνηση από boot OS X dvd ή usb. Επίσης δοκίμασες να εγκαταστάσεις Windows όπως εγκαθιστάς σε ένα pc και είχες πρόβλημα? Δεν χρειάζεται αν δεν έχει firmware password τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα pc που τους έχεις κάνει format με Windows. Βάζεις το dvd ή το usb του Windows και κράτος το alt πατημένο κατα την εκκίνηση.

Μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος τι μηχάνημα έχεις και τι θες να κανείς για να σε βοηθήσουμε καλύτερα?

 

Αν είναι κλειδωμένο με EFI φιλε μου δεν δέχεται ούτε usb ούτε CD. Σου βγάζει παραθυράκι να βάλεις τον κωδικα (του bios)

 

Στα παλιά μοντελα μπορείς να κάνεις ρισετ με αφαίρεση της μπαταριας και μιας ραμ (μπάρα μνήμης) με SMC & PRAM

(στα τελευταία μοντελα δεν γίνεται τίποτα. Mονο απόδειξη αγορας και τηλ. Αππλ αν ξεχάσεις τον bios code)

 

Τώρα για τον φίλο μας, ο αδμιν κώδικας ξεπερνιέται εύκολα με καθαρή εγκατάσταση. Όσο έχεις ακόμα λειτουργικό τον Μακ, κατεβάζεις δωρεάν από τα ΄γνωστα μαγαζια΄ (τορεντ) το  OS X Snow leopard.

 

Κατεβάζεις δωρεάν το  DiskMaker 6.5 (αν δεν δουλεύει η καινούργια έκδοση πήγαινε σε παλαιότερη) πατάς το κουμπάκι, και μετά από δυο κλικ υπόθεση, και ένα usb 8gb εννοείται, θα έχεις το καινούριο σου CDακι, η usb αν θες καλύτερα, Snow Leopard έτοιμο για εγκατάσταση. 

Περίμενε να ακούσεις το 'βρύχισμα' (του τουλ) για να είσαι σίγουρος ότι αντέγραψε σωστά όλα τα πακέτα στο στικακι/usb πριν προχωρήσεις στην εγκατάσταση.

(κάνα 10λεπτο περίπου)

 

Μετά ακολουθείς έναν από τους δεκάδες οδηγούς καθαρής εγκατάστασης που υπάρχουν στο διαδίκτυο (π.χ. λινκ), και είσαι ωραίος. 

 

;-)

 

 

 

 

 

 

υ.γ. όλα αυτά σε περίπτωση που δεν μπορέσεις για κάποιον αλφα λόγο να λάβεις το οριτζιναλ Cdακι που σου πρότεινε η Μαριλινα.

Επεξ/σία από iLuxus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κλειδωμένο με EFI φιλε μου δεν δέχεται ούτε usb ούτε CD. Σου βγάζει παραθυράκι να βάλεις τον κωδικα (του bios)

 

Στα παλιά μοντελα μπορείς να κάνεις ρισετ με αφαίρεση της μπαταριας και μιας ραμ (μπάρα μνήμης) με SMC & PRAM

(στα τελευταία μοντελα δεν γίνεται τίποτα. Mονο απόδειξη αγορας και τηλ. Αππλ αν ξεχάσεις τον bios code)

 

Τώρα για τον φίλο μας, ο αδμιν κώδικας ξεπερνιέται εύκολα με καθαρή εγκατάσταση. Όσο έχεις ακόμα λειτουργικό τον Μακ, κατεβάζεις δωρεάν από τα ΄γνωστα μαγαζια΄ (τορεντ) το OS X Snow leopard.

 

Κατεβάζεις δωρεάν το DiskMaker 6.5 (αν δεν δουλεύει η καινούργια έκδοση πήγαινε σε παλαιότερη) πατάς το κουμπάκι, και μετά από δυο κλικ υπόθεση, και ένα usb 8gb εννοείται, θα έχεις το καινούριο σου CDακι, η usb αν θες καλύτερα, Snow Leopard έτοιμο για εγκατάσταση.

Περίμενε να ακούσεις το 'βρύχισμα' (του τουλ) για να είσαι σίγουρος ότι αντέγραψε σωστά όλα τα πακέτα στο στικακι/usb πριν προχωρήσεις στην εγκατάσταση.

(κάνα 10λεπτο περίπου)

 

Μετά ακολουθείς έναν από τους δεκάδες οδηγούς καθαρής εγκατάστασης που υπάρχουν στο διαδίκτυο (π.χ. λινκ), και είσαι ωραίος.

 

;-)

 

 

 

 

 

 

υ.γ. όλα αυτά σε περίπτωση που δεν μπορέσεις για κάποιον αλφα λόγο να λάβεις το οριτζιναλ Cdακι που σου πρότεινε η Μαριλινα.

Σχετικά με το κλείδωμα του Firmware εγώ το έκανα reset χρησιμοποιώντας το utility στο boot dvd που είχα με snow leopard σε μηχάνημα του 2009. Δεν ξέρω για τα πιο καινούργια μηχανήματα. Επίσης κάποιος που έχει το DVD του snow leopard retail θα μπορούσε να το κάνει image και να το αντιγράψει. Μπορεί φυσικά να το πουλήσει όσο θέλει ... Εγώ πάντως για κάποιον που δεν το θέλει για την συλλογή του, του δίνω το αντίγραφο τζάμπα. Καθώς και όλα τα αλλά τα γνήςια αντίγραφα του OS X που χρειάστηκε κάποιος για να κάνει δουλειά του....

 

ΥΓ. Από το λίγο που έψαξα στο internet από το 2010 και μετά όσα μοντέλα βγάζει η Apple έχουν ένα ειδικό chip που δεν ξεκλειδώνει με το utility που βρίσκεται στα boot OS X media.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...