Προς το περιεχόμενο

Captain America: Civil War (6/5/2016)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα το Extremis του Ellis, σταματησα να διαβαζω Iron Man. αφου τον μετατρεψανε σε σουπερμαν, ο χαρακτηρας απλως σταματησε να υπαρχει.

Τώρα τον κάνανε ολίγον μαλακιστήρι για να το ισορροπήσουν μάλλον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thor: Επειδή ήταν "είμαι γαμάουα" τον έστειλε στην Γη να νιώσει, ο Odin. (δεν λέω για τις ταινίες) Και ενώ το σφυρί έχει αλλάξει χέρι τώρα (female Thor), ο συγκεκριμένος έχει κάνει πράγματα που δεν έχουν κάνει οι άλλοι θεοί.

 

Hulk: Παιδικά τραύματα, καταπιεσμένος θυμός και πολλαπλές προσωπικότητες. Υπάρχει ολόκληρη "οικογένεια" πια (She-Hulk, Red Hulk, Red She-Hulk, A-Bomb, Skaar) και συνεχίζει ο original να είναι ο καλύτερος.

 

Spider-Man: With great power, comes great responsibility. Και άλλοι έχουν φορέσει το κουστούμι (Ben Reilly / Scarlet Spider όταν νόμιζαν ότι τελικά ο Πήτερ ήταν ο κλώνος), Superior Spider-Man (Οtto Octavius) ή έχουν τις ίδιες δυνάμεις (Kaine σαν πρόσφατος Scarlet Spider), αλλά αν δεν είσαι wise-cracking (και ενοχλητικός για διαφόρους λόγους :P) web-crawler, δεν λέει.

 

Captain America: Επίσης έχει πάει σε αρκετούς το όνομα, αλλά αυτός προωθεί το Αμερικάνικο Όνειρο και όχι τι λέει η κυβέρνησή του, αφού δεν έχει ακολουθήσει διαταγές, κάμποσες φορές (πάλι στα comics).

 

Βέβαια

 

εξαρτάται και από το ποιος γράφει το σενάριο, γιατί όλοι τους έχουν κάνει και μκίες, ανάλογα το πόσο καλά πάνε οι πωλήσεις για να ταράξουν τα νερά.

 

π.χ. H συμφωνία με τον Mephisto για να σωθεί (αμάν πια) η θεία Μαίη με αντάλλαγμα τον γάμο του Πήτερ και της Mary Jane (!!).

 

Ο Captain America και οι avengers να τσαμπουκαλεύονται στην Utopia ενάντια στους X-Men για κάτι που δεν γνωρίζουν να αντιμετωπίσουν (Phoenix Force) και να γίνεται μπάχαλο μετά. Ποιος είχε δίκιο τελικά, εξαρτάται ποιον ρωτάς, αλλά...peaceful negotiations, nope.

 

Hulk, ανάλογα ποια νέα προσωπικότητα θα του βγει, τσακίζει κόσμο. Πάντως στα καλά, Planet και World War Hulk ήταν highlights.

 

Το κακό είναι με τους B-list χαρακτήρες που όταν βρεθούν έξω από την δικιά τους σειρά, nerf-άρονται τρελά ή είναι τελείως out of character. (π.χ. το nickname μου)

Βλεπω τα διαβαζουμε τα μαθηματα μας :P

 

Το ultimate δεν ηθελα καν να το πιασω και με αυτα που μας ειπες λεω να το ριξω μια ματια :P

 

Αληθεια, ολα τα εχεις διαβασει απο την αρχη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλεπω τα διαβαζουμε τα μαθηματα μας :P

 

Το ultimate δεν ηθελα καν να το πιασω και με αυτα που μας ειπες λεω να το ριξω μια ματια :P

 

Αληθεια, ολα τα εχεις διαβασει απο την αρχη??

 

Δεν τα διαβάζουμε τα μαθήματά μας, έχω χάσει πολλά που δεν έχω δει...

 

Γενικά χάνω την μπάλα με την Marvel. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δεν τα διαβάζουμε τα μαθήματά μας, έχω χάσει πολλά που δεν έχω δει...

 

Γενικά χάνω την μπάλα με την Marvel. :P

Ειχα ξεκινησει πριν μερικα χρονια να διαβαζω απο την αρχη... Οταν λεμε απο την αρχη εννοουμε την αρχη (οχι και του 40): Σταν Λη. αρχες του 60: Siderman, Captain America, Avengers, Iron Man κλπ. Πολλα τα ξερω απο την εποχη Καμπανα. Εχαναν στη μεταφραση και στις συνεχειες.

 

Εφτασα τον Spidey μεχρι το 1996, το ιδιο και τον Cap... Ειναι πολλα αλλα αξιζουν. Τα καινουργια βεβαια ειναι περισσοτερα, αλλα η μπαλα δεν χανεται μεχρι τα μεσα του 90. Μετα εγινε ο χαμος. Το civil war δε το εχω διαβασει ακομα.

 

Εχοντας μια γνωμη για τα basics της ιστοριας των ηρωων, αναρωτιεται κανεις: Θα μπορουσαν ποτε να κατσουν να κανουν μια σειρα (με ταινια δε γινεται) οπου να ακολουθουν πιστα το σεναριο. Θα ηταν συναρπαστικοτερη ολων των σαχλων σεναριων σειρων που βγαινουν στην TV.

 

Αλλα οχι, αυτοι κανανε τους agents of Sheild και την Carter που ουδεμια σχεση εχουν με την παρουσια και τον ρολο τους στα κομικ.

 

Ευτυχως βγηκε το Netflix και, αν και οι διαφορες ειναι μεγαλες, τουλαχιστον εμεινε πιστο στο πνευμα των κομικ (σκοτεινα, χαρακτηρες κλπ). βγαζοντας ενα απολυτως ικανοποιητικο αποτελεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

http://www.cosmicbooknews.com/content/coca-cola-teams-marvel-captain-america-civil-war-super-bowl-trailer#axzz3z9JzFTr1

 

 

Αμα ερθουν ελλαδα παντως εγω  θα  ψαξω  να τα βρω ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...