Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρειται η καλυτερη γλωσσα προγραμματισμου για αναπτυξη εφαρμογων;


work_hard_play_harder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χεχε θα βρείς πολλά τέτοια παράξενα αλλά θα δείς στην πορεία γιατί ακολουθεί διαφορετική προσέγγιση με τα υπόλοιπα.

 

Ναι δεν έχει REPL γιατί δεν ακολουθεί γραμμική εκτέλεση όπως σου είπα είναι live enviroment.

 

Όσο για την γραμματοσειρά χρησιμοποιεί μια δικία του που δεν υποστηρίζει ελληνικά αλλά είναι εύκολο να το λύσεις πήγαινε

 

World Menu -> System Settings -> Appearance -> Use free type fonts και τσέκαρε το κουτί που λέει Available version: 2.4.9 για να διαβάσει τα fonts του συστήματος μετά επεκτεινε το Standard Fonts κανε κλικ στο Default επέλεξε μια γραμματοσειρά συστήματος που υποστηρίζει ελληνικά και κάνε κλικ Force all για να εξαναγκάσει τον Pharo να την χρησιμοποιεί για τα πάντα.

 

World Menu -> Save , για να αποθηκεύσεις τις αλλαγές ως να μην χρειαστεί να το ξανακάνεις.

 

 

Το τυπικό hello world

 

Transcript open ; show: 'Hello World' ;cr.
UIManager default alert: 'Hello World'.
UIManager default confirm: 'Hello World'.
UIManager default abort: 'Hello World'.

 

Στην ουσία Transcript είναι το Class , open το class method , το ; χρησιμοποιεί το ίδιο αντικείμενο , και απο εκεί και περα όλα είναι methods. Απλή σύνταξη, λιτή και πολύ ευέλικτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το είδα..αλλά ακόμα είμαι στην αρχή! Θέλω να καταλάβω μέχρι που φτάνει!

 

Eίναι τεράστιο περιβάλλον (100.000 methods ) και μπορείς να του προσθέσεις χιλιάδες βιβλιοθήκες. Φτάνει ως την γλώσσα μηχανής ( έχει inline Assembly όπως η C ) . Ασχολούμε δυο χρόνια και ζήτημα να έχω εξερευνήσει το 1%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ανοίξω κάποια αρχεία .exe και αν γίνεται αυτο να πειράξω κάποιες εντολές με ποια γλωσσά βολεύει?

η dark basic που ασχολούμαι δεν ανοίγει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δες εδώ. Όταν είχα ασχοληθεί εγώ θεωρούνταν απ' τους καλύτερους debuggers, ίσως είναι outdated τώρα, δεν ξέρω. Καλή τύχη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ασχοληθεί με assembly. Είναι άλλο πράγμα να γράφεις σε assembly και άλλο να κάνεις το ανάποδο, να παράγεις το κείμενο από γλώσσα μηχανής. Τα exe αρχεία δεν είναι όλα ίδια! https://en.wikipedia.org/wiki/.exe

Είχα γράψει σε turbo pascal 6502 dissasembler  το σωτήριο έτος 1987, για να βρει ο Boss πως δουλεύει η πόκα. Δεν ξέρω τι έκανε  μετά (και πόσο παράνομο ήταν) αλλά βρήκα τη ρουτίνα που ανακάτευε τα φύλλα! Για να κάνεις τέτοια αναζήτηση σε κώδικα που γράφτηκε με assembly θέλει μια στρατηγική..να κινηθείς βρίσκοντας ρουτίνες και βάζεις ονόματα σε αυτές. Στο dissasembler είχα φτιάξει ένα editor για τα ονόματα ώστε από αρχικά νούμερα (διευθύνσεις για ρουτίνες) να γίνονται ονόματα, ώστε να αλλάζω τα ονόματα καθώς καταλαβαίνω τι γίνεται!

Σε windows όμως προγραμματισμό τα πράγματα είναι πιο εύκολα! Και αυτό γιατί έχουμε κλήσεις σε ρουτίνες του λειτουργικού και αυτές "φαίνονται"...

Δες τον Assembler εδώ που έχει και το dissasembler.

http://rosasm.freeforums.org/portal.php

http://web.archive.org/web/20100527083237/http://betov.free.fr/RosAsm.html

Είναι ο μοναδικός  two-clicks-disassembler-reassembler  δηλαδή βλέπεις "πηγαίο" και άμεσα το δένεις ξανά και τρέχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Meh, Χαλασε το σεκτιον. Φυγαν ημιθεοι και directxεοι και μας ηρθαν οι hestiες και οι kavalarιδες.....

 

Πρέπει να σου κανανε ζημια οι hesties και οι kavalarides ε?

Delphi και ολα τα αλλα περισευουν.

 

http://www.embarcadero.com/

 

Γραφεις για οτι περιβαλλον θες .

Τώρα οσον αφορα το reverse engineering αυτο φιλαρακο μου προυποθετει.

 

1) τεραστιες Γνώσεις ASSEMBLY 

2) ΧΡΟΝΟ για Debygging και τεραστια γνωση του DEBUGGER.

3) Μυαλο μυαλο μυαλο μυαλο μιας και τα περισσότερα .exe ειναι Κλειδωμένα και πρεπει να προσπελασεις πολλες ρουτινες και να τις αδρανοποιησεις για να φτασεις εκει που θέλεις.

 

και σιγουρα αυτην την γνωση δεν θα την βρεις εδω που μπαινουνε παιδακια που δουλευουν ετοιμα Software και το παιζουν Programmers. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σου κανανε ζημια οι hesties και οι kavalarides ε?

Delphi και ολα τα αλλα περισευουν.

 

http://www.embarcadero.com/

 

Γραφεις για οτι περιβαλλον θες .

Τώρα οσον αφορα το reverse engineering αυτο φιλαρακο μου προυποθετει.

 

1) τεραστιες Γνώσεις ASSEMBLY 

2) ΧΡΟΝΟ για Debygging και τεραστια γνωση του DEBUGGER.

3) Μυαλο μυαλο μυαλο μυαλο μιας και τα περισσότερα .exe ειναι Κλειδωμένα και πρεπει να προσπελασεις πολλες ρουτινες και να τις αδρανοποιησεις για να φτασεις εκει που θέλεις.

 

και σιγουρα αυτην την γνωση δεν θα την βρεις εδω που μπαινουνε παιδακια που δουλευουν ετοιμα Software και το παιζουν Programmers. :)

 

 

Όταν λες έτοιμα Software; Που θα τη βρούμε την γνώση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνωση την βρισκεις Εγκαθιστοντας μια ( delphi 3 ) και ξεκινώντας με τα εργαλεια που ειχαν οι προγραμματιστες πριν 30 χρονια να φτιαξεις απλα πραγματα.
οταν το πετυχεις αυτο σιγα σιγα το μυαλο σου θα μαθει να δουλεβει προς την σωστη κατευθυνση δεν θα σου παρει πανω απο 1 μηνα με 8 ωριτσες την ημερα.

Στην συνεχεια θα αρχισεις ΑΝ θες να χρησιμοποιεις τα ετοιμα αλλα πλεον θα εισαι αφαιρετικος και οι σελιδες σου θα ειναι απλα 1000 φορες καλυτερες .

Ας παρουμε ενα απλο παραδειγμα.
Που σιγουρα καποιος που θα το διαβασει απο εδω μεσα θα το υλοποιησει.


1) φτιανχουμε ενα Screen Thief ( εδω κατεβαζεις ετοιμο τον κωδικα και τον κανεις Compile με μια delphi 7 για παραειγμα ) 
http://delphi.about.com/od/internetintranet/l/aa012004a.htm

 

2) στην συνεχεια μαζεεις 100 σελιδες που θεωρεις ενδιαφερουσες και το τροποοεις αλλαζεις δηλαδη το Widtη to height και το left position kai to right position απο το image Που παιρνεις και βαζεις το προγραμμα να παιρνει ανα 2 λεπτα απο μια εικονα απο ολα τα site Που εχει στην λιστα του.


3) Ερχετε η ωρα των ετοιμων framworks 
με απλη Jquery ( δενν χρειαζετε να εισαι master στην Javascript φτιαχνεις μια σελιδουλα να δειχνει τις εικονες με links προς την πηγη.

ετσι ο επισκεπτης εχει μπροστα του ολα τα πρωτοσελιδα χωρις να χανετε να σερφαρει απο εδω και απο εκει και ειναι και πρωτοτυπη εφαρμογη.



Αυτο που περιεγραψα μπορει ισως να γινετε με του κοσμου τα Ετοιμα Components αλλα με τον τροπο που ειπα σου παιρνει 1 μερα developemnt και οχι 10 χρονια να μαθαινεις τα manual Απο καθε Component.


αυτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με αυτά τα accounts είναι ότι προσπαθείτε πολύ αλλά δε σας βγαίνει.

 

εσυ τωρα εισαι ο makaks  της παρεας η κατι αναλογο? δεν καταλαβα τι προσπαθουμε και τι δεν μας βγαίνει η θες να κανεις 1000 τα μηνυματα σου και πεταγε εκει που δεν εχεις κατι να πεις επι της ταμπακιερας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνωση την βρισκεις Εγκαθιστοντας μια ( delphi 3 ) και ξεκινώντας με τα εργαλεια που ειχαν οι προγραμματιστες πριν 30 χρονια να φτιαξεις απλα πραγματα.

οταν το πετυχεις αυτο σιγα σιγα το μυαλο σου θα μαθει να δουλεβει προς την σωστη κατευθυνση δεν θα σου παρει πανω απο 1 μηνα με 8 ωριτσες την ημερα.

 

Στην συνεχεια θα αρχισεις ΑΝ θες να χρησιμοποιεις τα ετοιμα αλλα πλεον θα εισαι αφαιρετικος και οι σελιδες σου θα ειναι απλα 1000 φορες καλυτερες .

 

Ας παρουμε ενα απλο παραδειγμα.

Που σιγουρα καποιος που θα το διαβασει απο εδω μεσα θα το υλοποιησει.

1) φτιανχουμε ενα Screen Thief ( εδω κατεβαζεις ετοιμο τον κωδικα και τον κανεις Compile με μια delphi 7 για παραειγμα ) 

http://delphi.about.com/od/internetintranet/l/aa012004a.htm

 

2) στην συνεχεια μαζεεις 100 σελιδες που θεωρεις ενδιαφερουσες και το τροποοεις αλλαζεις δηλαδη το Widtη to height και το left position kai to right position απο το image Που παιρνεις και βαζεις το προγραμμα να παιρνει ανα 2 λεπτα απο μια εικονα απο ολα τα site Που εχει στην λιστα του.

 

 

3) Ερχετε η ωρα των ετοιμων framworks 

με απλη Jquery ( δενν χρειαζετε να εισαι master στην Javascript φτιαχνεις μια σελιδουλα να δειχνει τις εικονες με links προς την πηγη.

 

ετσι ο επισκεπτης εχει μπροστα του ολα τα πρωτοσελιδα χωρις να χανετε να σερφαρει απο εδω και απο εκει και ειναι και πρωτοτυπη εφαρμογη.

 

 

 

Αυτο που περιεγραψα μπορει ισως να γινετε με του κοσμου τα Ετοιμα Components αλλα με τον τροπο που ειπα σου παιρνει 1 μερα developemnt και οχι 10 χρονια να μαθαινεις τα manual Απο καθε Component.

 

 

αυτα.

Αν όμως εγώ δε θέλω να μάθω κάτι άλλο από assembly; Νομίζω αν έχεις μάθει assembly τότε έχεις αποκτήσει όλη την γνώση που χρειάζεται. Επίσης γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς τα ετοιματζίδικα της JQuery; Γιατί όχι με στεγνή Javascript;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως εγώ δε θέλω να μάθω κάτι άλλο από assembly; Νομίζω αν έχεις μάθει assembly τότε έχεις αποκτήσει όλη την γνώση που χρειάζεται. Επίσης γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς τα ετοιματζίδικα της JQuery; Γιατί όχι με στεγνή Javascript;

 

 

Γιατι την assembly την δουλεβουμε εκει που θελουμε low level προσβαση και ταχυτητα. το να Καλεσεις  interupts και Mov ax,[] για να τυπώσεις την λεξη "desktop" ειναι λιγο βλακεια εκτος αν θες να το κανεις καποια δισεκατομυρια φορες.

τοτε ναι θα το τυπώσεις με asm.

 

και φυσικα αν δεν μαθεις assembly εστω και inline εισαι απλα ενας χειριστης.

οσοι Γνωριζουν assembly ανοιγει το μυαλο τους και ΣΥΜΦΩΝΩ μαζι σου εχεις ολη την γνωση που χρειαζετε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...