Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το Raspberry Pi Zero με κόστος μόλις $5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχαχαχαχαχ.

μα αφου ειναι ο CEO

και εχει και αυτη τη βαρια βλαχοβρετανικη προφορα!

εχω λιωσει :D :D :D :D :D :D

 Αδυνατώ να τον καταλάβω όταν χαμηλώνει την φωνή. Πρέπει να του το πει κάποιος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικά θα πληρώσεις $80 για όλα τα περιφερειακά.. 

Ένας στόχος του είναι να το χρησιμοποιείς για τύπου αυτοματισμούς με τα GPIO. Σίγουρα καλή επιλογή αλλά υπάρχουν πολλές πλέον..

 

Οκ, ναι, προφανώς, αλλά εγώ και πολλοί από εμάς εδώ, νομίζω ότι ήδη τα έχουμε και είτε κάθονται στην ντουλάπα για καβάτζα είτε τα έχουμε πάνω σε κάποιο πολύ πιο ενεργοβόρο και ογκώδες  pc για να κάνουμε τελικά παρόμοια δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την πρωτη έκδοση του raspberry (256MB RAM) και το χρησιμοποιώ ως print-scan server και εχω συνδεδεμενους πανω 2 σκληρους για streaming. Τέλειο για αυτα που κανει, σχεδον μηδενικη καταναλωση.

 

Το τερμάτισαν παντως με τα 5$ πιο ακριβη ειναι η microsd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το συγκεκριμένο προιον σαν media player και αν ναι ποια ακριβως αρχεια μπορει να σηκωσει και να αναπαραγει χωρις καποιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το συγκεκριμένο προιον σαν media player και αν ναι ποια ακριβως αρχεια μπορει να σηκωσει και να αναπαραγει χωρις καποιο προβλημα?

 

Μπορεί να τρέξει XBMC (διανομές OSMC και OPENELEC) και να παίζει τα πάντα (μέχρι 1080p)!

 

https://www.raspberrypi.org/downloads/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...